Toyota sve više prelazi na kineske dobavljače komponenti za električne automobile, što izaziva ozbiljnu paniku među japanskim proizvođačima auto-delova.
Prema navodima japanskih medija, tradicionalni japanski „Keiretsu“ sistem saradnje između automobilskih kompanija i dugogodišnjih dobavljača počinje ozbiljno da se raspada pod pritiskom elektrifikacije i kineske konkurencije.
Toyota bZ3X navodno koristi skoro 90% kineskih delova
Najveću pažnju izazvao je novi Toyota bZ3X električni model razvijen u saradnji sa kompanijom GAC Toyota. Iako Toyota zvanično odbacuje tvrdnje analitičara, pojedini stručnjaci procenjuju da skoro 90% komponenti ovog vozila dolazi od kineskih proizvođača.
Navodi se da je većina tradicionalnih japanskih dobavljača praktično izgubila poslove na ovom projektu. Toyota navodno sada planira dodatno povećanje korišćenja kineskih komponenti i na tržištu jugoistočne Azije.
Kineski proizvođači postali ozbiljna pretnja Japanu
Glavni problem za japanske kompanije jeste što kineski proizvođači danas nude: znatno niže troškove proizvodnje, veoma konkurentan kvalitet i brži razvoj komponenti za električna vozila.
Upravo zato mnoge japanske kompanije više ne mogu da opravdaju visoke troškove tradicionalnog sistema dobavljača razvijanog decenijama.
Poseban problem predstavlja činjenica da je japanska auto-industrija izgrađena oko benzinskih tehnologija poput: menjača, pogonskih osovina i klasičnih transmisija. Električni automobili veliki deo tih komponenti praktično eliminišu.
Toyota priznaje da stari sistem postaje teret
Situaciju dodatno komplikuje i činjenica da Toyota sada otvoreno govori o problemima tranzicije. Bivši direktor kompanije Koji Sato ranije je upozorio dobavljače da kompanija „neće preživeti“ ukoliko se stvari hitno ne promene.
Mnogi analitičari smatraju da je upravo Kina danas najveći razlog zbog kog japanski automobilski gigant ubrzano menja višedecenijski model poslovanja.
Kineske kompanije trenutno uspevaju da proizvode snažne električne automobile uz veoma agresivne cene, što dodatno povećava pritisak na japansku industriju i njene tradicionalne dobavljače.
Stvar je japanske privrede u celini. Yen nikad lošiji, sirovine nikad skuplje.
Vidim ja nešto se popravio kvalitet Toyota vozila poslednjih godina.
Uzmi Suzuki brate, samo 4.5% kineskih delova ima (jer Toyota ima 5% (tacnije 4.94%) akcija nad Suzukijem!
To je pod predpostavkom, da ostalih 95% Suzuki delova je i dalje japan made only... sto mislim da je danas nemoguce 🙂
Rikverc kamera je 240p u poslednjim modelima...
Kao sin mehanicara -
Sve Euro je poslednji put videlo kvalitet 2006
Sve Japansko negde 2012-2014
Najvise vidljivo je u kvalitetu enterijera i karoserije. A kad zadjes dole ispod auta, situacija je kriticno losa. Jedan Nov auto bilo kojeg proizvodjaca ima drasticno tanje, laganije i manje izdrzljive materijale nego sto su imali auti 90ih (zlatna era kvaliteta) i ranih 2000ih.
Double wishbone koji je trebalo da zameni Mekfirson strut (klasican amortizer) na konto izdrzljivosti, se kvari istim ako ne i brzim intervalima. Malo malo pa se povlace ogromne serije usled nekog sacuvaj boze loseg dizajna ili tankog mesa u sistemu.
Prijatelj sa firmom za distribuciju, je uzeo 5 komada Yaris cross po izlasku modela pre 4+ godine. 2 komada su na remontu preko distributera, sa kvarom ventila / bregaste pre 50.000 .. sta dalje reci .. Corolla E90 gleda sa neba i neveruje ...
Spremio sam pare za neku novu Toyotu i ne dam centa dok moj Avensis (2008) 2.0 D4D plovi sa pređenih 512 000 km.
Samo Mazda, Kutija nek potvrdi 😃
Naravno, i atmosferski benzinac, SkyActive i mirna glava.
Dizel je zato za ljude sa niskim pritiskom
Sledeci članak, veliki deo delova Apple telefona nije proizvedeno u USA 😏, pa onda iPad, pa MacBook, pa kad shvate da Volvo više nije švedski, postade ovo serija....
Uh, a baš sam mislio da odem i kaparišem novu Tojotu korolu. Dvoumio se između čistog benzinca sedana i yarisa kross hibrida ....
E sad ako su delovi iz Tojotimih fabrika u Kini onda je ok a ako su od kineskih dobavljača koji prave na kilo onda .....
Ma ćuti još je gore, od kineskih dobavljača koji prodaju na tonu, ne na kilo... 😛 , šalu na stranu znam par ljudi koji su pazarili nedavno, svi su prezadovoljni.. neuporedivo bolje nego nemac sa 178.000, nov nov nov 2011 godište, baba do pijace....(koji koštaju manje više isto kao nova Toyota BTW)
Pre godinu dve, dobili smo u firmi par komada Fiat Doblo. Znate šta je to, jel? Onaj mini kombi.
Sada početkom godine, dobili smo i Toyote Proace City.
E, onaj Fiat i ova Toyota su isti automobili. Dakle, potpuno identični. Silaze sa iste proizvodne linije za koju kažu da je u Španiji.
Ista karoserija, isti enterijer, isti dizel motori. Ista instrument tabla i menu na displejima (ukupno 3).
Jedina razlika je kada date kontakt, u Fiatu se na displeju pojavi Fiat logo, a u Toyoti na kratko vidiš Toyota logo.
Zanimljivo, i kod Fiat-a i kod "Toyote", baš su se potrudili da nigde na delovima i komponentama ne piše brend vozila. Ima ponegde Bosh, Valeo, Marelli...
Jedino na farovima kod Toyote piše Stelantis, made in Morocco.
Dakle, Stelantis Toyota. 😛 😀
Inače isti su i trenutno aktuelni Opel Combo, Peugeot Partner i Citroen Berlingo.
Svi se razlikuju pomalo za dizajn prednje maske, farova i možda malo tabla unutra.
... ... ...
A onda smo (na)čuli i priču o toj priči...
Stelantis ima kapacitete, a takav Doblo/Combo/Partner/Berlingo/Proace jeste model koji se traži.
Msm, zaista je praktičan za ono što jeste. Majstori, preduzetnici, firme, dostavljači... Odlično vozilo tog tipa.
Ali, Stelantis je popunio kvote za sumCO2/br.vozila.
Toyota obzirom da su im hibridi gro posla, ima još slobodnog prostora do kvote za sumC02/cars.
Takvi modeli se traže. Toyota nema takav model u ponudi. Stelnatis ima, ali ne sme više da ih proda u svojoj grupi.
Kada logički povežemo analizu premisa, možemo izvući konkluziju da im to svima dođe k'o neki win-win...
😛 🤣 🤪
Vidim da ovde mnogi nisu upuceni u auto industriju i samo nesto..., nebitno.
Prvo procitajte vest, rec je o elektro automobilima a ne o konvencionalnim, hibridima i njihovim podvarijantama, ne mesajte babe i zabe. Toyotini benzinci i hibridi nemaju nikakve veze sa ovom vescu, znaci nisu kineski nego su japanski, nebitno odakle stize svaka komponenta, bitno je ko stoji iza brenda i gledaju se pogonski sistemi, dakle motor i menjac, ostalo je manje vise vazno, a hibridni sistem kod Toyote je japanski, nije kineski.
Ovo oko Fiata Dobla i Stelantisa necu ni da komentariem.
Znaci, kad kupis Toyotu Yarisa, Corolu, Chr-a, Rav4 itd kupio si japansku Toyotu, a ne kineza, ne bitno gde se auto sklapa i odakle je bas svaka komponenta ugradjena u automobil
Daleko od istine. Jos pre 20 godina, ogromna razlika je bila da li je Yaris (Vitz) prve generacije bio Japanske proizvodnje, ili iz France-Toyota fabrike
Japanski su imali broj sasije JT (Yapan, Toyota) dok su francuzi pocinjali sa VF (Valenciennes Fabrique)
Model iz japana i pored neophodne carine za EU, je bio 10x izdrzljiviji i kvalitetniji nego Francuski brat. Iako su delovi, karoserija i ostalo pasovali 1-1, potpuno isti model a nebo i zemlja u kvalitetu.
Ovo sto pricam mozes i da proveris krajnje jednostavno - pitaj bilo kog mehanicara za japance ili vlasnike Jarisa.
I ti koji tvrdis da je situacija komplikovana, si opet sveo situaciju na crno-belo. Kada god promenis lokaciju proizvodnje, suocen si sa problemima. Japan je (bio) poznat po maksimalnoj kontroli kvaliteta, eto upravo Denso koji snabdeva kompletnu elektroniku skoro svih japanskih auta je skoro komplet prebacen u Kinu zbog lakse proizvodnje i veceg obima posla. Dakle, firma koja je odgovorna za termalne, elektro komponente, ubrizgavanja, dopreme goriva, ECU, i skoro sve ostalo sto nije cista mehanika, ne prolazi vise Japansku kontrolu vec ono sto odgovara uslovima rada u Kini. Da, jeste i dalje Denso, Japanska verzija Bosch-a, ali nije ni blizu pouzdan proizvodjac kao sto je bio pre X godina.
@zikapn
Poenta priče je da i Japan ulazi u krizu, i ostaće za početak bez svojih japanskih komponentaša, a onda polako i bez svoje industrijske baze i bez svoje proizvodnje.
Komponentaši u početku rade za brendove, ali kada brendovi ostanu potpuno bez svoje proizvodnje, komponentaši postanu ti koji zadaju pravila igre.
Ono što danas zovemo fabrika automobila, samo je sklapačnica komponenata. A komponente, njihova proizvodnja i razvoj polako klize iz ruku tradicionalnih proizvođača.
Očekujemo uskoro i OEM proizvodnju vozila, u sklapačnicama druge strane, od komponenata treće strane.
Upravo tako, evo sta AI kaze o tome:
Roughly 80 to 120+ EV brands have existed in China 👉 About 40–60 are currently active or relevant.
Kvalitet nije isti kao ranije, ali ipak radije biram Toyotu nego neke druge proizvođače. Žena vozi novi Aygo X, garancija je 10 godina, svakako će se menjati pre isteka... Unutrašnjost je lošija čini mi se nego pre, ali od toga pate i ostali modeli. Bilo kako bilo, kinezi će sve to prešišati u svakom smislu u narednih desetak godina, ako ne i pre...
Биће као са телефонима, Zopo, Coolpad, Jiayu, Letv, Dogee... Једино што ауто кошта много више него телефон који можеш да проследиш у канту кад престане да ради.
Upravo sam to i rekao da mnogi ne razumeju autoindustriju i globalizam sto sad ovde neki i potvrdjuju, al avaj. Uporedjuje covek japanskog Yarisa i francuskog i kaze da je razlika 10x u kvalitetu, pa ti kupi onda japanskog ako je moguce, al nije.
Vozim Aurisa 2014. godiste, Made in Grate Britain, preso 232.000 km, crkavale Philips sijalice, radjeni redovni mali servisi, veliki jos nije, proklizala kugla na menjacu sto je hvatas kad menjas brzine, i to je to. Da sam kupio Auris Made in Japan, koji ne postoji, verovatno ne bi crkle sijelice jer ne bi bile Philips neko Denso! Jel to ta prica?!
Ah da, nisam naveo, hladnjak motora mu je Denso Made in USA, jel to znaci da ce da prokuva motor na preko 40 stepeni celzijusa ili nece, da znam.
Nema potrebe da se ljutis. I sam si rekao da je doslo do fragmentacije u proizvodnji, i "Japansko" vise ne znaci da je 100% made in japan, sto si upravo i sam potvrdio na primeru svog automobila. Ono sto je sustinska razlika u odnosu na neke prethodne periode, je da je fragmentacija izazvala globalno prosirenje proizvodjaca komponenti, gde je fizicki nemoguce izvrsiti jedinstvenu kontrolu kompletnog vozila na jednoj lokaciji, kako ti je @NShappy objasnio
Ma ko se bre ljuti. Jel bi se ti ljutio kad bi ti za 12 godina i 230.000 km pregorele samo 10 tak sijalica i kugla od menjaca...pa ne bi...tako ni ja 🤣
Al zato bato samo Ravenol 0w20 100% sintetik i pun gas..
Mazda je mamara, uvek dobra a nikad bolja sad.
Burazer kupio Mazdu CX-80 homura plus (diesel hybrid 3.3), auuu kakav auto. Radio dileru Mazde u Kelnu neke prepravke salona, pa ga izasla jedno 20k manje.
Gde dizlo, boKte...
Gradjevinac zna samo za dizel. 😁
Sve će to kinezi da progutaju. Ostaje samo ime, a vremenom će i to ime da se obriše. Za 100 godina niko neće znati za bmw i mercedes
Možda za 100 godina niko ne zna za kineze 😁
Jeste... Kao civilizacija postoje 5000 god, nestace za 100... 🙂