Koliko realno koštaju grafičke karte iz ATi-ja i NVidiae?

Verovatno ste se zapitali koliko realno košta proizvodnja top modela grafičke karte nekog od proizvođača tipa Nvidia ili ATi. Kada se zna da je jedan Radeon 9700 Pro koštao oko 400 $ u prodaji (i da se kao takav prodavao!), kolika je proizvodna cena te karte?
Za sada se sigurno zna (prema ceni wafera) da NV30 i R300 prosečno koštaju 18 $ po

Verovatno ste se zapitali koliko realno košta proizvodnja top modela grafičke karte nekog od proizvođača tipa Nvidia ili ATi. Kada se zna da je jedan Radeon 9700 Pro koštao oko 400 $ u prodaji (i da se kao takav prodavao!), kolika je proizvodna cena te karte?
Za sada se sigurno zna (prema ceni wafera) da NV30 i R300 prosečno koštaju 18 $ po komadu, što nije ni 5% cene karte u prodaji. Očigledno je da cena top modela u početku ne prelazi 120-150 $, u ekstremnim uslovima 200 $, jer pored samog grafičkog procesora, na karti se nalaze i memorija, PCB, konektori, tranzistori, kondenzatori, otpornici, kuler itd. Verovatno najveći trošak na video karti je memorija – kada se pogleda da jedan modul od 128 MB rama malo kvalitetnije DDR memorije košta petnaestak dolara (a ona je recimo od 5ns), zamislite koliko košta 128 MB rama mnogo brže memorije od 2.8ns? Definitivno veliki izdatak, a ni PCB nije jeftin (10-slojni ili 12-slojni). Kada dodate tu ostale sitnije delove, dođe se do neke cifre od stotinak $. Nije malo…
Tu i dalje očigledno fali nekih 200-300 $ u ceni. Ako se pitate gde odlazi ostatak, evo odgovora…uračunajte u to : pakovanje grafičke karte, propratni dodatci koji stižu uz nju, licenca za igre koje takođe stižu, sami diskovi, onda njen transport recimo sa Tajvana, trgovačke marže i porezi u zemlji proizvodnje, carine pri uvozu, trgovačka marža i porezi u zemlji gde se prodaje, itd. To još nije sve – najveći deo odlazi na strahovite troškove koje ima sektor za istraživanje i razvoj proizvođača, jer se GPU ne pravi sam od sebe, treba neko i da ga izmisli :-), onda određena proizvođačeva zarada na karti itd. Kada sve saberete, dođe se do neke cifre od 400 $, jer na prvi pogled sve izgleda prilično sitno, ali ukupni zbir je najčešće takav da nas zaboli glava kad čujemo cifru.
Treba obratiti pažnju i na zaradu koju imaju sami proizvođači čipova, naime, iako je cena čipa skoro ista npr. za R300 i NV30, treba znati da ATi svoje čipove proizvodi u tehnologiji od 0.15 mikrona, dok NVidia to radi u 130-nanometarskoj. Razlika između ove dve tehnologije je finansijski sigurno osetna, tako da ATi najverovatnije ima veći povraćaj novca po jednom čipu.
Izvor : X-bit labs

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi