Na osnovu velike potrošnje Pentium 4 procesora bilo je pitanje vremena kad će se Pentium M naći u desktop računarima. Hitachi je ove nedelje najavio svoju seriju desktop računara koji će u sebi imati Intel Pentium M i Intel Celeron M procesore. Serija M Intelovih procesora je namenjena notebook računarima, i kao takvi imaju malu potrošnju energije. Ovi procesori rade na frekvencijama od 1GHz do 1.7GHz i imaju skoro iste karakteristike kao P4 procesori koji rade na istim brzinama. Jedna od osnovnih razlika je ta što za M seriju Intelovih procesora ne trebaju ogromni kuleri da bi ih hladili.
Modeli koje Hitachi nudi su HF-W2000 i HF-W6500.Interesantno kod ovih modela, pored modela procesora, je i postojanje ISA slota koji je skoro i zaboravljen. Procesori koji se nalaze u ovim modelima su od 1.3GHz do 1.6GHz, i maksimum memorije koji moze stati u njih je 2GB. Nije poznato koja je matična ploča u ovim računarima, osim što pored grafičke karte imaju integrisanu i mrežnu.
Performanse ova dva modela nisu visoke, ovakvi računari su namenjeni kancelarijama, gde je uglavnom bitan tih rad računara.
Cena Hitachi-jevih modela HF-W2000 i HF-W6500 računara nije objavljena, ali ono što je poznato je to da će se, u početku, pojaviti samo u Japanu.
Potrošnja energije i problemi sa hlađenjem koje pravi P4 dovodi korisnika u nezgodnu situaciju kada je u pitanju tih rad računara. Čak i ako je moguće da se umesto P4 stavi Pentium M, postoje korisnici kojima ipak treba više procesorske snage. Na osnovu toga Intel je odlučio da krene sa razvojem procesora koji bi zadovoljo taj segment tržišta, prvi rezultati se očekuju tokom 2006. godine. Prema trenutnim informacijama, procesor sa radnim imenom Merom, namenjen mobilnim uređajima, bi trebalo da ima 20-30 procenata bolje performanse od svog prethodnika, uz relativno malu potrošnju energije. Intel najavljuje Conroe, procesor koji bi trebalo da ukloni neka ograničenja po pitanju napajanja procesora, uz povećanje toplotne izolacije u odnosu na Merom. Dodatno podešavanja će verovatno dovesti do ubrzanja, ali koncepcija ostaje ista, a to je procesor male potrošnje.
Izvor: X-bit Labs