Google Pay u Srbiji -kako, šta, gde?

Google Pay usluga nam omogućava da platimo račun bez potrebe da sa sobom nosimo platnu karticu. Sve to, još i lakše i brže, možemo telefonom ili pametnim satom

Jednostavno rečeno,Google Pay je stigao u Srbiju! Godinama očekujemo da i ova varijanta bezkontaktnog plaćanja postane dostupna u našoj zemlji: jer, mobilni telefon je bez dileme postao najvažnija stvar koju nikako i nikad ne zaboravljamo da ponesemo sa sobom, a zahvaljujući NFC tehnologiji zaista ne treba da brinemo da li smo ili nismo poneli novčanik sa sobom.

Čak i ukoliko se dogodi da zaboravite da ponesete mobilni telefon a imate pametni sat baziran na Google Wear operativnom sistemu, na primer Samsung Galaxy Watch, možete plaćati i na taj način. I sa velikim zadovoljstvom dočekujemo ovu vrstu usluge, prvenstveno iz razloga što je kod nas ogroman udeo Android telefona u ukupnom broju mobilnih uređaja.

Koliko je ova tema interesantna najbolje govori podatak da je vest o početku funkcionisanja Google Pay usluge najčitanija informacija na Benchmark sajtu u prethodnih mesec dana. I Benchmark naravno oseća svoju obavezu da vam predstavi kako funkcioniše ova usluga čiji sam i sam korisnik već par nedelja: i pre toga sam koristio neke od usluga domaćih banaka ali objedinjeno rešenje u vidu Google Wallet aplikacije nije namenjeno isključivo plaćanju roba ili usluga, već predstavlja pravi digitalni novčanik u kome možete smestiti i svoje loyalty ili poklon kartice čije benefite koristite kod domaćih trgovaca, bez potrebe da ih nosite sa sobom. I naravno, ukoliko letite avionom, nema više potrebe za štampanim boarding kartama, one će se od sada nalaziti u vašem digitalnom novčaniku – dovoljno je da približite čitaču vaš telefon na gejtu, pre ulaska u avion…

No pre svega da napomenemo da je neophodno da vaš telefon podržava NFC, kako ime kaže, Near Field communication tehnologiju koja omogućava komunikaciju mobilnog uređaja i POS terminala – ili bankomata jednostavnim prislanjanjem uređaja jedan na drugi. Danas su zaista retki telefoni koji ne podržavanju NFC tehnologiju, ona postoji već dugi niz godina i podržavaju je, pa skoro svi uređaji. Ukoliko niste sigurni, proverite da li vaš mobilni telefon podržava NFC – zaista nije bitno da li je uređaj novijeg datuma, velika je verovatnoća da problema neće biti, ali za svaki slučaj da i to pomenemo…

Google Pay usluga je zasnovana na povezivanju neke od platnih kartica sa Google Pay uslugom: trenutno u Srbiji pet banaka podržava ovu vrstu usluge – dve u saradnji sa Visa platnim karticama i tri banke koje podržavaju Mastercard. Kao ljubitelj Lige šampiona naravno da sam se opredelio za MasterCard, ali budući da nijedna od banaka u kojima imam račun ne podržava ovu uslugu, morao sam da se opredelim za novu.

Nekako mi se ponuda i procedura kod ProCredit banke najviše dopala: prvenstveno iz razloga što nije potrebno da se odlazi u ekspozituru već se sve završava online popunjavanjem podataka nakon čega sledi identifikacija korisnika putem video poziva call centru – bukvalno za pet minuta razgovora u zaštićenoj aplikaciji sa operaterom, tokom kojeg je potrebno da kameru usmerite ka nekom od ličnih dokumenata (pasoš, lična karta) kako bi verifikovali svoj identitet – i to je sve! Za okvirno 10 dana kartica stiže na vašu adresu, na moju adresu je stigla za 8! Odmah nakon otvaranja računa dobijate online pristup svim svojim računima, putem računara (eBanking) ili aplikacije za mobilni telefon (mBanking). Aplikacija vam nudi sve što je potrebno kako bi imali dobar uvid u stanje na računu, transakcije koje ste obavili, stanje na deviznim i dinarskim računima, možete da izvršite kupoprodaju deviza…sve je pod vašom kontrolom!

Sada kada imate Mastercard koji podržava Google Pay uslugu, spremni ste da je koristite. Naredni korak jeste instalacija Google Wallet aplikacije iz Google Play prodavnice. Karticu dodajete u svoj novi digitalni novčanik na nekoliko načina: unošenjem podataka sa nje, ili tako što ćete je jednostavno slikati svojim telefonom a aplikacija će pročitati podatke sa vaše kartice. Nakon toga, neophodno je samo da dodate svoj CVC kod sa poleđine kartice, debitne ili kreditne. .

Nakon toga, kartica se dodaje u vaš Google Wallet (novčanik), a ukoliko ste dodali nekoliko kartica, neophodno je da odaberete koja će vam biti primarna za plaćanje. Jedna mala napomena….da se ne zbunite ukoliko se odlučite da unos podataka sa kartice obavite njenim fotografisanjem tokom procesa kroz koji vas vodi čarobnjak: može da se dogodi da se podaci sa kartice ne očitaju tačno, da se pojedini brojevi na taj način pogrešno očitaju pa usled netačnih podataka ne možete naravno pravilno da završite proces: svakako je metoda direktnim unosom podataka sa kartice pouzdanija.

U ovom trrenutku kada ste ispravno uneli karticu u Google Wallet, spremni ste za korišćenje Google Pay usluge i vašu karticu od sada možete bez problema da izvadite iz novčanika i ostavite na sigurnom, u nekoj fioci. Jednostavno, ne morate je više nositi sa sobom – u slučaju korišćenja Google Pay usluge dovoljno je da na NFC čitač prislonite svoj telefon ili pametni sat kako bi obavili transakciju

Jedna od prednosti Google Pay usluge , kao i bilo kog drugog beskontaktnog plaćanja je brzina i jednostavnost, uz visok stepen zaštite. Tokom transakcije, podaci o kartici su zaštićeni jer Google Pay kreira virtuelnu karticu (token) za plaćanje, koji se menja sa svakom transakcijom, a ne postoji ni mogućnost dvostruke naplate, čak iako se mobilni uređaj dva puta prisloni uz POS terminal.

Sve kartice su zaštićene sistemom zaštite telefona, bilo da se radi o PIN-u ili naprednoj biometrijskoj zaštiti. I to je ono što je vrlo važno napomenuti korisnicima: i dalje postoji određeni, ne mali broj korisnika koji telefon koriste a da pri tome nije zaštićen na bilo koji način, bilo šifrom, paternom, prepoznavanjem otiska prsta ili lica korisnika. To ćete od sada morati da uradite…

Za razliku od korišćenja beskontaktnog plaćanja koje sam do sada primenjivao, gde sam nakon otključivanja telefona morao da uđem u aplikaciju kako bih pokrenuo plaćanje, sa Google Pay uslugom dovoljno je da na prodajnom mestu otključam uređaj i približim ga čitaču kartica. Transakcija se obavlja momentalno a potvrdu dobijate na ekranu telefona. Ukoliko već na svom telefonu imate neku drugu aplikaciju za bezkontaktno plaćanje neophodno je da odaberete podrazumevanu koju ćete koristiti: jer meni se recimo dogodilo da sam jedan račun hteo da platim karticom firme a pošto mi je kao podrazumevan sistem plaćanja selektovana Google Wallet aplikacija, platio sam putem Google Pay servisa a ne onako kako sam želeo u tom slučaju. Obratite pažnju!\

Kompletan, vrlo detaljan istorijat plaćanja koja ste obavljali nalazi se u Google Wallet aplikaciji kada kliknete na svoju platnu karticu, na taj način možete da pratite svoju potrošnju. Takođe, tu su i druge mogućnosti da dodate još neku platnu karticu, obrišete aktuelnu i slično…sve u svemu, kao korisnik koji najveći deo transakcija već duži period obavlja na ovaj način, a bezgotovinske usluge koristim mnogo više nego plaćanje kešom, i svakim danom je to sve više, gde god je to moguće – moram da kažem da je Google Pay najjednostavnije moguće rešenje koje sam do sada koristio. Tokom svoje ne tako duge avanture i korišćenja Apple-ovog pandana koji takođe vrlo dobro funkcioniše, moram priznati da je i Google svoj zadatak obavio na veoma, veoma dobar način. S obzirom na dominantnu zastupljenost Android baziranih uređaja kod nas, verujem da će Google sistem plaćanja vrlo brzo usvojiti mnogi korisnici kod nas.

I još par primera Google Wallet aplikacije i onoga što ona može: evo, u istorijatu se nalaze boarding karte za letove pri povratku sa IFA sajma u Berlinu, one su istekle ali poslužiće vam kao dobar primer kako to funkcioniše. Takođe, u zavisnosti od zemlje u kojoj se trenutno nalazite, možete očitati sve loyalty kartice koje podržavaju Google Wallet. Boravak u Nemačkoj mi je recimo dozvolio da unesem broj svoje Miles & More kartice koju koristim već petnaestak godina, a kada sam se vratio u Srbiju – na raspolaganju su izlistane lokalne kartice tog tipa. Verujem da mnogi od vas koriste usluge nekog od ovih prodajnih lanaca: iskoristite ovu mogućnost, unesite ih u Google Wallet i zauvek ih izbacite iz novčanika. Primera radi, uvek odbijam izdavanje ovakvih kartica kako ih ne bi nosio sa sobom, ali sada ću neke od njih možda i prihvatiti kada ne moram fizički da ih imam

Sve u svemu, apsolutno sam zadovoljan dolaskom Google Pay servisa u Srbiju: meni sve ovo ne predstavlja ništa novo, koristio sam i do sada slične sisteme, ali Google Pay je ipak onaj pravi, kompletan sistem koji će u mom slučaju ostati podrazumevani. Bez dileme!

Nadam se da smo vam dovoljno jasno predstavili ovu vrstu bezkontaktnog plaćanja, ukoliko posedujete neku od kartica koje podržavaju Google Pay (kompletna lista nalazi se u vestima na sajtu) spremni ste za svega nekoliko minuta da ovu uslugu počnete da koristite na svom mobilnom telefonu. Ako još kojim slučajem imate neki Wear OS pametni sat i odete na sportsku rekreaciju, ni telefon ne morate da nosite sa sobom ukoliko nešto treba da kupite pri povratku kući

A ukoliko smo vas zainteresovali da postanete korisnik Google Pay servisa, procedura dobijanja platne kartice postala je toliko jednostavna da vas ništa u tome ne sprečava da u roku od nekoliko dana i sami isprobate mogućnosti. Naravno, ukoliko i dalje imate neke nedoumice ili pitanja, mi smo tu da pokušamo da vam u komentarima odgovorimo na sva pitanja. Jer zadatak Benchmarka jeste da svoje pratioce na pravi način obavesti o svim mobilnim tehnologijama…

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi