Samsung je zvanično predstavio svoj najnoviji 200 MP senzor za kamere pametnih telefona pod nazivom ISOCELL HP5. Iako je manji od prethodnih modela, kompanija tvrdi da donosi znatno bolji kvalitet slike i videa zahvaljujući novim tehnologijama obrade svetla i smanjenju šuma.
ISOCELL HP5 je senzor veličine 1/1.56 inča sa rezolucijom 200 MP (16.384 x 12.288 piksela) i veličinom piksela od samo 0,5 µm, najmanjom u Samsung ponudi. U poređenju sa starijim modelima, koristi unapređene tehnologije Dual Vertical Transfer Gate (D-VTG) i Front Deep Trench Isolation (FDTI), koje povećavaju kapacitet svakog piksela da primi više svetla bez prezasićenja.

ISOCELL HP5: najmanji, ali najnapredniji 200MP senzor do sada
Poboljšana verzija Samsung Deep Trench Isolation (DTI) tehnologije, nazvana DTI Center Cut (DCC), otvara deo kanala između četiri fotodiode radi preciznijeg autofokusa i manjeg nivoa šuma. Kompanija navodi da je postignuto 150% veće pojačanje konverzije i do 40% manji slučajni šum, što posebno poboljšava fotografije pri slabom osvetljenju.

Na nivou mikrosočiva, ISOCELL HP5 koristi preciznu mikrolens strukturu koja fokusira svetlost tačno u centar piksela, dok antirefleksni sloj visoke propustljivosti smanjuje gubitak svetlosti i refleksije. Zahvaljujući oksidnom izolacionom sloju, smetnje između piksela su dodatno smanjene.
Senzor omogućava 2x optički kvalitet zumiranja unutar samog čipa, a kada se upari sa objektivom 3x optičkog zuma, postiže se 6x zum bez gubitka kvaliteta. Za fokusiranje koristi Super QPD (Phase Detection Autofocus) sistem.
Samsung je integrisao i dve ključne HDR tehnologije:
- Smart ISO Pro, koja istovremeno kombinuje snimke sa niskim i visokim ISO vrednostima i stvara 13-bitne slike sa maksimalno 550 milijardi boja.
- Staggered HDR, koji spaja ekspozicije različitog trajanja u jedan kadar sa izuzetnim dinamičkim rasponom.

Senzor može da napravi 200 MP fotografiju pomoću remozaičnog algoritma za manje od dve sekunde i podržava snimanje videa do 8K pri 30 fps, 4K pri 120 fps i Full HD pri 240 fps. Takođe podržava RAW format u 8, 10, 12 i 14-bitnim verzijama.
Prvi telefoni sa ISOCELL HP5 senzorom
Prema dostupnim informacijama, OPPO Find X9 Pro biće prvi uređaj koji će koristiti ISOCELL HP5 u telefoto kameri, a njegovo predstavljanje očekuje se 16. oktobra. Očekuje se da će i druge kineske marke koristiti ovaj senzor u svojim modelima, dok Samsung verovatno neće koristiti HP5 u Galaxy seriji, bar u skorije vreme.
Novi ISOCELL HP5 jasno pokazuje da Samsung nastavlja da unapređuje fotografsku tehnologiju u mobilnim uređajima smanjujući dimenzije senzora, a povećavajući preciznost i kvalitet svakog piksela, prenosi Sammobile.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji