Filip Majkić
PowerColor Radeon HD 3650 (AX3650 512MD2)
Power Color je, kao jedan od najznačajnijih partnera kompanije AMD, jedan od onih koji su na tržište plasirali nekoliko Radeon HD 3650 modela. Na našem testu se našla upravo ovakva karta. Radi se o modelu sa RV635 grafičkim čipom (120 stream procesora, shader model 4.1, DirectX 10.1) koji radi na 725 MHz, što je i AMD-ova preporuka, dok se za memoriju koristi GDDR2 varijanta (inferiornija po performansama u odnosu na GDDR3 verziju) u količini od 512 MB. Memorija radi na skromnih 800 MHz, a komunikacija sa njom se odvija preko 128-bitnog busa. Ovakva karta obećava performanse na višem nivou od konkurentskog Nvidia GeForce 8500 GT rešenja, ali nedovoljne da sustignu GeForce 8600 GT, nekada vrlo popularan izbor mnogih igrača u srednjoj i nižoj srednjoj cenovnoj klasi. Od video izlaza tu su dva dual-link DVI i jedan S-Video priključak. Sva struja se "vuče" preko PCI Express slota, te nema potrebe za dodatnim naponskim konektorom ili eventualnom zamenom napajanja ukoliko posedujete neki slabiji ili stariji model, tako da ova karta nudi mogućnost jeftine zamene nekog starijeg modela, "bez previše razmišljanja".
Rashladni sistem je solidan za ovu klasu i uspeva da drži grafički čip na zadovoljavajućem temperaturnom nivou (čitati – kuler je mlak na dodir). Naravno, uvek je lepše videti neki masivniji kuler, koji bi ako ništa drugo ulio više sigurnosti i viši stepen pouzdanosti, ali šta je tu je. Na desktopu i u 2D modu jezgro se prebacuje na 300 MHz, što uz 55-nanometarski proces obezbeđuje mirno obavljanje svakodnevnih poslova, pošto kartica poseduje zavidnu kulturu rada i gotovo je nečujna. Inače, telo kulera pokriva dva od ukupno osam memorijskih čipova, o čemu treba voditi računa ukoliko se želi overklokovanje.
U testovima, kartica se pokazala sasvim dobro za jedan model koji sada već spada u nižu srednju klasu. Testiranja smo vršili na sledećem računaru: Core 2 Quad Q6600 CPU na 2.4 GHz, Asus P5K ploča, 2 GB RAM-a, Thermaltake ToughPower 600 W PSU, Samsung Spinpoint T 500 GB HDD. U 3DMarku smo "provrteli" samo Shader Model 3.0 test kako ne bismo previše zavisili od sistemskog procesora, što je na ovom nivou performansi poželjno izbeći sa ciljem dobijanja što realnije predstave o snazi grafičke karte. Nismo uključivali antialiasing i anizotropno filtriranje tekstura, pošto su oni preveliki zalogaj za kartice sa 128-bitnom memorijskom magistralom, a poznato je da su ovi režimi "slaba tačka" cele HD 3×00 serije.
Rezultati:
Aplikacija / Igra i podešavanja
Rezultat
3DMark 06 (1280 x 1024, SM3.0 / HDR)
2118
F.E.A.R. (1280 x 960 max, 0xAA 0xAF)
41 fps
Prey (1280 x 1024 max, 0xAA 0xAF)
56 fps
World in Conflict (1280 x 1024 max, 0xAA 0xAF)
24 fps
Kako su izlaskom cenovno i po performansama vrlo atraktivnih Radeona HD 4850 svi slabiji modeli cenovno pomereni naniže, tako je i ovaj model postao veoma pristupačan i ispuniće sve zahteve skromnijih igrača koji se ne igraju u rezolucijama većim od one karakteristične za devetnaestoinčne monitore. Pored sirovih performansi, treba pomenuti Avivo HD video engine i odlične multimedijalne mogućnosti koji zaokružuju ponudu, pa oni kojima je potrebno sasvim solidno rešenje po niskoj ceni mogu pronaći to što traže u ovom modelu. U ovom trenutku, njegova cena iznosi tik nešto više od 55 evra, a kada napravimo otklon od želje za ogromnim brojem frejmova u najnovijim igrama u visokim rezolucijama, usudili bismo se reći da ceo paket ipak nudi dosta za uloženu sumu.
PowerColor Radeon HD 3450
Nakon modela vrlo upotrebljivog i za igranje, došao je red i na primerak iz najniže klase. PowerColor Radeon HD 3450 je niskoprofilna kartica koja će se sasvim lepo uklopiti u tesna kućišta "Home Theater" računara (HTPC) namenjenih za gledanje videa standardne i visoke definicije i eventualno igranje nešto starijih igara. Srž karte je 55-nanometarski RV620 grafički procesor koji radi na 600 MHz i koji deklarativno podržava DirectX 10.1, ali sa kojim se nećete naigrati. Poseduje svega 40 stream procesora i 64-bitni memorijski interfejs, kao i GDDR2 memoriju (256 MB na 800 MHz), što ne deluje preterano obećavajuće u 3D igrama. Sa druge strane, video mogućnosti, Avivo HD video tehnologija i podrška za prenos HDMI signala sa zvukom preko istog porta su isti kao i na jačim modelima, te kartica svoju ulogu u kućnom bioskopu obavlja perfektno. Od video izlaza, tu su jedan DVI, jedan standardni VGA i jedan S-Video priključak. Grafički čip podržava i rad u CrossFire vezi, ali pošto to u ovom slučaju nema mnogo smisla, inženjeri kompanije Power Color su CrossFire konektor izostavili.
Kako bi se svaka smetnja pri uživanju u video sadržaju visoke (ili standardne) definicije uklonila, implementiran je pasivni kuler. On sasvim korektno obavlja posao i njegova aluminijumska rebra koja se prostiru preko grafičkog čipa drže temperaturnu situaciju pod kontrolom, ali se kao manji nedostatak može prijaviti nešto veća visina rebara, koja može ometati karticu u susednom slotu. Ipak, u slučaju multimedijalnih (a i mnogih drugih) računara, ovo nije toliko kritično. Pasivna karta će puno značiti ljubiteljima apsolutne tišine, a obično korisnici koji se jednom "navuku" na ovu osobinu više ne mogu tek tako da se vrate na modele sa aktivnim hlađenjem, koji emituju manji ili veći nivo buke.
Što se tiče rezultata, oni su daleko od impresivnih, ali pokazuju dovoljnu snagu za starije multiplejer naslove kao što su World of Warcraft i slične nezahtevne igre koje su veoma popularne među širom igračkom populacijom. Treba biti realan i shvatiti da karta od svega par desetina evra jednostavno nije u stanju da se nosi sa iole novijim naslovima.
Rezultati:
Aplikacija / Igra i podešavanja
Rezultat
3DMark 06 (1280×1024, SM3.0 / HDR)
1674
F.E.A.R. (1024×768 high, 0xAA 0xAF)
11 fps
Prey (1024×768 high, 0xAA 0xAF)
29 fps
Kao što se vidi, normalno igranje na iole višim detaljima i u višim rezolucijama ne može se postići sa ovim modelom, ali to i nije njegova namena. Niska cena i odlične multimedijalne mogućnosti postavljaju karticu kao veoma dobar izbor za kućne centre zabave u audio i video obliku – ništa manje i ništa više od toga. U trenutku pisanja ovog teksta, cena karte iznosi oko 35 evra.
Prednosti:
– Pristupačne karte
– Relativno zadovoljavajuće performanse za cenu (3650)
– Pasivno hlađenje, nečujan rad (3450)
– Multimedijalne mogućnosti
Mane:
– Suštinski slabe performanse u odnosu na aktuelne igre (posebno kod 3450)
Uređaj na test ustupio Alti Computers