Adobe Acrobat 9

Ako smo sa "verzijom osam" mislili da je Adobe rekao sve što se tiče PDF-a, onda nas je verzija 9 uverila koliko smo grešili. Šta nam konkretno donosi novi PDF kreator i šta je na polju integracija sa ostatkom CS paketa učinjeno kako bi se krajnjem korisniku olakšao rad...Koreni PDF tehnologije sežu do samih početaka kompanije Adobe i objavljivanja PostScript tehnologije 1982. godine. Ipak, moralo se sačekati da računari dostignu

Zoran Imširagić
Akrobata na devetom nivou
Koreni PDF tehnologije sežu do samih početaka kompanije Adobe i objavljivanja PostScript tehnologije 1982. godine. Ipak, moralo se sačekati da računari dostignu dovoljan nivo razvoja kako bi se otpočelo sa razmišljanjem o sledećem koraku. PDF (Portable Document Format) je zamišljen kao format koji će razmenjivati među korisnicima bez obzira na platformu i program u kojem su podaci originalno nastali. Kroz vreme tehnologija se razvijala i mogućnosti su rasle, pa je ovaj format postao sve popularniji način razmene podataka, dok konačno nije postao standard. Mogućnost da se sadržaj stranice verno prenese, bez obzira na to da li onaj ko prima informaciju ima datu aplikaciju, je osvojila korisnike širom sveta. PostScript tehnologija koja je grafičkim profesionalcima širom sveta omogućila da lako i precizno prenesu svoje ideje sa ekrana računara na grafičke klišee i konačno na štampani materijal, dobila je svojevrsnu zamenu u PDF-u. Ne samo što PDF tačno prenosi sve informacije potrebne za štampu, već omogućava odličan pregleda materijala i proveru svih važnih parametara tog procesa. Danas je kompletan grafički proces baziran na ovoj tehnologiji.

Ljudi iz Adobe-a, koji pretežno kreiraju grafički softver, svesni potecijala PDF tehnologije su je  proširili i na druge aplikacije, pa se pri instalaciji Adobe Acrobat izuzetno integriše u čitav MS Office paket. Ovakav pristup omogućava najširoj korisničkoj grupi da koristi prednosti ove izuzetne tehnologije. Pred nama je deveto izdanje Acrobata koji donosi mnoštvo noviteta i unapređenja za različite grupe korisnika.Deveta akrobacija
Drugog juna Adobe je svetu zvanično predstavio devetu verziju Acrobata, verziju koja donosi spajanje dve dominantne tehnologije – PDF-a i Flasha. PDF kao standard se odavno ustoličio na mestu najboljeg rešenja za razmenu dokumenata u elektronskoj formi, a Flash svojim fantastičnim rešenjima na nivou video i interaktivnih sadržaja nema stvarnu konkurenciju na tržištu. Ovaj spoj je izuzetno proširio dijapazon sadržaja koji se može preneti kroz PDF format. Acrobat 9 će se pojaviti u tri verzije – Standard, Pro i Pro Extended!

Standard omogućava da se napravi PDF od svakog dokumenta koji može da se štampa, da se napravi novi PDF spajanjem drugih dokumenata, da se na nastali PDF postave sve sigurnosne zaštite koje deveta generacija donosi i, novitet za Standard verziju – kreiranje formulara unutar samog Acrobata, kao i omogućavanje da korisnici Readeara koji ih popunjavaju mogu da sačuvaju popunjeni formular. Verzija Pro nudi, pored onog što smo naveli za Standard, mogućnost da se formulari prave još profesionalnije uz pomoć LiveCycle Designera, kao i omogućavanje pregleda i komentara za korisnike Readera, kao i mogućnost pravljenja Portfolija. Pro Extended sadrži sve što je danas bilo moguće ugraditi u PDF format. Za početak, tu je puna podrška za 3D objekte, koja je nekada bila deo Acrobata 8 3D. Izvanredna podrška za rad sa mapama sa tačnim GPS pozicijama i rastojanjima unutar samog Acrobata 9 je nešto što će građevinari i oni koji se bave prostornim planiranjem vrlo ceniti. Pro Extended donosi konverziju bilo kog video sadržaja u Flash čime se omogućava da se video sadržaji jednostavno i lako prenose i gledaju koristeći samo Reader. I za pravljenje još atraktivnijih prezentacija, na raspolaganju je Adobe Presenter, dodatak za PowerPoint koji otvara mogućnosti Flash sveta korisnicima ovog Microsoft-ovog prezentacionog alata. Čitava familija Acrobata 9, uključujući i Reader, ima ugrađen Flash Player pa svi sadržaji bazirani na ovoj tehnologiji ugrađeni u PDF se mogu videti u njima. Portfolio
Verzija osam je ponudila Package koncept, koji je omogućavao da se više dokumenata različitog sadržaja spakuju u jedan PDF. Ovaj sjajni koncept je omogućio da se mnogo više informacija različitog poekla prenese kroz PDF format. Verzija 9 donosi umnogome unapređen sistem pakovanja različitih fajlova u jedan PDF, pa je shodno tome i dobio novi naziv – Portfolio.

Portfolio omogućava da svaki dokument umetnete u PDF, tako da će on biti čitljiv bez obzira da li na svom računaru imate aplikaciju u kojoj je nastao ili ne. Dovoljno je da samo imate Adobe Reader 9 i moći ćete da pregledate sve dokumente u Portfoliju. Ovaj koncept omogućava da se na izuzetno atraktivan način predstave radovi i projekti koji su sastavljeni iz različitih vrsta dokumenata, bili oni slike, tekstovi, 3D objekti ili zvučni i video zapisi.

Kreiranje Portfolija je prilično jednostavna operacija. Ispod meni linije nalaze se ikonice koje omogućavaju pristup najčešće korišćenim opcijama Acrobata. Ikonica na kojoj piše Combine omogućava spajanje više dokumenata u jedan, kao i kreiranje Portfolija. Klikom na nju pojaviće se stavka Assemble PDF Portfolio. Aktivaranjem ove opcije Acrobat prelazi u Portfolio režim rada i poprima drugačiji izgled. U sredini ekrana pojaviće se poruka Drag files and folders to add them, što je najlakši način da ubacite sadržaj u Portfolio. Naravno, postoje i dugmići koji omogućavaju da se ova operacija izvede tradicionalnim putem biranja dokumenata i foldera iz menija. Dugmići se nalaze u donjem levom uglu ekrana. Koji god način da koristite izabrani sadržaj će postati deo PDF dokumenta. Postoji više načina da se prikaže sadržaj Portfolija. Prvi je nazvan Basic Grid gde su dokumenti složeni u kvadratne okvire, poređani u jednostavnu formaciju. Drugi način je nazvan On an Image i nudi mogućnost da dokumenti budu složeni slično ikonicama na desktopu na podlozi slike koju sami postavite. Zatim, prikaz Revolve koji uz pomoć Flash tehnologije nudi zanimljivu animaciju u kojoj dokumenti “defiluju” tako što je aktuelni u sredini ekrana a ostali (ispred i iza njega) stoje u pozadini. Ovo se pokasalo kao vrlo zanimljiv i atraktivan način prikazivanja sadržaja Portfolija. Poslednji način prikazivanja sadržaja nosi naziv Sliding Row, gde se dokumenti nalaze u nizu, dok su četiri vidljiva u istom trenutnu na ekranu, i pritiskanjem strelica na ivicama ekrana možete da birate koji segment niza želite da vidite. Uz malo programiranja u Flexu moguće je napraviti i svoje načine prikazivanja, što će učiniti da se vaš Portfolio još više istakne u masi. Takođe, Portfolio može da ima Pozdravnu stranicu (Welcome page) koja može sadržavati tekst, sliku ili oboje, pa čak i Flash animaciju.

Pored toga, moguće je postaviti zaglavlje u kojem će se nalaziti naslov Portfolia. U Zaglavlju se mogu naći slika (logotip), kao i razni kontakt podaci. Da ne bi svaki Portfolio imao samo kolorni sistem, u ponudi je čak 16 različitih kolornih šema, koje je moguće izabrati jednim klikom miša. Ako je potrebno, moguće je izabrati koje informacije o samim umetnutim dokumentima će se prikazati u Portfoliju. Ovo ima naročito smisla kada se Portfolio koristi za predstavljanje projekata, gde je važno kada su dokumenti kreirani i kolika im je veličina. Na kraju, može se izabrati način na koji će Portfolio biti publikovan – čuvanjem dokumenta na disku, slanjem na određenu e-mail adresu ili postavljanjem na nalog na Acrobat.com serveru. Izgled koji se podesi u toku kreiranja Portfolija je onaj koji će i krajnji korisnik videti kada ga otvori u Readeru ili Acrobatu, naravno verzije 9.

 

Treba napomenuti da će svi dokumenti umetnuti u Portfolio biti konvertovani u oblik vidljiv u Readeru 9, bez obzira da li na ciljnom računaru postoji aplikacija u kojoj je nastao dokument. Tako će Office dokumenti biti konvertovani u PDF dokumente, ali će se i originalni dokumenti nalaziti ugrađeni u Portfolio, pa će krajni korisnik moći i da otvori originale ako su mu potrebni. Kao što je ranije napomenuto, sav video sadržaj će automatski biti konvertovan u Flash video i kao takav biti vidljiv svima koji imaju Reader 9.

 Web sajt u PDF-u
Sadržaji web stranica se vrlo često menjaju i, za razliku od štampanih medija, teško je pratiti promene sadržaja iz dana u dan. Jednostavno, novi sadržaj ispunjava stranicu, a stari nepovratno nestaje. Mogućnost da se jednostavno sačuva stanje nekog web sajta se čini fantastičnom. Acrobat je takvu mogućnost ponudio i ranije, ali tek sa uvođenjem Flash tehnologije u PDF, moguće je mnogo vernije sačuvati sadržaj neke web stranice. Ova operacija se može izvesti na dva načina. Ako je potrebno sačuvati samo jednu stranicu (i možda neki pripadajući link), najlakše je to učiniti iz direktno iz Internet Explorera. Acrobat 9 se integriše i u ovaj web čitač, pa klikom na ikonicu Convert i biranjem opcije Convert Web page to PDF biće sačuvan sadržaj te stranice. Rezultat će za vrlo kratko vreme biti vidljiv u Acrobatu. Ako je potrebno sačuvati još neki link sa te stranice, dovoljno je u Acrobatu kliknuti desnim tasterom na taj link i izabrati stavku Append to Document.

Kada želite da sačuvate čitavu strukturu web sajta, onda je bolji način da se to uradi direktno iz Acrobata 9. Ispod ikonice Create nalazi se nekoliko opcija za pravljenje novog PDF dokumenta. Jedna od njih nosi naziv Create PDF Web Page. Otvoriće se odgovarajući dijaloški prozor u kojem se može izabrati URL na kojem se nalazi željeni sajt. Ispod njega se nalazi strelica na plavoj podlozi pored koje piše Capture Multiple Levels. Klikom na strelicu dijaloški prozor će se proširiti i ponudi će se nekoliko opcija. Prva koja omogućava da izaberemo do koje “dubine” sajta želimo da “skidamo” sajt, ili, klikom na dugme Get Entire Site, kažemo Acrobatu da “skine” kompletan sadržaj sajta. Sajtovi čest sadrže reklame i drugi sadržaj koji se nalazi na drugim lokacijama i klikom na na polja Stay on same path i Stay on same server možemo takav sadržaj isključiti iz materijala koji će ući u PDF koji kreiramo.

 
Kvalitetno arhiviranje
Arhiviranje dokumenata je ozbiljan posao koji obično zahteva puno prostora i vremena. Acrobat 9 je doneo unapređen sistem za baratanje skeniranim dokumentima. U radu sa takvim materijalom važno je da elektronski dokument liči na papirni original, a da sa druge strane ima mogućnost pretrage sadržaja, kao i selektovanje i kopiranje teksta radi upotrebe u drugim aplikacijama.

Skenirani dokument

Tekst posle OCR-a

Acrobat je u ranijim verzijama već ponudio OCR mehanizam koji je uspešno radio ovaj posao, ali je sada unapređen novom opcijom – ClearScan. Ovde je u pitanju prikaz teksta vektorskim oblicima, što čini izgled vernijim a dokument manjim. Proces arhiviranja dokumenata u PDF obliku može da se sastoji iz dve faze. Prva bi bila skeniranje dokumenta, dok je druga optičko prepoznavanje teksta (OCR). Svakako da je moguće i nekim drugim alatom napraviti OCR, ali jedino je PDF multiplatformni i za pregled dokumenta nudi beslplatni Adobe Reader. Namena Acrobata nije da napravi dokument koji će korisnik moći da menja (što rade specijalizovani OCR programi), već elektronsku kopiju papirnog dokumenta namenjenog arhiviranju.

Izuzetno je važno da se arhivirani dokumenti mogu otvoriti i u nekoj daljoj budućnosti (10-20 godina). Računari su drastično skratili vreme promene tehnologija, pa je bilo potrebno postaviti neki standard koji će moći da traje duže od pomene jedne verzije programa u drugu. Da bi se to obezbedilo, osmišljeni su PDF/A, PDF/E ili PDF/X ISO standardi. Acrobat 9 ima mogućnosta da postojeće PDF dokumente konvertuje u ove standarde i tako obezbedi njihovu čitljivost i u budućnosti.

Saradnja sa drugima
Mnogi projekti su danas proizvod kolektivnog rada i članovi tima često nisu na istoj lokaciji što može da stvori probleme u komunikaciji. Adobe je iskoristio tehnologiju ugrađenu Acrobat Connect i omogućio da korisnici mogu da dele informacije tako što će istovremeno na različitim lokacijama moći da vide isti PDF dokument na svojim ekranima i da daju komentare. Čitav ovaj posao se obavlja preko servisa na Acrobat.com lokaciji. Osoba koja želi da sa nekim razmeni informacije o nekom dokumentu postavlja taj dokument na svoj nalog na Acrobat.com sajtu i šalje e-mail drugoj osobi. Taj e-mail je poslat direktno sa lokacije gde se nalazi dokument. Kada se pozvana osoba prijavi na lokaciju na kojoj se nalazi dokument, razmena informacija može da počne. Osoba koja je zvala klikom na dugme Start Page Sharing omogućava da oba učesnika u komunikaciji mogu da vide istu sliku na ekranu i da na vrlo jednostavan način razmene informacije o projektu na kojem rade.

 

Na ovaj način članovi tima mogu da budu na potpuno različitim stranama sveta i da brzo i lako razmenjuju informacije i ideje vezane za projekat u kojem učestvuju. Kod rada u grupi, često dolazi do situacije da postoje različite verzije istog dokumenta. Utvrđivanje razlika između njih ume da bude popriličan posao, naročito ako je u pitanju veliki dokument. Sada, Acrobat 9 nudi mogućnost da se dva dokumenta uporede pri čemu će biti obeležene sve razlike koje postoje u njima. Različitim bojama su obeležene razlike koje je Acrobat pronašao u zavisnosti od prirode promene koja je nastala. Acrobat ne poredi samo sadržaj teksta, već i slike i promene na njima, što ovaj mehanizam čini izuzetno moćnim i korisnim. Formulari

 

Prikupljanje informacija putem raznih upitnika donosi vredne informacije, ali taj posao može da bude izuzetno naporan i dugotrajan. Distribucija formulara u papirnom obliku traži vreme, a sakupljanje popunjenih formulara još više. Onda dolazi najkritičnija faza prepisivanja tih podataka i njihova obrada, jer tu najčešće nastaju greške.
Zbog svih ovih razloga Acrobat već neko vreme nudi mogućnost rada sa Formularima.

Ranije je za pravljenje formulara bilo potrebno koristiti Adobe LiveCycle Designer, koji pravi odlične formulare ali traži određeno ovladavanje njegovim rukovanjem. Acrobat 9 je doneo mogućnost da se formulari prave direktno u njegovom okruženju, ali samo od postojećih elektronskih dokumenata. Za pravljenje formulara od početka i dalje je potrebno koristiti Designer. Većina korisnika najradije pravi formulare u MS Wordu. To je alat i okruženje koje poznaju, ali tako napravljen formular može jedino da se štampa. Sada, je moguće uz pomoć Form Wizarda lagano napraviti PDF formular od Wordovog dokumenta.  Polja će biti kvalitetno prepoznata, tako da će korisnik, samo ako nađe da neka polja nije uspeo dobro da definiše u Wordu, morati da interveniše u Acrobatu.

Drugi deo priče sa PDF formularima je njihova distribucija. To je sada moguće uraditi na tri načina – slanjem e-mailom, postavljanjem na lokalni server (ako ga firma ili organizacija ima) i preko Acrobat.com servisa. Koji god način da se izabere, takav će biti i način prikupljanja podataka. Track Forms je mehanizam koji omogućava da se formulari prikupe i njihovi rezultati spoje u jedan PDF dokument. Ovaj mehanizam u svako vreme daje informaciju o broju popunjenih formulara, kao i o tome ko to još nije uradio. Kroz Track Forms je potpuno automatizovan proces prikupljanja formulara i osnovne obrade informacija dobijene iz njih.

Acrobat.com

Adobe je pre nekoliko meseci pokrenuo specijalizovanu lokaciju na webu sa ciljem da se korisnicima ponudi servis baziran na Acrobat tehnologiji. Mnogo toga što je u Acrobatu 9 vezano za razmenu podataka sa ljudima na udaljenim lokacijama može se vrlo lako koristiti uz pomoć ovog servisa. Acrobat.com nudi mogućnost da dele dokumenti sa drugim članovima tima, što je odlično za timove čiji članovi su na različitim lokacijama i umesto da šalju dokumente pošto, šalju samo URL sa kojeg ostali članovi mogu sami da ih preuzmu ako im trebaju. Sledeća opcija koja se nudi svakom korisniku je besplatno kreiranje ukupno pet PDF dokumenata. Oni koji nemaju Acrobat na svom računaru na ovaj način mogu da kreiraju PDF iz bilo koje aplikacije koju koriste. Takođe, moguće je razmenjivati podatke sa drugim članovima tima kroz Adobe Buzzword, kao i kroz Adobe ConectNow. Korisnicima ovog servisa se nudi i mogućost da svoje dokumente čuvaju na svom nalogu i da im pristupaju kad god su im potrebni, bez obzira da li se nalaze pored svog računara ili na nekoj udaljenoj lokaciji. Acrobat.com je još uvek u zvaničnoj Beta verziji, ali već sad pokazuje ogromne potencijale i svakako će postati jedno od važnih mesta razmene informacija profesionalnih korisnika širom svet.

Vrlo uspešna akrobacija

Adobe je pokazao da svaka nova verzija njihovih proizvoda ima toliko poboljšanja da korisnik jednostavno “mora” da pređe na novu verziju. Tako je ovog puta i sa Acrobatom. Zvanična statistika kaže da ima ukupno preko 350 poboljšanja i promena. Mnoge od njih su vidljive na prvi pogled, a neke će korisnik otkriti u toku upotrebe.Zanimljivo je da verzija za Windows nudi više od one namenjene korisnicima Apple računara, prvenstveno zbog integracije sa Microsoft Office paketom i Internet Explorerom. Acrobat je namenjen različitim korisničkim grupama, sa ciljem razmene podataka i bolju komunikaciju, a broj korisnika koji koriste Windows platformu je mnogo veći nego onih na Mac OS-u. Trenutno nema verzije Acrobata za neke druge operativne sisteme, dok Reader postoji i za Linux, Solaris, AIX, HP-UX, kao i za mobilne uređaje. Iz verzije u verziju Acrobat nudi sve širu paletu mogućnosti. Verovatno je jako mali broj korisnika koji će koristiti sve mogućnosti koje se nude, dok kod nas korisnici u masi koriste ovu tehnologiju.

Softver na test ustupila kompanija HSMinformatika

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi