Nebojša Todorović
Poseta Moskvi je bila prilično naporna, jer smo u ovoj metropoli efektivno proveli svega jedan dan. Ipak, AMD se potrudio da u ovako kratkom roku iskustvo bude maksimalno ugodno. Zahvaljujući činjenici da se prezentacija odigrala u samom centru grada, imali smo priliku da prošetamo Crvenim trgom i bacimo pogled na nekoliko znamenitosti koje su nam bile u blizini.
Prezentaciju je održao naš stari prijatelj Saša Marinković, sa kojim je bilo zadovoljstvo provesti ceo jedan dan, iako je bio umoran od prethodnih nekoliko dana, tokom kojih je promenio nekoliko velikih evropskih gradova. Minhen, Pariz, London su samo neki koje je posetio, da bi svoje prenošenje informacija o novim APU-ovima završio upravo u Moskvi. Ipak, i pored toga je bio više nego vidno entuzijastičan povodom nove generacije APU-ova koje ćemo uskoro imati i prilike da testiramo.
Prezentacija je bila podeljena na tri etape, kao što je to učinjeno sa novom mobilnom platformom. Saša je krenuo od proizvoda koji se kriju iza kodnog imena Temash, pa preko Kabinija da bi celu priču zaokružio sa novom generacijom APU-ova za najsnažnije laptopove – Richlandom. Na isti način ćemo mi podeliti našu priču i krenućemo od možda i najzanimljivije priče, pošto se odnosi na APU-ove sa ULP karakteristikama.
AMD je logično podelio mobilne platforme na tri dela – Temash, Kabini i Richland. Prvi od njih je namenjen tabletima, hibridnim računarima i najmanjim notebook-ovima i kao takav spada u ULP SoC koji poseduje CPU, GPU i čipset, a pritom ne prelazeći minimalne energetske zahteve. Ipak, zahvaljujući odličnoj GPU arhitekturi, rezultati koje ostvaruje mu obezbeđuju veliku fleksibilnost i kako AMD tvrdi prednost nad konkurencijom. Kabini je nešto kompleksniji i njegova namena je “mainstream” tržište koje je popunjeno raznim ultrathin modelima kod kojih se sve češće implementira “touchscreen”. Nakon toga govorimo o Richlandu koji obuhvata najsnažnije modele, a koji će zahvaljujući APU spojiti dve bitne stvari. Odlične performanse i energetsku efikasnost.
AMD je primetio da je tržište sve više otvoreno za nove proizvode koji bi se koncepcijski mogli smestiti između mobilnih Android/iOS uređaja i klasičnih desktop i laptop računara. Kada malo bolje razmislite prostor između je popunjen velikim brojem različith uređaja, a proizvođači konstantno eksperimentišu u ovom segmentu. Stoga dobijamo modele kao što je ASUS-ova Transformer serija koja je na standardni koncept tablet+tastatura, dodala i All-in-one čiji monitor ujedno predstavlja ekran dijagonale 18 inča. Mogućnosti je mnogo, a APU je kao stvoren za ovakve zadatke. Činjenica da integriše solidnu procesorsku i odličnu grafičku snagu, predstavlja odličnu platformu za proizvođače, a AMD upravo tu vidi svoju priliku.
Temash sa svojom malom potrošnjom i solidnom hardverskom snagom obezbeđuje odličnu osnovu upravo za “consumer” proiozvode kao što su tableti, kombinovani uređaji i mali laptopovi koji po karakteristika tek malo premašuju specifikacije netbuka. AMD smatra da je Temash toliko revolucinoran da je sam kreirao posebnu kategoriju proizvoda. Kada shvatite da je u okvirima TDP-a od svega 4-8 vati smeštena zavidna količina hardvera, zaista je jasno da je Temash veoma perspektivno parče silicijuma.
Naime, AMD je u najjačem modelu uspeo spakovati četiri Jaguar jezgra koja između sebe dele 2 MB drugostepenog keša. CPU deo radi na nominalnom taktu od 1 GHz, ali će po potrebi moći da dostigne i 1.4 GHz ukoliko postoji mogućnost da se ne izađe iz zadatog TDP-a. Tu je i Radeon HD 8250 čiji GPU radi u rasponu od 300 do 400 GHz, a uz 128 Stream procesora, jasno je da će se lako boriti svim zadacima koje pred njega postavite. Ne samo u hardverskom smislu,
Temash je prilično kompetentan. Postoji podrška za rad sa dva 1600p monitora, podrška za enkoding HD materijala u realnom vremenu, kao i još veliki broj implementiranih tehnologija. Glavni razlog za to je činjenica da se GPU bazira na GCN arhitekturi tako da mogućnosti deli sa HD 7000 serijom za desktop. Podrška za DirectX 11.1, SM 5.0 OpenGL 4.2 je nativna, tako da će sav softver raditi na očekivano visokom nivou.
Za početak ćemo videti tri modela, a nomnklatura će biti jednostavna. A4 i A6 serije će imati podoznaku za konkretan model, a AMD kreće sa tri modela. Najslabiji A4-1200 karakteriše TDP manji od 4W, što je zaista sjajno, jer se kao takav može koristiti u praktično svim uslovima. Druga dva pripadaju klasi čipova sa TDP-om od 8 W, a A6-1450 ima vidno bolje performanse u vidu dvostruko većeg broja x86 jezgara uz veće frekvencije rada. Razlog zašto AMD navodi kako Temash dobija posebnu kategoriju je činjenica da na polju tableta konkurencija nema adekvatan odgovor, jer je jaz između Atoma i prvih Core modela prevelika.
Sa Kabinijem izlazimo iz okvira jednocifrenog TDP-a, jer ćemo ove APU-ove viđati u “ozbiljnijim” uređajima, ali i dalje ostajemo među veoma štedljivim čipovima čiji je maksimalni TDP svega 25W kod najbržeg u ovoj seriji. Modeli pod razvojnim imenom Kabini pripadaju serijama E2, A4 i A6. Iz dosadašnje prakse ste verovatno mogli i sami zaključiti da je AMD ove modele rezervisao za entry i mainstream program, tako da ih obično viđamo u ultrathin prenosnicima i klasičnim laptopovima koje karakteriše niža cena.
Kada govorimo o Kabini platformi, ona je tu da zameni Brazos i Trinity modele i da sve zaokruži pod jednim krilom. Stoga pod Kabini imenom nalazimo modele koji će svoje rivalstvo naći u konkurentskim Celeronima, Pentiumima i slabijim Core i3 proizvodima. U ovoj kategoriji bi Kabini trebao da ponudi odlične grafičke performanse koje su znatno bolje od Intelovih HD Graphics rešenja. Ne sumnjamo u to zapravo, jer će novi integrisani Radeoni imati svakako bolje performanse zahvaljujući GCN arhitekturi GPU-a.
Što se modela tiče, A4 i A6 će pripadati “performance” seriji koja podrazumeva modele A6-5200 (25W) i A4-5000 (15W). Oba imaju četiri jezgra i Radeon HD 8000 serije sa 128 GCN jezgara. Ipak, razlike u taktovima ih čine manje ili više štedljivim, a proizvođači će odlučivati da li će prednost dati performansama ili potrošjni. Ispod ova dva modela je smeštena E serija, koja u startu ima tri modela. U pitanju su dvojezgarni APU-ovi sa 1 MB L2 keša, ali suštinski istim grafičkim sistemom kao i njihova snažnija braća. Njihovi GPU-ovi rade na nižoj frekvenciji, a veruemo da će entuzijastima biti zanimljivo ukoliko overklok bude bio opcija.
Dolazimo i do Richlanda, koji predstavja novu generaciju APU-ova za klasične laptopove koji je ujedno i glavna uzdanica u klasičnom prenosnom segmentu. AMD Richland kategoriše kao deo elitne ponude za laptopove i kao takav pruža odlične performanse u domenu igara, multimedije, ali i u pogledu procesorske snage. Pritom, Richland donosi i neke nove tehnologije i unapređenja na polju energetske efikasnosti, saradnje sa diskretnom Radeon grafike i još dosta toga. Trinity je bez dileme odlično rešenje za notebook-ove, a prema AMD-ovim merenjima i pored boljih performansi, Richland pruža duže trajanje baterije u svakom scenariju. Dobici idu sve do 50%, ali ova merenja treba uzeti sa dozom rezerve, jer su dobijena u idealnim uslovima.
U pogledu grafičkih performansi Richland odnosi pobedu nad konkurencijom. Zapravo, u prednosti je kada se reč vodi o Intelovim procesorima zasnovanim na IvyBridge jezgru. Stoga, najzanimljivije će biti kako će se nova generacija APU-a nositi sa Intelovim mobilnim procesorima sa Haswell jezgrom. Ovo kažemo iz prostog razloga, jer se Intel najviše fokusirao na performanse GPU sekcije u procesoru i za sada je to dalo dobre rezultate. Naravno, ostaje da proverimo kako će stvari stajati kada vidmo novitete od obe kompanije u praksi implementirane u uređaje spremne za prodaju.
Za sada AMD je izdao spisak Richland APU-ova namenjenih najsnažnijim ultrathin-ovima. Sa druge strane, za ostalo ćemo sačekati. Dok Kabini pokriva niži segment, Richand silicijum će biti prisutan na A10, A8 i A6 čipovima. Suštinski reč je o ispoliranom Trinity-ju barem u pogledu specifikacija. Osnovu čine dvojezgarni i četvorojezgarni x86 procesori koji raspolažu sa 4 odnonso 2 MB keš memorije. Upareni su sa Radeon HD 8000 serije, koji raspolažu sa 384 ili 192 Stream procesora u zavisnosti od modela. Za razliku od Kabinija, imaju veće taktove i TDP okvir između 17 i 35 W. Pozicioniranje se nije promenilo u odnosu na raniju generaciju. Core i7 i dalje ostaje bez konkurencije, a A10 će parirati Core i5, dok će se Core i3 nadmetati sa A8 i A6 verzijama.
Od novih tehnologija treba pomenuti AMD Wireless Display tehnologiju. Reč je konceptu sličnom Intelovom WiDi-u uz unapređenja tako da je AMD-ovo rešenje do četiri puta responsivnije, a zbog niskih latencija ovu bežičnu vezu sa monitorom ili TV-om možete iskoristiti čak i za igranje. Razume se, ovo je još jedna od tvrdnji koje imaju smisla samo nakon provere u praksi. Sa druge strane, AMD obećava znatno veću dostupnost svoje Wireless Display tehnologije, jer će oprema biti komercijalno dostupna i neće biti teška za nabavku. Nadamo se samo da ovo nije rečeno, samo zato što tako lepo zvuči.
Na kraju, tu je i jedna nova tehnologija koja nam se izuzetno dopala, pre svega zbog jednostavne ideje i činjenice da verujemo da će biti implementirana od strane velikog broja partnera. Suštinski, reč je o pametno iskorišćenom potencijalu DisplayPort interfejsa. Osim prenosa slike i zvuka, ovaj interfejs je obezbeđen mogućnošću velikog protoka podataka. Uz odgovarajući adapter koji je AMD sam dizajnirao, dobija se dock koji kroz jedan miniDP konektor omogućava najrazličitije veze. Tu su video izlazi poput DVI, VGA, HDMI, LAN-a, pa čak i USB-a. Sjajna ideja i nadamo se da ćemo je često viđati, jer na ovaj način može da se reši problem malog broja raspoloživih konektora na prenosnicima sa tankim kućištem.
Par reči za kraj…
Poseta Moskvi je bila zanimljiva i informativna, a dala nam je informacije o novim APU-ovima. AMD jasno vidi svoj cilj i drago nam je da ovaj koncept ne samo da je zaživeo, već ćemo ga viđati u sve većem broju uređaja. Sada je proširen još više i AMD pokriva jako veliki spektar potreba. Na ovaj način čini svima uslugu. Partneri i krajnji korisnici imaju više izbora, a AMD širi prisutnost svoje tehnologije u većem broju segmenata. Na kraju, naš favorit je Temash i moramo priznati da jedva čekamo da nam na test stigne prvi Windows bazirani tablet sa AMD hardverom. Samo moramo da upozorimo AMD da imamo velika očekivanja. Do sledećeg čitanja…
Benchmark u Moskvi: Nova generacija AMD APU-a
AMD je definitivno veliku pažnju posvetio APU tehnologiji, a očigledno je da će ovaj segment biti jedno od veoma jakih uporišta kompanije u veoma dugom periodu. Kako bismo dobili informacije iz prve ruke, posetili smo Moskvu gde se održavala jedna od nekoliko prezentacija na temu nove generacije APU-a. U organizaciji AMD-a, ova poseta je bila više nego zanimjiva, a saznali smo šta se krije iza kodnih naziva Temash, Kabini i Richland. APU-ovi neće više biti rezervisani za desktop i prenosne računare, već ćemo ih uskoro po prvi put videti u jednom popularnom tipu uređaja - tabletu