Adobe Photoshop CS6 Beta

Adobe paket programa za grafički dizajn Creative Suite polako ali sigurno je dogurao do šestog izdanja. Puno izdanje CS6 očekuje se na leto ove godine, a kao “sneak peek” Adobe je izbacio beta verziju novog Photoshopa koji se besplatno može preuzeti sa sajta Adobe Labs. Radi se o probnoj verziji u trajanju od 60 dana, što je više nego dovoljno za isprobavanje šta sve može novi Photoshop. Nismo propustili priliku da instaliramo CS6 bet

Ivan Todorović Adobe Photoshop CS6 Beta: Prvi utisci Kao što smo rekli, radi se o besplatnom dvomesečnom izdanju, i to od trenutka kada kliknete na „Start trial“ u početnom prozoru programa. Isto kao u slučaju Windowsa 8 bete, to je loša vest za one koji su se ponadali trajnom korišćenju besplatne varijante ovog moćnog softvera. Svejedno, ovo je i dalje korektan potez Adobea jer potencijalni kupci tako ne nabavljaju mačku u džaku nego imaju priliku da temeljno isprobaju sledeću generaciju ovog programa, a svi ostali imaju više nego dovoljno vremena da se izigraju u najboljem alatu ovog tipa.

Kao što znamo iz ranijih verzija paketa, Creative Studio postoji u regularnoj i Extended varijanti. CS6 beta u probnom izdanju korisniku na raspolaganje stavlja i sve funkcije iz Extended edicije, zajedno sa 3D editovanjem i naprednim funkcijama poput kvantitativne analize slike, pa je jasno da je Adobe odlučio da izvuče „big guns“ u promociji sledeće generacije svog udarnog softvera i pokaže zašto dominira na ovom polju.

Interfejs Iako su se izmene u „kapitalnim“ verzijama Photoshopa često svodile na unapređenja nevidljiva prosečnom korisniku, CS6 ima neke vrlo vidne novitete. Na prvom mestu, pokretanje programa je brže (naročito prvo pokretanje po startovanju računara), a i sve deluje nešto odzivnije u poređenju sa CS 5.1. Dalje, tu je redizajnirana školjka („skin“) koja je sada podrazumevano tamna, uz nešto izmenjene ikonice koje se uklapaju u novu kolornu šemu. Kome se ovako nešto ne sviđa, u Edit -> Preferences -> Interface pronaći će mogućnost izmene u četiri kolorna preseta, gde najsvetliji odgovara onome što smo viđali u Photoshopu CS5. Osim preseta, mogu se podesiti i pojedini elementi interfejsa, kao što su senke koje bacaju grafičke kontrole, boje u standardnom i režimu preko punog ekrana, i slično. Iako na početku deluje pomalo čudno, podrazumevani tamni interfejs pokazao se kao veoma dobar izbor, jer tamniji „okvir“ oko slike koja se obrađuje prividno pojačava kontrast slike i olakšava njeno editovanje, naročito na manje kvalitetnim i lošije kalibrisanim monitorima koji su česti u amaterskoj i poluprofesionalnoj primeni.

Osim boja, Photoshop se sada može pohvaliti prikazivanjem odgovarajućih informacija u vidu pop-up pravougaonika kada god je to od pomoći. Primera radi, prilikom pomeranja layera biće ispisivana distanca od gornje i leve ivice slike, prilikom transformisanja layera (skew, rotate i slično) biće ispisivan ugao itd. Ovo drugo se, istina, moglo videti i ranije u toolbaru, ali je nova mogućnost svakako korisna prilikom „pipavog“ editovanja slika.


Pored šminke, velike izmene desile su se i na polju grafičkog endžina. Grafičke kartice su tokom prethodne decenije dobijale na snazi i napokon prestigle x86-kompatibilne procesore, ali autori nezabavnog softvera nisu bili toliko hitri u iskorišćavanju ovih mogućnosti. Kod Adobea je situacija nešto bolja, pa grafička akceleracija nije ništa novo u Photoshopu, ali je CS6 dobio novi endžin po imenu Mercury koji drastično bolje iskorišćava mogućnosti savremenih kartica. Ako koristite Intel HD Graphcis jezgro, NVIDIA GeForce serije 8000 (uključujući Quadro 400 ili jači), AMD Radeon serije 2000 (ili FirePro 4300 ili bolji), iskusićete daleko bržu primenu mnogih efekata i filtera nego što je to bio slučaj u prethodnim izdanjima Photoshopa. Za sve slučajeve važi da morate imati najmanje 256 MB video memorije na kartici (osim kod Intel HD Graphics, koji „rezerviše“ sistemski RAM po potrebi), tako da možemo reći da su zahtevi prilično skromni – NVIDIA kartice serije 8000 datiraju još iz 2008. tako da se ne može reći kako Adobe favorizuje vlasnike ganc-novog hardvera. Naravno, što novija i snažnija kartica, to bolje, ali su dobici u brzini čak i sa slabijim varijantama primetni u odnosu na bazičnu akceleraciju iz ranijih verzija programa.

Kao odlična ilustracija služi primer efekta Liquify za vodeno „razmazivanje“ slike. U prethodnim Photoshopima, ovaj efekat se iscrtavao u „etapama“ uz ograničenje širine četkice na 1.500 piksela. Uz pomoć novog endžina Mercury, Liquify se prikazuje trenutno, a širina četkice može ići do neverovatnih 15.000 piksela. Naravno, Photoshop će vas uredno obavestiti o mogućnosti korišćenja akceleracije ako posedujete odgovarajući hardver.  

Unapređeno čuvanje fajlova

Ovo je mogućnost koja je po nama odavno trebalo da bude uvedena jer je prosto logična za moderno računarstvo, ali šta je tu je – tek sada smo je dočekali. Naime, dok se hobisti i kućni korisnici najčešće bave obradom slika malog formata (u šta spadaju i fotografije uhvaćene na aparatima od desetak megapiksela), profesionalci barataju metarskim reklamama, panoima i sličnom grafikom čije se dimenzije na hard disku mere gigabajtima. Snimanje ovakvih fajlova ume da potraje, što svakako nije naročito logično u vreme višejezgarnih procesora i dosta RAM memorije, pa je Adobe napokon reagovao i ubacio opciju „pozadinskog“ snimanja fajla, slično kao što npr. provera spelovanja funkcioniše u Wordu, bez prekidanja rada korisnika. Kada izdate komandu za snimanje, proces se nastavlja u pozadini uz prikaz u uglu glavnog prozora, a za to vreme možete nastaviti rad na slici.

Takođe, moguće je setovati automatsko snimanje fajla (Edit -> Preferences -> File Handling) u željenom vremenskom razmaku. Photoshop će čuvati i privremene backup fajlove, pa ako se rad iz bilo kog razloga neočekivano prekine (recimo program krahira ili se računar isključi zbog nestanka struje),  prilikom novog pokretanja programa imaćete poslednju zvanično snimljenu verziju fajla kao i noviju bekap verziju (ukoliko postoji), tako da možete izabrati na čemu ćete nastaviti rad.

Bolje upravljanje layerima

Profesionalci znaju koliko rad na složenim grafičkim fajlovima sa mnogo slojeva (layera) može postati komplikovan u pogledu organizacije i baratanja tim layerima. Novi Photoshop i to olakšava, pa se prikaz layera može jednostavno filtrirati po tipu, imenu, primenjenim efektima, režimu rada, atributima i boji, kao i po tipu objekta (običan ili adjustment layer ili tekstualni, Shape ili Smart objekat).

Ako izaberete više layera, možete im jednim potezom menjati tip blendinga ili ih zaključati od izmena, čime se drastično olakšava rad na složenom grafičkom fajlu. Takođe, prilikom transformisanja layera (risajzovanja, rotiranja itd), sada se može birati neki od primerenijih algoritama (zavisno od materijala koji se obrađuje i tipova transformacije), kao što su bicubic sharper i bicubic smoother. Pomenuti tooltipovi koji sada iskaču u raznim situacijama prikazivaće imena layera, ako ih je autor definisao.

Unapređeni Content Aware

Content aware mogućnost koju je doneo Photoshop CS5 drastično je olakšala montiranje i menjanje detalja na fotografijama, ali je glavni problem predstavljalo odsustvo kontrole prilikom biranja uzorka sa slike na osnovu koga treba rekonstruisati određenu površinu, što je rezultovalo neželjenim rezultatima. Novi Photoshop to rešava tako što postojećoj Patch alatci pridodaje content aware mogućnost, pa se može jasno definisati koji deo slike se koristi za uzorkovanje. Tu je i nova alatka po imenu Content Aware Move Tool, koja zapravo radi u dva režima: „move“ za premeštanje objekata na slici i „extend“ za menjanje nihovih dimenzija. Uz malo eksperimentisanja, mogu se postići fantastični rezultati.

Drugačije kropovanje

Iako je kropovanje (isecanje delova slike) jedna od najčešće korišćenih operacija i čini se da nema mesta za njeno unapređenje, Adobe ne misli tako. Crop je deživeo redizajn, pa više nije destruktivan, odnosno isečeni delovi slike nisu izgubljeni već ih u bilo kom trenutku možete vratiti. Podsetimo, u ranijim verzijama Photoshopa, kropovanje se računalo u „trajnu“ akciju, pa je jedini način poništavanja bilo „premotavanje“ pomoću komande Undo, što nije pogodno ako ste nakon kropovanja izvršili niz drugih komandi. Takođe, nekadašnji perspective crop bio je samo kućica za štikliranje kod običnog cropa, a sada je samostalna alatka za sečenje slike u obliku četvorougla proizvoljnog oblika, koji se potom razvlači u pravougaonu sliku.

Novi filteri

Photoshop CS6 beta donosi četiri nova filtera, među kojima su tri dodatna blur algoritma i jedan za „uljane boje“. Field blur je varijacija Gaussian blura i proizvodi prilično dobre „fotografske“ efekte, dok Iris blur i Tilt-shift predstavljaju modifikaciju Field blura. Svi su GPU-akcelerisani tako da se brzo primenjuju i na ogromne slike (za blur algoritme je opciono, ali Oil paint izričito traži GPU akceleraciju), a korisnik na raspolaganju ima širok stepen podešavanja uključujući različite kontrolne tačke i „digitalni“ Bokeh efekat za stvaranje vrlo uverljivih efekata.

Video editovanje

Neko će se zapitati šta će video editovanje u jednom programu čija je prvenstvena namena obrada fotografija, ali i to postoji. Video mogućnosti u CS6 potpuno su izmenjene, pa umesto jednostavnog otvaranja i uređivanja fajlova sada postoji editovanje nalik ozbiljnijim programima poput Vegasa i Premiera. Video sekvence se mogu uređivati isto kao slike, ubacivanjem i uređivanjem layera uz dodavanje audio podloge, ubacivanje tranzicija, fejdova i sličnog. Definitivno krupan korak napred na ovom polju, tako da većini korisnika neće ni trebati nešto bolje.

Tekst i vektorski oblici

Unos teksta napredovao je iz verzije u verziju Photoshopa, pa su sada tu mogućnosti koje su karakteristične za prave tekst procesore. Na prvom mestu, prirodati su stilovi za pasuse i karaktere (subscript, superscript, strikethrough itd) pa ćete se prilikom editovanja teksta osećati kao da radite u Microsoft Wordu. Što se tiče vektorskih oblika, osim popunjavanja layer stilovima, možete ih grupisati ili spojiti u jedan bez rasterizacije, kao i ubacivati Stroke, sada u isprekidanoj, tačkastoj ili drugoj vrsti linije osim dosadašnje isključivo pune.

Ostale izmene

Sve što smo nabrojali spada u najupečatljivije novotarije u Photoshopu CS6. Sitnijih izmena ima u prevelikom broju da bismo se svakim pojedinačno bavili, a dobar deo njih značiće samo onima koji veći deo radnih sati na računaru provedu u ovom programu. Umesto toga, reći ćemo da je novi CS6 logična evolucija već onako sjajnog softvera, od samog izgleda (tamni interfejs sa prilagođenim ikonicama zaista izgleda sjajno u radu i vrlo lako smo se navikli) pa do brojnih korisnih mogućnosti za koje se pitamo zašto još ranije nisu implementirane.

Čak i ako ste puki amater čije potrebe pokriva i besplatni Paint.NET, toplo preporučujemo preuzimanje i instalaciju probne verzije CS6 beta, čisto da vidite šta sve na raspolaganju imaju profesionalci. CS6 beta je brza i dovoljno stabilna da neće praviti probleme na računaru tokom dva meseca koliko se može koristiti bez plaćanja i registracije.

Adresa: http://labs.adobe.com/downloads/photoshopcs6.html

 

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi