Android aplikacije: Čitate li na Android uređajima?

Otvorenost Android platforme omogućava prilagođavanje i izbor između ogromnog broja aplikacija najrazličitijih namena. Jedna od najkorišćenijih stavki u svačijem korišćenju jeste - čitanje. Dok će se mnogi zadovoljiti osnovnim aplikacijama koje se dobijaju uz Android OS ili uz određeni proizvod konkretne firme, ako korisniku zatreba nešto specifično, verovatno će posegnuti za Play Store-om i isprobati rider aplikacije. Kao i uvek, tu smo mi da pomognemo...

Nikola Branković
Iako smo u današnje vreme praktično preplavljeni filmovima, video igrama i ogromnom količinom drugog multimedijalnog interaktivnog sadržaja koji je u velikoj većini slučajeva čak besplatan, popularnost i potreba za čitanjem knjiga i dalje ne jenjava. Štaviše, omasovljivanjem pametnih mobilnih uređaja, pogotovo tableta, čitanje je dobilo jednu potpuno novu dimenziju a knjige novu, elektronsku, formu koja ozbiljno preti da u nekoj verovatno daljoj budućnosti u potpunosti iskoreni štampano izdanje. Veličina ekrana današnjih mobilnih telefona je postala sasvim dovoljna za udobno čitanje tekstualnih sadržaja. Pritom je tu pregršt opcija koje čitaoci jednostavno nemaju na raspolaganju prilikom upotrebe papirnog formata.  

Korisnik je sada u mogućnosti da promeni font, veličinu i boju teksta, zatim koloritet pozadine kako bi se prilagodio trenutnom ambijentalnom osvetljenju i dobu dana, ali i opcije kao što su automatsko beleženje progresa čitanja, čak i onlajn sinhronizacija kako bi kasnije bio u mogućnosti da sve svoje knjige i druge tekstualne sadržaje čita na bilo kom drugom uređaju. Sve ovo rezultovalo je izuzetno velikom popularnošću e-knjiga i u skladu sa tim aplikacija koje omogućavaju pregledanje specijalnih elektronskih formata namenjenih skladištenju kompletnog pisanog znanja čovečanstva.  

Izbor Android aplikacija koje spadaju u vrstu čitača e-knjiga zaista je pozamašan, od onih besplatnih pa sve do plaćenih rešenja, a svima njima je zajedničko to da u manje ili više izmenjenoj formi korisniku omogućavaju pregled nekih od najpopularnijih formata kao što su epub, cbr, mobi, cbz, PDF i dr. Naravno, teško je odlučiti se i preporučiti samo jedan, jer to da li će i u kojoj meri nekome odgovarati konkretni čitač zavisi od mnogo objektivnih i subjektivnih razloga kao što su mesto odakle korisnik “dovlači” knjige i u kom su formatu.  

Takođe, bitnu ulogu igraju i karakteristike samih čitača u smislu broja opcija koje nude, njihove fleksibilnosti i kompatibilnosti, a mi ćemo se potruditi da vam na narednim stranicama predstavimo nekoliko najboljih rešenja.
 Pre svega. jedna od ključnih karakteristika čitača e-knjiga jeste ta da li je knjige moguće importovati sa eksterne memorije uređaja ili je aplikacija “ograničena” isključivo na knjige iz određene onlajn prodavnice. Naravno, potonje u velikoj većini slučajeva ne mora nužno značiti ništa loše jer veliki broj internet prodavnica poseduje pozamašnu kolekciju naslova. Jedini problem je u tome što nisu sva izdanja besplatna, pa i ukoliko već posedujete željenu knjigu u elektronskom obliku nećete biti u mogućnosti da je importujete u aplikaciju, već će jedina opcija biti da je kupite. Ono što definitivno čini veliku prednost popularnog Aldiko čitača jeste činjenica da se jednako dobro snalazi i sa knjigama koje se nalaze na fajl sistemu mobilnog uređaja, a pored toga povezan je i sa odličnom sopstvenom “in-app” prodavnicom e-knjiga gde je moguće pronaći solidan broj kvalitetnih besplatnih naslova.
 



Još jedna prednost Aldiko čitača ogleda se u njegovoj fleksibilnosti i kompatibilnosti sa velikim brojem Android uređaja, kako telefona tako i tableta, što u prevodu znači da se aplikacija odlično ponaša i prikaz dobro skalira i na manjim ekranima. Zatim tu je ptiličan broj opcija koje korisniku stoje na raspolaganju, a koje omogućavaju razna podešavanja i prilagođavanja prikaza sadržaja po sopstvenom ukusu.  



Kompletnu biblioteku knjiga Aldiko može da prikaže u atraktivnom “polica” prikazu, gde su svi naslovi naslagani na virtuelnoj polici, dok isti mogu biti prikazani i kao klasična lista prisutnih izdanja. Naravno tu je i fajl menadžer koji omogućava jednostavnu pretragu postojećih knjiga u memoriji uređaja i njihovo selektivno importovanje na Aldiko “policu”.  


Od finog podešavanja teksta i drugih parametara tokom čitanja knjiga tu su razne mogućnosti počev od promene veličine, fonta margina teksta, preko jačine osvetljenja ekrana, zatim orijentacije istog pa sve do prilagođavanja pozadine dnevnom odnosno noćnom čitanju.  

Prisutna je i onlajn sinhronizacija uz pomoć Dropbox naloga, koja omogućava sinhronizovanje knjiga kao i bukmarka ( i strane do koje ste poslednji put stali sa čitanjem ), tako da kada otvorite knjigu na tabletu a koju ste počeli da čitete na telefonu, ona će se startovati tačno na odgovarajućoj strani.  


Jedina mana koju ovom čitaču moramo uputiti, a koja nekome može predstavljati veliki problem, jeste skroman broj formata e-knjiga koji su podržani. Tako se lako može destiti da Aldiko jednostavno odbije “saradnju” sa konkretnim naslovom, i da je nemoguće importovati ga pre nego što izvršite konverziju u jedan od podržanih formata, a što ćete naravno morati da uradite sa nekim drugim alatom.
Adresa: http://goo.gl/72re7
 
 
 Moon+ Reader je takođe jedna od izuzetno popularnih aplikacija za čitanje knjiga u elektronskom formatu, koja dolazi sa još više opcija za podešavanje prikaza sadržaja od Aldiko rešenja. Poseduje “čist” i jednostavan interfejs, šta više dosta sličan prethodno opisanom, koji korisnicima omogućava da lako i na jednostavan način pretražuju i ažuriraju sopstvenu kolekciju knjiga. Jedna od najvećih prednosti Moon+ čitača u odnosu na konkurenciju jeste zaista zavidan broj podržanih formata a to su epub, mobi, chm, cbr, cbz, umd, fb2, txt, html, rar i zip. Ovo znači da sa Moon+ čitačem gotovo da nećete morati da brinete o tome da li ćete biti u mogućnosti da “očitate” neku od novonabavljenih knjiga.
 

Moon+ je krcat mnogobrojnim opcijama za promenu parametara teksta i prikaza generalno. Pored onih standardnih koje se odnose na font, veličinu teksta i dnevno/nočno čitanje, ovo uključuje i odabir tranzicionih animacija kao i promenu tema što korisnicima pruža visok stepen prilagođavanja sopstvenom ukusu i preferencijama.  



Tu su i opcije određivanja “swiping” i “gesture” komandi kao i definisanje efekta koji se postiže njima, a to može biti promena jačine osvetljenja ekrana na primer ili okretanje strane knjige. Postoje čak i opcije kao što su obaveštavanje korisnika da je suviše dugo gledao u ekran, ili pak definisanje “multitouch” komandi, a pored toga tu je i bukmarkovanje, markiranje tj. obeležavanje teksta, zatim pravljenje beleški, korišćenje rečnika, onlajn bekap i sinhronizacija preko Dropbox naloga kao i mnoge druge. Međutim, dobar broj nabrojanih mogućnosti nažalost nije dostupan u besplatnoj verziji, a neke od njih bi ipak trebale da budu uključene.  


Takođe, pored odličnog fajl menadžera koji omogućava importovanje i ažuriranje knjiga sa samog uređaja, postoji i mogućnost pretrage i odabira bukvalno hiljade besplatnih naslova sa mnogobrojnih onlajn biblioteka.
Adresa: http://goo.gl/jKxPn
 
 Još jedno rešenje ovog tipa koje definitivno zavređuje pažnju, što zbog svoje generalne funkcionalnosti što zbog dobre onlajn biblioteke koja broji preko pola miliona kvalitetnih naslova od kojih je priličan broj onih besplatnih, dolazi ni manje ni više iz „kuhinje“  poznatog proizvođača mobilnih uređaja Prestigio.
 


U pitanju je čitač e-knjiga koji je javno dostupan za preuzimanje na zvaničnoj Google Play prodavnici, i naravno u potpunosti je besplatan, iako bi možda mnogi korisnici pomislili da je vezan za Prestigio uređaje. Korisnicima je na raspolaganju nekoliko najpopularnijih formata uključujući HTML, FB2, EPUB, RTF, TXT, EPUB kao i PDF sa Adobe DRM, a nije izostala ni multijezična podrška.  



Na glavnom ekraju Prestigio čitača dočekaće vas fino animirana virtuelna polica koju možete popunivi kako „lokalnim“ knjigama tj. kako onim sa memorijske kartice uređaja, tako i onim preuzetim sa integrisane onlajn prodavnice. Sve naslove je moguće sortirati po naslovu, nazivu autora, ili vremenu dodavanja u konkretnu kolekciju, a tu je i bar sa brzom pretragom koji je uvek na raspolaganju.  



U sledećem tabu smešten je fajl menadžer koji pruža neke osnovne operacije za navigaciju i ažuriranje lokalnog sadržaja, dok je treći tab rezervisan za prodavnicu knjiga. Čitanje predstavlja pravo uživanje zahvaljujući brzini samog čitača i njegovom odličnom snalaženju sa različitim vrstama formata knjiga. „Listanje“ strana je oplemenjeno atraktivnom animacijom koja simulira okretanje papirnih stranica, a od opcija koje se tiču podešavanja trenutno prikazanog sadržaja a dostupne su odmah iz „on options“ menija tu je uključivanje dnevnog/noćnog moda čitanja, zatim pristup sadržaju sa poglavljima knjige, navigacioni meni, zumiranje i td. Pod opcijom „settings“ otvara se čitav set novih detaljnijih podešavanja koja korisniku omogućavaju naprednije prilagođavanje aplikacije i sadržaja sopstvenim potrebama.  


Prestigio čitač elektronskih knjiga definitivno predstavlja jedno od najboljih rešenja sa ovog testa, koje bez imalo zadrške preporučujemo svima koji nemaju nikakvu zamerku listi podržanih formata.
Adresa: http://goo.gl/kSi2d
 Mantano čitač elektronskih knjiga predstavlja još jedno rešenje koje vam omogućava jednu, po našem mišljenju, vrlo bitnu opciju a to je import naslova sa memorije samog uređaja. Ovaj čitač nije toliko popularan i ne nudi količinu opcija kao prethodno navedeni, ali njegova besplatna verzija omogućava praktično sve što je potrebno za udobno čitanje željenih knjiga.
 


Montano pruža prikaz lične biblioteke naslova u jednostavnom ali preglednom maniru, korisnički interfejs je intuitivan te je njegovo korišćenje vrlo udobno. Na početnom ekranu nalazi se viretuelna polica sa odabranom bibiliotekom ili folderom knjiga, gde korisnik može odabrati jedan od načina sortiranja ( po naslovu, autoru, datumu dodavanja ili poslednjem pristupu ). Takođe, moguće je podesiti i način prikaza, a za to postoje dva moda, “details” koji knjige prikazuje kao horizontalnu listu, i “thumbnail” gde su knjige prikazane u tri kolone ali samo sa naslovnom stranom bez dodatnih informacija.  


U donjem horizontalnom meniju nalazi se još i opcija pretrage trenutno prikazane biblioteke, zatim prečica ka fajl menadžeru za importovanje i organizovanje knjiga, i na kraju ikona za ulazak u meni za podešavanje aplikacije. U podešavanjima je između ostalog moguće odrediti foldere na memorijskoj kartici iz kojih će biti prikazane knjige na “polici”, a tu su i dodatna podešavanja u vezi sa sinhronizacijom i deljenjem sadržaja.  



Tokom čitanja korisniku je na raspolaganju standardan set opcija koje mu omogućavaju finije podešavanje parametara teksta, kao na primer definisanje fonta, orijentacije ekrana, teme, noćnog/dnevnog moda čitanja i td. Pored toga, u donjem desnom uglu nalazi se suptilni “jezičak” čijim povlačenjem se u bilo kom trenutku tokom čitanja može pozvati bočni meni. Ovaj meni pruža brz pristup sadržaju knjige, ali i bokmarcima i beleškama, što je rešeno na vrlo zgodan način. Takođe, u gornjem desnom uglu trenutno prikazane stranice knjige nalazi se još jedan “jezičak” čijim klikom se postavlja bukmark na tu stranu. Dugim držanjem prsta na bilo koju reč u tekstu otvara se kontekstualni meni koji pruža opcije kao što su markiranje te reči određenom bojom, zatim kreiranja beleške, pretraga interneta sa tim pojmom ili pak deljenje konkretnog termina sa drugim aplikacijama.  


Mantano predstavlja prilično dobru besplatnu alternativu koja nudi više nego solidan spektar opcija i mogućnosti podešavanja, a jedina mana jeste činjenica da podržava samo PDF i epub formate.
Adresa: http://goo.gl/IsLvd
 Iako vas naziv ove aplikacije može navesti na to da popmislite kako je ista u nekoj vezi sa društvenom mrežom Facebook, zapravo se radi o još jednom besplatnom čitaču knjiga u elektronskom formatu. U pitanju je rešenje izuzetno jednostavnog dizajna, i kako bismo rekli bez mnogo filozofije ova aplikacija jednostavno radi ono za šta je i predviđena.
 


Početna strana FBReader-a predstavlja horizontalnu listu sa opcijama koje pružaju sortiranje vaše biblioteke knjiga i to po kriterijumima “Omiljene”, “Skorije otvarane”, “Po autoru”, “Po nazivu” a u samom dnu nalazi se i prečica do jednostavnog fajl menadžera.  
 

Ono što nam se najviše svidelo kod ovog čitača jeste njegova brzina i optimizovanost, pa je tako prelistavanje strana više nego dovoljno brzo i responzivno. U gornjem “action” baru između ostalog nalazi se prečica ka menadžeru biblioteke, zatim brza pretraga i prečica ka sadržaju sa listom poglavlja knjige. Pritiskom tastera “options” na telefonu poziva se meni sa osnovnim opcijama koje uključuju bukmarkovanje, aktiviranje dnevno/noćnog prikaza, orijentacije ekrana, zumiranje teksta i sl. U glavnom meniju sa globalnim podešavanjima u vezi sa aplikacijom nalaze se još neke detaljnije opcije koje korisniku pružaju viši nivo prilagođavanja prikazanog sadržaja.  


FBReader podržava epub, rtf, tb2, mobi i plain text formate, što je zapravo više od nekih drugih popularnijih čitača sa ovog pregleda, a što vam pruža solidan izbor mogućnosti za čitanje. Aplikacija je jednostavna, pritom i solidno brza u radu, tako da ima našu preporuku.
Adresa: http://goo.gl/ncUaY
Zaključak
Kao što se može zaključiti kada je čitanje elektronskih knjiga u pitanju korisnici Android platforme imaju širok izbor besplatnih rešenja, koja će u najvećem broju slučajeva u potpunosti zadovoljiti njihove potrebe. Kako se broj i vrsta podržanih formata razlikuju od aplikcije do aplikacije, kao i kvalitet i način procesiranja jednog istog formata, uvek postoji opcija da na svom uređaju imate instalirano više od jednog čitača. Tako ćete u skladu sa trenutnom potrebom tj. knjigom koju čitate koristiti odgovarajući čitač, odnosno onaj koji po vašem mišljenju najbolje prikazuje dati format knjige. Izbor je na vama.  

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi