Dragoljub Radovanović
Android aplikacije: Zdravlje i fitnes
Iako život u doba računara i interneta ima svojih prednosti, uvek postoji taj određeni procenat ljudi koji pretera sa provođenjem vremena ispred monitora, do te tačke da se fizičke aktivnosti često zanemaruju. Usled slabijeg kretanja, a dužeg sedenja na našim udobnim stolicama, utičemo negativno na naše zdravlje, što tokom vremena može dovesti do komplikacija. Situacija će svakako biti lošija, ako u to uključimo nezdravu ishranu i ispijanje sokova sa dosta šećera, što često može da dovede do povećanja telesne težine. Ako ste se prepoznali u ovome što je rečeno, ili možda na vreme želite da sprečite da se ovako nešto ne dogodi, veliku pomoć i motivaciju možete naći u određenim aplikacijama na vašem Android mobilnom telefonu.
Ove aplikacije vam mogu biti jako korisne, jer uz njihovu pomoć možete sebi vrlo lako zadati određene ciljeve za zdraviji život i bolju kondiciju, a to uključuje praćenje i čuvanje detaljnih statistika vaših aktivnosti, kontrolisanje vaše ishrane ili savete i uputstva za vežbanje. Deo vremena koji provodite ispred računara, možete konvertovati u nešto korisnije, kao što je vožnja bicikla, trčanje ili rađenje vežbi, a aplikacije koje smo vam pripremili, pomažu vam da vodite računa o tim aktivnostima. Pogledajte o kojim se to aplikacijama radi.
CardioTrainer
CardioTrainer je postala veoma popularna aplikacija na Android Marketu, upravo zbog činjenice da nudi dosta, iako je sama aplikacija još uvek beta verzija. To znači da će neke opcije biti čak i poboljšane ili dodate, ali daleko od toga da nešto nije u redu sa ovom aplikacijom. Postoje dve verzije, jedna koja je besplatna i druga koja nudi proširene mogućnosti, ali je potrebno platiti 10$ za konvertovanje u Pro verziju. Kada pokrenete aplikaciju, sačekaće vas glavni ekran, u kojem se vrhu nalazi raspored aktivnosti. Klikom na deo u zaglavlju, otvara se detaljniji ekran, u kojem dobijate mogućnost da u određeni dan nedelje dodate neku od preko 40 aktivnosti koje su vam ponuđene. Znači, možete dodati ili trčanje, vožnju bicikla, jogu, dizanje tegova ili mnoge druge dostupne, u određeni dan sedmice i u mini kalendaru dobiti simbol te aktivnosti. Takođe je moguće namestiti alarm u koje vreme želite da aktivnost izvršavam, koliko vremena pre aktivnosti želite da namestite podsetnik i koliko će aktivnost trajati.
Klikom na zeleno dugme na početnom ekranu možete nameštati i aktivnosti, kako bi se reklo usput i neplanirano, gde dobijate mogućnost takođe da namestite ciljeve, bilo da su oni vremenski, ili se tiču razdaljine. Na ekranu se pojavljuje Google mapa sa vašom lokacijom, gde morate uključiti vašu GPS opciju, koja će pratiti vaše kretanje. Takođe postoji i muzički plejer ugrađen u samo aplikaciju, koji automatski počinje sa pesmama koje imate na telefonu, čim krene neka aktivnost. Aplikacija prati koliku ste razdaljinu prešli i ucrtava je na mapu plavom linijom, prati pređenu razdaljinu, utrošene kalorije i prosečnu brzinu kretanja. Sve ove statistike bivaju sačuvane nakon završetka aktivnosti. Takođe se prati i promena nadmorske visine, ukoliko se penjete i spuštate, aplikacija će vam tačno reći koja je razlika bila u pitanju. Imate opciju da u podešavanjima namesite da vidite koliko ste kalorija utrošili tokom dana ili nedelje, što će vam pružiti dodatnu motivaciju. Još jedna zanimljiva stvar je to da dobijate glasovne poruke na određenoj razdaljini ili proteklom vremenu, a moguća je i takozvana “trka protiv sebe”, gde se glasovno najavljuje cela ruta u odnosu na prethodni put, tako da će moći dodatno da se potrudite da oborite svoj rekord.
NoomWeightLoss
NoomWeightLoss aplikacija je direktno povezana sa CardioTrainer aplikacijom, iako se ona posebno skida sa Android Marketa. Ona vam pomaže da postavite željenu težinu na koju želite da se spustite, koliko kilograma planirate da gubite nedeljno i koliko puta nedeljno želite da vežbate da bi ste to postigli. Ovaj deo aplikacije je direktno povezan sa CardioTrainer aplikacijom, jer pomoću nje određujete kada će se desiti te aktivnosti i koji će biti njihov tip. Još jedna bitna stvar kod ove aplikacije je praćenje ishrane. Pomoću rasporeda i predefinisanih tipova hrane, možete tačno uneti šta se jeli u toku dana, da li je obrok bio zdrav, normalan ili nezdrav i koliko je kalorija unete u odnosu na to. Pomoću te informacije možete da pratite dozvoljeni unos kalorija u jednom danu i videti presek između zdrave, normalne i nezdrave hrane u vidu grafikona u obliku pite. Takođe, imate mogućnost da nameštate koliko je obiman bio obrok i dobiti neke informacije o tipu hrane koji ste uneli u vaš organizam, savet kako je pripremiti i koja pozitivna svojstva poseduje.
Endomondo
Endomondo je takođe lepo osmišljena aplikacija za praćenje aktivnosti, baš kao i CardioTrainer. Na početnom ekranu možete birati tip aktivnosti, iz nešto poduže liste, da li će se prikazivati razdaljina, vreme, brzina, kalorije ili slične stvari kao drugo polje. Možete se povezati sa svojim prijateljima i pratiti njihov napredak i porediti ih sa svojim, što vam može dati dodatnu motivaciju da trenirate jače i duže, kako biste oborili nečiji rekord. Ne postolji ništa bolje od prijateljskog rivalstva, a to je jako korisno za vaše zdravlje, osim ako pokušavate da uradite nešto što je nemoguće za vašu spremnost i time se povrediti u procesu. Takođe postoji ugrađeni sistem poruka u samu aplikaciju, gde možete ćaskati sa svojim prijateljima u vezi svojih dostignuća. Svaku aktivnost koju odradite beleži se na Endomondo serverima, tako da ćete uvek imati pristup njima, čak i preko računara. Ono što je takođe zanimljivo je to da možete svoju aktivnost podeliti sa svojim prijateljima na Facebook-u i pružiti im tačnu mapu kuda ste trčali ili vozili bicikl i koliko ste kilometara prešli. Endomondo ima opciju za muziku, ali to je samo prečica do vašeg muzičkog plejera, nije ugrađena kao kod CardioTrainer aplikacije. Obe aplikacije su dobre, iako CardioTrainer poseduje nešto više opcija, ali svakako treba isprobati i Endomondo kao alternativu.
Jefit
Jefit je aplikacija koja se isključivo bazira na konkretnim vežbama, umesto na spoljašnje aktivnosti kao prethodne aplikacije. Ovu aplikaciju definitivno trebate da posedujete ako posećujete teretanu, ili ako posedujete neku opremu u svom domu. Na početnom ekranu, označeno plavim dugmetom, možete dobiti rutinu koja je preporučena za početnika, koja je napravljena tako da gađa dva dela tela u jednom danu tokom nedelje, četiri puta nedeljno. Na primer, ponedeljak je ostavljen za grudi i triceps, sreda za leđa biceps i podlakticu, petak za ramena i noge, a subota za trbušnjake. Naravno, ovo je neki standardni plan za početnika, koji vi kasnije možete promeniti dane, obrnuti rutinu, dodati sami vežbe i slično.
Druga po redu ikonica, koja je zelene boje, vam daje grafički prikaz svih mišića koje čovek poseduje, tako da možete kliknuti na bilo koji od njih, kako bi ste videli koje ih vežbe pogađaju. Na primer, za grudi postoji dosta različitih vežbi, koje uključuju dizanje tegova iz bencha, ali i korišćenje bućica, sklekovi i razne druge metode. Imate mogućnost da dobijete grafičku animiranu prezentaciju kako se izvode sve vežbe, ali je potrebno instalirati dodatni plugin sa Android Market-a, koji je inače besplatan. Svaka vežba je veoma detaljno opisana, tako da gotovo ne postoji mogućnost da je pogrešno uradite. Možete podesiti težinu, ponavljanje vežbe, kao i namestiti koliki će vam biti odmor između ponavljanja, tako da ste maksimalno u kontroli nad vežbama. Postoji i sekcija sa statiskama korisnika, gde unosite težinu, visinu, procenat masti u telu, kao i praćenje obima raznih delova tela. Za sve ovo postoji i kalendar, tako da ćete znati šta ste tačno radili od vežbi tokom nekom dana u mesecu. Kao što smo rekli, ovo je obavezna aplikacija za one koje posećuju teretanu ili je imaju u svom domu.
Recipe Search
Poslednja aplikacija ovog puta, je isto veoma bitna. Reč je o aplikaciji sa ogromnom bazom recepata, u kojoj možete pronaći jela koja odgovaraju vašem tipu ishrane. Pravilna ishrana je najbitnija stvar u održavanju zdravog i fit tela, to je opšte poznata stvar. Odmah na početnom ekranu aplikacije imate polje za pretraživanje recepata, gde je dovoljno ukucati jednu reč iz recepata, gde ćete dobiti spisak svih recepata koji sadrže tu reč. Takođe imate opciju koja vam izlistava sve kategorije hrane, a zaista smo se oduševili koliko je broj kategorija prisutan u aplikaciji, koji sadrže hiljade recepata za pripremu hrane. Ipak, postoje glavne kategorije u vidu glavnih jela, dezerta, peciva, užina i predjela, recepata za specijalne dijete i još mnogo toga. Sami recepti su jako lepo koncipirani i podeljeni su u sastojke koje direktno možete naći na google-u ako vam nisu poznati i recepta koji je podeljen u korake. Svi recepti su podeljeni tako, na primer recept za kuvanu piletinu koja uključuje 7 sastojaka u 3 koraka. Sve sastojke možete da dodate u ugrađenu listu za kupovinu koje recept zahteva, iz koje ih možete precrtati kako ih redom nabavljate, ali možete dodati i svoj sastojak u listu. Cela aplikacija je urađena veoma lepo i pregledno, tako da je svakako morate probati, ako kuvate za sebe i želite da se hranite pravilno, ali da to ne bude neka rutina iste hrane.
Ovim završavamo pregled android aplikacija iz oblasti zdravlja iz fitnesa, barem što se tiče u ovoj tački vremena, verovatno će biti čak i boljih aplikacija u budućnosti koje ćemo svakako uključiti u neke od narednih pregleda iz ove kategorije. Ove aplikacije koje smo pomenuli danas, mogu da pruže mnogo bolju organizaciju i motivaciju koja vam je potrebna pri vežbanju ili bavljenju spoljašnjim fizičkim aktivnostima, tako da je naš savet da ih svakako isprobate, ukoliko posedujete Android uređaj.