Američko Ministarstvo odbrane, pod aktuelnom odlazećom administracijom, stavilo je devet kineskih firmi na crnu listu kada je u pitanju investiranje, a to uključuje i kompaniju Xiaomi. Spisak na koji su dodati Xiaomi i još osam firmi predstavlja listu kompanija za koje se tvrdi da su “vojne kompanije komunističke Kine” koje posluju direktno ili indirektno u Sjedinjenim Američkim Državama. Kako prenosi Reuters, američki investitori će morati da rasprodaju svoj udeo u svakoj od firmi sa crne liste do 11. novembra 2021. Na to upućuje izvršna naredba koju je predsednik SAD potpisao u novembru 2020. godine, zabranjujući Amerikancima da investiraju u bilo koje kompanije dodate na listu Ministarstva odbrane. Kompanije koje su se ranije nalazile na ovoj crnoj listi uključuju Huawei i SMIC. Šta ovo konkretno znači za budućnost Xiaomija nije u ovom trenutku jasno, jer iako se ne radi o potpunoj zabrani svake trgovine, moguće je da kineska kompanija ima velika ulaganja od kompanija sa sedištem u SAD-u. To bi uticalo na cenu akcija Xiaomija, ali na sreću kompanije, to neće uticati na njihov lanac snabdevanja.
Pogledajte još: Navodni Xiaomi savitljivi telefon se pojavio na fotografijama uživo
Ako bi Xiaomi trebalo da se stavi na spisak zabrane američkog Ministarstva trgovine (kao Huawei i DJI), kompaniji bi bilo zabranjeno da obavlja bilo kakve poslove sa firmama sa sedištem u SAD. Pored toga, bilo koja kompanija koja koristi hardver ili softver razvijen prvenstveno u SAD, takođe bi bila podložna zabrani trgovine sa Xiaomijem. Srećom, sugeriše se da je Xiaomi imao dovoljno vremena da se pripremi za najgore, ukoliko se to dogodi. “U svakom slučaju, ako se u budućnosti nešto dogodi, imamo plan B. Između ostalog, ulažemo u brojne proizvođače poluprovodnika u Kini, ali verujemo da naša poslovna strategija ne bi trebalo da bude uslovljena odlukama političara. Do sada smo se opredeljivali za integrisanje najboljih komponenti u naše proizvode i tako ćemo nastaviti i u budućnosti” istakao je Abi Go, globalni menadžer proizvoda Kompanije Xiaomi. Ostaje da se vidi kako će ova priča odvijati pod okriljem dolazeće administracije u SAD i da li će se promeniti odnos prema Xiaomiju i drugim kineskim kompanijama.
Službeni odgovor kompanije Xiaomi na objavu američkog DOD-a
Beograd, 15. Januar 2021. – Kompanija je usaglašena sa zakonima i posluje u skladu sa relevantnim zakonima i nadležnim regulativama gde obavlja svoje poslovanje. Kompanija naglašava da su njeni proizvodi i usluge namenjeni za civilno i komercijalno korišćenje. Takođe, kompanija nije u vlasništvu, niti kontrolisana ili povezana sa Kineskom vojskom, kao i da nije “Komunistička Kineska Vojna kompanija”, kako je Zakon o odobrenju nacionalne odbrane (National Defence Authoriyation Act – NDAA) naziva. Kompanija će preduzeti odgovarajuće radnje i aktivnosti kako bi zaštitila interese Kompanije i njenih akcionara.U ovom trenutku Kompanija razmatra potencijalne posledice u vezi sa ovim kako bi razvila šire razumevanje uticaja ovoga na Grupaciju. Kompanija će objaviti dalje izjave shodno potrebama.
Izvor: XDA-developers
Benchmark možete pratiti i na društvenim mrežama | Facebook | Twitter | Instagram | YouTube |Na Benchmark forumu uvek možete učestvovati u kvalitetnim i aktuelnim diskusijama iz IT industrije
SAD zabranjuju Amerikancima da investiraju u Xiaomi
Xiaomi je dodatn na crnu listu američke administracije, a investitorima iz SAD je zabranjeno da investiraju u kinesu firmu