Da li se Google pretraga zaista zauvek menja?

Google je iz korena promenio način na koji pretražujemo internet, a Google pretraga zaista postaje drugačija i modernija, ali zahteva više ličnih podataka

Da li se Google pretraga zaista zauvek menja?

Na prošlogodišnjoj Google I/O konferenciji brojni mediji proglasili su Google pretragu kakvu znamo poslednjih 20 godina – mrtvom. Godinu dana kasnije, ona je i dalje potpuno „mrtva“, podseća Mashable. Tako je kompanija na I/O 2026 jasno stavila do znanja da se pretraga sada, a i ubuduće, u potpunosti zasniva na Gemini platformi i veštačkoj inteligenciji.

Pretraga više nije mesto na koje odlazite da biste pronašli link. Ona postaje mesto gde AI obavlja sav posao umesto vas. Sudeći po svemu što je Google najavio, način na koji pronalazimo informacije na internetu uskoro će izgledati potpuno drugačije. Da li je sve ovo zaista korisno – zavisi koga pitate, uživo ili virtuelno, ali jedno je sigurno: Google želi iz korena da promeni naš način navigacije internetom.

Izdavači su u velikom problemu

Funkcija AI Overviews (AI pregledi) konstantno „krnji“ web saobraćaj još od svog lansiranja, a sve što je Google najavio ubrzava taj negativan trend. Kada AI agenti u okviru pretrage skeniraju mrežu 24/7 u vaše ime, kada AI Mode samostalno odgovara na vaša potpitivanja i kada se polje za pretragu širi da prihvati čitave pasuse konteksta – prećutno obećanje glasi: više nećete morati da kliknete ni na čiji sajt da biste dobili ono što vam treba.

Google dobije upit, Google vam prikaže odgovor, a izdavač koji je napisao tekst na osnovu kog je taj odgovor generisan – ne dobija apsolutno ništa.

Sukob između izdavača onlajn sadržaja i Google-a besni još od prošle godine, kada je cela situacija nazvana apokalipsom internet saobraćaja. Google, naravno, odbacuje tvrdnje da su izdavači izvukli deblji kraj. Tvrde da se korisnici koji kliknu na link nakon što vide AI pregled znatno duže i dublje zadržavaju na sajtovima. To možda jeste tačno u nekom užem smislu, ali se time elegantno zaobilazi mnogo veći problem. To je da sveukupan broj ljudi koji uopšte klikću na linkove drastično opada.

Ovakve odbrambene tvrdnje Google-a potiču još iz izveštaja Wall Street Journal-a iz juna 2025. godine. U njemu je Nil Fogel, izvršni direktor kompanije Dotdash Meredith (iza medija People i Southern Living), izjavio da je udeo Google pretrage u njihovom ukupnom saobraćaju pao sa oko 60% (koliko je iznosio u vreme spajanja firmi 2021) na svega trećinu. Sudeći po onome što je prikazano na ovogodišnjem I/O događaju, dno ovog pada se još uvek ne nazire.

Kako se sa time nose izdavači

Izdavači na ovo reaguju tako što se masovno okreću direktnom odnosu sa čitaocima. Kroz biltene (newsletters), događaje uživo, sopstvene aplikacije i pretplate. Ukratko, biraju bilo šta što ne zavisi od Google-a kao posrednika. Dugoročno gledano, to jeste razumna strategija, ali ona ujedno zahteva i korenito restrukturiranje načina na koji digitalni mediji uopšte funkcionišu.

Novo polje za pretragu

AI Search Box – što je ujedno i prvi radikalni redizajn Google trake za pretragu u poslednjih četvrt veka – sada je napravljen za prave, prirodne razgovore. Pored dugačkog tekstualnog upita, u polje možete ubaciti slike, fajlove, video-zapise, pa čak i otvorene kartice iz Chrome-a, a Google će sam shvatiti šta zapravo tražite.

Jasno je da ovo predstavlja tektonsku promenu. Nekada se pretraživanje interneta svodilo na sažimanje – cilj je bio postaviti pitanje sa što manje reči. Cela SEO disciplina izgrađena je na pretpostavci da ljudi u polje unose kratke, često neprecizne fraze. Tada je Google-ov posao da ih protumači. Svi dobro znamo te primere:

  • „jeftini letovi Lisabon
  • „najbolje patike za trčanje 2026“
  • „simptomi korone

Google sada aktivno iskorenjuje tu naviku. Sa proširenim poljem za pretragu, kompanija želi da prestanete da prevodite svoje misli na jezik ključnih reči. Želi da jednostavno razgovarate sa algoritmom. Kažite mu da planirate putovanje, zakačite kalendar, okačite fotografiju hotela koji razmatrate i pustite da Gemini sam sklopi celu sliku. Ideja je jednostavna: što više konteksta pružite, to će AI biti korisniji.

To donekle jeste tačno, ali u praksi znači da dobrovoljno dajete mnogo više privatnih informacija i podataka za analizu. Podsećanja radi, kompanija je ranije ove godine platila 68 miliona dolara za poravnanje u sudskom sporu, nakon optužbi da je Google Assistant tajno snimao privatne razgovore bez dozvole korisnika.

Da li su korisnici zaista spremni da ustupe toliki nivo privatnosti? I da li je Google uopšte ponovo zaslužio to poverenje? Pitanja su koja su tokom zvanične prezentacije vešto zaobiđena.

Problem sa halucinacijama ne nestaje

Uprkos tome što je Google na I/O događaju maksimalno našminkao nove AI funkcije, jedna stvar je primetno izostala. To je ozbiljno suočavanje sa problemom tačnosti informacija. Istorijski je dokumentovano da AI Overviews ume samouvereno da ponudi potpuno netačne podatke.

Nova funkcija konverzacijskog potpitivanja praktično vam omogućava da uđete još dublje u rezime koji je generisao AI. Pritom uopšte ne pomišljate da proverite tačnost samih temelja na kojima je taj tekst zasnovan… Ili ipak to činite?

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (23)
  1. Odličan članak! 👍

  2. alfaunits

    Ono sto je cudno je.. cime onda Google zaradjuje?
    Kad je AI overview mahom na vrhu ja ne gledam ni linkove ako je koristan.. kamoli oglase (koje ionako ne gledam).

  3. nightshadow

    Ono sto je cudno je.. cime onda Google zaradjuje?
    Kad je AI overview mahom na vrhu ja ne gledam ni linkove ako je koristan.. kamoli oglase (koje ionako ne gledam).

    Pitanje je vremena kad će da ubace reklame u chat..

  4. DoktorFilip

    Ono sto je cudno je.. cime onda Google zaradjuje?
    Kad je AI overview mahom na vrhu ja ne gledam ni linkove ako je koristan.. kamoli oglase (koje ionako ne gledam).

    Moracemo svi da plaćamo pretplatu na Gemini

  5. Klingon Warrior

    Google namece full AI mode u rezultatima pretrage, vestacki, jer su uleteli brdo kesha u AI infrastrukturu, i sada moraju da opravdaju biznis model, te uvaljuju korisnicima full AI mode, iako nema potraznje, i migracija je nametnuta. Realno, vrlo mali procenat korisnika koristi AI mode (AI overviews je drugo, cisto da se razumemo). Kazu 75 miliona aktivnih korisnika, i hvale se tim brojkama. Medjutim, kada uporedimo sa 5 miliardi ukupno aktivnih korisnika, ovo je bas mali broj, plus racunam na to da su i tih 75 miliona prenaduvan broj. Plus, u tih 75 miliona se racunaju korisnici koji su usli u AI mode samo iz radoznalosti i nikada se vise nisu vratili a njih ima puno.

    Em sto AI mode nema smisla za transakcioni intent gde se trazi akcija, a ne informacija, a on pali mini vikipediju. Primer (karikiram), ocu da kupim kurton, AI mode mi prikazuje sta je kurton, kako je nastao i od cega se pravi i daje mi linkove od blog posta sa svim tim informacijama.

    Secam se yahoo searcha koji smo koristili sve dok nisu hteli da postanu sve, isto ovako implementirali featurse koje bas niko nije trazio pa su propali na kraju bas zbog toga. Google, po nekoj mojoj proceni ide u ovom pravcu.

  6. Kad je AI overview mahom na vrhu ja ne gledam ni linkove ako je koristan.. kamoli oglase (koje ionako ne gledam).

    Meni smeta to i voleo bih da iskljucim kad bih mogao, jer da hocu nesto da pitam AI, otvorio bih ChatGPT, a na Google idem kad zelim da dobijem linkove, a ne AI odgovor, jer za neke stvari moras proveriti "licno" linkove, jer AI ne daje uvek tacan i aktuelan odgovor...

  7. unrealDeer

    @Klingon Warrior ne zaboravi da Google tj Gemini ima najbolji image generator (Nano banana) koji je takodje implementiran u Fotosopu, sigurno Adobe-u ne daju uslugu za sitne iznose 🙂

  8. Isto sam mislio da je problematično korišćenje LLM modela za svaku sitnicu, ali oni su postigli cilj da im 3.1 i 3.5 Flash modeli imaju preko 10x manju potrošnju struje od proseka i zato guraju AI u sve, jer im je tako isplativije. Ima sponzorisanih rezultata itekako pa AI overiew se prikazuje tek ispod njih. Mada, ne pojavljuje se baš uvek i za svaku pretragu pa čak ni kada guglanje bude u upitnoj formi (da li, kako, zašto, zbog čega i slično). Ono što je u celoj priči vrlo interesantno jeste da, ako Google nalog ima uključeno pamćenje istorije pretrage, Google AI mod to koristi kao memoriju, uključujući i ranije konverzacije.

  9. Ono sto je cudno je.. cime onda Google zaradjuje?
    Kad je AI overview mahom na vrhu ja ne gledam ni linkove ako je koristan.. kamoli oglase (koje ionako ne gledam).

    Gurnuce ti reklamu za onoga ko plati promociju.

    Znaci tražiš dobar restoran ili proizvod on će da ti preporuci onaj koji on hoće jer ćeš mu verovati i nećeš daleko istrazivati kao pre.

    I reklame će se promeniti neće ostati iste.
    Kad razmislim Instagram, tik tok ti već tako funkcioniše na taj način, niko ništa ne proverava veruju na reč algoritmu koji gura neku promociju.

    Ljudi se zatupeli skroz, mozak ne koriste tako im je lako poturiti bilo šta.

    Takodje ovi što prodaju moraju da plate inače niko neće moći doći do njih ako ih AI algoritam ne vidi

  10. Klingon Warrior

    @Klingon Warrior ne zaboravi da Google tj Gemini ima najbolji image generator (Nano banana) koji je takodje implementiran u Fotosopu, sigurno Adobe-u ne daju uslugu za sitne iznose 🙂

    Ako ce opstanak i odrzivost trenutnog profita i citave infrastrukture da im zavisi od jednog produkta, nano banane... tesko...

    Doci ce do razvodnjavanja pretrage jer perplexity i chatgpt postaju sve popularniji za web search, narocito u mladjoj populaciji na zapadu, i vidim kraj guglove dominacije u tom polju.

  11. unrealDeer

    Ako ce opstanak i odrzivost trenutnog profita i citave infrastrukture da im zavisi od jednog produkta, nano banane... tesko...

    Doci ce do razvodnjavanja pretrage jer perplexity i chatgpt postaju sve popularniji za web search, narocito u mladjoj populaciji na zapadu, i vidim kraj guglove dominacije u tom polju.

    nema potrebe da se brines, oni koliko na druga mesta dobijaju profit (youtube samo jedan primer) mogu i jos 20 godina da gube milione na AI 🙂

  12. marantz

    Ako ce opstanak i odrzivost trenutnog profita i citave infrastrukture da im zavisi od jednog produkta, nano banane... tesko...

    Doci ce do razvodnjavanja pretrage jer perplexity i chatgpt postaju sve popularniji za web search, narocito u mladjoj populaciji na zapadu, i vidim kraj guglove dominacije u tom polju.

    Zarada od AI neće niti primarno u pretplatama krajnjih korisnika, već u tokenima koje plaćaju ili će plaćati kompanije. Trenutno nije tako, ali je to cilj.
    Nano-banana i sl. modeli za krajnje korisnike su marketinški alat. Google i Microsoft monetizuju AI modele i kroz svoje postojeće proizvode za enterprise korisnike.

  13. Klingon Warrior

    Google godisnje zaradjuje 175 - 180 milijardi dolara od trenutnog formata Gogole Searcha i platforme za oglasavanje. Ja iskreno mislim da to nema sanse da nadomeste nekim novim formatom narocito ne AI mode o kom pricam sve vreme.

    I prvenstveno sto ce kao sto rekoh, doci do razvodnjavanja korisnika jer se chatgpt i perplexity probijaju u web searchu i sve ih vise ljudi koristi.

    Koliko od vas koristi AI mode?

    Hvale se brojkama da AI mode koristi 75 miliona aktivnih korisnika dnevno, i oko 1 milijarda mesecno, a standardni search format koristi 8.5 milijardi korisnika dnevno, AI mode je toliko mali procenat, a postoji skoro pa godinu dana...

  14. srkiller

    Privatnost nije problem, ljudi (vecina) vec deceniju/dve sami davaju iste na izvolite, cak kace i slike porodice i prijatelja na svoje naloge po non-google mrezama, a koji prodaju i razmenjuju takve podatke sa ostalim meta trgovcima.

    Google AI (ili Gemini, ili kako se vec bude zvao) prikuplja od skoro intezivno sto vise licnih informacija da bi tokom sledece godine lansirao pravi licni (non shared kroz prodaju meta podataka) licni asistent u vidu nekog uredjaja, za koji smatram da nece biti samo telefon.
    i nece vise biti sraman da daje i poneke zdravstvene savete..

    Tako ja vidim Google za godinu-dve. kao neko ko koristi Gemini skoro svakodnevno u vezi posla, a i
    Dzeminija mi... i privatno vrlo cesto. 🙂

    Doduse, kao neko ko nikada nije koristio soc. mreze, nemam problem da isti taj Google hranim samo njemu i meni neophodnim podacima za takav licni asistent u buducnosti.
    Negde moras dati, da bi nesto dobio...
    naravno, da ce u jednm momentu, kada odluce da je asistent uredjaj sazreo, biti i pretplate, nemam prolbem sa tim, ako mi olaksava posao/zivot.

  15. stevanovic019

    Koliko od vas koristi AI mode?

    Uvek kada me nešto zanima, u smislu objašnjenja.
    Tj zavisi da li mi treba jedan kratak podatak ili cela priča.

    Svaki AI će imati svoje mesto i svoje korisnike.
    Kao i čiji će opstati, jer su veliki novac i resursi potrebni za biti u vrhu.

    Ja lično koristim sve što Google proizvede, tako da je meni jedini izbor već godinama. A i Gemini mi je sve bolji i korisniji.

    Da se menja način korišćenja pretrage - menja se.
    Ne mogu se setiti da sam u poslednjih koliko godina gledao neki SF (kratkometražni) film, a da su akteri do podataka i ostalog dolazili "pešaka".
    Sve je bilo kroz AI i AI agente.

    Biće da nam je to bliska budućnost, a..
    .. verovatno da će biti mogućnosti korišćenja i standardne pretrage.
    Još uvek smo mi jednom nogom u početku 21. veka, pa i 20. i takve su nam navike.
    A novi vekovi dolaze i nove generacije neće znati za život kakav je bio juče.

    Zanimljiv je komentar @srkiller-a.

  16. kUdtiHaEX

    Ono sto je cudno je.. cime onda Google zaradjuje?
    Kad je AI overview mahom na vrhu ja ne gledam ni linkove ako je koristan.. kamoli oglase (koje ionako ne gledam).

    Monetizacija će doći kasnije kad se korisnici naviknu na novi vid prezentovanja informacija i pretrage.

  17. alfaunits

    Monetizacija će doći kasnije kad se korisnici naviknu na novi vid prezentovanja informacija i pretrage.

    To je jasno, pitamo se kako ...

  18. stevanovic019

    Možda isto onako kako je i sada.
    Osnovni Gemini je dostupan i besplatan svima,
    a napredni se plaća.

    Tako i za Gemini u pretrazi.

    Svakako ne vidim da će se baš sve plaćati, jer..
    sa jedne strane imamo i uvek ćemo imati besplatne servise drugih proizvođača, koji se tako bore za zauzimanje svog mesta. I drugo,
    to su njima podaci od značaja.
    Što više saobraćaja (prikupljanje podataka) - tim bolje za njih.
    A saobraćaj je najgušći kada je svima dostupan besplatno.

    Zanimljivo da je Google ubeđen da je na dobrom putu ka AGI.
    I ako zaista tamo stignu - to će vredeti više od bilo čega drugog.

    Znaće kako da iskoriste svoju prednost.

  19. To je jasno, pitamo se kako ...

    Pored sponzorisanih, sada se ispod AI overview stavljaju i istaknuti fragmenti koji „glume“ neku preporuku ili dobronameran savet u korist određenog subjekta pretraženog pojma, a ustvari je to plaćeno.

  20. marantz

    Ne brinem se ja za Google - stiže "era AI agenata".
    Da prvi probamo Spark spustili su cenu neke Ultra-giga pretplate sa 250$ na 200$ mesečno.

    Izgubiće možda pretragu, jer je više niko neće ni koristiti, ali će im prihod od AI porasti 10x.

  21. unrealDeer

    Smejacemo se svim ovim AI planovima za 2-3 god kad citamo ove teme, pola AI sajta(servisa) nece ni postojati kao sto ih ima sad. Po mom vidjenju naravno

  22. srkiller

    Pored sponzorisanih, sada se ispod AI overview stavljaju i istaknuti fragmenti koji „glume“ neku preporuku ili dobronameran savet u korist određenog subjekta pretraženog pojma, a ustvari je to plaćeno.

    Nje bas tako... ima i foruma sa dugim stazom koje ubacuje u svoje odgovroe, pa cak i domacih firmi koje nemaju google ads aktiviran.
    Npr. https://diysolarforum.com/ se navodi kao relevantan (sto i jeste) kada se trazi nesto u vezi DIY solara.
    Mislim da gugl, pored svega, racuna (i) svoj interni rejting (u sustini integritet) izvora.

  23. Ko hoće da se vrati na staro i da ukine AI Mode, može nekom ekstenzijom da doda &udm=14 na Gugl URL, ili da koristi ovako nešto, pa da to radi automatski.

Pridruži se diskusiji
Komentari su zatvoreni.
Možda vam se svidi