Mac OS X 10.5 Leopard Server

Apple je predstavio predlog operativnog sistema Mac OS X 10.5 Leopard, zadnju varijantu Appleovog nagrađivanog UNIX server operativnog sistema. Server Leopard, koji će na tržište izaći u proleće 2007. godine, izgrađen je na Appleovoj legendarnoj lakoći korišćenja s novim Server Assistant i Server Preferences alatima koji omogućavaju pos

Apple je predstavio predlog operativnog sistema Mac OS X 10.5 Leopard, zadnju varijantu Appleovog nagrađivanog UNIX server operativnog sistema. Server Leopard, koji će na tržište izaći u proleće 2007. godine, izgrađen je na Appleovoj legendarnoj lakoći korišćenja s novim Server Assistant i Server Preferences alatima koji omogućavaju postavljanje i upravljanje serverom čak i tehnički nepotkovanim korisnicima sa samo nekoliko klikova mišem. Po prvi put, Apple isporučuje izvorne 64-bitne aplikacije za server koje koriste prednosti povećane moći procesiranja 64-bitnog delovanja. Ostali novi alati su iCal Server, najlakši način za razmenu kalendara, planiranje sastanaka i događaja; wiki server koji omogućava jednostavnu razmenu i komunikaciju između timova; Spotlight Server, najbrži način za pronalaženje željenog sadržaja; i Podcast Producer, idealan način za automatsku produkciju Podcastova. Leopard Server omogućava malim preduzećima i radnim grupama da u potpunosti iskoriste prednosti servera bez IT odeljenja. Leopard Server ima nove postavke „interfejsa“ s ugrađenim Network Health Check, novim administratorskim obeležjem i ugrađenom podrškom koja automatski podešava Mac OS X inačicu 10.5 Leopard ‘clients’ za upotrebu servera za sve osnovne servise, uključujući razmenu datoteka i printera, Mail, iCal, iChat, imenike i čuvanje kopija datoteka.

Servisna jezgra Leopard Servera uključujući Apache 2, MySQL 5, Postfix, Cyrus, iChat Server i QuickTime Streaming Server je sada 64-bitna, omogućava korisnicima da u potpunosti iskoriste prednosti performansi kao i procesne moći svog 64-bitnog hardvera i rad s većim nizovima podataka. Leopard Server je u potpunosti prilagođen za rad s 32-bitnim i 64-bitnim aplikacijama.

Po prvi put, Mac OS X Server će uključivati server za kalendar, koji omogućava korisnicima i grupama korisnika da koordiniraju događaje, rasporede sastanake, rezervišu sredstva i puno efikasnije troše vreme. iCal server koristi otvoreni CaIDAV standard za povezivanje s vodećim kalendarskim programima, uključujući iCal 3 u Leopardu, Mozilla’s Sunbird, OSAF’s Chandler i Microsoft Outlook. Leopard Server takođe ima wiki server koji omogućava grupama korisnika da lakše kreiraju i razmenjuju informacije kroz svoj vlastiti website i osigurava pristup webu za razmenu podataka kao što su kalendari, blogovi i Podcasti. Spotlight Server je najbrži način za pretraživanje sadržaja na serveru bez umrežavanja. Stvoren za radne grupe sa zajedničkim dokumentima, projektima i arhivama podataka, Spotlight Server radi zajedno s Leopardovim aplikacijama i omogućava izuzetno brzo pretraživanje sadržaja, koji su sačuvani bilo gde na mreži.

S alatom Podcast Producer svako može da snimi sadržaj, automatski ga postavi na server i pretvori u Podcast. Koristeći Xgrid, Podcast Producer može da koristi bilo koji Mac računar na mreži za kodiranje videa. Podcast se lako može poslati internetom ili čak na mobilne telefone koji to podržavaju, preko brze bežične mreže koristeći QuickTime Streaming Server.

Izvor: Imelda

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi