Zemljotres u Japanu će imati globalne posledice na isporuku elektronskih komponenti

Praktično sve velike kompanije su brzo reagovale i poslale novčanu i/ili robnu pomoć ugroženom stanovništvu i spasiocima koji pokušavaju da lociraju preživele u opustošenim područjima. Canon, Panasonic i Sony su odredili po 300 miliona jena (3,67 miliona dolara) za donacije. Mitsubishi je donirao

Praktično sve velike kompanije su brzo reagovale i poslale novčanu i/ili robnu pomoć ugroženom stanovništvu i spasiocima koji pokušavaju da lociraju preživele u opustošenim područjima. Canon, Panasonic i Sony su odredili po 300 miliona jena (3,67 miliona dolara) za donacije. Mitsubishi je donirao 500 miliona jena (6,1 miliona dolara), a što se tiče opreme, Sony je donirao 30.000 radio aparata spasiocima, dok je Panasonic donirao 10.000 radio aparata, 10.000 baterijskih lampi i 500.000 baterija. NEC, Epson i Kyocera su donirali po 100 miliona jena u novčanim sredstvima, IT i telekomunikacionoj opremi.

Dok akcije spašavanja i kriza u nuklearnim elektranama traju, prekid proizvodnje velikog broja komponenti će svakako uticati na mnogo stvari na globalnom nivou, od baterija za laptopove do iPad 2 tableta. Japan proizvodi 40% NAND flash memorija, pa je tako cena 32-gigabitnih NAND čipova već skočila za 18%.

Pored oštećenja samih fabrika, koja se još procenjuju, veliki problem u obnavljanju proizvodnje će predstavljati i oštećena transportna infrastruktura, što će otežati transport potrebnih sirovina. Još jedan veliki problem je i električna energija. Japan četvrtinu svoje električne energije dobija iz nuklearnih elektrana, od kojih je veliki broj trenutno van stroja, a za neke je vrlo verovatno da godinama neće biti u upotrebljivom stanju, ako uopšte budu ikada ponovo proradile. Već sada su na snazi restrikcije električne energije širom japanskog ostrva, a veliko je pitanje kada će i na koji način ovaj manjak u proizvodnji moći da se nadoknadi.

Celokupni spisak komponenti čija je proizvodnja pogođena se tek sada polako formira. Sony je zaustavio proizvodnju ili je drastično smanjio u osam svojih fabrika. Ovaj prekid proizvodnje utiče na litijum-jonske baterije, laserske diode, magnetne trake, optičke filmove koji se koriste u proizvodnji LCD displeja, CD, DVD i Blu-ray diskove i sigurno još mnogo toga. Panasonic, Fujifilm, Nikon i Canon su takođe zaustavili proizvodnju u svojim fabrikama, što će direktno uticati na proizvodnju digitalnih kamera i objektiva za njih. Canon je procenio da će neke od njegovih fabrika za proizvodnju mastila za štampače i objektiva biti van funkcije sledećih par nedelja, pa će pokušati da premesti bar deo proizvodnje u svoje fabrike koje se nalaze na drugim lokacijama.

Akutni deo krize još uvek nije završen, tako da je još uvek rano za sagledavanje svih posledica, a mi ćemo svakako nastaviti da pratimo dalji razvoj situacije.

Izvor: Engadget

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi