PlayStation 5 je prodat u više od 77,7 miliona primeraka od lansiranja 2020. godine, uključujući i modele PS5 Slim iz 2023. i PS5 Pro iz 2024. Iako se Sony-jevo sedište nalazi u Tokiju, najpoznatiji pogon za proizvodnju PlayStation konzola nalazi se u Kisarazuu, u japanskoj prefekturi Čiba. Ova fabrika, otvorena još 1953. godine, srce je Sony-jeve proizvodnje.
Ipak, mnogi PlayStation 5 uređaji nose oznaku „Made in China“. Reddit korisnici su još prilikom izlaska prve serije zabeležili da su konzole, kao i njihova dodatna oprema, dolazile iz više izvora – iz Japana, ali i iz Kine. Sony već dugo ima proizvodne pogone i u Kini, a u poslednjim godinama deo proizvodnje premešta i u druge zemlje.
Čak i modeli koji se sklapaju u Japanu, često koriste komponente proizvedene ili nabavljene iz Kine. PlayStation 5 je složeni tehnološki proizvod sa više od hiljadu različitih dobavljača iz celog sveta.
U video snimku za Wired, glavni arhitekta sistema Mark Cerny izjavio je da je „najveći izazov hardverske konstrukcije rešavanje ogromnog broja detalja potrebnih za pravljenje konzole.“ Inženjeri moraju osmisliti proces tako da sve komponente ne samo funkcionišu zajedno, već da ih roboti mogu precizno sastaviti na proizvodnoj liniji.
U fabrici u Kisarazuu, više od 30 naprednih robota učestvuje u sklapanju jedne PS5 konzole za samo 30 sekundi. Robotizovane ruke prvo postavljaju kablove i žice na matičnu ploču, zatim instaliraju CPU jedinice i AMD-ov prilagođeni čip koji obezbeđuje hlađenje sistema.

Pre nego što konzola napusti fabriku, prolazi rigorozna testiranja — uključujući proveru portova, disk jedinice i softversku instalaciju. Ako se otkrije greška, konzola se povlači i potencijalno reciklira.
U maju 2025. Sony je otkrio da bi američke carine, uvedene tokom mandata Donalda Trampa, mogle povećati troškove za čak 680 miliona dolara. To bi moglo da utiče na povećanje cene PS5 u SAD. Kao odgovor, Sony je razmatrao mogućnost preseljenja proizvodnje u Ameriku, gde već poseduje pogone poput Sony DADC u Indijani. Međutim, premeštanje čitave složene linije proizvodnje predstavlja veliki izazov.
U aprilu 2025. godine, Sony je povećao cene PS5 konzola u Evropi, Australiji i Novom Zelandu. Kompanija je kao razlog navela „ekonomske izazove, uključujući visoku inflaciju i nestabilne kurseve valuta“.
CEO Sony-ja Hiroki Totoki je poručio investitorima: „Postoje brojni carinski i tržišni izazovi. Zato, umesto da se fokusiramo isključivo na broj prodatih jedinica, naš cilj je da se fleksibilno prilagođavamo tržištu.“
Iako se PlayStation 5 na kraju sastavlja u Japanu ili Kini, jasno je da se iza svake konzole krije globalna mreža inženjeringa, logistike i precizne automatizacije.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji