Pre samo 2 godine, kompanija Silicon Integrated Systems je važila za proizvođača isključivo prilično sporih i jeftinih čipsetova, koga su hardverski entuzijasti u potpunosti zaobilazili. Sada, SiS predstavlja velikog takmaca na ovom polju, a gledajući rezultate moglo bi se reći da im prilično dobro ide u borbi sa velikim Intelom i najvećim trenutnim rivalom VIA-om.
“Broj 3”, kako (popularno) zovu ovu kompaniju (treći po veličini proizvođač čipsetova na svetu), je odlučio da se definitivno ne ograniči na ponuđene Intelove i AMD-ove standarde, već će tokom sledeće godine ponuditi gomilu čipsetova sa PCI Express interkonekcijama, i podrškom za DDR-II SDRAM memoriju (pretpostavka je da će biti podržana memorija koja radi na 667 i 800 MHz, naravno DDR-II).
U kratkom roku, očekuju nas 2 čipseta – SiS655TX i SiS R659, u oktobru i novembru, respektivno. Prvi od ta dva je direktan naslednik SiS655FX modela, što znači da nam donosi podršku za 800MHz Quad Pumped Bus, kao i dual-channel PC3200 memorijski kontroler sa unapređenim Hyper-Streaming engineom. Drugi najavljeni čipset je već poznati četvorokanalni RDRAM skup čipova sa podrškom za 800 MHz QPB. Generalno, do kraja godine ne treba ništa revolucionarno očekivati od SiS-a – kao prvo SiS655TX je samo redizajn godinu dana starog SiS655FX, dok je SiS R659 namenjen isključivo entuzijastima, znajući popularnost (krajnje nepopularne) RDRAM memorije. Ako se ispostavi da ovaj čipset ne daje tako dobar memorijski transfer, oko čega se u stvari sve i vrti, verovatno ga očekuje ostanak na papiru (RDRAM čini manje od 1% svetskog tržišta memorije).
Tokom sledeće godine, SiS će takođe predstaviti 2 čipseta namenjena high-end tržištu (SiS 656 i SiS656FX), kao i jedan model sa integrisanim grafičkim jezgrom (SiS662). Prvi high-end model bi trebao da donese podršku za dual-channel PC3200 i DDR-II SDRAM sa ECC memorijom, kao i PCI Express x16 interfejs koji će zameniti sadašnji AGP 3.0 standard. Procesorska podrška je malo čudna – čipset najavljen za mart 2004. godine ima podršku samo sa Socket 478 procesore, ne i za Socket T modele. Drugi performance čipset, SiS656FX, će biti jako sličan ne-FX varijanti, s time što će se pojaviti krajem sledeće godine i imaće dual- channel DDR-II SDRAM podršku (800 MHz), dok prethodnik podržava samo do 667 MHz. SiS662 će kao i SiS656 podržavati dual-channel PC3200 i DDR-II SDRAM ali bez ECC mogućnosti, a kao što je najavljeno grafičko jezgro bi trebalo da bude DirectX 9.0 kompatibilno (sa verovatno očajnim 3D mogućnostima, kao po običaju). Ovaj čipset bi trebalo očekivati u junu naredne godine.
Postavlja se pitanje čemu DDR-II čipsetovi sa takvim karakteristikama, kada ni približno neće biti takve memorije u to doba (bilo bi dobro da se do tada pojavi i bilo kakva DDR-II memorija).
Nakon Intel čipsetova, logično dolaze oni za glavnog konkurenta – AMD. Kao prvo, treba naglasiti da AMD pojačava HyperTransport sa 800 MHz na 1 GHz, što znači da bi propustna moć ove magistrale trebala biti oko 2 GB/sec u oba pravca. SiS-ovi 756 i 761 čipsetovi donose podršku za PCI Express x16 interfejs, kao i za Socket 754 i Socket 754/939 procesore. SiS761 bi takođe trebalo da ima taj misteriozni DX 9.0 grafički akcelerator (sa, po običaju, lošim performansama). Pored svojih Northbridgeova, SiS će ponuditi i dva I/O kontroler čipa – SiS965 podržava 8 USB 2.0 portova, PCI i 2 PCI Express x1 konektora, 2-kanalni integrisani PATA-33/66/100/133 kontroler i 4 Serial ATA-150 konektora sa RAID podrškom, 10/100/ 1000Mb/s Ethernet, Home PNA 2.0, 6-kanalno audio rešenje, MC’97 Modem i AC’97 Audio, sa još opcionim Firewire kontrolerom. SiS966 bi trebao još da donese i par PCI Express x1 konektora kao i Intelov Azalia audio. Kao što se može videti, SiS ne planira “jednočipe” čipsetove.
Naravno, sve ove najave uzmite sa malom rezervom, pošto kompanije mogu menjati planove u hodu, prema potrebama tržišta.
Izvor : X-bit labs
Roadmap SiS-ovih desktop čipsetova za 2004. godinu
Pre samo 2 godine, kompanija Silicon Integrated Systems je važila za proizvođača isključivo prilično sporih i jeftinih čipsetova, koga su hardverski entuzijasti u potpunosti zaobilazili. Sada, SiS predstavlja velikog takmaca na ovom polju, a gledajući rezultate moglo bi se reći da im prilično dobro ide u borbi sa velikim Intelom i najveć