Budućnost hlađenja CPU-a se nalazi u kulerima sa tečnošću?

Ovih dana hlađenje procesora postaje sve veći i veći problem, jer zahteva kompleksne kulere, a procesori su sve manji i manji i emituju veliku količinu toplote. High-end Athlon XP modeli (ili oni overclockovani) zahtevaju kulere od bakra ili sa bakarnom podlogom koja odvlači toplotu koju oni generišu, dok je Intel implementirao "heat-spreader

Ovih dana hlađenje procesora postaje sve veći i veći problem, jer zahteva kompleksne kulere, a procesori su sve manji i manji i emituju veliku količinu toplote. High-end Athlon XP modeli (ili oni overclockovani) zahtevaju kulere od bakra ili sa bakarnom podlogom koja odvlači toplotu koju oni generišu, dok je Intel implementirao “heat-spreader”-e napravljene od posebne legure koji prenose toplotu na hladnjak. Današnji procesori imaju dispaciju od skoro 100 W, dok se za tri godine očekuje dispacija od čak 300 W, što klasični vazdušni kuleri ne mogu da ohlade.
Solucija za hlađenje takvih procesora će biti neko od rešenja koje koristi tečnost. Prvo, klasično vodeno hlađenje je prilično komplikovano za pravljenje, zahteva rezervoar sa vodom, pumpicu i naravno, postoji velika opasnost od curenja vode, što znači kraj vaših komponenti. Drugo rešenje su takozvani “heat-pipe” kuleri koji funkcionišu po principu isparavanja i kondenzovanja vode, bez ikavih pumpi (potpuno zatvoren sistem), koji nema takvu moć hlađenja kao vodeno, ali može da odradi posao. Treći sistem je hlađenje nitrogenom ili nekim sličnim gasom (LN2, Vapochill itd.), koji daje najbolje rezultate (CPU vam radi daleko ispod nule i nema bojazni da će se pregrejati 🙂 ), ali ima dve vrlo bitne mane – cena od preko 500 € i buka koju stvara (Vapochill je npr. zamrzivač koji pravi buku od 60 dBA, kao da sedite na 20m od traktora, što je nepodnošljivo za normalan rad).
Najveće šanse za uspeh se daju heat-pipe sistemima, jer su najsigurniji i najjeftiniji. Neka istraživanja pokazuju da se usavršavanjem ovakvih sistema može postići neophodno hlađenje procesora. Do tada, ostaju nam klasični vazdušni kuleri…
Izvor : X-bit labs

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi