Pakom Roadshow 04: New business ideas...

Četvrti put za redom, Pakom je uspeo da na svom tradicionalnom Roadshowu okupi hardversku elitu SCG. Kopaonik je ponovo udomio skoro četiri stotine posetilaca jedne od najvećih domaćih IT manifestacija koji su imali prilike da od strane mnogobrojnih stranih predavača čuju mnogo toga novog i korisnog. Naravno, i Benchmark tim je bio na licu mesta: da sazna ali i da uživa...

Petar Gredelj

Pre desetak dana , u periodu od 23. do 26. septembra, Kopaonik je još jednom ugostio učesnike četvrtog po redu Pakom Roadshowa. Manifestaciju mislim da je nepotrebno posebno predstavljati budući da su posetioci Benchmark sajta imali vrlo dobar uvid u dešavanja na ovom skupu tokom prethodnih godina. Pre dve godine smo bili samo posetioci, prošle godine Benchmark tim je uzeo i vrlo aktivno učešće u organizaciji Roadshowa, ove godine je tročlana ekipa novinara opet nastupila u svojoj prirodnoj funkciji…

Iako smo prethodnih godina u pojedinim medijima imali izbor naj IT događaja godine sa sasvim drugačijim ishodom, mišljenje autora ovih redova jeste da je Pakom Roadshow sasvim sigurno IT događaj broj jedan u SCG, barem ako sagledamo stranu blisku nama a koja se tiče tržišta računara i računarskih komponenti. Ovo se u prvom redu odnosi na dolazak predstavnika najvećih svetskih računarskih kompanija koji se po tradiciji okupljaju upravo na Pakom Roadshowu: poznata niška kompanija je u poslednjih par godina nesumnjivi lider kada je reč o domaćem tržištu računarskih komponenti, u njenoj ponudi nalazi se impresivan broj poznatih distributivnih programa i stoga ne treba da čudi što se po tradiciji u septembru mesecu na Kopaoniku okuplja krem domaćeg hardverskog biznisa.

„New business ideas” je bio zvanični moto ovogodišnjeg Roadshowa spremnog da opet prikaže nešto novo, nešto što je na ovim prostorima svojstveno prvenstveno kompaniji Pakom…



Benchmark je i ove godine na Pakom Roadshowu bio prisutan sa snažnom postavom…što bi se reklo, svuda nas ima :))). Petar Gredelj, Delimir Tasić, Uroš Radulović kao oficijalni tim za ovu priliku a uz nas Voja Gašić, Saša Uzelac, Branko Mitić, Nedeljko Kovačević kao emisari drugih redakcija. Obrni, okreni, od nas je samo Pakomovaca bilo više… :))))

{pagebreak}
{pagebreak title=”Dolazak na Roadshow…”}
Nakon prijatnog putovanja u društvu naših prijatelja Jasmine Divljaković i Dragana Milanovića iz kompanije MSI uz obavezno svraćanje u nadaleko čuvenu kafanu “Kod Gavre” u Brzeću, na Kopaonik stižemo u popodnevnim časovima. Stari dobropoznati ambijent i tradicionalna dobrodošlica. Akreditacija ponekad ume da bude vrlo prijatno iskustvo, naročito kada vas dočekaju prijatna ženska lica. Ljubazne hostese su i ove godine bile najbolje studentkinje Ekonomskog fakulteta u Nišu….



Nakon smeštaja u sobama hotela “Grand” koji na žalost iz godine u godinu izgleda kao potvrda našeg tradicionalnog nemara prema onome što imamo, nakon zaista bogatog paketa propagandnog materijala koji je sačekao svakog od gostiju, ukjlučujemo se aktivno u show zvani Pakom Roadshow :)))).

Prvo veče Pakom Roadshowa svake godine obeležava vesela atmosfera u lobiju hotela “Grand”. Idealna prilika za ponovni susret sa starim prijateljima i poznanicima: neke od njih imamo prilike da sretnemo isključivo na Pakom Roadshowu jer je na ovom mestu važno pojaviti se. To važi čak i za one koji nisu ljubitelji ovakvih okupljanja…


I ove godine su kao i prošle (mnogo toga je bilo kao prošle) bili ponuđeni isti zabavni sadržaji: za sve one kojima baš i nije bilo do neke priče, na raspolaganju je bila mala računarska mreža sa 12 kompjutera na kojima na žalost nije bilo zabavnog softvera. Pošto smo već konstatovali da je članova Benchmarka bilo više nego dovoljno za jedan omanji klan a da isti zajedno sa moderatorima foruma neretko upražnjavaju takozvane LANene seanse, nije ni čudo što je Counter Strike brzo bio izvučen iz naše kolekcije zabavnog softvera :). Logično, sledi podizanje Benchmark CS servera i eto zabave…slike najbolje govore da je bilo prilično živahno.



Ostali gosti su se uglavnom zadržali na čašici razgovora ili štogod drugog, nešto jačeg. Bilo je naravno i onih koji su veče prekratili uz standardnu DVD projekciju…

{pagebreak}
{pagebreak title=”Zvanični deo, uvodna reč…”}


Petak ujutru, prvi zvanični dan Pakom Roadshowa. Po ustaljenoj tradiciji, nakon doručka se od hotela “Grand” do kongresne sale u Konacima lenjo vuče dugačka kolona partnera željnih novih saznanja 🙂


Po tradiciji a kako već i red nalaže, prvi su se brojnim prisutnima (nezvanični podaci govore da je po brojnosti ovo rekordan Roadshow sa skoro četiri stotine gostiju) obratili vlasnici kompanije Pakom, gospoda Dejan i Srđan Pavlović. Ove godine je pripremljeno i specijalno iznenađenje budući da je četvrti po redu Pakom Roadshow otvorio gradonačelnik Niša…


Reč zatim preuzima čovek koji je jedan od najzaslužnijih što je Pakom danas ono što jeste: gospodin Vladimir Živaljević, direktor kompanije. On se ovoga puta odlučio da svoju prezentaciju održi na engleskom jeziku, u prvom redu kako bi zaista sjajne ostvarene rezultate u periodu između dva Roadshowa na najbolji način predstavio gostima iz inostranstva, predstavnicima vendora sa kojima Pakom sarađuje. Iz godine u godinu smo svedoci sve većeg napretka kompanije Pakom, sve boljih ostvarenih rezultata, što je u zemlji u kokoj smo odavno navikli na jadikovke, zaista prijatno čuti…i ovoga puta cifre u prezentaciji gospodina Živaljevića bile su zaista impresivne: Pakom je nesumnjvi lider na našem tržištu…

{pagebreak}
{pagebreak title=”Prezentacije: MSI, ASUS, Albatron…”}
Naravno, i ove godine Roadshow je obilovao mnogobrojnim predavanjima: prezentacija je bilo više no ikada do sada a po prvi put smo imali prilike da vidimo i goste iz kompanija ATi i nVidia. Budući da je Benchmark prevashodno hardverski sajt, opredelili smo se da vam u ovoj reportaži prvenstveno predstavimo utiske sa prezentacija, po nas najatraktivnijih gostiju. Osim samih prezentacija specijalno za novinare bio je priređen i susret "oči u oči" sa većinom vendora ponaosob. Iako smo očekivali da će ti sastanci biti prvenstveno namenjeni pitanjima komunikacije i nas medija, mala konfuzija u pripremi takvih sastanaka doprinela je tome da slušamo skoro identična predavanja onima kojima smo već pre toga prisutvovali! Pomalo je zamorno bilo nakon celodnevnih prezentacija sve to odslušati još jedan put u večernjem terminu. Nadamo se da će već naredne godine vendori dobiti konkretnija objašnjenja o pravoj svrsi ovakvih kontakata…

MSI


Naši prijatelji iz kompanije MSI uspeli su da pronađu malo vremena i pre odlaska na Roadshow posete Benchmark u našim novim prostorijama – Benchmark je na poklon dobio i 6800 Ultra karticu kao i Socket 939 matičnu ploču koje će u narednom periodu predstavljati sastavni deo naše test konfiguracije. Poklon više nego velikodušan a podrška Benchmarku od strane MSI-ja nikada nije izostajala – već više od tri i po godine traje naša uspešna saradnja. Gospoda Jasmina Divljaković i Dragan Milanović kao osvedočeni prijatelji Benchmark sajta su nam takođe iz prve ruke ponudili neke za nas vrlo zanimljive informacije…


Od predstavnika MSI-ja dobili smo informacije o uvođenju nove V serije matičnih ploča koje će predstavljati best buy svaka u svojoj klasi. Doći će i do standardne smene generacija u segmentu Intel ploča pa će tako i845 čipset biti poslat u definitivnu i zasluženu penziju. Po pitanju grafičkih kartica predstavljena je nova paleta grafičkih kartica baziranih na nVidia i ATi čipovima, a naš utisak je da je veća pažnja u kompaniji MSI posvećena dominantnom proizvođaču grafičkih čipova tj. nVidia-i. Pošto je MSI veoma uspešno startovao na tržištu multimedijalnih uređaja novost je prenosni media plejer koji je ustanju da prikazuje na solidnom ekranu MPEG4 video zapis, a imali smo prilike i da probamo kako ta stvarčica uživo radi. Pored kvalitetnog aluminijumskog kućiušta tu je i solidan dizajn, ne preterano velike dimenzije.


Višestruka funckionalnost obezbeđena je kroz podršku i audio formatima i ostalim manje-više uobičajenim funkcijama kada su MSI multimedijalni plejeri u pitanju. Nadamo se da će posetioci Benchmark sajta biti u prilici da se uskoro podrobnije inofrmišu o ovom proizvodu. U MSI Communications segmentu koji se bavi modernim mrežnim rešenjima dominira, svakako consumer WiFi oprema. Novost je da će u bliskoj budučnosti gotovo celokupna gama proizvoda MSI WiFi rešenja biti prebačena na 802.11g standard koji se od 802.11b standarda ralikuje po znatno većoj brzini prenosta podataka (g je oko 5 puta brži od b standarda). Imajući u vidu cenovnu politiku kompanije MSI u ovom segmentu možemo konstatoavti da će brže bežićne mreže postati dostupne još širem krugu korisnika. Prezentirana je bila i gama prototipova prenosnih računara kompanije MSI, a za kratko vreme koliko smo bili u prilici da radimo sa njima možemo konstatovati da je MSI ozbiljno shvatio zadatak, pa nam je za oko zapao tanani beli Centrino notebook koji je izrađen od sve češće kombinacije aluminijuma i plastike.

ASUS


Od predstavnika kompanije ASUS smo u brifingu posvecenom novinarima saznali da se ASUS priprema da pored postojecih trizista ukljuci i na neka nova na kojima se bliska konkurencija okusala porteklih meseci. Tako su za razliku od prethodne godine predstavnici ASUS-a gospoda Shen Chen i Vladimir jovanovic, najavili ukljucivanje na trziste multimedijalnih uredjaja, ali i aktivnije delovanje na “pametnih mobilnih telefona” (SmartPhones). Ono sto će biti karakteristično za ASUS SmartPhones liniju je to da će svi biti bazirani na Microsoft platformi. Korisnici na našim prostorima u početku ne bi trebalo da očekuju najezdu ASUS mobilnih telefona pošto će se, kao što je to slučaj i sa drugim proizvođačima iz te branše, uređaji oprobati prvo na tajvanskom tržištu.

Kada su PDA uređaji u pitanju ASUS je najavio dalju evoluciju uvođenjem ekrana VGA rezolucije kod modela MyPal 730, ali i drugih dodataka kao što su WiFi, BlueTooth i slične tehnologije umrežavanja. Pored toga što smo se informisali o novim tehnologijama bili smo u prilici da istestiramo i najnoviju W seriju ASUS prenosnih računara, a test novog ASUS W1000NA notebooka, luksuznije verzije M6 serije, je već postavljen na vašem i našem sajtu. Kada su matične ploče u pitanju saznali smo i da ASUS ne vidi u FoxConn-u ozbiljnog protivnika, jer se veliko iskustvo na proizvodnji ploča koje ASUS ima ne sastoji samo od puke manufakture već i od kreiranja dodatne vrednosti za potrošače i pružanja izvanredne podrške i dobrih garantnih uslova za svoje proizvode. Zanimljivo je, možda, i to da je ASUS obelodanio da je protekle godine prodao mnogo više kartica bazirsnig na ATi, nego na nVidia čipovima što je veliki uspeh za kompaniju ATi, ako se ima u vidu da je ASUS bio jedan od najznačajnijih strateških partnera američkog proizvođača grafičkih rešenja

Albatron

Kako je Albatron jedan od četiri Intel channel parnera, predstavnik tajvanske kompanije Robert Dončevski nas je upoznao sa Intel tehologijama, ali i sa time da u segmentu matičnih ploča Albatron namerava da forsira Intel rešenja. Tako su se u ponudi, kao buduća mainstream rešenja, našla čak dvanest modela i915 ploča. Performanse koje i915 ploče nude su u rangu doskorašnjeg performance čipseta kompanije Intel i875, pa tako korisnici dobijaju u mainstream segmentu bolje performanse nego sa dosadašnjim rešenjem koje je ciljalo na taj segment tj. sa i865 čipsetovima. Saznali smo i da je Albatron veoma popularan brend u Grčkoj, Rusiji, Portugalu i drugim evropskim zemljama. Kada su grafičke kartice u pitanju dominacija nVidia rešenja u portfoliju kompanije Albatron će se nastavtit, jer ne postoje planovi za uvuđenje rešenja baziranih na Ati čipovima. Nestačica nVidia GeForce 6 kartica će biti karatkog daha i uzrokovana je problemima u proizvodnji koje IBM trenutno ima. I Albatron se uključio na tržište multimedijalnih uređaja spravicom koja na bazi Wireless tehnologije nudi prenos zvuka sa raznih HiFi komponenti u vašem domu. Pord toga predstavljena je gama Albatron LCD televizora velikih dijagonala.

{pagebreak}
{pagebreak title=”Prezentacije: Sony, ATi, nVidia, AMD, WD…”}

SONY


Sony je bio predstavljen kroz svoju Display diviziju, a od novosti bila je demonstrirana X-Blac tehnologija koja je u suštini nadogradnja Onyx-Black tehnologije izrade ekrana. Kako ste o Onyx Blac tipu ekrana već imali prilike da čitate u okviru testa Sony VAIO notebook računara na Benchmark sajtu možemo reći samo da je Sony ovog puta uspeo da umanji refleksiju ekrana i poboljša ugao gledanja. Dizajn je naravno vrhunski, što važi i za izradu, pa će gama monitora sa X-Black ekranima postati nova stvar prestiža kada su TFT-LCD monitori u pitanju. Opet je, kao i prošle godine, isped konferencijske sale prošetao i pas robotić AIBO koji predstavlja Sony-jev izlet u vode veštačke inteligencije.

ATI

Kako je kompanija ATi bila prisutna i na prezentacijama, ali i na konferencijama koje su priređene specijalno za novinarske ekipe uspeli smo da pribavimo dosta informacija. Kada su u pitanju grafičke kartice svakako najznačajnije je predstvljanje modela baziranih na X700 grafičkim čipovima od čege su četiri kartice kao sample uzorci doneti predstavnicima medija.


Kako je jedan primerak X700 Pro kartice dobio i Benchmark sajt bićete u prilici da se u narednom periodu detaljno informišete o budućem mainstream rešenju kanadske kompanije. Saznali smo i da ATi ne planira dok god su Radeon-i iz serije 9 u prodaji da prebacije X700 na AGP standard, a ako se za time ukaže potreba lako će se premostiti pomoću PEG-AGP bridgea. Po pitanju SLI rešenja ATi smatra da to ne predstavlja tehnologiju na koju se treba u ovom trenutku fokusirati, ali da ako se ukaže potreba postoji mogućnost da se pojave SLI Radeon kartice zahvaljujući dobroj saradnji ATi-ja sa drugim kompanijama. Ipak, ATI ali rešenjima ne predviđa sjajnu budućnost. Pored toga, zanimljivo je da se iz kanadske kuhinje pripremaju novi čipsetovi kako za AMD tako i za Intel platformu, a sudeći po najavljenim mobile rešenjima Ati namerava da u tom segmentu zadrži dominaciju koju sada ima u odnosu na svog glavnog rivala kompaniju nVidia. Kada su novi Catalyst drajveri u pitanju značajno je da Ati neće odustati od glomaznog i sporog Control Centra, ali je dobro da će se potruditi da naredne verzije budu štedljivije po pitanju resursa.

nVidia

Gospodin Ottmar Knauer nas je informisao o budućim planovima nVidia-e, a sa novim tehnološkim rešnjima upoznao nas je product manager za Centralnu i Istočnu Evropu g-din Jens Neuschäfer. Pored brifinga o “The Way Nvidia Meant to be Played” programu poideljeno je nekoliko igrica sa poznatim logotipom na kutiji. Povučena je paralela između naslova za konzole i naslova za PC. Tako nVidia tvrdi da će kao i na konzolama svaka igrica sa “Meant to be…” logotipom besprekorno raditi – baš kao što je to slučaj sa konzolama. Kako je nVidia ranije predstavila GeForce 6600 kartice za PEG interfejs interesovalo nas je da li će uskoro biti predstavljene ove mainstream kartice za AGP. Dobra vest za one koji ne planiraju prelazak na PCI Express ploču u skorijoj budućnosti da se već sredinom oktobra očekuju AGP GeForce 6600 kartice. SLI režim podržavaće, kao što je već poznato, 6800 Ultra, 6800 GT i 6600 GT, a u prodaji će se naći i retail SLI pakovanja grafičkih kartica tako da će problemi oko kompatibilnosti kartica različitih prozvođača biti izbegnute na elegantan način. Da PCI Express ne bi bio ekskluzivitet Intel patforme pobrinuće se nVidia sa svojim nForce 4 čipsetom koji se očekuje več narednog meseca. Nažalost o integraciji grafike i WiFi mreže u neki od budućih nForce čipsetova nismo dobili informacije, ali će poklonici SoundStom zvuka biti obradovani informacijom da se uskoro priprema 7.1 naslednih odličnog Audio rešenja. Ipak, nForce će izgleda još dugo biti AMD platforma pošto nVidia ne planira čipset sa podrškom za Intel procesore. U mobile segmentu biće ponuđena slična stvar koju je AlienWare predstavio u svojim prenosnim računarima, a tiče se izmenjive grafike na notebook računarima. Ovog puta reč je o MXM tehnologiji. Prednosti su višestruke, a tiču se lakše kastomizacije i cenovnog pozicioniranja notebookova na tržišu. Pored toga proizvođačima će se uštedeti do devet meseci razvoja ukoliko se odluče za kupvoinu i integraciju MXM grafiučke karte u notebook. Moguća je i opcija promene grafičke kartice od strane krajnjih korinika, a za tu svrhu postojaće mogućnost i retail prodaje MXM grafičkih kartica. Od novih grafičkih čipova za prenosne računare najavljen je ni manje ni više nego GeForce Go 6800. Kako je sve izvesniej da će ATi dobiti posao oko kreiranja GPU-a za XBox 2 nVidia će se okrenuti drugim partnerima koji su u gaming biznisu, a jedan od njih je i japanski Namco koji je predstavio gaming platformu baziranu na nForce 2 čipsetu i nVidia GPU-u viskih performansi. Celokupna tehnologija je zasnovana na PC platformi i nosi nazin nVidia N2 Arcade Platform. Interesantno je da će pored spomenutih elemenata sistem pokretati Linux operativni sistem i OpenGL API. Dakle totalni raskid sa Microsoft tehnologijama mogli bismo primetiti. Prvi naslov za novu platformu biće Counter Stike NEO, ali će gotovi sistemi biti dostupni tek nakon 2005. godine.

AMD

Predstavnik AMD-a, tačnije Sales/Marketing reprezentative, gospodin Igor Stanek je predstavio AMD-ove 64bit-ne procesore, uključujući najnovije modele bazirane na Winchester jezgru, izrađenim uz pomoć 90 nanometarske tehnologije.


Sa Igorom smo se družili gotovo odmah po našem dolasku u hotel, jer je na žalost, inžinjerski primerak ovog procesora odbijao da sarađuje sa određenim socket 939 pločama. Ekipa novinara koja je bila prisutna na event-u, odmah je priskočila u pomoć kako bi problem bio rešen, ali jednostavno nije bilo rešenja. Bilo je planirano da se za potrebe prezentacije sastavi jedna mašina bazirana na ovom procesoru i prisutnima demonstriraju njegove mogućnosti, počev od Cool ‘n’ Quiet tehnologije, pa sve do razno-raznih benchmark programa. Na žalost, to se nije desilo, glani aduti su izostali pa je prezentacija bila prilično monotona sa ponekim interesantnim screen shoot-om.

Western Digital

…je predstavio novu seriju RAID Edition hard diskova, a najavio je diskove kapaciteta od čak 300 GB. Pored toga naredne godine trebalo bi da se po ugledu na Maxtor DiamondMax10 seriju pojave i Caviar-i sa 16 MB keš memorije. Za najzahtevnije korisnike i jeftine servere predviđena je i dalje Raptor serija diskova koja kao takva nema konkureciju na tržištu, pa WD nije izgleda imao potrebu da ponudi Raptore većeg kapaciteta za sada. Skora tranzicija na SATA 2 standard i potpuno napuštanje PATA konekcije je ono što nas po rečima predstavnika kompanije WD takođe očekuje u budućnosti.
{pagebreak}
{pagebreak title=”Zabavni sadržaji Roadshowa…”}


Iako je tradicionalni “ručak u prirodi ” uvek po planu trećeg dana Roadshowa, vremenska prognoza je bila neumoljiva pa je redosled aktivnosti u prirodi morao biti malo izmenjen. Neobično ali svake godine uvek na svoj način lepo…đakonija je bilo na pretek ali glavni utisak ipak ostavljaju vrganji koji definitivno rulaju.


I ove godine je tradicionalni basket turnir izazvao veliko interesovanje…sponzor ove večeri bila je kompanija ASUS a mnoge ekipe su se zdušno borile za zvanje najboljeg. Kako i ne bi kada su nagrade bile izuzetno atraktivne: ASUS PDA uređaji pod imenom MyPal uslovili su da borba za najbolju basket trojku poprimi sasvim ozbiljne razmere…



Naravno, ni ovoga puta nisu izostale atraktivne čirlidersice koje smo već naredne večeri imali prilike da vidimo u vrlo sličnoj ulozi :)))


Po tradiciji već, Benchmark ekipa takmičenje završava u prvom kolu :). Ne zato što ne znamo nego zato što nam uvek nešto nedostaje :). Bane Racer, Saša i Peca zaustavljeni su pre nego su i pošli u košarkaške pohode.



U napadu nam i nije išlo tako loše ali ne navija džabe ona smorena publika u NBA samo ono čuveno a dosadno “defence, defence”…kako bilo , mogli smo već posle desetak minuta košarkaškog turnira da idemo na tuširanje…ko ne zna i ne ume…a bili smo tako ambiciozni…


Turnir je zasluženo osvojila ekipa za koju je igrao gospodin Igor Stanek, naš stari poznanik, predstavnik kompanije AMD. Prošle godine je stigao do finala a ove godine se zasluženo okitio zvanjem najboljeg i za pojas zadenuo ASUS MyPal…


Drugo veče Pakom Roadshowa po tradiciji ima i svoje “ treće poluvreme ” koje se već po ustaljenom običaju održava u nekom od kafića u Konacima. I ove godine bilo je izuzetno veselo sve do momenta koji baš i nije za jednu veselu priču…no što stara izreka kaže, sve je dobro što se dobro svrši…

Naravno, tu je i slika legendarnog mede koji putnicima namernicima pokazuje put do hotela. Pozdrav gospodinu Draganu Milanoviću od Benchmark tima… :)))))))))

{pagebreak}
{pagebreak title=”Tradicionalni party”}
Poslednje veče Pakom Roadshowa 04 obeležila je tradicionalna žurka koja je kao i do sadašnje protekla u izuzetno veselom raspoloženju. Prisutne su ovoga puta zabavljali pevači Aleksandra Radović i Željko Vasić a naročito pažnju muškog dela publike privukle su atraktivne plesačice. Treba takođe pomenuti da je na party-ju Pakom dobio i dve izuzetne nagrade: MSI je nagradio priznanjem kompaniju Pakom kao jednog od najboljih evropskih partnera što jako puno govori o ostvarenim rezultatima. Takođe, lokalna kancelarija HP-a nagradila je Pakom notebook računarom za izuzetna ostvarenja u prodaji HP proizvoda…



Još jednom ćemo ponoviti stereotipnu frazu da slike govore bolje od hiljadu reči: smatram da ćete se vrlo lako uveriti da je raspoloženje prisutnih bilo na izuzetnom nivou…

{pagebreak}
{pagebreak title=”Kraj još jednog Roadshowa…”}
Šta reći na kraju?

Uz svu zahvalnost na tradicionalno toploj dobrodošlici i sjajnom gostoprimstvu, sve u svemu vrlo dobro obavljenom poslu, po prvi put ćemo izneti i neke dobronamerne opaske…nadamo se da će imati određenog efekta.

Pakom Roadshow je još jedan put opravdao naziv jednog od najIT događaja u Srbiji i Crnoj Gori, bez ikakve sumnje…pomislite samo kakva mašinerija mora postojati u backgroundu da bi se obezbedio dolazak i smeštaj skoro četiri stotine gostiju, pojedinačni prevoz mnogobrojnih vendora, organizacija samih predavanja, zabavni sadržaji…

Međutim, za razliku od prethodnih godina gde svežih ideja u organizaciji nije ni malo manjkalo, čak ih je bilo i na pretek, ove godine nismo videli suštinski ništa novo. Isti raspored predavanja, isti ručak u prirodi, isti turnir u basketu, završna žurka…déjà vu! Očigledno je da se novi čovek u organizaciji uz sav trud nije najbolje snašao pa čak ni uz pomoć svog (ne)očekivanog pomoćnika nije uspeo da posetiocima ponudi neke nove, zanimljive sadržaje…Možete obezbediti sve prilaze svom golu a izgubiti na penale, ovoga put istureni igrač Pakoma nije bio u formi a sve su oči bile uprte u njega: nešto slično Saši Iliću u prethodnoj Ligi šampiona…Mnogi tradicionalni posetioci Pakom Roadshowa nisu sa istim osmehom napustili Kopaonik kao prethodnih godina i to odgovornima treba da bude jasno, u prvom redu zbog nekih budućih dešavanja. Treba im taj osmeh na lice vratiti a to znači da…mislimo da je vreme za izvesne promene: bilo da je u pitanju mesto održavanja, organizacija, drugi vidovi zabave ili slično…

Nadam se da ovaj komentar neće izazvati negativne reakcije, ovo je samo pogled čoveka koji je godinama unazad sa ushićenjem govorio o ovoj manifestaciji. Pakom kao kompanija koja je dokazani prijatelj Benchmark sajta i dalje za nas ostaje firma koja je uvela mnoge novine u komunikaciji kako sa partnerima tako i sa nama, novinarima. U prilog našim rečima ide sve ono što smo doživeli u poslednjih par godina kada je Pakom u pitanju. No Roadshow onako kako smo ga videli ove godine nije onako svež kao prethodnih. Verujemo da će već naredni opet doneti nešto novo: znamo da smo od strane Pakoma uvek imali prilike za prijatna iznenađenja. Sa srećom…!!!

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi