Mnogi korisnici danas kupuju telefon sa idejom da ga koriste četiri ili pet godina, ali problem nastaje kada baterija oslabi, performanse počnu da padaju ili ekran brzo strada. Ipak, nekoliko jednostavnih navika može značajno produžiti vek uređaja i usporiti njegovo starenje.
Glavni razlog zbog kojeg telefoni posle nekoliko godina deluju „istrošeno“ uglavnom je degradacija baterije. Zbog toga stručnjaci savetuju da se telefon ne puni stalno do 100%, već da se baterija uglavnom održava između 30% i 80%. Takođe se preporučuje da se telefon puni kada nivo baterije padne na oko 20% do 45%, umesto čekanja da se potpuno isprazni.
Punjenje i intenzivno korišćenje telefona istovremeno dodatno zagrevaju bateriju i ubrzavaju njeno trošenje, pa bi igranje igara ili gledanje videa tokom punjenja trebalo izbegavati.
Baterija i zaštita telefona prave najveću razliku
Ako telefon ostaje priključen preko noći, preporučuje se aktiviranje opcije „Optimized Battery Charging“ koja usporava punjenje pri kraju ciklusa i smanjuje opterećenje baterije.
Veliki problem predstavlja i korišćenje telefona u kupatilu ili kuhinji. Iako moderni telefoni imaju IP zaštitu od vode i prašine, dugotrajno izlaganje vodenoj pari i visokoj temperaturi može negativno uticati na unutrašnje elektronske komponente. Posebno su problematični vrela para u kupatilu i masnoće u kuhinji koje dugoročno mogu oštetiti uređaj.
Stručnjaci upozoravaju i na korišćenje nekvalitetnih punjača. Jeftini „no-name“ punjači bez sertifikata i kontrole kvaliteta mogu izazvati pregrevanje, kratke spojeve ili čak oštećenje telefona i baterije. Iako mnogi korisnici danas koriste jedan punjač za laptop računare, telefone, slušalice i power bank uređaje, preporuka je da se koriste provereni modeli renomiranih proizvođača.
Još jedna stvar koju korisnici često zanemaruju jeste zaštita ekrana. Zaštitne folije i stakla vremenom gube oleofobni sloj koji odbija masnoće i otiske prstiju, pa ekran postaje znatno neprijatniji za korišćenje. Mnogi tada potpuno skinu zaštitu sa ekrana, ali upravo tada i najmanji pad može dovesti do skupog oštećenja.
Telefon bi trebalo čistiti mekanom mikrofiber krpom, dok alkohol i agresivna sredstva mogu ubrzati propadanje zaštitnog sloja ekrana. Takođe se savetuje izbegavanje dugotrajnog izlaganja telefonu direktnom uticaju sunca ili visokim temperaturama, jer toplota dodatno ubrzava degradaciju baterije i zaštitnih premaza.
Današnji telefoni jesu znatno izdržljiviji nego ranije, ali nekoliko jednostavnih navika i dalje može napraviti ogromnu razliku kada je dugotrajnost uređaja u pitanju, prenosi mydrivers.
Dobar vic da se smejem od ranog jutra. Da telefon traje pet godina. Vrlo sam pedantan po pitanju svih telefona. Telefon mi nikad nije pao, nikad se razbio, niti bilo šta. Uvek čist i očuvan. Ali baterija... Ovo kad kažu da podržava do hiljadu punjenja, i tu se nasmejem. Jedan sam od retkih danas kome telefon nije srastao sa rukama. Ne nosim ga u kupatilo i baterija mi traje uvek više od tri dana, a nekad i pet, pa vam je jasno koliko onda malo koristim telefon.
Ali posle dve i po do tri godine, dakle, nisam ni blizu tih 1000 punjenja, njen kapacitet primetno počne da opada. TO sa kapacitetom i ciklusima je čista laž. Posle 5 godina, ne daj bože. Samo sam jedan telefon imao 6 godina, baterija je jedva upotrebljiva. A zamislite sad ljude koji pune telefone svaki mogući dan...
I već posle te 3 godine, ne možeš naći original bateriju nigde. A kopije su kopije, imaće gori kapacitet nego taj potrošeni original. Tako da edok se ne obezbede original baterije koje ćemo moći da kupimo i posle tih 5 godina, od toga ništa.
Svaki mob sam ozbiljno koristio duže od tri godine, najpre Motorolu pa Sony. Aktuleni XZ2 Compact već 7-u godinu. Nije baterija kao nova ali i dalje drži ekstra
Neki stari modeli i dalje mi stoje u fiokama. Ispravni
Najbolji savet za dugovečnost uređaja osim opšte pažnje prema njemu - promenite brend.
Mislim da je najbolji savet, ne obraćaj previše pažnje na telefon, a naročito ne na bateriju.
Svaki mi je trajao preko 5, a ne kupujem nešto skupe telefone 🤔 Doduše, ne sve kod mene, već posle 2-3 ga prosledim nekom u porodici. Baterija naravno oslabi, ali pregura dan.
Ako o bilo čemu što ste kupili morate da vodite računa tako da vi služite njemu a ne on vama, onda imate problema, kupili ste preskup proizvod (u odnosu na vaše mogućnosti) ili imate višak vremena. Opterećivati se baterijom koja košta ne više od 30 evra, da bi joj produžili trajanje 2 meseca je zaista u najmanju ruku suludo. Plus pola ovih saveta važi za bateriju u Nokii 3310, ne za bilo koji moderan telefon.
Da ne pričamo o tome da većina telefona nema ni hardver a ni softver posle 4 godine, tako da koga briga šta se dešava nakon toga.
Pazite ovo...
Drugar je imao Samsung S7 Edge po release-u i koristio ga je 8 godina. Kupio je nedavno S24.
Ono što je zanimljivo jeste da mu je treći dan od kupovine dok se šetao telefon pao i on ga nagazio - odmah napukao display.
Vremenom, taj telefon je izgledao sve gore i gore, kao da je preživeo nuklearni rat, neke roze linije po ekranu su se pojavile, i razvaljen je totalno bio ali je softverski radio sasvim normalno.
Budući da uvek uzima kvalitetan hardver (nije novac dakle u pitanju) svi su se čudili kada bi izvadio tel na sto. Stvarno je napravio foru i dokazao nemoguće.
Priča ti je ono … Kakvu je foru napravio i šta je uopšte dokazao? 🤣
View image at the forums
Dokazao je da moze biti isti kao prosecan Irac. 70% Iraca ima napukla stakla na telefonima.
moj iphone mini je napunio 5 godina u martu
Савет број 1: Оставите телефон у фиоку и извадите га после 5 година. Као нов је.
Kod mene u porodici iPhone služi po 5-6 godina - prebacuje se između članova kuće po prioritetu na po 2-3 godine.
12 pro je sad tek na 80% battery health. Izguraju fino kod starijih članova koji su kod kuće po ceo dan i do par procenata ispod.
Saglasan još jedan dugogodišnji zadovoljni korisnik Sony telefona.
Na 5 godina se menjaju nekretnine i mesta prebivalista. Telefoni su od vikenda do vikenda.
da li si bio u Iranu?
Samsung S20FE, preko 5 god sam ga koristio. Baterija jeste oslabila ali nisam pazio oko punjenja, uglavnom do 100% i izbegavao ispod 15-20%.
Vlažno, suvo, toplo, hladno...nisam vodio računa.
Prosledio ga klincu, sje**o ekran nakon mesec dana, napuklo staklo ali i dalje radi..
Taman dok se završi bekap i data transfer stiže novi telefon. Dinamično.