Prodaja servera u porastu

Jedan od glavnih faktora jeste dodeljivanje većih sredstava IT odeljenjima i IT menadžerima, koja su oni preusmerili u nabavku novih servera i osavremenjivanje infrastrukture, koja je u prethodnim godinama donekle zanemarivana. Naročito je prošla godina bila dobra za x86 servere, koji su zabeležili značajan rast. I

Jedan od glavnih faktora jeste dodeljivanje većih sredstava IT odeljenjima i IT menadžerima, koja su oni preusmerili u nabavku novih servera i osavremenjivanje infrastrukture, koja je u prethodnim godinama donekle zanemarivana. Naročito je prošla godina bila dobra za x86 servere, koji su zabeležili značajan rast. Intel i AMD su tome doprineli predstavivši nove modele serverskih čipova krajem 2009. godine, što je imalo efekta na prodaju u 2010.

Kada govorimo o firmama, HP je zadržao svoju poziciju kao najveći isporučilac servera gledano po broju isporučenih primeraka. Ovaj gigant je isporučio 31,7% svih servera, čime je povećao svoj udeo za 0,2%. Na drugom mestu se nalazi Dell, koji je zadržao ovo mesto sa 23,4% isporuka, što iznosi uvećanje od 0,8%. HP je isporučio 2,8 miliona servera, a Dell 2,1 milion. Na trećem mestu se nalazi IBM, koji je isporučio 13,1% svih servera na tržištu. Istovremeno, njegova zastupljenost je zabeležila blagi pad od 0,4%. IBM je isporučio 1,16 miliona servera. Međutim, kako su većina njih mejnfrejmovi, IBM je zabeležio sasvim solidne prihode.

Najveću zaradu je imao HP sa 15,33 milijarde dolara, koga u stopu prati IBM sa 15,05 milijardi dolara. U poslednjem kvartalu prošle godine, IBM je bio dosta bolji od HP-a, jer je u tom periodu njegov obim prodaje dostigao 5,23 milijarde, naspram HP-ovih 4,46 milijardi dolara. Naročito su IBM-u u borbi za tržišni udeo krajem godine pomogli novi mejnfrejmovi, pošto je prihod od IBM System Z platforme porastao za čak 68,3% u poslednjem prošlogodišnjem kvartalu. Za Oracle i Fujitsu važi slična priča kao i za IBM – ove kompanije ne prodaju puno servera kada se radi o broju isporuka, ali su u pitanju skuplji serveri. Tako je Oracle prodao svega 162,340 servera što je dovoljno za udeo od 1,8%, ali je pri tome ostvario prihode od čak 3,1 milijarde dolara. Fujitsu je isporučio 289,782 servera, 3,3% od ukupnog broja, ali su oni generisali 2,1 milijardu dolara prihoda. Očekuje se da će se rast prodaje servera nastaviti i u tekućoj godini.

Izvor: Serverwatch

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi