Izgleda da je AMD-ov i Transmetin koncept integrisanja North bridgea u sam CPU (Opteron i Crusoe procesori, respektivno) postao pravi trend. Poznato je da je Transmeta odlučila da celu svoju generaciju TM8000 procesora proizvede u ovakvom konceptu (oni su bili prva kompanija koja je ponudila ovakvo rešenje još u starom TM5000 CPU-u), dok AMD ovo nudi u svojim x86-64 procesorima koji će se tek pojaviti 22. aprila ove godine. VIA je odlučila da se pridruži ovim firmama i pre nekoliko dana na CeBit-u je predstavila novu inkarnaciju EPIA platforme zvanu CoreFusion (kodno ime “Mark”). Ova nova verzija EPIA-e je zasnovana na VIA C3 “Nemeniah” CPU-u i VIA CLE266 North Bridgeu implementiranom na procesor. Ovo nije rešenje rešenje kao što nude Transmeta i AMD, ali je VIA shvatila u kom pravcu treba unapređivati razvoj.
Voltaža jezgra na CoreFusion-u je 1.25V, dok je potrošnja zaista minimalna – 12W. Pored manje potrošnje, nova EPIA je pokazala bolje performanse nego stara. Novi C3 procesori bi trebali da nude daleko bolje performanse od starih baziranih na C2 “Samuel” jezgru. Sam C3 CPU u sebi ima implementirane SSE ekstenzije, StepAhead Advanced Branch Prediction tehnologiju, 64 KB L2 keša i FPU jedinicu koji rade na punoj brzini, kao i VIA-in sopstveni PadLock Data Encryption Engine koj služi za enkripciju podataka (trend koji je tek u povoju, ali se očekuje njegov “bum” narednih godina). VIA CLE266 North Bridge omogućava podršku za PC2100 memoriju i ima integrisano S3 Graphicsovo UniChrome 2D/3D AGP 8x grafičko jezgro. Ova platforma će dolaziti u kombinaciji sa VIA VT8235 ili VT8237 I/O kontrolerima (USB 2.0, ATA-133, S-ATA 150 u slučaju VT8237 itd.). Prvi EPIA sistemi sa CoreFusion platformom se očekuju u drugoj polovini godine.
Izvor : X-bit labs
VIA integriše CPU i North bridge
Izgleda da je AMD-ov i Transmetin koncept integrisanja North bridgea u sam CPU (Opteron i Crusoe procesori, respektivno) postao pravi trend. Poznato je da je Transmeta odlučila da celu svoju generaciju TM8000 procesora proizvede u ovakvom konceptu (oni su bili prva kompanija koja je ponudila ovakvo rešenje još u starom TM5000 CPU-u), dok AMD ovo