Apple zarađuje milijarde i na “neispravnim” čipovima

Apple pretvara čipove koji ne prolaze najstrože testove u niže rangirane proizvode i tako maksimalno koristi proizvodnju

Apple zarađuje milijarde i na “neispravnim” čipovima

Kompanija Apple godinama koristi veoma agresivnu strategiju iskorišćavanja čipova koji ne uspevaju da prođu najstrože interne testove kvaliteta, pretvarajući ih u proizvode nižeg ranga umesto da ih baca ili uništava.

U industriji poluprovodnika potpuno identični čipovi praktično ne postoje. Zbog ograničenja litografije, karakteristika silicijuma i samog proizvodnog procesa, deo čipova iz iste serije prirodno ostvaruje lošije rezultate kada su u pitanju potrošnja energije, zagrevanje ili maksimalne radne frekvencije.

Dok konkurencija često takve primerke šalje na doradu ili ih potpuno otpisuje, Apple ih preusmerava u uređaje koji imaju niže zahteve u pogledu performansi i potrošnje energije.

Apple od “lošijih” čipova pravi nove proizvode

Jedan od najpoznatijih primera bio je Apple A4 procesor korišćen u prvoj generaciji iPad uređaja i iPhone 4 telefonu. Čipovi koji nisu zadovoljili stroge standarde za ugradnju u telefone zbog više potrošnje energije, završili su u Apple TV uređajima, gde zahtevi za autonomijom baterije praktično ne postoje.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Sličan pristup Apple je koristio i sa Apple S7 čipovima, koji su kasnije iskorišćeni u HomePod zvučnicima druge generacije. Najnoviji primer je MacBook Neo, koji koristi oslabljenu verziju Apple A18 Pro čipa sa deaktiviranim jednim GPU jezgrom.

Dok standardni A18 Pro u iPhone 16 Pro i iPhone 16 Pro Max modelima poseduje svih šest GPU jezgara, MacBook Neo koristi verziju sa pet aktivnih GPU jezgara.

Na taj način Apple maksimalno povećava iskorišćenost proizvodnje i smanjuje količinu otpada.

Za razliku od Apple-a, kompanije Qualcomm i MediaTek nemaju sopstveni veliki ekosistem uređaja različitih kategorija u koje bi mogle da rasporede slabije primerke čipova. Zbog toga je Apple u značajno boljoj poziciji kada je u pitanju iskorišćenje proizvodnih kapaciteta i smanjenje gubitaka tokom proizvodnje silicijuma.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (5)
  1. Šta je tu neočekivano ili novo
    Od kada se višejezgarni procesori prodaju kao oni sa manje jezgara ako je neko neispravno

  2. alfaunits

    Apple mora biti u vestima, makar bile "no shite, Sherlock' (ne na Benchu nego i inace)

  3. Ovo bi bila super vest 1995...

    Šta je tu neočekivano ili novo
    Od kada se višejezgarni procesori prodaju kao oni sa manje jezgara ako je neko neispravno

    pa nije samo to jos od ranih dana PC-a se radi binning, pa bolji primerci završavaju obeleženi kao jači modeli na većem taktu.

  4. arcibalde

    Sta sve nece smisliti. Ih.

  5. MegaSkot

    Zar se to ne radi jos od pojave prvih multicore procesora?

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi