20 najboljih iPhone aplikacija, Q3 2010

U ovom tekstu ne želimo da pričamo o fenomenu koji najjednostavnije i najbrže označava logo jabuke zagrižene sa jedne strane, niti da navodimo statističke podatke o neverovatnom uspehu iPhone (iOS) platforme i preko 100 hiljada različitih aplikacija koje se tamo mogu preuzeti ili kupiti, ili o tome da je tako nešto do sada urađeno više od milijardu puta. Ne, jer o tome već verovatno znate mnogo toga. iPhone, iPod Touch i iPad su veoma interesantne sprave koje su redefinisale našu percepciju mobilnog telefona, audio-video plejera i tablet uređaja.Ovaj tekst je samo naš trenutni izbor iOS aplikacija koje ne bi trebalo propustiti...

Branko Maksimović U ovom tekstu ne želimo da pričamo o fenomenu koji najjednostavnije i najbrže označava logo jabuke zagrižene sa jedne strane, niti da navodimo statističke podatke o neverovatnom uspehu iPhone (iOS) platforme i preko 100 hiljada različitih aplikacija koje se tamo mogu preuzeti ili kupiti, ili o tome da je tako nešto do sada urađeno više od milijardu puta. Ne, jer o tome već verovatno znate mnogo toga. iPhone, iPod Touch i iPad su veoma interesantne sprave koje su redefinisale našu percepciju mobilnog telefona, audio-video plejera i tablet uređaja.  

Kao i u slučaju našeg užeg izbora naj-aplikacija za Android platforumu, ni ovaj tekst nećemo nazvati “20 najboljih aplikacija za iPhone”, jer je od preko 100 hiljada aplikacija zaista mnogo njih koje zaslužuju da se o njima naširoko piše, a neke su deo ili mobilne verzije poznatih sistema, mreža, fenomena, franšize  ili su adaptacije naslova koji je poznat sa neke druge platforme ili sfere života. Istina, različiti korisnici koriste telefon na različite načine. Neki vole da imaju ogroman broj aplikacija i na telefon instaliraju i šta im je potrebno i šta im možda nikad neće realno zatrebati, a drugi ne vole da isprobavaju različite verzije, već se zadržavaju na onom na šta su prvo naišli. I izbor aplikacija zavisi od korisnika – neki vole da se igraju, neki ne, a oni koji se igraju najčešće igraju najrazličitije žanrove igara. Takođe, aplikacija koju jedna osoba koristi svakodnevno se možda neće ni naći na telefonu neke druge osobe. A kao i ranije, pošto je ovo tekst koji će se čitati u Srbiji, u izbor nismo uključili različite aplikacije koje se oslanjaju na servise (izbor restorana, online rezervacije, kupovine, praćenje i obaveštavanje korisnika o različitim događajima, aplikacije za vremensku prognozu, neke GPS aplikacije, location-based servisi itd.). Ovo spominjemo jer, primera radi, postoji lista odličnih aplikacija koje ima smisla koristiti samo ako živite u, recimo, Sjedinjenim Državama i sl., pa zaista nema razloga da ih ovde pominjemo…

I ovoga puta ne želimo da pravimo takmičenje i rangiramo aplikacije, ali smo se ipak ograničili na 20 aplikacija koje su naš izbor i koje često ili svakodnevno koristimo. Takođe, osim par izuzetaka, zaista nismo hteli da na listu dodajemo igre, jer je danas iPhone i igračka platforma koja ozbiljno konkuriše PSP i Nintendo DS konzolama, sa preko 45 hiljada naslova! Izbor najboljih igara za iPhone zaslužuje poseban tekst. Ovaj tekst bi trebalo posmatrati kao neki mali pregled onoga što iOS platforma ima, ali uz napomenu da smo njime tek zagrebali po površini. Pošto za svaku bitniju potrebu u proseku postoji od nekoliko do više stotina aplikacija, imate puno pravo da se oko našeg izbora ne složite. S obzirom na to da ćemo ubuduće još više pisati o aplikacijama, ne samo za iOS i Android, nego za sve ozbiljne mobilne platforme, nadamo se da ćemo vremenom opisati i veći krug aplikacija, kojih svakako ima više od dvadeset. Isto važi i za igre, kojih ima dosta dobrih, ali koje ćemo ovaj put zaobići u nadi da ćemo poseban tekst ili tekstove posvetiti upravo njima. U međuvremenu, proverite da li možda neka od ovih dvadeset aplikacija nedostaje na vašem iPhone-u…Opera Mini Kada se iPhone 2G pojavio, Safari browser je zajedno sa njegovim kapacitivnim ekranom uneo revoluciju u pregledu internet stranica na mobilnom telefonu. I dugo vremena je bilo potrebno da se pojavi nešto bolje. Ruku na srce, Apple-ova politika da na AppStore-u ne odobrava neke od aplikacija koje nude iste mogućnosti koje nude ključni delovi operativnog sistema samog telefona je sprečila da se Opera Mini pojavi nešto ranije, ali se to konačno desilo. Opera Mini postoji i za Windows Mobile, Google Android i Symbian platforme i na svakim od njih su dva glavna razloga zbog koje bi je trebalo imati instaliranu – ušteda internet protoka i brzina surfa internetom, odnosno performanse same aplikacije, generalno.
Opera Mini svoju brzinu i uštedu protoka interneta ostvaruje tako što umanjuje kvalitet prikaza web strana uz kompresiju koja čini uštedu i do 90%. To u iPhone verziji aplikacije nije tako očigledno, pa ne bi ni trebalo da vas brine, jer vas Opera Mini neće uskratiti ni za 0.1% sadržaja na webu. Na kraju krajeva, ukoliko otvorite Operu Mini to znači da brinete ili o performansama telefona ili o brzini interneta ili o ceni mobile interneta ili o sva tri faktora odjednom, pa ne da vam neće smetati slabiji prikaz web strana (mahom fotografija) već ćete biti zahvalni što Opera Mini štedi vaše vreme i novac. Čak i kada ste povezani na WiFi hot spot može se desiti da je on opterećen, pa će i tada Opera Mini uštedeti vreme i poštedeti vas potencijalne nervoze, jer joj treba primetno manje protoka i dobro radi sa lošijim pingovima internet konekcije. Kod nje nam se najviše dopada što je jako brza, te što se u dodatnim tabovima sadržaj takođe učitava i kada niste na njemu (dosta efikasnije nego kod Safarija) i što u startu nudi „thumb“ verzije najčešće posećivanih stranica. Manje nam se dopada to što prepoznavanje blokova teksta (double-tap to zoom) ne radi tako dobro kao na Safari čitaču. Aktuelna verzija je 5.0.2, a sama aplikacija je besplatna.
Office Suite Premium (Documents To Go) Documents To Go je jedna od mnogih, ali možda i najbolja aplikacija koja objedinjuje čitač i osnovni editor Office fajlova. Dakle, ovaj app će pročitati vaše Word, Excel, PowerPoint i PDF fajlove, uz neku mogućnost editovanja i formatiranja. Ova aplikacija otvara široki spektar Office ekstenzija, uključujući i nove tipove fajla sa x sufiksom. PDF fajlovi se samo mogu čitati, dok se Word, Excel i PowerPoint dokumenti se mogu i menjati, odnosno moguće je i kreirati nove dokumente na vašem iPhone telefonu tj. iOS uređaju. Kako su nove verzije ovog paketa sve moćnije, vredi napomenuti da, recimo, Excel aplikacija poseduje čak 111 funkcija, kao i da je fajlove moguće zaštiti šifrom. Sinhronizacija fajlova se vrši preko WiFi-ja, pristupom određenoj IP adresi (telefon-ruter-web browser).
Naravno, raditi Office prstima na kapacitivnom ekranu telefona nije jednostavno kao na resistive ekranu nekog PDA uređaja, te treba biti upozoren da će određene stvari biti nešto teže uraditi. Jedna od jako dobrih stvari ovog programa je dobro zamišljeno zumiranje dokumenata. Na taj način je moguće prilagoditi se konkretnom dokumentu kako bi se što bolje iskoristio mali ekran mobilnog telefona. Iako Google putem weba omogućava rad sa Office dokumentima, to nije praktičan, a ni brz način i ne preporučujemo da to radite, pa je tako Documents To Go sjajan izbor i obavezna aplikacija na vašem telefonu ukoliko radite sa Office dokumentima, a većina nas radi. Poslednja aktuelna verzija, 3.3 donosi i podršku za rad sa fajlovima kreiranim u Office 2010., kao i poboljšan rad sa iWork projektima!
Logitech TouchMouse
TouchMouse kompanije Logitech je jedina aplikacija za iPhone koju ovaj proizvođač ima na AppStore-u, ali je sasvim genijalna i jednostavna. Logitech TouchMouse server je aplikacija koja se preuzima sa ove adrese iinstalira na računar, dok se TouchMouse za iPhone preuzima besplatno sa iTunes-a. Kada se pokrene server aplikacija na računaru, ona koristi WiFi za komunikaciju sa aplikacijom na iPhone-u.

