Android aplikacije: najbolji sa Telenor Dobre Stvari konkursa

Prvi ciklus Telenor - Samsung konkursa u kojem su takmičari pravili Android aplikacije pomoću App Builder alatke nedavno je završen. Takmičenje je obuhvatalo ukupno četiri kategorije, u svakoj od kojih su proglašeni pobednici sa najboljom aplikacijom. Benchmark je tu sa ciljem da vam nešto detaljnije približi ove pobedničke aplikacije, ali takođe i zanimljive aplikacije koje su zauzele druga mesta u ovim kategorijama. Podsećamo vas da za pravljenje aplikacije nije bilo potrebno nikakvo predznanje programiranja, već samo dobra ideja, kreativnost ili inovacija...

Dragoljub Radovanović
Moramo priznati da je ideja iza osnivanja ovog takmičenja odlična. Telenor je u saradnji sa kompanijom Samsung organizovao konkurs u kome svako dobija šansu da se istakne svojom Android aplikacijom, bez obzira na to da li je upoznat sa Java programiranjem ili ne. Ono u konkretnom slučaju nije bilo bitno jer je Telenor obezbedio App Builder alatku iz koje na jednostavan način prevlačenjem i slaganjem gotovih elemenata pravite vašu aplikaciju. Tehnički deo pravljenja je rešen, tako da je za dobru aplikaciju bila potrebna ideja i malo kreativnosti sa vaše strane. Više o tome možete pročitati u drugom tekstu koji se nalazi na našim stranicama.
Prvi ciklus ovog takmičenja trajao je od 17. januara do 17. aprila tekuće godine, ali ako ste propustili priliku, imate još jednu šansu da napravite vašu aplikaciju i učestvujete, pošto je počevši od juče krenuo novi ciklus koji će trajati do 16. avgusta. Mi smo tu sa namerom da vam bliže predstavimo pobedničke aplikacije prvog kruga, ali kako bi malo proširili priču, pominjemo i aplikacije autora koji su zauzeli drugo mesto. Konkurs Dobre stvari za najbolju Android aplikaciju je obuhvatao četiri kategorije – Najbolje adaptiran Web sajt, Najbolji dizajn, Glasovi publike i Najbolje ideje.

Pobednici u prve tri pomenute kategorije dobili su najvrednije nagrade, tačnije Samsung televizor, druga mesta takođe vredan Samsungov tablet dok su trećeplasirani osvojili Samsung smartfon. U kategoriji Najbolje ideje, deset autora je osvojilo šestomesečnu pretplatu na Telenor Deezer servis. Novi ciklus uključuje nešto drugačije kategorije – Omiljeno mesto za izlazak, Turistička destinacija, Događaj, a takođe imamo i kategodiju Najbolje ideje. Osmislite dobru aplikaciju u ovim kategorijama i imaćete priliku da budete u prva tri mesta i osvojite vredne nagrade, ali u međuvremenu pogledajmo koje su to aplikacije bile najbolje u prvom ciklusu ovog takmičenja.


 Aplikacija Narodno pozorište
U ovoj kategoriji pobedu je odneo Stefan Radosavljević sa svojom adaptacijom zvaničnog sajta Narodnog pozorišta. Benchmark je tu da vam pobliže opiše ovu aplikaciju i s obzirom na to da su autori bili ograničeni na gotove elemente u App Builder alatki, možemo reći da aplikacija deluje dosta dobro. Pokretanjem aplikacije prikazuje se uvodni ekran koji prikazuje crvenu tapetu sa dezenom i logo Narodnog pozorišta u dnu. U vrhu svake aplikacije sa konkursa nalazi se siva traka sa Telenor i Samsung logotipima. Ispod njega nalazi se zaglavlje aplikacije kakvo možemo naći i na zvaničnom sajtu. Aplikacija je podeljena u šest kategorija, od kojih se vide četiri, dok preostale dve otkrivate prevlačenjem prstom u levo.
Zanimljiv element u ovoj aplikaciji su smenjujuće slike na kojima se nalaze imena predstava i datumi njihovih premijera. Ispod njega predstavljenje su nove premijere predstava po žanrovima Drama, Opera, Balet a takođe imate i sličicu koja vas vodi na stranicu sa više informacija o Muzeju Narodnog pozorišta. U samom dnu tu su male ikonice koje vode na Facebook i Twitter stranice pozorišta. U aplikaciji možete pročitati vesti, repertoar, dobiti informacije o ceni ulaznica i kategorijama sedišta, spisak predstava u tri kategorije, i kontakt informacije pozorišta. Aplikacija nam se svidela i predstavlja stvarno lepu adaptaciju sajta.


 
Med PR
Nije reč o izjavi za štampu o medu, već o adaptaciji sajta Medicinskog fakulteta, Univerziteta u Prištini, koji ima privremeno sedište u Kosovskoj Mitrovici. Otvaranjem aplikacije dobija se bela pozadina sa uvećanim “pečatom” fakulteta, tačnije njihovog logoa. Zaglavlje aplikacije sadrži logo i pun naziv univerziteta na beloj pozadini. Element koji se nalazi ispod ima crvenu pozadinu i kategorije kojih ima ukupno pet, od kojih su tri vidljive na ekranu, dok preostalim pristupate prevlačenjem prsta preko površine elementa u desno. Ispod njega tu su fotografije medicinske opreme, kroz koje šaltate prevlačenjem prsta u levo ili desno.
Na naslovnoj strani imamo linkove koji nas unutar aplikacije vode na informacije o fakultetu, o studijama i Družimo se ponovo sekciji koja ima cilj da okupi bivše studente na jedno mesto. U dnu se nalazi brojač sa ukupnim brojem poseta sajtu. Neke od ostalih kategorija su Ispitni rok sa informacijama u tri oblasti medicine, informacije o studentskom parlamentu i obaveštenjima vezanih za fakultet, zatim Praxis medica naučni časopis koji možete pregledati u elektronskom izdanju i na kraju kategorija sa kontakt informacijama o Medicinskom fakultetu, takođe sa delom u kojem možete postaviti pitanja i sugestije. Još jedna odlična adaptacija sajta, koja je po našem mišljenju možda i nešto bolja od pobedničke aplikacije.


 Nail Art
Nismo baš sigurni koliko procenata ženske populacije posećuje Benchmark, ali muški deo koji ga posećuje svakako može ovu aplikaciju preporučiti svojim devojkama ili suprugama. Radi se o veoma lepo urađenoj aplikaciji čija je tema umetnost lakiranja noktiju. Muškarci takođe mogu pregledati aplikaciju u cilju nalaženja nekog primera lakiranja koji mogu predložiti nežnijem polu. Pokretanjem aplikacije u uvodnom ekranu nalazi se slika u kojoj je nokat lakiran u crvenu boju i Nail Art logo u zelenom krugu. Ispod sivog elementa sa organizatorima koji se nalazi u svakoj aplikaciji, smešteno je zaglavlja sa gradijentom ljubičaste boje, koji deluje lepo. Pozadina aplikacije je takođe ljubičasta, samo malo svetlije nijanse.
Element koji se nalazi ispod je slika ženske osobe sa karminom na usnama i lakiranim noktima, u čijem je levom delu ispisano Nail Art katalog. Boja noktiju je podeljena u sedam kategorija – crvena, ljubičasta, plava, žuta, zelena, bela i siva i na kraju crna boja, a takođe ispod imate kategoriju sa sedam Nail Art lekcija koje su lepo ilustrovane fotografijama korak po korak. Ono što se nama dopada kod ove aplikacije je pregršt primera, tačnije fotografija u višoj rezoluciji kroz koje vršite navigaciju prevlačenjem levo ili desno. Ne razumemo se baš preterano u lakove i nokte, ali aplikacija sadrži stvarno lepe i maštovite primere, koje će se svakako dopasti ženskoj populaciji. Stvarno lepo dizajnirana aplikacija i po našem mišljenju zaslužena pobeda.


Zrenjaninski jelovnik
Aplikacija koja je osvojila drugo mesto u kategoriji Najbolji dizajn ima i zanimljivu tematiku pored svog lepog dizajna. Ova aplikacija nosi ime Zrenjaninski jelovnik i bavi se prehrambenim ustanovama koje se nalaze u ovom manjem gradiću. Uvodni ekran apliakcije ima belu pozadinu na čijoj se sredini nalazi interesantan logo sa crvenim trakama, jelovnikom i priborom za jelo. U zaglavlju aplikacije tu je takođe crvena traka sa imenom aplikacije, dok je pozadina aplikacije imitacija izgužvanog papira.
Glavni element ove aplikacije je kvadratna slika koja se automatski smenjuje i u sebi sadrži kategorije kao što su Caffe & Lunch, Picerije, Hamburgerije, Restorani i Poslastice, sa fotografijama visoke rezolucije od kojih će vam sasvim sigurno krenuti voda na usta. Klikom na neku od ovih kategorija dobijate spisak lokala sa detaljima kao što je radno vreme, adresa i lokacija na Google mapama. Ispod fotografija nalazi se tri elementa – Blog sa iskustvima i fotografijama lokala i obroka po kategorijama hrane, kao i cenom, zatim interesantna Dodaj jelovnik opcija u kojoj sami možete dodati novi lokal sa svim pomenutim informacijama i fotografijama i na kraju Kontakt informacije. Takođe jako lepo dizajnirana aplikacija, a uz to i dosta korisna ako želite da posetite Zrenjanin i u njemu se lepo najedete.


 Radionica Stojanović
Najviše glasova publike osvojila je aplikacija autor Bojana Ćirića i samim tim našla se na prvom mestu u ovoj kategoriji. Kao što samo ime govori, ova aplikacija ima cilj da predstavi radionicu Stojanović. Pokretanjem aplikacije dobija se jako lep uvodni ekran sa pozadinom izgrebanog lima i imenom radionice koje je napravljeno od ukivanih metalnih delova. U zaglavlju aplikacije smešten je element sa crno belom pozadinom i interesantnim logoom firme. Ispod njega nalazi se spisak kategorija preko kog prevlačite prstom kako bi ih videli sve. Sledeći element u aplikaciji su fotografije koje se smenjuju i predstavljaju usluge koje ova radionica nudi – farbanje, savijanje, struganje, sečenje, itd.
Na početnoj strani se nalazi sekcija O Nama, sa informacijama o firmi, u kojem možete videti njen istorijat i viziju budućnosti. U dnu stranice takođe imate linkove koji vode ka određenim kategorijama aplikacije. U kategoriji Proizvodni kapaciteti dobijate informacije i fotografije o mašinama za sečenje, savijanje, rolovanje, struganje, glodanje i bušenje, zavarivanje, farbanje i plastifikaciju. Tu su takođe i Reference i Kontakt informacije ove radionice, sa adresom, telefonima i lokacijom na Google mapama. Sve u svemu, dosta lepo urađena aplikacija.


Kviz upoznaj Srbiju
Pored aplikacije u kojima samo dobijate informacije, evo i jedne aplikacije u kojom možete da se zabavite i nešto da naučite o Srbiji. Dejan Babić je spremio interesantan kviz za pitanjima iz više oblasti. Krenimo od pokretanja aplikacije gde dobijate uvodni ekran u kome se nalazi srpska zastava sa grbom i u plavom delu zastave ime aplikacije. Zaglavlje aplikacije je crvene boje i ispod njega je kao glavna fotografija odabran Hram Svetog Save u Beogradu.
Ispod se nalaze kategorije pitanja, iz oblasti Istorije Srbije u političko istorijskom smislu, Geografije, Književnosti i Sporta. U dnu aplikacije takođe u crvenom polju nalazi se ime autora. Svaka od ovih kategorija ima plavi element čijim klikom na njema započinjete kviz. Pitanja su označena rednim brojem i imaju četiri moguća odgovora, od kojih je naravno samo jedan tačan. Kviz traje sve dok ne pogrešite, a u slučaju da date netačan odgovor začuće se zvuk i veliki crveni X, a ispod dobijate ukupan broj osvojenih poena. Interesantan i lepo osmišljen kviz sa jedinom zamerkom što ako pogrešite ne vidite koji je odgovor zapravo bio tačan.


 Prva pomoć
U kategoriji Najbolja ideja, nama je od deset naslova za oko zapala baš ova aplikacija za koju smatramo da je dosta korisna. Nesreće se nažalost dešavaju a ova aplikacija vam pokazuje kako da naučite prvu pomoć za različite tipove povreda. Pokretanjem aplikacije dobijamo crveno beli uvodni ekran sa delimičnim prikazom kategorija. Ne znamo da li je to svuda ali početni ekran ove aplikacije na SGS3 modelu deluje da ne iskorišćava celu površinu ekrana već samo jedan deo. U crvenom elementu nalazi se tekst Prva pomoć, ispod njega fotografija i ispod nje pet kategorija sa zelenim ikonicama sa krstom.
Ovde možete naučiti prvu pomoć u oblasti krvarenja, preloma, opekotina, uganuća i reanimacije sa detaljnim uputstvima po koracima šta treba da radite. U dnu aplikacije nalaze se brojevi hitnih službi. Dosta jednostavna ali opet i aplikacija koja se može pokazati dosta korisnom.


 
Aplikacija sa Benchmark tematikom na konkursu
Iako nije osvojila neku pobedničku poziciju, svejedno imamo to zadovoljstvo da se podičimo aplikacijom našeg vernog čitaoca Gorana Živanovića, koji je kreirao Benchmark aplikaciju za Android, što znači da sada dobijate i alternativu zvaničnoj Benchmark aplikaciji! Nova aplikacija vam, slično zvaničnoj, omogućava da brzo i lako putem mobilnih uređaja baziranih na Android platformi pretražujete sadržaje našeg sajta. Aplikacija je kao i ostale potpuno besplatna i dostupna za preuzimanje na portalu Dobre Stvari.
Pokretanjem aplikacije dobijate uvodni crni ekran sa sivo-belim Benchmark logotipom u sredini. U vrhu aplikacije takođe je smešten Benchmark logo i natpis, a desno od njega malo slovo “i” , klikom na koje dobijate informacije o aplikaciji, ali takođe i informacije o našem sajtu. Aplikacija ima crnu pozadinu i velike sive elemente koji predstavljaju sekcije našeg sajta. U dnu aplikacije nalaze se linkove ka našem YouTube kanalu, Facebook, Twitter i Google+ stranicama. Klikom na neku od kategorija njeno ime dobija interesantan zeleni sjaj, nakon čega ćete dobiti stranicu sa vestima i testovima u toj kategoriji.
Otvarenjem nekog naslova bićete odvedeni na Benchmark stranicu gde se ova vest ili test nalazi, ali ne u Browseru već u stranici direktno unutar aplikacije. Svakako interesantna alternativa našoj zvaničnoj aplikaciji, koju smo dobili zahvaljujući vernom čitaocu, kome se ovom prilikom zahvaljujemo.


 
Zaključak
Za sam kraj, ostaje nam da najavimo i naredni ciklus ovog takmičenja u organizaciji kompanije Telenor. Takmičari će tokom naredna tri meseca, koliko će trajati drugi krug takmičenja, imati šansu da osvoje Samsung 3D televizor UE-40F6510, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy Note8 ili šestomesečnu pretplatu na Deezer servis. Najbolje aplikacije u svim kategorijama, kao i ideje u kategoriji „Najbolji predlog ideje”, bira žiri. U okviru kategorije „Najbolji predlog ideje” korisnici mogu opisno dati predlog aplikacije a deset najkreativnijih će biti nagrađeno šestomesečnom pretplatom na Telenorov Deezer servis.
Svaki korisnik može napraviti do 20 aplikacija koje može prijaviti na takmičenje i predložiti 3 ideje. Određene su i kategorije u kojima će se nagrada dodeljivati i to su:
Omiljeno mesto za izlazak – predstavi putem aplikacije tvoje omiljeno mesto za izlazak (kafić, restoran, klub, pozorište, bioskop, odnosno sva mesta na kojima volite da boravite sami ili sa svojim prijateljima).
Turistička destinacija – kroz aplikaciju pruži svim korisnicima relevantne informacije o nekoj turističkoj destinaciji (grad, selo, banja, letovalište, zimovalište, planina, jezero itd.).
Događaj – prikaži kroz aplikaciju događaj koji je na tebe ostavio utisak ili imaš želju da mu prisustvuješ (manifestacija, koncert, sportski događaj, kulturni događaj, sajam itd.)
Najbolja ideja – najbolja opisana ideja (tema, sadržaj, izgled strana i svih funkcionalnosti) aplikacije. Svima želimo puno uspeha u novom ciklusu takmičenja, i pozivamo sve zainteresovane da se okušaju u istom. Ne zaboravite, nije potrebno programersko znanje, već se sve radi pomoću gotove alatke, što omogućava svima da se oprobaju u kreiranje svoje Android aplikacije!  

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi