PC računar kao superkompjuter uz CUDA implementaciju

Skorašnja napredovanja na polju general purpose GPU (GPGPU) aplikacija su počela da menjaju percepcije na polju superkompjutera i njihovih primena. Belgijski istraživači su tako demonstrirali kako relativno jednostavna konfiguracija koja pre dolikuje nekom entuzijasti nego ozbiljnom računaru velikih sposobnosti proračunavanja može da se meri

Skorašnja napredovanja na polju general purpose GPU (GPGPU) aplikacija su počela da menjaju percepcije na polju superkompjutera i njihovih primena. Belgijski istraživači su tako demonstrirali kako relativno jednostavna konfiguracija koja pre dolikuje nekom entuzijasti nego ozbiljnom računaru velikih sposobnosti proračunavanja može da se meri sa "klasičnim" superkompjuterima. Radi se o desktop PC računaru nazvanom Fastra, koji je kreiran sa ciljem razvoja novih sistema proračunavanja za potrebe tomografije. Univerzitet u Antverenu je na taj način iskoristio računar koji košta 5300 dolara da isporuči performanse približne ili ekvivalentne superkompjuteru koji košta 4.6 miliona dolara. Tomografija je tehnologija skeniranja u medicini, koja je u stanju da kreira trodimenzionalne prikaze organa pacijenata, bazirane na velikom broju rentgenskih snimaka, uzetih iz različitih uglova. Ove 3D slike mogu biti veoma velike, te napredne tehnike rekonstruisanja slike mogu zahtevati i po nekoliko nedelja rada "tradicionalnog" PC računara. Sa druge strane, PC sa četiri GeForce 9800 GX2 grafičke karte (osam GPU-ova) sa CUDA optimizacijama to može da obavi neuporedivo efikasnije. Ostatak konfiguracije čine MSI K9A2 Platinum ploča, AMD Phenom 9850 CPU, 4 x 2 GB Corsair TWINX DDR2 PC6400 memorije, Samsung Spinpoint F1 hard disk kapaciteta 750 GB, te Thermaltake Toughpower 1500W napajanje. Cena ovakvog sistema iznosi oko 4000 evra. Projekcija delova slike, za koju je neophodno 23.4 sekunde na superkompjuteru, se na ovom računaru može obaviti za 35.1 sekundu, dok se rekonstrukcija slike obavlja još brže nego na superkompjuteru koji se nalazi na Univerzitetu u Antverpenu – 52.2 sekunde na PC-ju, naspram 67.4 sekunde na superkompjuteru.

Izvor: TG Daily

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi