Filip Majkić
Power Color Radeon HD 3850 PCS
Izlaskom novih Radeon HD 4850 kartica došlo je do potpunog tumbanja na tržištu. Ovi modeli su pomrsili konce i mnogo skupljim kartama i doneli izvanredne performanse u srednju klasu. Konkurencija nije imala izbora, već je brže-bolje oborila cene svojim kartama, a slično se desilo i sa samom AMD-ovom ponudom – Radeon HD video karte generacije 3000 “skliznuli” su stepenik niže, te im je cena pala na vrlo primamljiv nivo, sa stanovišta korisnika koji ne želi da izdvaja previše novca, ali opet želi da se poigra. Stoga fabrički overklokovan Radeon HD 3850 kompanije Power Color može biti veoma interesantan izbor mnogim igračima koji u ovom trenutku „love apgrejd“.
Imajući u vidu da se već radi o „veteranima“ PC tržišta, nećemo vas previše zamarati suvoparnim specifikacijama – no, neke stvari moramo pomenuti. Kartica poseduje RV670 grafički procesor koji podržava DirectX 10.1 i Shader Model 4.1 specifikacije, podešen na 720 MHz (AMD-ov referentni takt iznosi 668 MHz), dok 512 MB GDDR3 memorije povezane 256-bitnom magistralom radi na 1800 MHz – što je takođe više od AMD-ovih preporučenih 1656 MHz. Treba reći i Power Color 3850 PCS poseduje 512 MB memorije, naspram „uobičajenih“ 256 MB, što takođe utiče na performanse u aktuelnim, zahtevnim naslovima. Sve ovo najavljuje performanse vrlo bliske HD 3870 modelu, donedavnoj top single-GPU ponudi kompanije AMD. Uostalom, dovođenjem količine memorije na onu sa 3870 karte praktično se eliminišu sve hardverske razlike između ovih serija i razlika se svodi na radne taktove.
Za hlađenje je odgovoran masivni dual slot kuler (PCS je skraćenica od Professional Cooling Sistem, za čiji dizajn je odgovorna kompanija ZEROtherm) od bakra sa toplotnom cevi i sa ventilatorom. Memorijski čipovi se takođe hlade pasivno, a u svakom slučaju, kao i uvek prilikom overklokovanja grafičke karte, preporučljivo je obezbediti dobru ventilaciju u kućištu. Od video izlaza prisutna su dva dual-link DVI porta sa HDCP podrškom, sposobna za prenos digitalnog signala najviše rezolucije od 2560×1560 tačaka, kao i jedan S-Video izlaz. U kutiji stižu svi potrebni kablovi, DVI-to-VGA i DVI-to-HDMI konvertori, CrossFire most za vezu sa drugom karticom (u slučaju da korisnik želi da kreira CrossFire konfiguraciju), disk sa drajverima i osnovnim softverom i uputstvo. Naravno, kartici je potrebno dodatno napajanje preko šestopinskog PCI Express naponskog konektora.
Testiranja smo vršili na sledećem računaru: Core 2 Quad Q6600 CPU na 2.4 GHz, Asus P5K ploča, 2 GB RAM-a, Thermaltake ToughPower 600 W PSU, Samsung Spinpoint T 500 GB HDD. Od testova smo koristili Futuremark 3DMark06 i igre F.E.A.R, Prey i demo verziju igre World in Conflict. Naravno, kartica je i više nego dovoljna da ove, a i najnovije naslove uspešno istera u visokom nivou detalja, a napominjemo da smo u 3DMarku koristili samo Shader Model 3.0 i HDR test, kako bismo minimizovali uticaj sistemskog procesora na rezultate. F.E.A.R je nešto stariji naslov ali i dalje ume dobro da oznoji i nove kartice, dok Prey sasvim lepo pokazuje da je AMD definitivno rešio probleme sa OpenGL drajverom. Poznato je da su antialiasing i anizotropno filtriranje u neku ruku “slabe tačke” cele ove generacije Radeon-a. To svakako ne znači da je kartica neupotrebljiva, naprotiv, samo ne treba preterivati sa antialiasingom, naročito u najnovijim igrama.
Rezultati:
Aplikacija / Igra i podešavanja
Rezultat
3DMark 06 (1280×1024, SM3.0 / HDR)
4086
F.E.A.R. (1280×960, max, 0xAA, 0xAF)
89 fps
Prey (1280×1024, max, 0xAA, 0xAF)
94 fps
World in Conflict (1280 x 1024, max, 0xAA, 0xAF)
32 fps
Iako su nove Radeon HD 4850 grafičke karteuveliko u prodaji, a stigla su i jača “braća” u vidu 4870 modela, to nikako ne znači da su top modeli prethodne generacije u potpunosti izgubili smisao, naročito sa novim cenovnim pozicioniranjem. Uz odgovarajuću cenu, mnogi primerci će naći lak i brz put do kupaca koji vrebaju priliku za nadogradnju svog kompjutera kada se desi smena generacija grafičkog hardvera, a kojima se nije davalo oko 150 evra, koliko su ove kartice donedavno koštale. Power Color-ov model je brz, ima kvalitetan rashladni sistem a sjajne multimedijalne sposobnosti, integrisani audio 5.1 most i elegantan prenos kompletnog HD signala (zvuk i slika) preko istog kabla ne treba više ni spominjati, te kartica zaslužuje našu preporuku. Naravno, ova konstatacija važi uz cenu od oko 110 evra u trenutku pisanja ovog teksta.
Prednosti:
– Odnos cene i performansi
– Fabrički ubrzan model
– Vrlo solidno hlađenje
– Multimedijalne mogućnosti
Mane:
– Radeon HD 4850 je u ovom trenutku „uništitelj“ kompletne srednje klase
– Bez većih nedostataka
Uređaj na test ustupio Alti Computers