Održana deveta konferencija o zaštiti intelektualnih prava u Srbiji

Konferencija preporučuje da je specijalizacija u implementaciji propisa iz oblasti zaštite prava intelektualne svojine neophodna kroz koncentraciju teritorijalne nadležnosti sudova na nekoliko centara, dok je isto tako potrebno spustiti prag za krivična dela koja su predmet postupanja specijalizovanih organa za visokotehno

Konferencija preporučuje da je specijalizacija u implementaciji propisa iz oblasti zaštite prava intelektualne svojine neophodna kroz koncentraciju teritorijalne nadležnosti sudova na nekoliko centara, dok je isto tako potrebno spustiti prag za krivična dela koja su predmet postupanja specijalizovanih organa za visokotehnološki kriminal. Stalna edukacija, posebno tužilaštva i sudstva, sa fokusom na ekonomske posledice kršenja prava intelektualne svojine, kao i oštrija kaznena politika, posebno za dela u povratu dodatno bi unapredila primenu zakona u ovoj oblasti.

Takođe, kao zaključci konferencije izdvajaju se i preporuke za unapređenje regionalne saradnje svih relevantnih institucija, kao i smanjivanje administrativnog tereta u pripremi dokaznog materijala za predmete iz oblasti visokotehnološkog kriminala. Potrebna je i bolja koordinacija organa u Republici Srbiji u postupku zaštite prava intelektualne svojine, preko stalnog koordinacionog tela koje predviđa Strategija kao i pravljenje unificirane evidencije predmeta zaštite intelektualne svojine kod različitih organa nadležnih za njihovu zaštitu.
 

 

Kako je ovogodišnja konferencija bila fokusirana na ekonomske gubitke koje država trpi usled nesprovođenja zaštite intelektualne svojine, predstavljeni su podaci koji to ilustruju. Srpsko softversko tržište najviše je pogođeno nedostatkom poštovanja prava intelektualne svojine, pa je tako prethodne godine vrednost ovog tržišta bila 93 miliona dolara, dok je na nelegalnom tržištu ta vrednost ista. Iako je Srbija tokom poslednjih 10 godina smanjila stopu softverske piraterije sa 99 na 74 odsto, postoji još mnogo prostora za napredak. Smatra se da bi se uz smanjenje stope piraterije za 10 %, povećanje prihoda u državni budžet bilo veće za 29 miliona dolara, a doprinelo bi otvaranju još 10.000 radnih mesta. Takođe, potencijalni investitori manje su motivisani da ulažu u zemlju gde prava intelektualne svojine nisu adekvatno zaštićena, pa tako direktno i indirektno, povreda prava intelektualne svojine prouzrokuje velike gubitke za privredu Srbije.

Konferenciji su prisustvovali predstavnici relevantnih ministarstava u Vladi Republike Srbije i državne uprave, kao i predstavnici privatnog sektora, a specijalni gosti bili su Mary Warlick, ambasadorka SAD u Srbiji, Adriano Martins, zamenik šefa delegacije EU u Srbiji, Loup Brefort, šef kancelarije Svetske banke u Srbiji, Gordana Pualić, državni sekretar u Ministarstvu pravde, kao i Bojana Todorović, pomoćnica ministra u Ministarstvu za ekonomiju i regionalni razvoj. Sponzori konferencije bili su Japan Tobacco International i Microsoft.

Izvor: AmCham

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi