Branko Maksimović
25 iOS igara koje ne smete propustiti
Šta čini dobru igru na platformi koja nije ni zamišljena kao igračka platforma? Neki misle da je to grafika, pa na telefonu imaju nekoliko onih first person shooter pucačina koje je gotovo nemoguće igrati, a koje, opet, plene grafikom i čine da vaši drugari, koji nemaju iPhone ili iPod Touch, na kratko pomisle kako ste pustili neki prerenderovani video, pa ih malo zavitlavate, baš kao što ste to činili sa devojkom u bikiniju koja čisti ekran ili onom smešnom aplikacijom koja glumi rentgen… Prosto je neverovatno koliko se žanrova i podžanrova igara pojavilo na iOS platformi – čini se da samih tipova igara i koncepata ima više nego na PC-ju ili konzoli. Svakako, jer se mnoge od njih oslanjaju na razne igrarije sa kamerom, akcelerometrom, kompasom, GPS-om ili proračunavanjem fizike. Takvih igara nema na stonim računarima i sobnim konzolama za igranje. Osim po tipu i žanru, igre se razlikuju i po konceptu, prezentaciji i činjenici da li su bazirane na nekom čuvenom IP-u ili brendu, da li su informativnog, zabavnog ili reklamnog karaktera i da li iza njih stoji jedan momak koji ima dosta programerskog znanja i mašte ili pak veliki studio i izdavač koji je u tih par (stotina) megabajta uložio više miliona dolara. Da, tržište igara za AppStore je postalo prilično veliko, primamljivo i unosno… taman onakvo da bi ga Englezi opisali sa epitetom lucrative. Potencijalni problem kod bilo kog velikog tržišta je upravo to bogatstvo izbora. Zasićenje se kod korisnika javlja vrlo brzo, pa nakon što je proveo nekoliko nedelja probajući sve i svašta (veliki broj igara ima i “free” i “tryout” verzije), iOS igrač jednostavno ostaje na “par” igara koje su ga oduševile kada je prvi put počeo sa “istraživanjem”. Često se, tako i ne dođe do kvalitetnijih “naslova”, pa smo se i mi odlučili da izaberemo 25 igara koje su, po našem mišljenju, najbolji izbor za igrače koji vole da probaju sve tipove i žanrove igara. Ili, skoro sve…
Da li u našem spisku vidite igru Angry Birds, igru koja je prisutna na svakoj top listi iPhone igara, jer je, nesumnjivo, izuzetno zarazna? Ili, recimo, Doodle Jump? Ne, te igre smo preskočili. Kao što su svi znali da će svaki vlasnik Super Nintendo Entertainment Sistema odigrati Super Mario Brothers, tako i gotovo svaki vlasnik iPhone-a ima bar jednu od ove dve igre. Postoji ogroman broj dobrih ili super-zaraznih igara koje nismo pomenuli, baš zato što želimo da naša lista bude posebna. Da budemo jasni – nama se Angry Birds dopada, ali zato postoji još veći broj sjajnih iOS igara koje kao hardcore ili casual iPhone / iPod Touch gamer ne smete preskočiti i na koje želimo da vam skrenemo pažnju. So, brace yourself, jer sada dolazi ono najbolje…
AquaForest & AquaForest 2
Physics-based igre su na iPhone platformi starije od samog AppStore-a. Još u vreme prve generacije iPhone-a (2G) i čuvenog Installer-a (danas ga je zamenila Cydia), postojale su igre koje su koristile neku vrstu simulatora fizike, koji proračunava gravitaciju i “barata” čvrstim, tečnim i savitljivim objektima. Grafika je uvek bila bazična, nekad i bez tekstura ili pravog “artwork”-a (čista geometrija), ali su igre često bile izuzetno zarazne. Igre koje nastavljaju da prate ovu tradiciju, pojavom AppStore-a, doživele su pravi procvat (Gizmos and Gadgets, Glass Tower, pa i Angry Birds, donekle), a jedna od onih koje su najsličnije originalnom “physics-based-games” konceptu, zovu se AquaForest i AquaForest 2.
Prvi deo nudi veliki broj zanimljivih tutorijala, a onda i mini igara u kojima je potrebno upotrebiti različite materijale (voda, zemlja, kamenje i drugi gumeni, kruti, polu-kruti i lomljivi materijali) kako bi određeni objekat ili (dovoljnu) količinu vode, prebacili iz tačke A do tačke B. Fizika je realno simulirana u 2D prostoru, a naravno, koriste se blagodeti ugrađenog akcelerometra, tj. senzora za orijentaciju položaja. Pošto je ova igra izašla kad i AppStore, pojavila se kada su iPhone 2G telefoni bili aktuelni. Zato je bilo zanimljivo videti koliko je iPhone 3GS brže proračunavao simulaciju nekih materijala, jer je na prve dve generacije telefona, grafika ove igre umela da secka. Prava je šteta što AquaForest nikad nije “apdejtovan” za iPhone 4 Retina Display. Kompanija je obustavila rad na razvoju prilično dobrog Phyzios Engine-a, koji je korišten za simulaciju particle objekata (vode, gasa, plastičnih i gumenih materijala) i prešla na novi koncept. Drugi deo igre je manje zahtevan i koristi realistične fotografije na kojima se simulira treća dimenzija, pa je potrebno da kapljice vode, prebacite sa jednog mesta na drugo. Grafika jeste privlačnija, ali je, po našem mišljenju, prvi deo igre daleko zanimljiviji, jer nudi ogroman broj mogućnosti za eksperimentisanje.
Enigmo & Enigmo 2
Još jedna od igara koje se oslanjaju na fiziku, Enigmo i Enigmo 2, spadaju u puzzle podžanr. U svakoj od njih imate izvor iz koga teče voda (tačnije, kapljice vode), koju je potrebno dovesti do posude, obično smeštene na drugom kraju ekrana, a sve koristeći priložene alate (pogledajte video). I ovde se obilato koristi fizika, a razlika između prvog i drugog dela je što se u nastavku koristi i treća dimenzija, te su “mozgalice” dosta izazovnije. Grafika je simpatična, a upravljački interfejs jako intuitivan, te uhodavanje traje jako kratko. Kretanje kroz prostor je vrlo jednostavno i svako ko je koristio, recimo, Google Earth, umeće da se snađe i u ovim igrama. Ipak, moramo napomenuti da preporučujemo da prvo potpuno ovladate prvom verzijom igre Enigmo, kako bi bili spremni za ono što nudi Enigmo 3D. Enigmo 2 pored vode ima i nivoe sa laserima i plasma česticama, a neki alati su prilično maštovito zamišljeni i kompleksni, te je potrebno i mnogo razmišljanja, strpljenja i preciznosti kako biste došli do cilja i rešili zagonetku do kraja. Stvari koje najviše oduševljavaju u ovoj igri su interfejs, originalnost i dovršenost čitavog programa, koji je od početka do kraja lepo osmišljen i još lepše upakovan u celinu – od tutorijala do pomoći koja se igraču nudi sve do poslednjeg nivoa. Kao i kod prethodne igre, težina fajlova nije velika, pa o ovome i ne pričamo. Obe igre imaju novije verzije koje podržavaju rezoluciju iPhone 4 Retina Display-a.
Dark Nebula Episodes
Dark Nebula je jedna od onih arkadnih igara kojima ne treba poseban opis. U ovoj vertikalno skrolujućoj “vozalici” je potrebno da vaše futurističko vozilo-kuglicu što brže provedete kroz seriju lavirinata prepunih zamki. Touch-screen se ne koristi za input komandi i kuglica se vodi isključivo pokretima telefona, odnosno pomoću ugrađenog akcelerometra. Iako je igra u biti dvodimenzionalna, postoji dosta 3D elemenata, a pošto je grafička i audio prezentacija na prilično visokom nivou, programerima je ostalo samo još da igru učine zaraznom i dovoljno igrivom, što je za naslove kontrolisane senzorom položaja ponekad teško ostvariti. Pogledajte trejlere i odlučite da li je ova igra za vas. Nama se sviđa, iako su kasniji nivoi gotovo nemogući za prelazak, što ume da bude frustrirajuće. Epizode 1 i 2 nisu previše velike, ali nam nije jasno zbog čega epizoda 2 košta duplo više od prve (2 dolara). Jeste skoro tri puta veća (77 MB) i ima znatno kvalitetniju grafiku, ali ne traje duže i nema veći broj nivoa.
Episode One
Episode Two
Dead Space
Dead Space za iOS uređaje izašao je istog dana kada i Dead Space 2 za Xbox 360 i PC platformu. Igra prati dešavanje između prvog i drugog dela ove sage, ima identično izvođenje kao i pomenute igre na PC i Xbox 360 platformi, a kada se pre nekoliko dana pojavila, gotovo da je od Infinity Blade-a oduzela titulu najlepše iPhone igre na AppStore marketu. Naravno, ako se gomila kvavih udova nekromorfa, nastalih od rudara i njihovih žena i dece, u hodnicima kolonizovanog Titana (najveći mesec gasovitog giganta Saturn) i u ledenom beskraju svemira mogu okititi takvim epitetom. Najveći deo radnje se, ponovo, vrti oko markera koji se ovoga puta nalazi na Titanu, odnosno oko cilja Unitološke Crkve za usavršavanjem i ujedinjenjem čitave ljudske rase, a onda i osvajanjem čitavog poznatog svemira. Deo radnje koju prati ova mala igra dužine oko 10 do 12 igračkih sati, ipak nije mali, a koliko je čitav projekat kompleksan, govori i podatak da su na osnovu animiranog filma i prve igre, u pripremi već i tri visokobudžetna holivudska blokbastera. S obzirom na to da zahteva kompleksne kontrole, čitav upravljački interfejs je prilično dobro organizovan i još bolje realizovan, a ikonice, nakon što se naviknete na njihovu poziciju na ekranu, više i ne smetaju, jer postaju prozirne gotovo do neprepoznatljivosti. Pucanje i nišanjenje je lako, a prebacivanje na alternativni mod pucanja je rešeno tako što na kratko rotirate čitav telefon na jednu ili drugu stranu. Bacanje stasis zraka i zrak za telekinezu, izvedeni su nešto drugačije i rudimentarnije, ali pošto se radi o touch interfejsu, ne verujemo da je moglo bolje. Na kraju, još jednom moramo pohvaliti grafičku prezentaciju, ali i uverljivu audio komponentu, a posebno ambijentalne zvuke. Zanimljivo je da igra nije teža, jer je spakovana u svega 290 MB.
Dungeon Hunter 2
Zamislite miks Diabla i igre Neverwinter Nights, a onda je na najbolji mogući način “portujte” na iOS uređaj. Čuveni Gameloft je zamislio upravo to i kreirao Dungeon Hunter, full RPG igru koja je postigla veliki komercijalni uspeh. Usledio je Dungeon Hunter 2, još detaljnija, duža i ozbiljnija igra. Iako se izvodi na ekranu vašeg telefona ili “plejera”, njeni RPG elementi i posvećenost detaljima prevazilaze mnoge naslove namenjene PC platformi. Broj magija, oružja, mačeva, oklopa i drugih itema koje možete pronaći, kupiti, prodati ili osvojiti broji se u stotinama, a isto toliko ima što sporednih, što glavnih kvestova. Specijalitet igre je i co-op multiplay opcija koju je moguće ostvariti preko lokalne WiFi konekcije ili čak Bluetooth-a (obe, provereno, rade izuzetno dobro). Jedini, uslovno rečeno, nedostatak je to što tokom dijaloga nema audio naracije, ali s obzirom na količinu istih i samu platformu, verujemo da bi sve te rečenice zauzele daleko više od ostatka igre i povećale sam fajl sa par stotina megabajta, na par gigabajta. Upravljački interfejs je solidan i na njega se lako navikavate, a pošto ima dosta akcije, jedini problem mogu biti znojavi dlanovi. Za sve ljubitelje RPG igara, Dungeon Hunter 2 će sigurno biti prijatno iznenađenje i jako lepo osveženje.
Flight Control
Jedna od igara za razbibrigu i odmaranje, a možda i smirivanje živaca (ako ne želite da oborite nečiji ili sopstveni rekord u istoj, naravno) sigurno je Flight Control. Na nekoliko priloženih aerodroma potrebno je sprovesti i spustiti avione, ali tako da se oni ne sudare. Na veliku pistu idu veliki komercijalni airlineri, na manje privatni i školski avioni, a helikopteri na heliodrom. Problem nastaje kada sve više aviona kreće da sustiže sa svih strana, pa se opasnost za sudar višestruko povećava. Tada je potrebno da brzo razmišljate i vodite računa o (pre)više stvari u isto vreme i to u… realnom vremenu. Što više aviona spustite pre sudara, to ćete dobiti više poena. O grafičkoj prezentaciji, fizici i muzici i nema potrebe da pričamo, jer je čitava poenta ove igre u ideji. Zarazna je, nemojte da kažete da vas nismo upozorili…
Fling!
Ova zarazna mozgalica sadrži čak 10 hiljada različitih zadataka podeljenih u 19 nivoa težine, tako da gotovo nikada nećete naići na isti “nivo”, ma koliko ih preskakali ili odlagali. Svaki “puzzle” poseduje samo jedan unikatan način za rešavanje, a zadatak je gotov kada samo jedna krznena loptica ostane na “terenu”. Igra poseduje “Free Play” mod, koji je i najpopularniji, jer u njemu imate vremena za razmišljanje, pa ne morate brzo odustati od teških zadataka. “Arcade” mod ima tajmer, pa je potrebno rešiti što više zadataka dok ne istekne određeni vremenski rok (zadaci koji nailaze su sve teži i teži). “Challenge” mod je nešto slično, s tim da svaki zadatak ima sopstveno vreme za koje ga je potrebno rešiti. Fling! ima lokalni i globalni (online) high-score ranking sistem, a u igri je moguće pustiti svoju muziku ili slušati onu koja dolazi uz samu aplikaciju. Grafika je vrlo simpatična, a u novije verzije imaju i posebne teme, pa kuglice više nisu samo krznene loptice, već i drugi objekti (klikeri, južno voće, itd.). Za one koji vole da zamaraju moždane vijuge – apsolutna preporuka.
GeoDefense & GeoDesfense Swarm
GeoDefense je igra koja je bazirana na Tower Defense “konceptu”, a vizuelni imidž pozajmljuje od Xbox Live Arcade hita Geometry Wars. U ovoj igri je potrebno da eliminišete sve neprijatelje koji se kreću određenom putanjom, od izvora do cilja. Na raspolaganju vam je četiri vrste oružja-tornja, jedan tower za usporavanje neprijatelja (creeps), jedan za “akumulaciju” eksplozija (i pretvaranje u dodatnu energiju za tower-e koji su na njega vezani). Svaki od njih možete unapraditi do sedmog nivoa, a različiti creep-ovi različite reaguju na drugačiju “municiju”. Preko 30 nivoa, od kojih svaki ima svoja pravila i najčešće samo nekoliko načina da se pređu (pogotovo oni sa težih nivoa). Postoje tri nivoa težine, a uz svaki zadatak postoji i poneki savet.
Verzija igre sa dodatkom “Swarm” je veoma slična, ali daleko izazovnija, a polje kod nje je izdeljeno na šestouglove, poput onih u poteznim strategijama na PC platformi (čuveni Panzer General i sl.). Zanimljivo je da jedna igra teži 6, a druga svega 9 megabajta, a aktuelne verzije 1.6 podržavaju i high-res Retina Display.
GeoDefense
GeoDefense Swarm
Lara Croft and the Guardian of Light
Igra koja košta čak 9.99 dolara, “portovana” je direktno sa Xbox360 i PC platforme, u odnosu na koju joj nedostaju nešto detaljniji modeli i sofisticiran model osvetljenja. Po svemu ostalom – sadržaju, izvođenju i detaljnosti, ova igra je identična verziji sa “velikih” konzola, što je retkost u svetu prenosnih platformi. Naravno, to što je grafika za nijansu manje detaljna ne znači da Guardian of Light izgleda loše – naprotiv, ova igra je vrlo atraktivna, a za pohvalu je i njeno vrlo brzo izvođenje, čak i kada ima dosta akcije na ekranu. Ono što bismo pohvalili je i mogućnost kooperativnog “multipleja” – dakle, moguće je povezati se putem BT ili WiFi veze. Drugi lik svakako nije još jedna Lara, već njen kolega i sidekick, pa je onda i samo igranje dosta zanimljivije iskustvo. Iako se radi o igri sa Larom Croft, ovo nije Tomb Raider, već izometrijska 3D arkada sa elementima istraživačke igre i platforme u kojoj se rešavaju razne prostorne zagonetke. Tu je, svakako i mnogo borbe, pa tokom igranja retko kada imate priliku da odahnete.
Upravljački interfejs je očekivano kompleksan, ali ipak jednostavniji nego što biste mogli da predpostavite, s obzirom na to da Lara ume da izvede dosta pokreta i kombinacija, te da može da skače i puca u isto vreme, izbegavajući razne životinje koje je napadaju u svakoj igri (ništa bez tigrova i drugih mačaka, naravno). Zbog brojnih video klipova, igra zauzima preko 300MB.
Magnificent Gizmos and Gadgets
Još jedna logička “zavrzlama” koja se oslanja na kompleksan fizički model. Od točkova i, bukvalno, štapa i kanapa, potrebno je kreirati vozilo, koje će posebni roze obojeni element prebaciti iz zelene u crvenu zonu. Slično igri Enigmo, ali sa vozilima, u MG&G ćete kreirati svakakva vozila, a onda ih posmatrati kako idu (ili ne idu), odnosno kako u praksi radi vaš izum. Osim vozila, pravićete katapulte, vozila koja se kreću uz pomoć katapulta, a biće i nivoa na kojima ćete na sam most ugrađivati “motore” koji će prema cilju pomerati nepokretne objekte. Za rešavanje preko 44 nivoa, od kojih svaki ima četiri nivoa pomoći (od tekstualne ideje do skoro-gotovog rešenja), biće vam potrebno više desetina časova, a i kada je jednom pređete, verujemo da ćete joj se često vraćati, jer je, prosto, genijalno zarazna. Svoje “Gizmo” naprave možete sačuvati i poslati prijatelju da vidi, a pomenućemo još i da je grafika vrlo simpatična, iako je relativno jednostavna…
Moto X Mayhem
I ova 2D igra se u potpunosti oslanja na fizički model i pripada žanru moto-trka, iako to zapravo nije. Niko vas, zapravo, ne tera da žurite dok na dvotočkašu prelazite nemoguće terene sa ciljem da ostanete na motoru. Crtana i vrlo atraktivna 2D grafika postaje vrlo zanimljiva kada jednom uočite ozbiljan fizički model sa svim prednostima koje donosi “rag-doll” simulacija. Ono što je najzanimljivije jeste što se igrom upravlja isključivo okretanjem telefona na levo ili udesno, što motocikl i vozač realistično reaguju na prepreke na terenu, kao i na samu poziciju telefona. Zato je potrebno dosta umešnosti, te će prvi sati igranja biti čist trial-and-error. Upozoravamo vas, jer je igra vrlo zarazna, ali postoji opasnost da vas u početku odbije to što se na upravljački sistem vrlo teško navikava, pa će biti potrebno mnogo vežbe da biste prešli čak i prvih nekoliko terena. Pogledajte video, pa ćete znati o čemu pričamo. Apsolutna preporuka – tim pre što igra košta svega jedan dolar.
Need for Speed Hot Pursuit
Need For Speed je jedan od onih serijala igara kojima nije potreban poseban uvod. Nakon više desetina NFS igara koje su se pojavile na gotovo svim mogućim igračkim platformama, red je došao i na iOS verziju i to treću po redu. Da, dobro ste pročitali, NFS Hot Pursuit je treća trka kompanije Electronic Arts, nakon Shift-a i Undercover-a, koji su se takođe pojavili u vreme kada su izašli iPhone 3G i 3GS. Grafička prezentacija je na još višem nivou u odnosu na prethodnike, što se posebno može primetiti tokom samih in-game menija i video klipova, zbog kojih NFS Hot Pursuit “teži” skoro 400 MB. Kao što sam naslov kaže, a slično i “full” verziji igre sa PC platforme i velikih igračkih konzola, sada je moguće biti i u ulozi policije, a pored multiplayer moda na on-line serverima, možete igrati i sa prijateljem putem lokalne WiFi ili Bluetooth veze. U igri postoji preko 20 licenciranih automobila, a 15 od njih postoji i u policijskim verzijama. Preko 30 misija i više desetina trka, tu su i 24 “policijske jurnjave” i to u priobalnim, pustinjskim i planinskim okruženjima i tokom dana, ujutru i uveče. U ovom trenutku, NFS HP je na “akciji” i košta samo 99 centi, a njena puna cena se kreće oko pet dolara.
Infinity Blade
Igra za iOS platformu, posebno projektovana da iskoristi fenomenalnu oštrinu Retina ekrana na iPhone 4 telefonima, Infinity Blade, već je najavljena na našem sajtu u sekciji vesti. U pitanju je igra bazirana na Unreal 3 “endžinu”, koja ozbiljno konkuriše Rage HD akciji iz čuvenog idSoftware-a. Engine se direktno obraća sistemskom procesoru, ali i PowerVR SGX 535 grafičkom čipu, zaobilazeći operativni sistem, a iz ovog razloga, igra ne podržava pravi multitasking, jer je izuzetno zahtevna. Naravno, ne smatramo da to ne čini s opravdanjem, jer, nakon što smo je probali, prosto nismo mogli da poverujemo da iPhone 4 može da “izvuče” ovakvu real-time 3D grafiku. Infinity Blade je akcioni RPG sa akcentom na borbe mačevima – jedan na jedan. Osim predivne srednjevekovne grafike, igra se ne može pohvaliti preterano kompleksnim kontrolnim sistemom. Tu je tri načina udarca (pokreta mačem – na levo, desno, prema gore), nekoliko kombo udaraca, izbegavanje na levo ili desno i blokiranje udarca. Osim toga, tu su i brojne magije koje se pozivaju crtanjem nekog od simbola na samom ekranu. Da nije ogromnog broja različitih mačeva, oklopa, prstena i ostalih dodataka, kao i levelovanja koji se i očekuju u jednoj RPG igri, Infinity Blade bi bio isuviše jednostavan. Ovako, gameplay je solidan, ali grafička prezentacija izdvaja ovaj naslov od svega što je do sada moglo da se vidi na jednom mobilnom telefonu. Igra je kompatibilna sa iPhone 3GS, iPhone 4, iPad Touch uređajima druge i treće generacije, te iPad tabletom, a njena cena je 5.99 dolara. Download je težak tačno 311 megabajta, što nije mnogo, ako znamo da Electronic Arts igre često teže i preko 700 MB. Izgleda da će uskoro mnogo više na ceni biti iPhone sa 32GB memorije.
trailer
Osmos
Osmos je jedna od najoriginalnijih igara koje ovom prilikom predstavljamo, a osim što je bila igra nedelje i igra meseca na samom Apple AppStore-u, sajtovi kakvi su IGN, GameTrailers i Spike, proglasili su je najboljom iPhone ili iPad igrom 2010 godine. Uglavnom se hvali sama ideja, a onda i ambijentalna i vrlo specifična elektronska muzika. Igru je, zapravo, jako teško opisati na pravi način. Kada bismo vam samo rekli da ste vi ćelija kojoj je cilj da postane veća i eliminiše okolnu konkurenciju, na osnovu toga ne biste baš znali šta da mislite. Možete “kupiti” samo manje ćelije, dok će veće eliminisati vas, a da biste se kretali, morate trošiti tu istu ćelijsku masu (protein ili šta je već), kako biste prišli i “preuzeli” obližnjeg suseda. U svetu ćelija, na nekim nivoima, vladaju i “interplanetarne” sile, pa se nekad nalazite u orbiti, a nekad pratite i više njih, te je jako teško pronaći pravu putanju između objekata koji vas privlače na različite strane i izboriti se sa tim da pokupite manje ćelije i pobegnete od većih, a da, u isto vreme, ne padnete u neki od gravitacionih monstruma. Igra se deli na dva moda – Odiseju i Arkadu. Čak 27 unikatnih nivoa čini Odiseju, dok Arkadni mod ima još 45 nivoa, podeljenih u jedan od sledećih tipova: Ambient, Antimatter, Solar, Sentient, Impasse, Warped Chaos, Epicycles i Repulso (svaki od njih ćete upoznati tokom Odiseje). I ova igra ima predivnu grafiku, pa je osim na iPad, nedavno portovana i na Mac, te se našla i na Mac AppStore-u.
Pinball HD for iPhone
Verovatno najbolji “fliper” na iPhone-u, stiže sa tri “table” i jednim demoom, ograničenim na 30 sekundi. Sve tri table postoje i kao posebne igre, ali verujemo da je Pinball HD najkompletnije rešenje, jer je najviše i razvijan, te je stigao do verzije 2.1. Od verzije 2.0, postoji i Bluetooth / WiFi multiplayer opcija, a igra podržava i Retina Display, te zaista izgleda fantastično na iPhone i iPod Touch uređajima poslednje generacije. Sve tri table (Wild West, The Deep i Jungle style) su zaista detaljne i impresivno (foto)realistične, a položaj telefona utiče i na pogled same “kamere” koja se u normalnom modu “šeta” iznad “stakla” flipera, a u horizontalnom modu prikazuje čitavu tablu odjednom. Tu je i mogućnost da pomerate položaj loptice pomeranjem telefona, ali nemojte preterivati, jer ćete izazvati čuveni “tilt” i gašenje flipera tj. gubljenje života (loptice). Ono što je impresivno jeste i 3D mod sa anaglyph 3D naočarima (crvena-cijan, zelena-magenta i žuto-plave). Fizika je izuzetno realistično simulirana, pa možemo da kažemo da se kuglica ponaša prirodno. Smatramo da bi svaki vlasnik iPhone-a trebalo da ima ovu igru, bez obzira na to koliki je ljubitelj klasičnih fliper “stolova”. Verujemo da ne postoji bolji način da potrošite dva dolara.
Real Racing 2
Ova trkačka igra nije poznata kao Need for Speed, ali je na iOS platformi verovatno i cenjenija. Kada je odnos ova dva konkurenta u pitanju, ako je Need for Speed uvek bila FIFA, onda je Real Racing svakako ProEvolution Soccer. Prati je manji budžet i manje poznat brend, ali je sasvim sigurno pomalo bolja u gotovo svakom aspektu. Prvo, fizički model je bolji, upravljivost detaljnija, ponašanje automobila realističnije, a grafika bogatija. Ipak, Real Racing 2 košta čak 14 dolara (možda je pametno da sačekate da naiđe period promocije), ali se za ovaj novac dobija 30 licenciranih automobila i čak 15 staza ukupne dužine od preko 55 kilometara. Mnogi igrači smatraju da je Real Racing 2 najbolja trkačka igra na iOS platformi, a mi se sa tim slažemo. Ipak, trke iz prvog lica, po našem mišljenju, traže ozbiljniji kontroler, pa ne verujemo da mogu bolje da se igraju na ovaj način. Zato je, kada su trke u pitanju, za iPhone i slične uređaje, daleko zanimljivija igra koju ćemo sledeću predstaviti…
Reckless Racing
Stariji igrači, oni koji imaju gotovo trideset godina, možda se sećaju stare dobre igre sa PC računara, koja je izašla pre skoro 15 godina, a zove se Big Red Racing. Ovako blesav koncept trkanja preuzima i Reckless Racing – trka praćena iz ptičije perspektive. Još jedna trka iz Electronic Arts-a, zaraznija nego ikad zbog svoje otkačene fizike i činjenice da se vozi na gomili različitih podloga koje se brzo smenjuju, a sve sa “krševima” iz komšijskih garaža, kakvi se viđaju po ruralnim krajevima Sjedinjenih Država. Napravljena za iPhone 4, ova igra će lepo raditi i na starijim iPhone telefonima, ali će sitniji detalji, koji su itekako prisutni, biti vidljivi tek na ekranu veće rezolucije. Reckless Racing možda nema naziv kao jako izazovna igra, ali verujte nam na reč da to jeste. Pet veoma različitih i izuzetno detaljnih staza možete voziti kroz tri različita moda (Dirt Rally, Hot Lap time trial i Delivery time trial) i sa sedam različitih vozila (od klasičnog američkog muscle automobila iz sedamdesetih, preko SUV-a, sve do pick-up truck kamioneta). Slična igra za iPhone ne postoji, a nešto ne verujemo ni da će je uskoro ijedna druga tako lako nadmašiti…
Rage HD
Akciona igra iza koje stoji čuveni Džon Karmak, kreator Doom i Quake serijala, svakako bi morala da privuče našu (a i vašu) pažnju. Rage je nešto što se željno iščekuje na konzolama i PC platformi, a njena “umanjena” verzija, Rage: Mutant Bash TV, izašla je nedavno za iUređaje i naravno, odmah konkurisala za grafički najimpresivniju igru koja se može igrati na telefonu. Pored Infinity Blade-a i Dead Space-a, tu negde je i ostala. Programerski mag je možda prestao da se prvenstveno bavi PC-ekskluzivnim naslovima koji pomeraju granice mogućeg u čitavoj igračkoj industriji, ali je svakako nastavio da pomera granice onoga što je moguće ostvariti na igračkim konzolama. I dok se kompletna igra Rage nestrpljivo očekuje na PS3 i Xbox 360 konzolama, Džon Karmak i ekipa su napravili ili “daunsajzovali” port koji fantastično radi na najpopularnijem telefonu / igračkom uređaju današnjice. Naravno, tu mislimo na iOS-powered prenosne uređaje – iPhone, iPad i Pod Touch. Rage stiže u dve verzije: SD varijanta ima slabije teksture i radi u nižoj rezoluciji, a teži oko 400-ak MB, dok HD verzija teži nešto manje od 750 MB i stiže sa teksturama više rezolucije. Rage HD je dugo bila najpopularnija FPS igra na AppStore-u, a mnogi kažu da je svakako i najatraktivnija. Rage je namenjen iPhone 3G i iPod Touch uređajima, dok Rage HD radi na novijim iOS uređajima, uključujući i iPhone 3GS.
Rage (TV Mutant Bash) nije klasičan FPS, jer je, po rečima ljudi koji su je napravili, touch-screen interfejs nedovoljan da se kontrolišu svi aspekti ovakvog “gejmpleja”. Slično Doom III portu koji je Džon Karmak prethodno preneo na iPhone platformu, igra je polu-automatizovana, ali je i kao takva izuzento zabavna. Umesto da mi opisujemo kako sve izgleda i prenosimo mnoge “streaming video” prozore ovde, posetite Rage HD stranicu na GameTrailers sajtu i sami se uverite koliko je lepa (ako se postapokaliptični svet prepun mutanata može tako nazvati) i zabavna. Najbolje od svega je što Rage HD košta svega dva dolara, dok SD verzija staje svega 99 centi.
SkySmash 1918 & iFighter
Sećate li se vertikalno-skrolujućih pucačkih igara sa aviončićima koji su imali beskonačnu municiju i za jedan sat igranja uništavali više tenkova i nemačkih Štuka nego što bi bilo eliminisano u deset svetskih ratova? Ovakve igre, u svom najboljem izdanju, stigle su i na iPhone i sada, hvala Bogu, ne morate da kupujete one preskupe žetone. Umesto da vam pričamo o dve najbolje iPhone igre ovog tipa (a o čemu bismo, ustvari, ovde i mogli da pričamo), preporučujemo da (u što većoj rezoluciji), pogledate dva naredna video klipa.
SkySmash 1918
iFighter
Sextuple Word Challenge
Sextuple Word Challenge je potpuno drugačija igra od svega što smo do sada opisali. Nema teksture, nije 3D i ne oslanja se ni na kakav “engine”, već samo na bazu reči koje drži u nekakvom tekstualnom fajlu u bazi i jednostavnih par hiljada linija “koda”. Od šest ponuđenih slova, potrebno je napraviti što više reči dužine od tri, četiri, pet ili šest slova i to u odgovarajućem vremenskom periodu. Na kraju igre, ako ste pogodili dovoljno reči, možete ići na naredni nivo. Iako je potrebno da što više koristite moždane “vijuge”, ova igra je prilično zarazna, a usput ćete se, pomalo, podsetiti nekih reči iz Engleskog jezika…
Sonic the Hedgehog Episode IV
Koliko je SuperMario bio poznat u Nintendo, toliko je i Sonic TheHedgehog bio poznat u svetu Sega MasterSystem i Sega MegaDrive konzola. Simpatični ježić je bio heroj više desetina igara, od kojih su prve tri u originalu portovane na iPhone. Četvrta platformska igra je kvazi 3D skrolujuća fast-paced platforma ima veoma simpatičnu i naprednu grafiku, koja ipak ostaje dosledna originalnom i više od dve decenije starom dizajnu sa drugog, osmobitnog MasterSystem-a (a onda i prenosnog GameGear-a, preteče Sony PlayStation Portable-a). Lepo je podsetiti se rane mladosti, a još lepše je videti u potpuno novom ruhu…
Ultimate Mortal Kombat 3
Iako smo isprva pomislili da se radi o direktnom portu PC i Sega MegaDrive II verzije čuvene “tabačine” (najpre jer su “meniji” identični), Ultimate Mortal Kombat 3 za iOS uređaje ne izgleda isto kao i čuvena igra koja se pojavila krajem devedesetih godina prošlog veka. Iako su 2D izvođenje i koncept ostali isti (što je krvavije, to bolje), UMK3 je grafički negde između pomenutog originala i nastavka koji se očekuje na PC računarima i Xbox 360 / PlayStation 3 konzolama tokom 2011. godine. Najveći broj specijalnih završnih udaraca, ostao je isti, uključujući i sekvence za njihovo izvršenje. Jedva čekamo i oficijelni nastavak ove igre, a dok ona ne izađe, i UMK3 će biti dovoljno dobar. Naravno, ovakva igra ne bi bila interesantna da nema mogućnost da se “potučete” sa bilo kim ko ima iUređaj, bilo preko WiFi konekcije, bilo preko BT čipa.
Worms 2: Armageddon
Nastavak prvog dela čuvenih “crvića” koji su bili gotovo direktan port PC igre, ima daleko bolji upravljački interfejs i “utegnutiju” grafiku, pa sada igra izgleda isto kao i u PC verziji. I spisak oružja je isti kao i u “punoj” verziji, tu uključujući i Sentry Gun, Electromagnet, Napalm Strike, Super Sheep, Petrol Bomb, Armageddon, Drill, Earthquake i Poison Strike, ali i “klasike” kakvi su The return of the Sheep, Holy Hand Grenade, Concrete Donkey, Parachute, Baseball Bat i čuveni Ninja Rope. Single player kampanja se sastoji od 30 misija unutar pet različitih tema: Manhattan, Medieval, Sports, Construction i Cheese, a MP podrazumeva igranje protiv jednog do četiri igrača koji se nalaze bilo gde na planeti ili protiv prijatelja koji sedi preko puta, putem BT konekcije. Za sve ljubitelje crvića, a i one koji ih do sada nisu igrali, naravno, sledi topla preporuka.
Nadamo se da vam se svideo naš izbor “obaveznih” iOS igara, odnosno igara koje bi trebalo da probate na vašem iPhone-u, iPad-u ili iPod Touch uređaju. Kao i uvek, diskusiju o tome da li smo propustili neku bitnu igru, zajedno sa pohvalama ili pričom o tome kako smo fail-ovali, možete postaviti na našem forumu…