Netflix po prvi put koristi AI generisane kadrove u svojoj seriji

Netflix je prvi put koristio potpuno AI-generisane kadrove u seriji “The Eternaut”, štedeći novac, ali i kreirajući potencijalne kontraverze.

Netflix po prvi put koristi AI generisane kadrove u svojoj seriji

Netflix je napravio istorijski korak u svetu filmske i TV produkcije koristeći generativnu veštačku inteligenciju za kreiranje vizuelnih efekata u novoj argentinskoj seriji „The Eternaut“, zasnovanoj na popularnom naučnofantastičnom stripu. Ova tehnološka inovacija ne samo da je ubrzala proces produkcije, već je drastično smanjila troškove – što je kompanija ocenila kao veliki uspeh.

Tokom najnovije konferencije povodom kvartalnih rezultata, ko-direktor Netflixa Ted Sarandos otkrio je da je serija „The Eternaut“ prvi naslov te platforme koji uključuje u finalnom prikazu potpuno AI-generisane kadrove. Konkretno, reč je o sceni urušavanja zgrade u Buenos Airesu, koju bi tradicionalni vizuelni efekti znatno usporili i poskupeli.

„Ta VFX sekvenca je završena deset puta brže nego što bi bila korišćenjem tradicionalnih alata i radnih tokova“, rekao je Sarandos. „Kreatori su bili oduševljeni rezultatom. Mi smo bili oduševljeni. A što je najvažnije, i publika je bila oduševljena.“

AI i budžetske uštede

Netflix već neko vreme eksperimentiše s AI tehnologijama. Sarandos je u aprilu pominjao film „Pedro Páramo“ Rodriga Prieta, u kojem je AI korišćen za efekat podmlađivanja likova – nešto što je u filmu Martina Skorsezea „The Irishman“ koštalo višestruko više. „Ceo budžet filma bio je približan trošku VFX-a na ‘The Irishmanu’“, dodao je Sarandos.

U slučaju „The Eternaut“, korišćenje AI alata omogućilo je postprodukciju kakva bi inače bila neizvodljiva za produkciju te veličine, a sve to uz očuvanje kvaliteta i brži rok isporuke.

AI u Holivudu – napredak ili pretnja?

Ipak, korišćenje veštačke inteligencije u kreativnim industrijama ostaje izuzetno kontroverzno. Upravo zbog pitanja vezanih za AI održani su istorijski štrajkovi glumaca i scenarista 2023. godine, koji su blokirali gotovo celu produkcijsku mašinu Holivuda. U istom periodu, Marvel Studios izazvao je negodovanje fanova kada je AI korišćen za uvodne špice u seriji „Secret Invasion“, dok je reditelj Tajler Peri izjavio da je obustavio planove za proširenje studija upravo zbog brzog napretka AI tehnologije.

Iako AI obećava velike uštede i ubrzanje procesa, mnogi u industriji se boje da bi mogao ugroziti radna mesta i kreativni integritet.

Nova realnost za sve produkcije

Netflixova odluka da AI koristi i u međunarodnim produkcijama, a ne samo u visokobudžetnim projektima, signalizira novu fazu u evoluciji filmskog stvaranja. Vizuelni efekti, koji su nekada bili privilegija blokbastera sa desetinama miliona dolara budžeta, sada mogu postati dostupni i manjim produkcijama – ali po cenu potencijalnih etičkih i profesionalnih dilema.

Jedno je sigurno: veštačka inteligencija je tu da ostane, a način na koji se koristi u industriji zabave nastaviće da bude predmet intenzivnih rasprava u godinama koje dolaze.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.