Ubrzo potom, ekran vašeg iPhone-a (na kome je takođe samo potrebno uključiti WiFi i konektovati se na hot spot na kome je i sam računar) je moguće koristiti kao touch-pad, miš ili tastaturu. Osim toga što je izuzetno jednostavna, ona i radi bez greške, a jedina, uslovno rečeno mana je ta što tastatura nije preterano udobna, pa ipak nije najbolje rešenje da ovaj sistem koristite za, recimo, web browsing putem velikog HDTV uređaja. Ipak, TouchMouse je idealan da pustite film ili pronađete subtitle na mreži. Aplikacija nam se dopada zbog toga što je mala i jednostavna, intuitivno dizajnirana i radi i bolje nego što možete da očekujete. Ipak, zbog ergonomskih razloga, tastatura ne funkcioniše baš najbolje, ali ovo i nije primarna uloga Touch Mouse aplikacije (uostalom, i samo ime ukazuje na to).
App Genie
App Genije nije nikakva čarobna aplikacija, već prosto rečeno, skup najčešće korištenih mini alata i uslužnih programa i programčića, skupljenih pod isti krov i ponuđenih po veoma popularnoj ceni od 99 centi. Verzija 1.1.1 trenutno “okuplja” više od 30 aplikacija, a pošto su neke od njih prilično jasne već kada pomenete njihov naziv, ovde ćemo dati spisak nekih najzapaženijih…

Facebook Tools
Photo Icons
Nutritional Info
Burst Cam (inside Cam Tools)
Product Search (with Barcode scanning for 3GS devices)
Language Translator
Where Am I? (geolocation)
Checklists (with landscape support)
Currency Converter
Weather Forecast
Unit Converter
Country Facts
Battery Level
Device Stats
Voice Reader
Metal Detector
Talking Clock
Speedometer
Sound Meter
Tip Calculator
Amazing Facts
Digital Magnifier
Talking Compass
Tool Case (Bubble Level, Clinometer, Ruler, Plumb-bob)
Cam Tools (Click Anywhere Cam, Shake Cam, Clap Cam)

Postoji još sličnih “paket aranžmana” ovog tipa, ali smatramo da je ovaj najbolji, a svakako je i jedan od najpopularnijih.
Google Earth Google Earth je jedna od aplikacija koje umeju da vas drže satima prikovane za ekran računara. Nažalost, prve verzije ove aplikacije za iPhone su bile pomalo spore, ali su kasnije verzije postale značajno bolje i brže, a takođe, u međuvremenu se pojavio i iPhone 3GS na kome je ona značajno brža, pogotovo kada gledate planinske delove sa velikim brojem poligona. Aktuelna verzija 3.0.0. donosi sve veći broj opcija sa desktop pandana, pa su nedavno za iPhone 3GS, iPhone 4 i iPad uvedene i opcije iscrtavanja puta i osnovne opcije za izračunavanje ruta. Posebno je interesantna upotreba orijentacionog senzora unutar iPhone telefona, pa je tako moguće podešavati ugao pod kojim se posmatra površina virtuelnog globusa samim pomeranjem telefona, što već na iPhone 3GS-u izgleda impresivno (na starijim modelima ume prilično da secka). Takođe, nove verzije su donele i poboljšano keširanje već posećenih mapa, tako da trenutno i „offline“ pregled funkcioniše veoma dobro.

U aplikaciji koja je u svojoj desktop verziji jedna od naših omiljenih nam se dopada gotovo sve, te gotovo da ne postoji zamerka koju bismo mogli da joj uputimo. Google Earth je, naravno, besplatan. Weather Bug Elite
iPhone poseduje vrlo atkrativnu, ali prilično rudimentarnu aplikaciju za vremensku prognozu, a ono što je impresivno i vezano za ovu temu je i broj aplikacija istog tipa koji se nalazi na AppStore-u. Ako ukucate weather u prozor za pretragu, naći ćete preko 150 aplikacija. Istina, neke od njih su vezane za određene regione, neke su pomalo i skupe, ali fantastično detaljne i svakako namenjene meteorolozima-amaterima i korisnicima koji bi mogli da imaju mnogo koristi od veoma detaljnih informacija o vremenskim prilikama (ljudi koji rade na terenu, npr. geolozi). Za „obične“ korisnike koji žele malo detaljniju informaciju je jako teško dati savet za to koja je najbolja aplikacija jer je pitanje šta žele. Da li je primarno da dobiju više informacija za jednu lokaciju ili mogućnost brzog pregleda više lokacija. Koliko im je informacija potrebno, u kom obliku (broj, grafik, prikaz mape sa satelita?). Da li je grafička prezentacija bitna? Na kraju krajeva, ono što je nekome atraktivno, drugom korisniku može biti prenatrpano ili na granici dobrog ukusa.
Zbog toga je bitno da je izbor veoma veliki, a među aplikacijama za vremensku prognozu ima onih besplatnih, ali i onih koje koštaju „nešto sitno“, sve do onih za koje morate izdvojiti i više desetina dolara. WeatherBug Elite košta 99 centi i malo je dorađenija verzija besplatnog izdanja. Grafička prezentacija nije preterano atraktivna, ali je aplikacija logična, pregledna i vrlo vrlo informativna. Osim mape sa šest slojeva (infrared, vlažnost, pritisak, prikaz vetrova, najviše i najniže temperature), tu su i Live kamere, Daily National video (pokriva samo USA, pa nam ova opcija i nije bitna), a posebno je interesantna i atraktivna opcija „time lapse“ koja u okviru animacije pokazuje promene koje su se desile tokom dana ili sedmice. Već smo naveli šta nam se sve dopada u WeatherBug Elite aplikaciji za vremensku prognozu, a od sitnica koje bismo voleli da budu poboljšane je svakako grafička prezentacija… iGo (Amigo)
Za naše uslove najbolja GPS aplikacija za iPhone ni u verziji 1.3 ne donosi ogroman broj opcija, jer, za razliku od iGo My Way verzije koja je prisutna na Windows Mobile platformi, iOS ima iGo Amigo verziju, namenjenu manje zahtevnim korisnicima. To znači da je broj opcija za podešavanja jako mali (što nekima može biti i prednost), ali je sama „animacija“ veoma dobra, čak i kada se prikazuju 3D modeli zgrada, jer se aplikacija oslanja na grafičku akceleraciju iPhone 3D video procesora. Sve neophodne opcije su tu, a ako vam se nešto ne dopada, možete eksperimentisati sa brojnim dodacima koje je „komuna“ već napravila za ovu aplikaciju (novi skinovi, podaci o policijskm radarima, modeli automobila itd.). Ovo, pak, podrazumeva da vam je telefon jailbreak-ovan, jer neke fajlove morate menjati u samoj instalaciji.
Sama GPS aplikacija ponekad ima određenih problema da uhvati fix (potrebno je uraditi re-spring i isključiti, pa uključiti location services), ali je problem u samoj aplikaciji, jer ugrađena Maps aplikacija uvek radi bez greške (što znači da A-GPS funkcioniše). Ipak, kada radi, iGo na iPhone-u je kvalitetno rešenje kao i kvalitetna PND rešenja za automobile. No, najbolje će biti kada izađe iOS 4.0, jer je Apple već demonstrirao da je moguće da navigacija nastavi da radi i u pozadini, dok u paralelno sa tim možete slušati i muziku ili obavljati razgovor, što sada, nažalost nije moguće.
iGo za iPhone nam se dopada jer je jednostavan za upotrebu, logično dizajniran i brz, a ne dopadaju nam se povremeni problemi sa lociranjem satelita (dešava se na svim telefonima), kao i činjenica da aplikacija prestaje da radi kada vas neko pozove (bez obzira na to da li koristite bluetooth slušalicu ili ne).
Pandora (Radio)
Pandora je jedna od najpopularnijih besplatnih aplikacija za iPhone, iPod Touch i iPad. U pitanju je internet-radio (pretraživač) koji omogućava da pronađete, personalizujete i sortirate radio stanice koje se emituju preko interneta. Napredne mogućnosti pretrage uključuju pretragu i sortiranje po autorima, žanrovima ili periodima kada su se (numere) pojavile. Takođe, Pandora je poznata po tome da može da kreira custom radio stanicu koja će samo puštati pesme vaše omiljene grupe ili izvođača. Aktuelna verzija 3.0.2 donosi novi interfejs i jedinstvena je za sve iOS uređaje, a poboljšan je i audiostreaming i sam rad aplikacije koja je sada daleko brža. Za neke korisnike, Pandora je zamena za iPod aplikaciju, pa je i mi preporučujemo iako je sami ne koristimo baš previše…
Shazam Još jedna od ultra-popularnih aplikacija koja postoji na više mobilnih platformi, ali je najveću popularnost stekla na iPhone-u. Koliko ste puta čuli neku pesmu, a niste znali niti kako se zove, niti ko je izvodi? Pamćenje dela teksta i kasnije “googlanje” je jedna od mogućnosti, objašnjavanje prijateljima i pokušaj ponavljanja ritma tehnikom “na-na-na” je druga, mnogo sramotnija mogućnost. Ukoliko nikada niste koristili ovaj program, kada pročitate šta on može, u početku ćete sigurno da budete skeptični. Najbolji način da to prestanete da budete jeste da Shazam stavite na teške muke. Naime, ovaj program putem mikrofona telefona snima pesmu koja ide sa nekog zvučnika i snimljeni materijal upoređuje sa online bazom pesama. U velikoj većini slučajeva program će tačno pokazati izvođača, ime pesme, naziv albuma, žanr i izdavača. Pored toga, postoji i opcija da se otvori MySpace strana izvođača, da se dobijena pesma potraži na Amazonu, kao i YouTube link za tu pesmu.
Shazam radi toliko dobro da će bez problema prepoznati da li je neka pesma u studijskom izvođenju ili je deo nekog živog nastupa. Naravno, ukoliko taj uživo nastup nije nikada izad kao zvaničan CD, onda će program pokazati neki drugi “match” ili ga neće ni naći, ali ti slučajevi su jako retki. Postoje određene stvari koje mogu da utiču na kvalitet rada ovog programa, kao što je tih izvor muzike ili ambijentalna buka i to su najčešći problemi, ali za to nije kriv sam program. Shazam će vas nekada oboriti sa nogu jer će tačno prepoznati da li je neka pesma u originalnom izdanju ili su rađene određene promene za, recimo, soundtrack filma u kojem se ta pesma pojavljuje. Shazam pravi listu “tagovanih” pesama sa datumom i vremenom kada ste to uradili, što kasnije olakšava da nađete tačno onu koju želite ukoli je lista dugačka.
Aktuelna verzija 1.8.0 je besplatna, a aplikaciji nemamo ništa da zamerimo – i sama će vas iznenaditi koliko dobro „pogađa“, čak i najnovije (house) hitove. Facebook Poštujemo i potpuno vas razumemo, verujemo u sve vaše razloge i zabrinutost i sve ostalo zbog čega nemate Facebook nalog (profil), ali ukoliko ga zaista nemate, činjenica je da ste u manjini, bar ako posmatrate korisnike računara i interneta. Ukoliko imate napredan mobilni telefon i Facebook profil, obavezno morate da imate i adekvatnu aplikaciju. Facebook aplikacija, koja se upravo tako i zove, je u zadnjim revizijama postala dosta bolja, sa većim brojem opcija, pa danas skoro nije ni potrebno ići sa Androida na Facebook putem programa za web. Činjenica je da u ovoj aplikaciji nema Facebook aplikacija, ali je isto tako činjenica da je korišćenje Facebooka na ovaj način intuitivno i da sama aplikacija radi veoma brzo i bez potrebe za brzim internetom.
Aplikacija je zamišljena tako da se u masku aplikacije ubacuje sadržaj sa Facebooka, odnosno postovi na “zidovima”, statusi, profili, slike, privatne poruke. Facebook se pomoću ove aplikacije veoma lako koristi prstima, a mora se priznati da je preglednost na izuzetno visokom nivou. Uz pojedine sadržaje Facebooka pored se u ovoj aplikaciji nalazi ikonica koja otvara link tog sadržaja u web pretraživaču vašeg telefona, tako da niste daleko od “pravog” Facebooka ukoliko ova aplikacija nešto ne može da uradi. Ne smemo zaboraviti da ova aplikacija dodaje u Android sistem mogućnost da se direktno iz pregleda fotografija one “podele” na Facebook, ukoliko to želite. Još jedna zanimljivost jeste da je možete programirati da s vremena na vreme proverava vaš profil i da vas informiše da li imate privatne poruke ili notifikacije, na isti način kao da ste dobili SMS ili email. Pre dva dana je, nakon dužeg vremena stagnacije, izašla nova verzija – 3.1.3 koja je između ostalih sitnih bagova, popravila čuveni „Error“ bag pri pregledu komentara galerije iz notifikacije, ali je donela mnoge nove opcije. Najbitnija od njih je mogućnost pregleda Facebook video klipova, dodata je mogućnost komentarisanja na „wall“-u događaja, a povećana je i maksimalna rezolucija slika koje sa telefona šaljete na facebook.
Twitter Oficijelni Twitter app je, uz Twitteriffic svakako najbolji program za pregled i praćenje „tweetova“. Vrlo je intuitivan i brz, a dopada nam se i njegov ugrađeni web preview-er. Multitouch i gestovi koji su mogući na iPhone-u su iskorišteni do maksimuma, pa bismo baš voleli kada bi ljudi koji stoje iza ove aplikacije poradili na Facebook aplikaciji (koja nije loša, ali svakako nije tako „ispeglana“ kao Twitter). Twitter app se, inače, nekada zvao Tweetie, ali je promenom imena dobio i mnoge nove funkcije i potpuno je “redizajniran” ispod haube.Skype Oficijelna Skype aplikacija, logično, omogućava telefoniranje i chat putem Skype servisa i kao takva je neizbežna za mnoge korisnike. Iako mnoge aplikacije imaju podršku za Skype i mnoge druge servise (Nimbuzz ili Fring npr.). Kao i sve aplikacije za Mac platformu, Skype for iPhone je prilično jednostavan i sa malim brojem lepo organizovanih menija. Sve radi jako brzo, a od verzija 2.x.x do 3.0.0 je dosta urađeno na poboljšanju performansi, što je prilično vidljivo pri učitavanju starih chat prepiski, pogotovo na iPhone 2G i 3G modelima. Verzija 3.0.0. ima manji bag sa tastaturom i on će svakako biti sređen, a mi očekujemo da na iPhone 4 modelu bude omogućen i video chat. Kao i drugi IM programi, Skype ima i mogućnost slanja notifikacija, podršku za landscape mod, mogućnost slanja SMS poruka i poziva na fiksne i mobilne telefone (podrazumeva se da posedujete Skype out kredit).
Inače, o samoj Skype aplikaciji nemamo niti možemo mnogo toga da kažemo – svakako da je nezamenljiva, pogotovo zbog Skype Out-a, ali je sasvim jasno da postoje i alternative. Ipak, na Skype uvek možete nekako da se, više oslonite…
Nimbuzz Nimbuz je, uz Fring, jedan od najpopularnijih besplatnih all-in-one instant messaging programa koji postoji na mnogim mobilnim platformama. Krasi ga intuitivno organizovan meni i solidan broj opcija (za jedan iPhone app). Podržani su IM i audio chat za sve servise koji ga inače podržavaju, putem WiFi-ja ili data protoka (pozivi su mogući i preko 3G, 2.5G, 2G, Wifi, EDGE i GPRSdata protokola, za razliku od Skype-a). Takođe, Nimbuzz ima i svoju sopstvenu IM infrastrukturu kao i Nimbuzz out, koji funkcioniše isto kao i Skype out (koji je takođe podržan). Nimbuzz podržava sledeće IM i Chat servise:

Skype
Facebook
Windows Live Messenger (MSN)
Yahoo! Messenger
Google Talk
AOL Instant Messenger (AIM)
MySpace
ICQ
Gadu-Gadu
studiVZ
Giovani
Hyves, and more…

Nimbuzz aplikacija je besplatna i radi veoma brzo, što nam se prilično dopada, a jedna od lošijih stvari je ograničenost kada su u pitanju fajl transferi i kontrola statusa na pojedinim servisima (busy, away i sl.).
Live Cams
Svako od nas u sebi ima pomalo voajerskih sklonosti, jer, da nije tako, reality emisije kakva je Veliki Brat nikad ne bi postale planetarni fenomen. Šta onda kažete za aplikaciju preko koje je moguće posmatrati preko 3000 javnih web kamera širom planete. Ili, ako posedujete sopstvenu IP web kameru, možete joj pristupiti ovim programom i tako, recimo, nadgledati šta se dešava u vašoj firmi ili kući (ahem J) dok niste tu. Output ipak mora biti u JPEG ili MJPEG formatu, a proizvođač kamere je manje bitan. Za neke modele poznatih proizvođača IP web kamera (Canon, Axis, Vivotek, Panasonic, webcamXP, TrendNet, Linksys) postoji i podrška za daljinsko upravljanje pozicije kamere odnosno optičkog uvećanja (pan/tilt/zoom). U pitanju je zaista moćna mala aplikacija koja košta samo jedan dolar…
Photoshop Mobile (Photoshop.com)
Photoshop je jedna od aplikacija kojoj sigurno nije potreban uvod niti predstavljanje. Međutim, ova aplikacija je prilično mlada na iOS platformi, pa za sada poseduje samo neke „bazične“ funkcije za obradu slika. Takođe, uz ovu besplatnu aplikaciju dobijate i mogućnost da kreirate svoj besplatan Photoshop.com nalog na koji možete pohraniti i do 2GB fotografija i video fajlova. Ideja je prilično jednostavna – Photoshop je kreiran da na lagan način poboljšate fotografije koje snimite sa kamerom samog telefona. Neke od njegovih funkcija su: • Basics: Crop, Straighten, Rotate, and Flip • Color: Exposure, Saturation, Tint, Black and White, Contrast • Filters: Sketch, Soft Focus, Sharpen • Effects: Vibrant, Pop, Border, Vignette Blur, Warm Vintage, Rainbow, White Glow, Soft Black and White • Borders: Rectangle, Rounded, Oval, Soft Edge, Vignette, Rough Edge, Halftone and Film Emulsion
Nove verzije (1.0.1.3 i novije) imaju i mogućnost pristupa video fajlovima, kao i poboljšane algoritme za Straighten, Sharpen i Contrast filtere tj. alate. Za sada, smatramo da se Photoshop aplikacija za iPhone razvija iz proste reklame za ovu aplikaciju u nešto što je zaista i prilično korisno i uskoro možda i nezamenljivo kada je iOS platforma u pitanju. Pogledajmo i jedan lep video klip:

Dragon Dictation
Na polju prepoznavanja govora je urađeno zaista mnogo toga, a pored Google Search aplikacije koju nismo opisali, a koja poseduje mogućnost glasovnog upita onoga što želite da tražite, jedna aplikacija je privukla pažnju šire javnosti. U pitanju je Dragon Dictation, besplatna aplikacija koja služi da vaše reči (izgovorene na Engleskom, naravno), pretoči u tekst. I, na naše iznenađenje, zaista radi veoma veoma dobro. Iako odavno nije izašla novija verzija (1.3.2 je aktuelna), smatramo da je aplikacija dosta napredovala i da radi veoma dobro u tišim okruženjima. Ipak, ulazak u istu, zatim pritiskanje tastera „snimi“ te provera da li je sve ok, a zatim kopiranje u mejl ili SMS traje duže nego što bismo želeli. Idealna situacija bi bila da je ova aplikacija integrisana u sam iOS sistem, ali Apple smatra da je za to još uvek rano, iako smo svesni da će i to jednog dana postati nešto što će biti deo „standardne opreme“.

Ne dopada nam se činjenica da aplikacija traži pristup mreži kako bi na server poslala „nekakve“ informacije (autori se pravdaju da se informacije čuvaju na sigurnim serverima), a dopada to što je ipak jako korisna. Mnogi korisnici koji vole da od svojih observacija prave audio beleške sada mogu da iste pretoče u tekst (koji je kasnije lakše pregledati). Takođe, ako je možda previše ludo koristiti ovakvu aplikaciju za slanje SMS poruka, za „pisanje“ email-a je sasvim legitimno upotrebiti je, zar ne?
Red Laser Red Laser je jedna od najpopularnijih aplikacija na AppStore-u, a njena funkcija je prilično jasna. Kamerom se snima bar-kod sa proizvoda, koji se kasnije „čita“, a onda se sa mreže „dovlače“ dodatne informacije o proizvodu, uključujući i njegovu cenu u mnogim drugim prodavnicama. Tako odmah možete proceniti da li je proizvod precenjen na mestu na kom kupujete ili ne. Vrlo korisna aplikacija, ali nažalost, neće tako lako da pronađe informacije o svim proizvodima koji se mogu pronaći na našem tržištu. Korisna je i informacija koja kaže da je SDK (Software Development Kit) i kod ove aplikacije besplatan, pa ga drugi programeri mogu iskoristiti za implementaciju u neki od sopstvenih projekata.

Solar Walk
Jedna od naših omiljenih aplikacija je zapravo mini enciklopedija Sunčevog Sistema. Osim što je grafički spektakularna, poseduje informacije o svim većim nebeskim telima u okviru našeg sistema, koje će zadovoljiti svakog ljubitelja astronomije koji bi voleo da ima mini enciklopediju solarnog sistema u džepu, koja uz sve to ima i odličnu grafičku prezentaciju.
Aplikacija nema mnogo mana, ali je mlada (aktuelna verzija je 1.2), pa očekujemo da će se razviti – nema, recimo, ni pomena o malim planetama (Eros, Cerera itd.) koje su veće od Marsovih meseca (Phobos i Deimos), kometama ili Orto Oblaku, pa cenimo da će to biti dodato u narednim verzijama. Za one koji više vole zvezde, postoji i slična aplikacija Star Walk.

Draw Race i FIFA World Cup
Iako smo rekli da nećemo pisati o igrama, ovoga puta ćemo dati samo dva primera – prva je jedna od naših 20 omiljenih igara za iPhone, koja teško može da vam dosadi, jer je genijalno jednostavna i prilično zarazna, a poseduje i besplatni online multiplayer mod. Umesto da puno pišemo o njoj, ostavićemo da YouTube video klip govori za sebe. I naravno, u duhu Svetskog prvenstva u fudbalu, preporučićemo da sebi nabavite i oficijelnu EA Sports FIFA World Cup igru…

 

To je bio naš izbor za dvadeset zanimljivih iPhone aplikacija, a ako imate neki komentar ili sugestiju, slobodno se priključite diskusiji za ovaj tekst na našem forumu.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi