Qualcomm Snapdragon prvi put prelazi na 2 nm, radni takt skače na 5 GHz

Snapdragon 8 Elite Gen6 donosi TSMC 2 nm proces, takt do 5 GHz, jači GPU, NPU i Pro verziju čipa

Qualcomm Snapdragon prvi put prelazi na 2 nm, radni takt skače na 5 GHz

Qualcomm će sa Snapdragon 8 Elite Gen 6 serijom prvi put preći na TSMC 2 nm tehnologiju proizvodnje. Prema novim informacijama, predstojeća generacija flagship čipova za telefone stiže u dve verzije, uključujući i prvi Pro model, uz velika unapređenja CPU, GPU, AI, hlađenja i mogućnosti memorijskog podsistema.

Snapdragon 8 Elite Gen6 serija koristiće TSMC 2 nm proces, što bi trebalo da donese znatno veću gustinu pakovanja tranzistora. Na istom nivou performansi potrošnja bi mogla da bude niža i do 36 procenata, dok bi pri istoj potrošnji performanse trebalo da porastu do 18 procenata u odnosu na postojeću generaciju čipova. Glavni fokus je smanjenje potrošnje i zagrevanja u scenarijima visokog opterećenja.

Snapdragon 8 Elite Gen6 donosi takt do 5 GHz

CPU deo prelazi na novu 2+3+3 osmojezgarnu konfiguraciju, sa dva jezgra ultra performansi, tri jezgra visokih performansi i tri efikasna jezgra. Sopstvena, Qualcomm Oryon arhitektura nastavlja da se razvija, dok L2 keš raste sa 12 MB na 16 MB. Najveći radni takt trebalo bi da se približi granici od 5 GHz, čime Snapdragon 8 Elite Gen6 dodatno pomera granice performansi u telefonima.

Grafički deo razlikovaće se po verzijama. Standardni model bi trebalo da koristi Adreno 845 GPU, uz 12 MB GMEM keša i 6 MB sistemskog keša. Pro verzija dobija Adreno 850, što ukazuje na dodatno pojačane grafičke performanse.

Pro model će navodno doneti i HPB hardversku tehnologiju za kontrolu toplote, sa ciljem boljeg oslobađanja toplote i manjeg rizika od pada takta pod dugotrajnim opterećenjem. Za AI performanse biće zadužen novi Hexagon NPU, sa jačom obradom na samom uređaju. To bi trebalo da poboljša rad velikih modela i generativnih AI aplikacija, bez oslanjanja isključivo na cloud obradu.

Kada je reč o memoriji i skladištenju, standardna verzija trebalo bi da podrži LPDDR5X i UFS 5.0, dok bi Snapdragon 8 Elite Gen6 Pro mogao da donese podršku za LPDDR6 memoriju.

Prema dosadašnjem rasporedu, očekuje se da Snapdragon 8 Elite Gen6 seriju koriste Samsung Galaxy S27, OnePlus 16, iQOO 16 i Xiaomi 18 modeli. Xiaomi 18 serija bi ponovo mogla da bude među prvim telefonima sa novim Qualcomm čipom.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (7)
  1. ^ znamo, znamo, da je drugačije ne bi takt procesora od 2011 za 24/7 skočio za samo oko 700 do max 1000 MHz... 15 godina se vrtimo u krug, da nisu umnožili jezgra ne bi ni ovo što smo dobili imali... kao napredak.

  2. DukeLander

    ^ znamo, znamo, da je drugačije ne bi takt procesora od 2011 za 24/7 skočio za samo oko 700 do max 1000 MHz... 15 godina se vrtimo u krug, da nisu umnožili jezgra ne bi ni ovo što smo dobili imali... kao napredak.

    Mare,
    kako nisi skontao da je bot...

  3. arcibalde

    Pa? Bot ne zasluzuje da mu se objasni, sta? Pravda za BenchBota!

  4. kUdtiHaEX

    ^ znamo, znamo, da je drugačije ne bi takt procesora od 2011 za 24/7 skočio za samo oko 700 do max 1000 MHz... 15 godina se vrtimo u krug, da nisu umnožili jezgra ne bi ni ovo što smo dobili imali... kao napredak.

    Preterana inovacija između dve generacije ne donosi više para investitorima 🙂

  5. ^ znamo, znamo, da je drugačije ne bi takt procesora od 2011 za 24/7 skočio za samo oko 700 do max 1000 MHz... 15 godina se vrtimo u krug, da nisu umnožili jezgra ne bi ni ovo što smo dobili imali... kao napredak.

    2018. i 2019. su bile vrh ledenog brega. Da se takvom uzlaznom putanjom nadalje išlo, drugačija bi se pesma pevala. No, izmislili kovid pa skok cena grafika, nestašica čipova, kripto kriza, RAM kriza, sve samo da bi se uvaljivao zaostali i škart hardver, a tehnologija na kašičicu napredovala i onda dođemo do prostog zaključka da ovo što imamo sad je trebalo da bude realnost neke 2022. ili 23. ako uzmemo u obzir da je očekivanje bilo da tada ode sve duplo, ali fokus je otišao na raštrkavanje (ASIC mineri ili NPU, HBM i ostale AI favorizovane stvari) tako da, ima još dosta da prođe dok čovek opet ne progleda.

  6. Mare,
    kako nisi skontao da je bot...

    Pa vest je potpisao vaš novinar da li to za njega radi bot, verovatno, ja bih svakako automatizovao pisanje i objavu vesti, bar je danas to lako sa n8n, OpenClaw isl. alatima.

    PS. Komentari sa foruma su vidljivi na samoj vesti.

  7. kUdtiHaEX

    2018. i 2019. su bile vrh ledenog brega. Da se takvom uzlaznom putanjom nadalje išlo, drugačija bi se pesma pevala. No, izmislili kovid pa skok cena grafika, nestašica čipova, kripto kriza, RAM kriza, sve samo da bi se uvaljivao zaostali i škart hardver, a tehnologija na kašičicu napredovala i onda dođemo do prostog zaključka da ovo što imamo sad je trebalo da bude realnost neke 2022. ili 23. ako uzmemo u obzir da je očekivanje bilo da tada ode sve duplo, ali fokus je otišao na raštrkavanje (ASIC mineri ili NPU, HBM i ostale AI favorizovane stvari) tako da, ima još dosta da prođe dok čovek opet ne progleda.

    Jes vala, sram bilo sve te silne ljude koji su pomrli od izmišljene bolesti.

    A i napredak nikakav od 2019, jedva da je IPC skočio 900%, strašno šta nam rade.

Pridruži se diskusiji
Komentari su zatvoreni.
Možda vam se svidi