- Tehnologije
- 5 min
Može li generativna veštačka inteligencija spasiti industriju pametnih telefona?
Da li generativna veštačka inteligencija može "spasiti" industriju pametnih telefona, pitanje je koje zahteva kompleksan odgovor. Pa, da pokušamo...
Da li generativna veštačka inteligencija može "spasiti" industriju pametnih telefona, pitanje je koje zahteva kompleksan odgovor. Pa, da pokušamo...
Iako možda zvuči banalno, nekih stvari koje je trebalo da uradimo sa telefonom kod kuće, se setimo tek kad dođemo na odmor, na plaži, ispod suncobrana
Sve što treba da znate pre kupovine video nadzora za kuću - Šta kaže Zakon o ugradnji? Kako pratiti preko mobilnog telefona? Šta ako nemate internet?
Synology C2 Backup je automatizovani sistem arhive podataka za individualne korisnike i poslovne klijente koji se oslanja na internet infrastrukturu.
Neobično? Alarmni sistem na Benchmarku, bežični, bez ikakvih kablova? Ili je ipak u pitanju neka vrsta vizije pametnog doma? Sticajem okolnosti, alarmni sistem za koji smo se sasvim slučajno odlučili da ugradimo u Benchmark redakciji nas je u toj meri impresionirao svojim različitim mogućnostima i potpunim upravljanjem preko mobilnog telefona, da smo se odlučili da vam ga predstavimo. Jer sasvim smo sigurni da će se nekima od vas svideti...
Kad backup zakaže, a bitne fotografije nestanu, softver za oporavak je nešto što može da pomogne
AMD Radeon Software Adrenalin 2019 Edition je pakleno dobro pakovanje namenskog softvera za odgovarajuće Radeon grafičke karte. Sa ovakvim opcijama u domenu softvera, AMD Radeon grafika dobija jednu potpuno novu dimenziju vrednosti, neuporedivo bolju nego ikada do sada
Evo šta je sve potrebno da znate o spyware-u, trojancima, ransomware-u i mnogim drugim pretnjama koje vaš sigurnosni softver mora da zaustavlja.
Iako smo konzervativne pristalice stanovišta da jaka desktop mašina nema alternativu kada su u pitanju zahtevniji poslovi i gejming, prizanjemo da nas je poslednja generacija laptop računara na bazi Nvidia Pascal GPU-a naterala da se ozbiljno zamislimo i preispitamo svoje dosadašnje stavove.
Možemo reći da je 2014. godina bila prekretnica za prateći softver Radeon grafičkih karti. Sa predstavljanjem Radeon Catalyst Omega drajvera te davne 2014. godine, pozdravili smo se sa pomalo zastarelim softverom i drajverima koji su do tada korišćeni, a upoznali smo novitet koji je doneo ogroman broj unapređenja. Ne samo na polju performansi, već i ispravljenih bagova i dodatnih opcija kakve nismo videli do tada. Od tada, softverski razvoj je agresivan, pa novu generaciju Radeon softvera i drajvera dobijamo na daleko redovnijoj bazi.
Kada shvatite da ste ostali bez bitnih podataka, a pre nego što počnete da se hvatate za glavu, posegnite za ovim softverom.
Mnogo smo ovih godina pisali o bezbednosti na globalnoj, svetskoj mreži. Većinom su to bile vesti o virusima i raznim vrstama napada koji nas vrebaju sa svih strana. Sve je jasno, korisnici često posećuju lokacije koje ne bi trebalo, ali znatiželja i radoznalost ne poznaju granice. Međutim, postoji način da internet sajtovi doprinesu opštoj bezbednosti, i to će upravo biti tema današnjeg teksta, pošto ćemo objasniti i pokazati na praktičnom primeru čemu služi SSL.
Nakon više tekstova o Windows operativnom sistemu, red je došao i na Microsoft Edge pregledač. U najnovijem Windows 10 izdanju, odnosno poslednjoj iteraciji nazvanoj Creator’s Update, standardni pregledač je dobio mnoštvo unapređenja za razne grupe korisnika. Noviteta ima i kada govorimo o „običnim“ korisnicima, kao i o biznis korisnicima. Pogledajmo stoga šta je sve doneo Creator’s Update kada je Microsoft Edge u pitanju. Ovog puta govorimo o poslovnim korisnicima.
Nakon više tekstova o Windows operativnom sistemu, red je došao i na Microsoft Edge pregledač. U najnovijem Windows 10 izdanju, odnosno poslednjoj iteraciji nazvanoj Creator’s Update, standardni pregledač je dobio mnoštvo unapređenja za razne grupe korisnika. Noviteta ima i kada govorimo o „običnim“ korisnicima, kao i o biznis korisnicima. Pogledajmo stoga šta je sve doneo Creator’s Update kada je Microsoft Edge u pitanju. Za početak, govorićemo o novitetima za standardne korisnike.
Sigurno se svima desilo da sa svog pametnog uređaja greškom obrišu sliku koja im je bila izuzetno draga. Možda ste imali problema sa memorijskom karticom i vaš pametni uređaj više ne prikazuj deo slika? Najteži oblik gubljenja podataka je naravno slučajno formatiranje memorijske kartice dok ste pokušavali sasvim desetu stvar...
Windows 10 je dobio narednu važnu iteraciju – stigao je Creator’s Update, novi iskorak u evoluciji najvažnijeg operativnog sistema na svetu. Windows 10 je na ovaj način unapređen, mnoge funkcionalnosti su dodate, bagovi ispravljeni, greške eliminisane. No, koje su najvažnije stavke koje stižu sa novom verzijom “desetke”? Neke od njih su veoma zanimljive, kao što ćete uskoro videti. Krenimo redom.
Multitasking je odrednica koja u suštini označava paralelno izvršavanje više zaduženja. U računarskim okvirima, to znači istovremeni rad (u) nekoliko aplikacija. Naravno, ne moraju sve aplikacije biti "radne", već među njima može da se nađe i pokoja zabavna, neka koju koristimo za razonodu i slično. Problem je zajednički - kako to organizovati na dobar način? Windows 10 nam donosi nekoliko lepih mogućnosti u tom smislu.
Windows 10 je sa sobom doneo jednu značajnu novinu, barem kada je "svet prozora" u pitanju. Reč je o multidesktop okruženju. Najzad je postalo moguće koristiti nekoliko virtuelnih desktopova, što pomaže i podstiče kako pedantnost u radu, tako i kvalitetniju organizaciju prostora na raspolaganju. Uostalom, zamislite površinu svog radnog stola - zar ne bi bilo korisno kada biste imali mogućnost da jednim potezom ruke uklonite sve sa njega i postavite nešto potpuno drugačije, sa novim rasporedom?
Još otkada je Sony sada već tako davne 1979. godine predstavio svoj inovativni Walkman, broj ljudi sa slušalicama u ušima svakodnevno raste. Portabl plejeri su postajali sve manji a prenosni medijumi su se menjali. Ceo ovaj koncept srušili su smart uređaji koji su uklonili potrebu da se osim njih nosi još neka naprava. Vođeni ovom pojavom odlučili smo da vam predstavimo nekoliko Android muzičkih plejera koji su prema mišljenju korisnika najbolji.
Jedan od najvažnijih aspekata integracije Windows Ink tehnologije jeste Office implementacija. Iako je olovka kao stvorena za kreativce, pokazuje se da može biti veoma značajan alat i za poslovne korisnike, koji je mogu koristiti u najrazličitijim scenarijima. Dok čekamo Creator's Update za Windows 10, opisujemo nekoliko realnih scenarija upotrebe u svakodnevnoj praksi.
Naš serijal tekstova o Windows 10 osnovama, ali i nadogradnjama i novinama, nastavljamo pričom o Task Manager-u. Reč je o nezaobilaznoj aplikaciji koja je izuzetna alatka i izvanredan uvid u stanje i presek vašeg operativnog sistema. Može biti podjednako korisna i početnicima, kao i entuzijastima, te stoga predstavlja odličnu temu, a svakako stavku na koju treba obratiti pažnju bez obzira na nivo (pred)znanja.
Windows Calendar je, makar kada je o Windows 10 operativnom sistemu reč, veoma interesantna i kvalitetna alatka, koja vam može drastično olakšati život putem unapređenja organizacije, kao i sinhronizacije sa drugim osobama i kolegama. Nekada smo za ovakve mogućnosti plaćali kompanijama koje su kreirale sopstvena rešenja; danas ova više nego upotrebljiva alatka stiže ugrađena u sam Windows. Stoga smo rešili da napravimo kratak pregled opcija i mogućnosti koje su vam na raspolaganju u nativnoj Windows Calendar aplikaciji.
Windows 10 je došao i on je činjenica na koju se svi moraju navići. Hteli ga ili ne, ma koliko ga voleli ili ne, cenili ili odbacivali, on je tu da ostane. Uprkos diskutabilnim reakcijama na određene osobine operativnog sistema, on je doneo sa sobom neke stvari na koje smo se navikli u tolikoj meri da ne možemo bez njih. Na koje smo se to karakteristike tako brzo navukli i navikli? Bez čega više ne bismo mogli?
U Beogradu je 29. novembra održana sada već tradicionalna manifestacija Device Days u organizaciji kompanije Microsoft. Ove godine smo imali prilike da saznamo mnogo toga o uređajima sa Windows operativnim sistemima, kao i o samom OS-u, sa naglaskom na Windows 10 Pro. No, uz sve to, imali smo priliku da saznamo neke zanimljive činjenice i analize našeg dobrog prijatelja, koji se bavi analizom srpskog IT tržišta već više od decenije...
Na poziv kompanije Kaspersky, obreli smo se u periodu od 20-23 oktobra na prelepoj Malti kako bi prisustvovali događaju pod nazivom Kaspersky Cyber Security Weekend, skupu koji su pratili brojni novinari iz 17 evropskih zemalja - među njima naravno i predstavnik Benchmarka
Obzirom na aktuelnu smenu godišnjih doba i na svakodnevnu dilemu šta obući kada se na malo duži period izlazi napolje, smatrali smo da je idealno vreme da za vas testiramo Android aplikacije za vremensku prognozu. Za to imamo i dobar razlog ukoliko stvari posmatramo sa aspekta statistike. Prema procenama pojedinih analitičara, aplikacije za vremensku prognozu su najčešće korišćene aplikacije na Android platformi ikada
Odavno su mobilni operateri cenu minuta razgovora mobilnim telefonom poistovetili sa cenom minuta u fiksnoj telefoniji. Ponekad je čak jeftinije obaviti razgovor mobilnim telefonom. I pored toga korisnici i dalje imaju naviku da koriste servise za poruke. Bilo da se radi o SMS, Viber ili Messenger porukama, jedno im je zajedničko – QWERTY tastatura putem koje se kreiraju.
Koliko puta ste bili u situaciji da morate da obrišete sjajan klip, koji ste želeli da pokažete prijateljima, jer vam je trebalo prostora da instalirate neku aplikaciju? Možda želite da na cloudu, zaštićene šifrom, sačuvate privatne fotografije koje ne želite da budu na vašem uređaju? Ukoliko ste gledali filmsko ostvarenje „Cloud“ verovatno ste pomalo i skeptični oko bezbednosti vaših podataka. No, Android nudi mnoštvo zaista sjajnih cloud aplikacija...
Kupili ste nov pametni uređaj. Radno okruženje je novo i interesantno, potpuno drugačije od uređaja koji ste do tada koristili. Posle određenog vremena i taj „novi“ uređaj vam je postao monoton i dosta usporio rad. Kod prijatelja ste možda videli određeni widget koji vaša verzija Androida ne podržava... Naveli smo samo situacije iz ličnog iskustva. Sigurno ćete se pronaći u nekoj.
Slika vredi više od hiljadu reči. Ko je pre samo 10 godina mogao naslutiti da će ova izreka postati način života nekih ljudi. Na netu i društvenim mrežama se šeruje sve, od turističkih destinacija, egzotičnih automobila pa sve do obroka korisnika. Retko ko od korisnika pametnih telefona nema nalog na bar jednoj društvenoj mreži, i takođe retki su među njima/nama oni koji nikada nisu šerovali fotografiju.
Prošlo je godinu dana otkad se pojavio Windows 10, poslednji Microsoft operativni sistem koji je došao sa velikim ambicijama i specifičnim mogućnostima. Gromoglasno najavljivan, ali opet na neki drugačiji način nego prethodnici u vidu Viste ili "osmice", novi Windows je počeo veoma dobro. Verovatno je tome krucijalno doprinela činjenica da je bio potpuno besplatan za vlasnike postojećih operativnih sistema. Sada, godinu dana kasnije, ta mogućnost je "prohujala", a i operativni sistem je pokazao svoje prednosti i nedostatke, pa je stoga idealno vreme da se pozabavimo analizom - gde je Windows 10 godinu dana kasnije?