Android konzole za igranje sve su popularnije među ljubiteljima retro igara, pogotovo zbog mogućnosti emulacije starih konzola poput SNES-a, Nintendo 64, PSP-a ili GameCube-a. Međutim, sadržaj koji dolazi uz ove uređaje – tačnije unapred instalirane igre (ROM-ovi) – stavlja mnoge korisnike, pa i kreatore sadržaja, u pravnu sivu zonu. Jedan italijanski YouTuber upravo plaća cenu tog rizika.
Pretres, zaplena i pretnja zatvorom
YouTuber poznat kao Once Were Nerd, koji godinama objavljuje sadržaj o retro gejmingu i ručnim Android konzolama (brendovi kao što su Powkiddy, TrimUI i Anbernic), trenutno je pod istragom italijanske Guardia di Finanza, specijalizovane policijske jedinice pod Ministarstvom ekonomije i finansija.
Kako je objasnio u videu koji je prvi primetio Android Authority, pripadnici Guardia di Finanza su mu u aprilu zakucali na vrata s nalogom za pretres, optužujući ga da promoviše piratski softver. Tom prilikom zaplenjeno je više od 30 ručnih konzola, a kreator je morao da preda i komunikaciju s kineskim proizvođačima uređaja koje je prikazivao na kanalu.
Emulacija nije nezakonita – ali ROM-ovi jesu
Dok emulatori kao softver nisu zabranjeni, problem nastaje kada uređaji dolaze s unapred instaliranim igrama koje su i dalje zaštićene autorskim pravima, najčešće Nintendo i Sony igara. Upravo to je bio slučaj sa Anbernic konzolama koje je kanal prikazivao – na snimcima su jasno vidljive igre koje pripadaju velikim izdavačima.
Proizvođači kao Anbernic obično prodaju uređaje uz microSD kartice sa oznakama poput “kompatibilno sa 7000+ igara”, izbegavajući direktne tvrdnje o uključivanju ROM-ova, ali je jasno šta se nudi. Pošto su svi proizvođači bazirani u Kini, praktično su van domašaja zapadnih zakona, ali korisnici i promoteri iz Evrope to nisu.
Čeka se epilog istrage
Iako nije poznato ko je podneo inicijalnu prijavu – dokumenta koja je Once Were Nerd video spominju zaštićeni sadržaj Nintenda i Sonyja – italijanske vlasti mogu same da pokrenu postupak po članu 171 Zakona o autorskim pravima, koji predviđa i do tri godine zatvora za ovakva kršenja.
YouTuber tvrdi da je u potpunosti sarađivao s vlastima i da ne smatra da je učinio išta nezakonito. Ipak, njegova dalja sudbina kao kreatora sadržaja ostaje neizvesna – zakon omogućava privremeno gašenje kanala tokom trajanja istrage.
Italija poznata po strogoj zaštiti autorskih prava
Italija nije strana kada je u pitanju agresivna primena zakona o autorskim pravima. Nedavno je državni regulator naložio Google-u da blokira ilegalne strimove fudbalskih utakmica na DNS nivou. Stoga i ne iznenađuje što bi vlasti mogle ozbiljno pristupiti slučaju jednog YouTubera koji je prikazivao uređaje sa piratskim igrama.
Zaključak? Ako snimate sadržaj o emulatorima i retro igrama, posebno uz prikaz ROM-ova, budite svesni da ulazite u pravnu zonu koja se sve češće pomno nadzire – čak i kada vam se čini da su svi to već radili pre vas.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji