Dragoljub Radovanović
Android aplikacije: Launcheri
Ako vam ovaj pojam nije poznat, potrudićemo se da vam ukratko objasnimo čemu Launcheri služe. Usled dobro poznate otvorenosti Android operativnog sistema, developerima je omogućena promena grafičkih elemenata unutar samog Android-a. Kao što znate, Android je veoma popularan zbog svog visokog stepena prilagođavanja korisnikovih potreba i njegovih ukusa o dizajnu korisničkog interfejsa. Samim tim, možemo menjati grafičke elemente na početnim ekranima, dodavati razne animacije u tranzicijama ekrana, dodavati stvari koje nam olakšavaju pristup raznim aplikacijama, menjati izgled ikonica – bukvalno je sve dostupno da se promeni. Launcher je deo operativnog sistema koji sve ovo zaokružuje. Na primer, klasični launcher kod Samsung-a je TouchWiz, kod HTC-a je to SenseUI, kod Motorole je to Motoblur, itd…
Ako vam se, na primer, takav izgled korisničkog interfejsa u modelu telefonu ne dopada, ili smatrate da nema dovoljno podešavanja, onda su vam potrebni neki od sledećih posebno napravljenih Launcher-a, koji zamenjuju sistemski. Ne postoji nikakav rizik da oštetite svoj telefon, jer se oni instaliraju kao klasične aplikacije, a uvek se možete vratiti na podrazumevani (stock) Launcher, ukoliko vam se novi Launcher ne dopada. Launcheri koji ćemo vam danas prikazati su besplatni za preuzimanje, ali neki od njih sadrže dodatne elemente koji se plaćaju. Pogledajmo koji izbor imate što se tiče Android Launcher-a.
91PandaHomePro
Ovaj launcher zanimljivog imena poseduje solidan broj stilova dock-a, koji su dostupni čim instalirate aplikaciju. Pored stila dock-a, menja se i stil ikonica. Na primer, možete birati između stilova kao što su Android 1.5, N1, Motorola, HTC, Samsung ili standardnog belog PandaHome. Takođe, možete birati između solidnog broja stilova tranzicije između ekrana, kao što su Cube, Roll, Flip, Bounce, Swing, Paper ili Random (svakim pomeranjem između ekrana je drugačiji). Postoji mogućnost sakrivanja dock-a, ali takođe i sakrivanje statusnog bar-a.
Zanimljiva stvar je to, da se mogu uključiti dodatni dockovi sa leve i desne strane, koji poseduju neke opcije koje trebaju da vam budu na dohvat ruke, kao što su WiFi podešavanje, ili menadžer aplikacija. Još jedna zanimljiva stvar je to da možete dodati svakom gestu određeni zvuk, na primer ulaženje u meni aplikacija, zatvaranje/otvaranje dock bar-a i mnoge druge akcije. Poveći broj tema je dostupan za preuzimanje, neke od kojih su besplatne, dok se ostale plaćaju po nekoliko dolara. Meni sa aplikacijama poseduje dodatna podešavanja u vidu sortiranja aplikacija po kategorijama, nedavno otvorenim aplikacijama i aplikacijama koje su trenutno pokrenute. Takođe postoji i opcija sakrivanja aplikacija u takozvanoj app fioci, za one aplikacije koje ne želite da se prikazuju. Prisutan je i Task menadžer. Sve u svemu, ovaj launcher poseduje popriličan broj podešavanja, tako da možemo reći da se nama prilično dopao i savetujemo da ga isprobate i sami.
ADW Launcher
ADW Launcher postoji dosta dugo i ima solidan broj opcija u sebi, koje vam olakšavaju korišćenje vašeg telefona, a u isto vreme vam pruža i dobar izbor za uređivanje vašeg mobilnig desktop-a. Po default-u u docku se nalazi samo tri mesta za prečice, kojem vi možete u opcijama dodati još dva slobodna mesta. Takođe zanimljiva stvar kod njega je to da možete povećavati i smanjivati razmak između ikonica na ekranu, tako da možete “uglaviti” čak 8 ikonica horizontalno, a takođe isto toliko i vertikalno, tako da možete imati čak 64 ikonica na jednom ekranu. Naravno, ovo će sasvim sigurno dovesti do preklapanja teksta u imenu prečica, tako da baš i nije pametno držati ovako malo rastojanje između njih. Ovo takođe možete menjati i u samoj fioci aplikacija, ali tu možete staviti do 6 ikonica horizontalno i 6 ikonica vertikalno, mada je dosta nepregledno tako.
ADW poseduje dobar broj kvalitetno urađenih tema za preuzimanje i to je jedna od stvari kojom se ističe. Neke od njih se plaćaju, dok je većina tema besplatna. U ADW Launcher-u postoji opcija za sakrivanje dock-a, ali i za sakrivanje status bar-a, tako da možete napraviti veoma minimalističku temu samo sa pozadinom i widget-ima na ekranu. Unutar fioke sa aplikacijama možete sortirati aplikacije tako što ćete praviti nove kataloge. Pravljenjem novog kataloga birate koje aplikacije želite da uključite u njega, kako bi ste tačno znali gde vam se šta nalazi, ako imate poveći broj instaliranih aplikacija. ADW poseduje stvarno masivan broj podešavanja, koje nećemo navoditi pojedinačno, već ćemo vam ostaviti screenshot-ove ispod, na kojima možete videte o čemu se radi. Naravno, kako bi ste odlučili da li vam se ovaj launcher sviđa ili ne, morate ga instalirati i lično isprobati.
Crazy Home Lite
Crazy Home Lite je zaista zanimljiv i nesvakidašnji launcher. Njegov glavni adut je to što možete imati čak tri različita desktop-a sa po pet početnih ekrana. Kako bi ste se prebacivali između ovih desktop-ova, dovoljno je samo prevući prstom ka dole i gore na ekranu, što će vam prikazati potpuno novu temu sa potpuno drugim rasporedom ikonica i widget-a, kako ste prethodno namestili.
Fioka sa aplikacijama u sebi ne sadrži nikakvo sortiranje po kategorijama, tako da vam ne ostaje baš previše mogućnosti da podelite aplikacije kako vi želite. Ono što jeste odlična kod ovoga launcher je to da možete uzimati stilove ikonica i pozadine iz drugih instaliranih tema za neke druge laucnhere – na primer, mi smo podesili pozadinu i stil ikonica iz teme za ADW launcher uz samo nekoliko klikova. Ovaj launcher takođe poseduje nešto manje podešavanja u poređenju sa prethodna dva launcher-a, ali mogućnost prelaženja između različitih stilova desktopa jednim pokretom prsta je stvarno primaljiva i savetujemo da isprobate ovaj laucnher.
GO Launcher EX
GO Launcher EXje stvarno privlačan launcher sa solidnim brojem podešavanja i tema. On poseduje i specifične GO widgete, koje možete dodatno preuzeti nakon instaliranja launcher-a, na primer twitter widget ili Task manager widget. Kao što je i uobičajno, dostupna su vam pet početna ekrana na koje možete stavljati vaše widget-e i ikonice. Mi smo radi primera preuzeli iPhone temu, koja daje ikonicama u dock-u i na ekranu sličan izgled kakav poseduju originalni iPhone telefoni. Ima dosta zanimljivih tema u izboru.
Što se tiče fioke sa aplikacijama, u njoj možete sortirati ikonice u redosledu kojim želite, pomerajući ih ispred iza druge aplikacije, baš onako kako vama odgovara. Takođe možete videti i nedavno pokrenute aplikacije, kao i aplikacije koje su trenutno pokrenute. U GO launcher je takođe ugrađen i task killer u samoj fioci, dok widget task menadžera morate preuzeti dodatno. Popriličan izbor tranzicija između ekrana, tranzicija u samoj fioci aplikacija, dobar broj tema i dodataka, ovaj launcher čine prilično dobrim izborom, definitivno ga isprobajte.
HeLauncher
HeLauncher u sebi poseduje solidan broj gotovih tema, koje samo trebate odabrati i primeniti. Pored toga, ne dozvoljava tranzicije ekrana, nema dodatne widgete, menjanje stilova ikonica. nema podešavanja rasporeda u fioci aplikacija – za njega se može reći da je prilično ogoljen za jedan laucnher. Pored gotovih izgleda dock-ova, zaista vam ne ostaje nikakav izbor za personalizaciju ekrana. Čak i reklamirani wallpaperi koji su reklamirani na slikama u izboru tema se pojavljuju kada odaberete neku temu. Ne možemo reći da smo oduševljeni ovih launcher-om, naš savet je da ga preskočite i pogledate šta još imate u ponudi.
Launcher7
Launcher7 je verovatno nešto najbliže kopiranju izgleda Windows Phone 7 smartfona, koji je poznat po korišćenju pločica u raznim bojama. Pri njegovom instaliranju dobijate pločice koje su najčešće korišćene, kao što su telefon, poruke, internet, market, kontakti, muzika i video klipovi. Pored toga možete dodati svoju pločicu sa određenom funkcijom,
Mi smo na primer dodali mailbox pločicu, kod koje možete birati koji tip poštanskog sandučete želite da u njoj bude prikazan. Mi smo radi primera podesili GMail nalog. U pločici se nakon toga pojavljivao broj poruka, a kada se na nju klikne, bivate preusmereni na baš gmail nalog, kako bi ste mogli da čitate poruke i slično. Takođe možete dodati i widget pločicu, koja će u sebi sadržati widget koji joj dodelite. Nismo baš oduševljeni kako je sve ovo rešeno, pošto su pločice statične, nisu aktivne kao na original Windows telefonima. Sekcija sa aplikacijama takođe ne oduševljava previše. U njoj možete nalaziti aplikacije po njihovom početnom slovu, ali kao što smo rekli, ceo launcher daje neki utisak praznoće i nedovršenosti. Možete ga isprobati, ali mi nismo preterano bili oduševljeni njime.
LauncherPro
LauncherPro je u svoje vreme kada se pojavio bio izuzetno popularan. Nažalost, pojavom drugih alternativa on je izgubio dobar deo svoje popularnosti, iako i dalje poseduje solidan broj opcija i podešavanja. Njegov dock naizgled dolazi sa pet mesta za prečice, ali tu postoji jedna začkoljica. Na površini tog dock-a možete prstom pomerati levo i desno, što će vam otkriti još prostora za nove ikonice, tako da možete imati ukupno 15 prečica u dock-u, što deluje dosta primamljivo.
Sa druge strane, ne poseduje veliki izbor menjaja izgleda dock-a, osim blage promene u njegovoj pozadini , tako da ste zarobljeni na jednom izgledu. Takođe, ne možete menjati kompletne stilove ikonica, ali možete menjati izgled pojedinačne ikonice, birajući sliku koja se nalazi u vašoj galeriji. Ovo je dobra stvar jer možete sami napraviti ikonicu kakvu želite na vašem računaru, ili je preuzeti od nekog drugog launchera i postaviti u dock. Dobra stvar takođe je to da možete namestiti da se broj notifikacija za poruke, pozive ili e-mail prikazuje direktno na ikonici dock-a. Takođe, tu je i solidan izbor tranzicija između početnih ekrana, koje u opcijama možete namestiti na čak sedam. Tu su i naizgled veoma lepo urađeni LauncherPro specifični widgeti – ali oni se plaćaju dodatno. Fioka sa aplikacijama je prilično jednostavna, bez ikakvih opcija za podešavanje. Sve u svemu, ovom Launcher nedostaje dosta stvari, ali on i dalje poseduje dosta opcija koje ga čine solidnim izborom.
MXHome Launcher
Naizgled običan launcher, dok se ne pomerite za jedno mesto u levo na početnom ekranu gde se prikazuje ovaj fenomenalni animirani časovnik sa prečicama na sebi. Ovaj časovnik takođe reaguje prema tome pod kojim uglom držite telefon, a kada zatresete telefon, iz njega ispadaju zrna kafe – veoma zanimljiva stvar. Iznad njega se nalaze prečice za često korišćene stvari, kao što su WiFi, Bluetooth, podešavanje zvuka, ali takođe je prisutan i indikator baterije. Koliko smo zaključili sa slika, postoji još dosta animiranih tema kao što je ovaj časovnik, ali se one nažalost plaćaju.
Sa druge strane, imate izbor od četiri stila dock-a, što nije zanemarljivo. Fioka sa aplikacijama je posebno zanimljiva. Ona se sastoji iz velikog broja kategorija, u koje se aplikacije svrstavaju. Takođe, aplikacije možete podeliti u kategorije po početnom slovu, ili čak po vremenu instaliranja aplikacije. Ove kategorije možete nešto detaljnije podešavati u zasebnom meniju. Tu je i veoma lepo odrađen indikator napunjenosti memorije telefona i SD kartice. Dosta zanimljiv launcher, itekako vredan isprobavanja.
My Launcher
My Launcher je pomalo uobičajnog izgleda. Njega najpre ističe mogućnost da postavite čak devet početnih ekrana, tako da možete da imate prostora da izbacite skoro sve svoje widgete ili ikonice na njih, po cenu bržeg pražnjenja baterije, kao i obično. Pored nekoliko zanimljivih tranzicija između ekrana, kao što je 3D kocka, nema preterano puno opcija koje ga ističu. Ne možete menjati stil dock-a, ikonica, dok je sama fioka aplikacija takođe bez ikakvog dodatnog podešavanja po kategorijama. Sve u svemu, prilično jednostavan launcher, kojim nismo nešto preterano bili oduševljeni.
Regina Launcher
Regina Launcher je launcher koji nam se najviše dopao od svih koje smo vam danas predstavili. Njegova cela pojava se vrti oko 3D efekata, što se nama zaista sviđa. Na primer, pomeranje između početnih ekrana će vas postaviti u pogled odozgo, u kome ćete videti sve ekrane naslagane jedan do drugog, a tu je prisutan i efekat refleksije na podu, što zaista izgleda dobro.
Početni ekrani nisu jedina stvar koja ima tri dimenzije. Fioka sa aplikacijama je takođe trodimenzionalna, kada se pomerate između ekrana u kojima se nalaze aplikacije, dok je dvodimenzionalna kada ne dirate ekran. Nažalost, nemate opciju da podešavate kategorije aplikacija. Na početnom ekranu je dostupan widget sa časovnikom, dok su na ostalim ekranim dostupni ToDo, Widget za sastanke i widget propuštenosti poziva i notifikacija poruka, neke od kojih morati dodati sami. Obavezno isprobajte ovaj launcher, jer je vizualno najbolji od svih koje smo vam danas predstavili, iako ne nudi preteranu funkcionalnost.
Regina Launcher-om završavamo današnji prikaz launcher-a. Nadamo da su naši kratki pregledi i screenshotovi bili od pomoći u biranju Launcher-a koji vam najviše odgovara. Ove pomenute launchere zaista morate sami isprobati kako bi ste videli njihove performanse i mogućnosti, kojih u nekim pomenutim launcherima ima popriličan broj. Ipak na vama ostaje koji nivo personalizacije želite da imate na svom telefonu, a ukusi se razlikuju… Toliko od nas za danas, do sledećeg čitanja!