Game Booster v3.3.1: Softver za gejming optimizaciju sistema

Moramo priznati da nikada nismo verovali programima koji obećavaju drastično bolje performanse u igrama, radeći kojekakve optimizacija operativnog sistema i gaseći aplikacije i servise koji rade ispod haube OS-a, a koji igračima kradu dragocene megaherce i megabajte RAMa, koji bi mogli da im donesu koji frejm više u omiljenim igrama. Game Booster 3.3.1 je upravo jedan takav. Da li je IOBit zaista napravio softver koji poput čarobnog štapića mo&#

Milan Jović

Game Booster v3.3.1: Softver za gejming optimizaciju sistema

Optimizacija sistema

Game Booster u svojoj poslednjoj 3.3.1 verziji teži tričvih 5.3 megabajta. Nakon brze instalacije dočekao nas je dopadljiv korisnički interfejs u kombinaciji crvene i nijansi tamno sive boje. Centralno mesto glavnog prozora zauzima veliko Start Boost dugme. Odmah ispod je Configure opcija za njegovo konfigurisanje, sa zasebnim listama aktivnih procesa, nepotrebnih servisa, servisa koji nisu deo Windows operativnog sistema i jedna koja grupiše ostale optimizacije, poput oslobađanja (defragmentacije) RAM memorije, gašenja Windows Update komponete sistema, pa čak i gašenja Explorer.exe procesa.
 


 

Pored svake stavke u listama, tu je i detaljan opis svakog servisa, odnosno procesa, tako da nismo imali nikakve nedoumice oko njihove funkcije i važnosti za normalno funkcionisanje sistema, što je svakako plus, naročito kod stavki iz čijih imena nije moguće naslutiti čemu služe. Kod liste sa procesima, pored opisa, tu je i skala koja u procentima prikazuje “nevažnost” procesa za igranje igara, kao i zauzeće RAM memorije svakog aktivnog procesa – podatak koji se osvežava na svakih par sekundi.
 


 

Dobra stvar je to što je Game Booster sam obeležio (čekirao) sve procese i servise koji nisu od važnosti za normalno funkcionisanje sistema i igranja igara. Mi smo samo proverili liste i obeležili još par stavki, a jedna od njih je i antivirus softver, koji je Game Booster automatski gasio do svoje 3.0 verzije (što se mnogim korisnicima nije dopalo). Klikom na Start Boost dugme, program je za samo par sekundi pogasio sve ono što smo obeležili u listi (20-ak servisa i 10-ak procesa,) i izbacio grafikon sa očekivanim poboljšanjem performansi u igrama, koji je obećavao ambicioznih 40 procenata. Ipak, realnost je nešto sasvim treće.
 


 

Test konfiguracije, rezultati i utisci

Kako je ovakav softver namenjen pre svega onima sa slabijim konfiguracijama iz kojih je poželjno izvući i poslednji atom snage kako bi pružile prihvatljiv broj frejmova, program smo testirali na Lenovo IdeaPad S205 netbook-u, sa AMD Brazos platformom sa 4GB memorije. U pitanju je APU čip koji objedinjuje E-450 procesor i Radeon HD 6320 GPU, a koji koristi sistemski RAM kao video memoriju. Program smo testirali u više benchmark programa i demoa, kao što su onaj za Resident Evil 5, Stalker Call of Pripyat, Street Fighter IV, Company of Heroes, World in Conflict, kao i dva sintetička – 3Dmark03 i AquaMark3.

Razlog zašto ispod ovih redova nema gomile grafikona sa rezultatima je u tome što su razlike pre i posle klika na Start Boost dugme bili na nivou statističke greške u gotovo svim testovima. Čak nam se u par testova desilo da rezultati nakon optimizacije sistema budu za nijansu lošiji nego pre, što samo ide u prilog ovoj tvrdnji. Game Booster smo testirali i na prilično snažnijoj desktop konfiguraciji sa overklokovanim Intel Core i5 2500K procesorom, 8 GB RAM-a i GeForce GTX 460 1 GB grafičkom kartom i rezultati su i ovog puta bili gotovo identični. Subjektivan utisak koji je autor stekao tokom igranja igara sa i bez ovog programa je samo potvrdio da nema vidljivog boljitka u performansama, barem ne na ovom hardveru.
 


 

Ipak, verujemo da bi Game Booster bio prilično efikasniji kod zastarelih konfiguracija, naročito kod onih sa malo RAM memorije, jer je na našim test mašinama defragmentovao, odnosno oslobađao između 100 i 350 megabajta RAM-a, što u relativno novim igrama može itekako da znači ako imate dva ili manje gigabajta memorije, a pritom mnogo aplikacija koje rade u pozadini, a koje su totalno nepotrebne za vreme igranja.
 


 

GameBox

Ipak, kao što smo spomenuli na početku testa, Game Booster ima jednu interesantnu mogućnost koja nam se naročito dopala, a koju nismo videli kod drugih programa slične namene. U pitanju je GameBox opcija koja detektuje i prikazuje prečice instaliranih igara koje je pronašla na hard disku, uključujući i one vezanih za vaš Steam nalog (sa kojima se odlično snalazi). Ako joj je neka promakla, uvek možete jednostavno prevući ikonicu igre sa desktopa u prozor GameBox-a gde će i ostati. Duplim klikom na ikonu igre (ili jednim klikom na ikonu i jednim na Boost & Launch dugme pri dnu prozora) Game Booster će za par sekundi izvršiti sve potrebne optimizacije i startovati igru. Nakon izlaska iz igre, program će istog trenutka ponovo aktivirati sve procese i servise i vratiti sistem u stanje pre njenog pokretanja.
 


 

GameBox “feature” nam se dopao iz nekoliko razloga. Prvi je taj što nas je rešio desetina ikonica sa desktopa, a drugi je to što u duetu sa Boost opcijom optimizaciju sistema zaista radi brzo, efikasno i gotovo neprimetno, a isto tako vraća sve “na staro” nakon zavšetka igračke sesije. Treba imati u vidu da uvek kada je Game Booster aktivan (crvena ikonica u taskbar-u) program automatski vrši optimizaciju, bilo da ste igru pokrenuli preko desktop prečice, iz foldera, GameBox-a ili neki drugi način. Ovu opciju je moguće isključiti u podešavanjima, nakon čega je potrebno manuelno pokrenuti, odnosno resetovati optimizacije. U svakom slučaju, u pitanju je prilično interesantno i korisno rešenje koje smo se brzo navikli i počeli da koristimo svakodnevno.

Bagovi

Ipak, Game Booster ili preciznije njegova GameBox komponenta nije bez bagova. Tako nije prikazivao ikone određenih igara, dok je drugih, pored imena ispisivao i jezik na kome je igra ili imena izvršnih fajlova koja se često razlikuju od naslova igara (što se da ispraviti pomoću klasične Rename opcije). Ono što bi smo voleli da vidimo u nekoj narednoj verziji je mogućnost kreiranja kategorija, odnosno sortiranje igara (po žanrovima na primer), kao i mogućnost promene veličine ikonica koje su nešto manjih dimenzija od standardnih. Tek tada bi GameBox zaista mogao da postane odlična “lansirna rampa” za pokretanje igara.
 


 

Korisne sitnice

Game Booster u svom poslednjem izdanju ima još par kečeva u rukavu. Jedan je opcija defragmentacije foldera sa igrama u cilju bržeg startovanja igara i kraćeg učitavanja nivoa. Naravno, ako relativno često koristite Windows ili neki drugi program za defragmentaciju hard diska ili particije sa igrama, ova opcija vam neće biti od neke koristi. Klikom na Analyze dugme u Diagnose tabu, Game Booster brzo skenira sistem i pruža uvid u sve njegove komponente, kao što su detaljna specifikacija hardvera, verzije drajvera, detalji o aktivnim procesima i servisima zajedno sa još gomilom podataka koje je moguće sačuvati u tekstualni fajl.
 


 

Poslednja, ali ništa manji interesantna mogućnost nalazi se pod Drivers tabom, a prikazuje za koji hardver postoje novi drajveri i istovremeno nudi opciju za njihovo preuzimanje sa interneta. Iako je ova opcija daleko rudimentarnija od onoga što nude namenski programi, ipak predstavlja poželjan dodatak  koji može biti naročito koristan manje upućenim korisnicima. Na našem sistemu, program je pronašao noviju verziju Realtek Audio drajvera, kao i drajvera za mrežnu kartu, pa verujemo da možemo da zaključimo da ovaj posao obavlja kako treba.
 


 

Game Booste nudi sasvim dovoljno osnovnih opcija u kojima je moguće podesiti da li će startovati zajedno sa operativnim sistemom, nakon koliko sekundi će se prozor smanjiti u taskbar nakon pokretanja igre odnosno Start Boost opcije, kao i to da li će podešavanja vratiti na staro nakon izlaska iz igre. Tu je i mogućnost editovanja prečica na tastaturi za pokratanje i gašenje Boost opcije, kao i jedna koja se odnosi na UI, a koja omogućava promenu transparentnosti prozora.
 

Zaključak

Iako je dobitak u performansama na modernim konfiguracijama bio zanemarljiv, Game Booster će umesto vas izvršiti apsolutno sve softverske intervencije koje vam mogu pasti na pamet, a to pritom čini vrlo brzo, efikasno i gotovo neprimetno. Tu je i psihološka komponenta korišćenja ovog programa, koji će vas, ako ništa drugo, ubediti da ste uradili apsolutno sve što je u vašoj moći da iz svog sistema (barem kada je njegova softverska strana u pitanju) izvučete maksimum u igrama. Žao nam je što program nismo bili u prilici da probamo na konfiguraciji sa manje RAM memorije, gde bi boljitak sigurno bio daleko uočljiviji.
 


 

Na kraju, primarna namena (optimizacija sistema zarad boljih performansi u igrama) Game Booster-a je na zanimljiv način zaokružena GameBox komponentom, čineći od njega pravu platformu za “čišćenje terena“ pred pokretanje igara, kojoj samo nedostaje malo peglanja, a koja pritom pruža solidnu osnovu za buduća proširenja kojima se nadamo u nekoj novijoj verziji. U svakom slučaju, ne možemo a da ne preporučimo da makar probate ovo malo parče softvera, bez obzira na to koliko snažnu konfiguraciju imate. Kao što stara izreka kaže – ako ne škodi, može samo da koristi.

Developer: IOBit

Softver: Game Booster

Verzija: 3.3.1 (28. februar 2012)

Veličina: 5.3 MB

OS podrška: Windows 8, Windows 7, Vista, XP and 2000

Namena: Gejming optimizacija Windows-a

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi