Microsoft Windows Vista (build 5270)

Dok čekamo upotpunjenu Beta 2 verziju Windows Vista operativnog sistema, pozabavili smo se najnovijim buildom koji datira iz decembra prošle godine i nosi oznaku „5270“. Poboljšanja u odnosu na prethodni build su značajna i nisu samo kozmetičke prirode. Ovo je poslednja beta 1 verzija i u dobroj meri oslikava kako će izgledati naredna beta...

 

Delimir Tasić

Microsoft Windows Vista (build 5270)

Kada smo prvi put predstavili Windows Vista operativni sistem konstatovali smo da je Microsoft implementirao veliki broj novina. Ipak, tada je još bilo prerano govoriti o budućnosti i nismo mogli sa sigurnošću da tvrdimo da li će Windows Vista raditi podjednako dobro kao što je to danas slučaj sa Windows XP operativnim sistemom. Ipak, pojava Windows Vista Build 5270 ohrabrila nas je po pitanju da Microsoft zaista namerava da korisnike PC računara obraduje solidnim operativnim sistemom. Odmah na početku moramo napomenuti da je build 5270 i dalje Beta 1, pa je naše iznenađenje dobrim radom ove verzije utoliko veće. Već sa koji dan ili nedelju može se očekivati „prava“ Beta 2 koja, u odnosu na Beta 1 Build 5270, ne donosi previše promena, ako je suditi po prezentaciji sa poslednjeg CES-a. Na početku ćemo ukratko ponoviti koje to tehnologije stoje iza Windows Vista-e, a za više detalja pozivamo vas da konsultujete naš prethodni review Windows Vista operativnog sistema gde smo govorili o build 5231.

Ono o čemu u prethodnom navratu nismo previše pričali svakako je novi Windows API koji će naslediti Win32 API i Win64 API koji se koriste u Windows XP odnosno Windows XP x64 Edition sistemima, respektivno. Treba napomenuti da je API (Application Programing Interface) svojevrsni posrednik između kernela (NT kernel u slučaju Windows Vista operativnog sistema) i same aplikacije. Windows operativni sistem koristi veliki broj API-ja različitih namena. Najpoznatiji je možda famozni DirectX koji omogućava komunikaciju kernela sa grafičkom karticom i kreiranje naprednih 3D efekata koji se koriste uglavnom u igračkom softveru. Kako je DirectX dostupan za različite verzije Windows-a omogućava izvršavanje softvera pisanog za DX na različitim Windows platformama. Takva arhitektura omogućava veoma fleksibilno prilagođavanja softvera novim verzijama Windows-a, jer novi API najčešće donosi kompatibilnost sa starim. Tako je, da podsetimo, Win64 API bio kompatibilan sa Win32 API-jem, što je omogućilo rad 32-bitnih programa pod Windows XP x64 operativnim sistemom. Biblioteke koje koristi Win32 API su dobro poznati fajlovi: shell32.dll, gdi32.dll, user32.dll itd… Verujemo da ste se sa ovim fajlovima susretali više puta tokom rada pod Windows operativnim sistemom. Glavno dostignuće implementacije API-ja u Windows operativnom sistemu je to što je za aplikaciju potpuno irelevantno na kom se Windows-u izvršava pošto API omogućava kompatibilnost kernela sa njenim kodom. Više stepena izvršavanja modernih aplikacija je neminovnost i iako bi direktnije pristupanje donelo brzinske dobitke, mislimo da takav operativni sistem ne bi bio adekvatno prilagođen masovnoj upotrebi: svaka nova verzija operativnog sistema u slučaju izostanka API-ja značila bi potrebu za izbacivanjem novih verzija aplikacija kako bi se učinile kompatibilnim. To je delimično slučaj u MacOS X operativnom sistemu, ali i pod Linux-om gde su aplikacije i posebno drajveri veoma zavisni od verzije kernela.

Novi API koji se koristi u Windows Vista operativnom sistemu je WinFX. Upotreba ovog API-ja treba da omogući lako kreiranje atraktivnog, 3D akceleriranog, korisničkog interfejsa, pošto su unutar samog WinFX API-ja implementirane biblioteke koje su u stanju da barataju sa 3D grafikom na mnogo napredniji način nego što je to slučaj sa Win32 API-jem. Kako bi dodatno stimulisao proizvođače softvera da izvrše tranziciju na WinFX API Microsoft je odlučio da obezbedi spomenuti API i za korisnike Windows XP operativnog sistema. Dakle, to je još jedna ilustracija fleksibilnosti Microsoft-ovih API tehnologija. Konkretno to znači da je dovoljno instalirati WinFX API pod Windows XP operativnim sistemom (instalacija je oko 50 MB) i svi programi „pisani za Windows Vista operativni sistem“ radiće i pod Windows XP. Iako smo već napomenuli u našem prethodnom prikazu Windows Vista-e da će novi operativni sistem iz Redmonda dolaziti u nekoliko različitih verzija, napomenućemo samo da je skoro obelodanjen način distribucije. Naime, svi mediji na kojima će se isporučivati budući operativni sistemi kompanije Microsoft biće identični, odnosno korisnik će na osnovu serijskog broja aktivirati određenu verziju. Ono što je dobra strana ovakvog pristupa, svakako je to da će naknadno biti moguće pokrenuti proceduru nadogradnje operativnog sistema kroz kupovinu novog serijskog broja koji će otključati mogućnosti kore su rezervisane za skuplju verziju Windows-a. Kako novi operativni sistem još uvek nije čak ni u RC fazi rano je pričati o detaljima novog načina prodaje Windows-a. U našem prethodnom prikazu Windows Vista operativnog sistema detaljno smo pisali o svim budućim verzijama budućeg operativnog sistema, pa se ovom prilikom nećemo zadržavati na tome…

Instalacija

Instalaciona procedura je umnogome promenjena u odnosu na Windows Vista Build 5231. Naime, prozori instalacione rutine sada imaju izgled Aero teme. Omogućeno je biranje diska ili particije na koji će sistem biti instaliran, a zanimljivo je možda to da nam build 5270 nije dozvolio instalaciju na logički drajv već je izričito zahtevao primarnu particiju. Instalaciona procedura koristi tehniku kopiranja imidž fajla na hard disk i kasnijeg prilagođavanja. Imajući u vidu da je reč i imidžu koji se nalazi na DVD disku prijatno smo iznenađeni da instalacija traje identično kao i u slučaju Windows XP sistema. Tokom instalacije koristili smo Maxtor hard disk kapaciteta 300 GB sa 16 MB keš memorije. Reč je o SATA disku koji podržava NCQ tehnologiju što se pozitivno odražava na performanse po ovako zahtevnim sistemom kao što je Windows Vista. Novina u instalacionoj proceduri svakako je to da nakon završenog procesa instalacije možete da upišete, kao i u Windows XP, korisničko ime, ali i da odaberete korisničku sličicu koja će reprezentovati vaš nalog kao i da izvršite odabir wallpapera.

Korisnicki interfejs
 

Promene koje novi build donosi po pitanju korisnickog interfejsa možda na prvi pogled i nisu toliko ocigledne. Medutim, razlike su zaista velike. Pre svega, nacin rada je potpuno izmenjen u odnosu na Windows XP. Cini nam se da je Microsoft pokušao da sve napredne opcije skloni što je moguce od korisnika. Tako je prilikom desnog klika na desktop moguce dobiti posredstvom kontekstnog menija opcije koje se ticu podešavanja desktop wallpapera, ali ne i one koje se odnose na podešavanja grafickog adaptera. Ipak, vlasnici monitora koji su u stanju da rade u velikim rezolucijama, pozdravice nosu „Scale“ opciju koja omogucava postepeno uvecanje sistemskih fontova, ali i svih ostalih elemenata korisnickog interfejsa. Pored mogucnosti izbora temica (trenutno je dostupna samo Aero Glass i Windows Classic tema), moguce je kao u Windows Media Player 10 menjati boje korisnickog interfejsa pomocu slajdera, ali i izabrati neki od unapred predefinisanih kolornih profila (Frost, Smoke, Seafoam…). Iako smo spomenuli da je dostupna samo Aero Glass temica, iskljucivanjem transparencija na prozorima dobicete Aero Basic temicu koja donosi nešto brži rad, posebno u slucaju da vaš sistem ne raspolaže snažnijim grafickim akceleratorom. Pored toga, Aero Basic iskljucuje i sve napredne 3D animacije korisnickog interfejsa što ce se takode pozitivno odraziti na performanse. Prilikom promene desktop pozadine možete birati više kategorija slika kao što su Windows Default Wallpaperi, Pictures folder ili dodati folder po želji. To je slicna mogucnost koju smo vec imali prilike da vidimo pod MacOS X i prednost ovakvog pristupa, je što svoje wallpapere ne morate više snimati u Pictures folder da bi bili dostupni u sistemskom dijalogu za promenu pozadine desktopa.

 

Izgled desktopa je manje više slican kao u prethodnim revizijama uz minimalne korekcije start menija. Start dugme sada je okruglo i predstavlja ustvari novi logo Windows-a, a slicne kozmeticke promene pretrpela je i ikonica koje predstavlja Media Center aplikaciju. Umesto korisnicke slicice u start meniju sada je ikonica selektovane stavke star menija što nam se ne dopada. Sam start meni je i dalje kaskadnog karaktera, a ovom prilikom dodata mu je i transparencija.

Flip3D efekat je pomalo izmenjen tako da se sada lakše vidi sadržaj preklopljenih prozora, a pridodata je i posebna ikonica u Quick Launch kojom se Flip3D aktivira. Pored izbora aktivnog prozora pomocu skrol tastera miša, moguce je izabrati prozore i direktnim klikom na rotirani prozor dok je aktivan Flip3D efekat. Sadržaj prozora u Flip3D tehnologiji se dinamicki osvežava pa ce tako biti zarotiran i sadržaj prozora u kome se vrši reprodukcija video materijala bez prekidanja njegove reprodukcije. Kao i u prethodnim verzijama i build 5270 donosi mogucnosti brzog pregleda sadržaja minimizovanih prozora postavljanjem kursor preko taskbara nakon cega ce se prikazati umanjena slika prozora. Treci nacin selekcije aktivnih prozora je klasican alt+tab task switcher koji takode podrazumeva dinamicki prikaz sadržaja prozora upotrebom umanjenih slicica.

Dakle, kada je korisnicki interfejs u pitanju, možemo reci da je napredak evidentan i ocekujemo dodatna poboljšanja. Iako o ukusima ne treba raspravljati možda bi bilo dobro kada bi Microsoft ponudio još temica, mada je tako nešto manje verovatno, jer je vec najavljeno da ce Aero biti jedina dostupna tema.

Sigurnost

Kako je akcenat nove verzije Windows-a na sigurnosti posebno ćemo obratiti pažnju na Windows Defender aplikaciju koja na jednom mestu treba da omogući pristup svim sigurnosnim tehnikama koje Windows Vista donosi. Moguće je kroz Windows Defender proveriti koji su procesi trenutno aktivni, a sam softver će automatski izvršiti pretragu za malicioznim softverom. Baza spyware i adaware programa se automatski ažurira posredstvom Interneta. U tu svrhu Microsoft je organizovao posebnu SpyNet mrežu koje treba da omogući brzo reagovanje u slučaju pojave novih malicioznih softvera na Internetu. To bi trebalo da predupredi nesretne situacije iz prošlosti kao što je pojava Blaster crva i njegovih derivata. Korisnički interfejs Windows Defender aplikacije je veoma prijatno dizajniran i pomalo odstupa od klišea dosadašnjih Windows aplikacija. U sličnom maniru dizajniran je i Windows Vista Help, pa očekujemo da to bude „pravac“ koji će ubuduće slediti kreatori Windows-ovog sistemskog softvera.

U odeljak o sigurnosti možemo uvrstiti i novu veoma korisnu mogućnost Windows Vista-e. Parental Controls je jedna od retkih opcija koja je dostupna za sada samo na Windows platformi i koja je potekla originalno iz Redmonda. Sistem je veoma efikasan i omogućava da sa administratorskog naloga blokirate određenim kategorijama korisnika pristup pojedinim sadržajima na računaru. Tako je moguće čak i definisati u kojim satima je dostupan rad na računaru za pojedine naloge, što može biti korisno kako bi se deca držala dalje od računara u vreme kada je potrebno učiti. Sva je prilika da će deca „mrzeti Vistu“ 🙂 . Kada su igre u pitanju, danas su veoma rasprostranjeni naslovi koji obiluju krvlju (praksa koja je, ako se autor dobro seća, započeta igrom Moonstone na još Amigi). Danas su takve igre rangirane prema stepenu nasilja koje iskazuju, pa je omogućeno definisanje dostupnosti određenog igara određenog rejtinga za specifične korisničke naloge. Slično je moguće učiniti i sa Internet sadržajima. Sveukupno, posmatrano u vreme kada su deca izložena više nego štetnim uticajima masovnih medija (u koje spadaju i video igre i Internet) veoma je pohvalna nova mogućnost implementirana na sistemskom nivou.

Multimedija

Iako su i dosadašnje verzije Windows-a imale bazične programe za manipulaciju multimedijalnim sadržajima, tek će Windows Vista doneti po tom pitanju pravi napredak. Windows Media Player 11 , po ugledu na iTunes, donosi mogućnost deljenja (share) baze multimedijalnih fajlova kroz mrežu. Tako je moguće povezati laptop i desktop računar bežičnim putem i nakon toga slušati muziku npr. sa desktop računara u drugoj sobi putem notebooka. Iako je to i do sada bilo moguće pomoću deljenja foldera i sličnih egzibicija na sistemskom nivou, procedura će ubuduće biti automatizovana. Autor teksta već više od godinu dana koristi ovu mogućnost iTunes programa deleći bazu fajlova između svojih Mac i PC računara. Zaista se radujemo implementaciji ove više nego korisne opcije u Windows Media Player-u. Pored Windows Movie Maker programa, kao i pod MacOS X, pridodata je aplikacija za izradu DVD diskova. Kao i Apple iMovie i iDVD softver i Microsoft, DVD Maker HD , kao što mu ime kaže može da radi sa materijalom visokih rezolucija u HD formatu. Podržan je naravno,. WMV-HD. U ovoj fazi softver ne radi, jer zahteva download codeca sa Interneta. Nažalost, nismo raspolagali dodatnim informacijama o dostupnosti odgovarajućeg codeca, pa nismo uspeli da probamo ovu mogućnost.

Photo Gallery je sledeći veoma koristan dodatak Windows operativnog sistema. Veoma nam se dopao novi način organizacije fotografija i mogućnost bazične manipulacije nad njima. U vreme kada je softver koji je prvobitno bio projektovan za ovakve namena postao toliko glomazan i pretrpan opcijama da je svakodnevna upotreba veoma otežana, pozdravljamo pojavu efikasnih i prostih za upotrebu sistemskih alatki.
 

Kako smo testirali „Ultimate Edition“ verziju to znači da se u okviru instalacije našao i Media Center. Autor teksta se opet mora pozvati na sopstveno iskustvo, jer koristi više od godinu dana HTPC sa Windows XP Media Center Edition 2005 operativnim sistemom. Novi Media Center osim minornog redizajna ne donosi neke prevelike promene niti mogućnosti. Pridodata je Spotlight opcija koje uključuje i prethodno dostupnu Online Spotlight mogućnost. Dakle, kada je Media Center u pitanju nema se previše toga reći – skoro sve je isto kao i u MCE 2005.

Poslovna primena
Windows Codename: Colaboration je nova alatka koje Remote Desktop podiže na novi, viši, nivo. Naime, sada je omogućeno da čak deset ljudi kreira tim i da zajedno rade na istom desktopu tj. da imaju pristup desktopu svojih kolega. Ovaj svojevrsni Virtualni Brainstorming koristi se posredstvom P-2-P mreže, a aplikacija za njegovu upotrebu je veoma jednostavna za upotrebu.

 

Windows Mail i Windows Calendar su takođe novine. Dobro, Windows Mail je preimenovani Outlook Express koji je za ovu priliku doživeo mizerni facelifting. Ipak, Windows Calendar je aplikacija po mogućnostima ravnopravna sa MacOS X iCal programom koji takođe stiže uz operativni sistem. Omogućeno je definisanje taskova, pregled kalendara po danu, nedelji ili mesecu. Implementacija ovakvog softvera na sistemskom nivou će lišiti mnoge manje zahtevne poslovne korisnike potrebe za instalacijom MS Office paketa i Outlook programa.

Poslovna primena dodatno je ojačana usavršenom verzijom Windows Backup aplikacije koja sada može raditi i u pozadini. Prvom prilikom izvršiće se kompletan backup, a nakon toga će se samo ažurirati promene kako bi se izbeglo rasipanje resursa.

Hardver
Novu verziju Windows Vista operativnog sistema probali smo na sledećem sistemu…

 

•  AMD Athlon 64 3800+ (2.4 GHz, 512k L2, 1000 MHz HT)
•  MSI K8N Diamond (nForce 4 SLi)
•  ATI All-In-Wonder X800GT
•  Maxtor SATA 300 GB, NCQ
•  Dell UltraSharp 2405FPW (1920x1200x32)

 

Novi Windows donosi mogućnost testiranja brzine vašeg računara i kreiranje sintetizovanog indeksa na osnovu seta testova. U našem slučaju dobili smo indeks 3. Međutim, usled nepostojanja finalnih drajvera za grafičke kartice test nije uzeo u obzir performanse 3D akceleratora. Iako su mogućnosti 3D akceleracije All In Wonder X800GT kartice skromne, verujemo da bi indeks bio nešto bolji u slučaju da postoje kompletni drajveri. Takođe, treba napomenuti da je poželjno imati 2 GB sistemske memorije, ali i to da trenutna verzija Vista-e ne prepoznaje adekvatno procesore, pa se umesto naziva procesora ispisuje set nerazumljivih karaktera. Pošto danas svi procesori koriste model rating umesto stvarnog takta, nakon testa naziv procesora se ispisuje upravo pomoću model rating oznake, a radni takt koji je potenciran u Windows XP, sada više nije u prvom planu.

Zanimljiva, ali još uvek ne do kraja realizovana funkcija jeste i Super Fetch Caching . Prilikom ubacivanja kompatibilnog flash diska (minimum USB 2.0) moguće je odabrati opciju: Speed up my system using this device. Nakon toga potrebno je definisati deo diska koji će biti korišćen kao sistemski keš. Iako sa sadašnjom generacijom flash diskova ova opcija i nema neku primenu, sva je prilika da će u budućnosti biti dostupan veći broj uređaja zasnovanih na flash memoriji (da podsetimo, budući hibridni hard diskovi rade na sličnom principu…) koji će biti predviđeni za ovu svrhu.

Sve po planu

Iako smo u ovom testu pokušali da se stavimo u ulogu krajnjeg korisnika i sagledamo stvari koje će njima biti zanimljive, moramo navesti i da se „ispod haube“ krije još puno poboljšanja. Ovom prilikom npr. nismo se bavili Windows Search funkcijom koja je dodatno usavršena. Iako po svoj prilici, WinFS koji bi trebalo kao fajl sistem da automatski ažurira promene u sadržajima foldera i time omogući instant pretragu neće ugledati svetlo dana u vreme pojave finalne verzije Windows Vista OS-a, Microsoft je pomoću tehnologije meta tagova omogućio relativno brzo ažuriranje indeksa sadržaja hard diska i pretraga teče uglavnom onako kako se očekuje u današnje vreme.

Sa aspekta krajnjeg korisnika Windows Vista doneće „revolucionarni“ korisnički interfejs, a veoma je pozitivno da već na 3D akceleratorima srednje klase sve teče veoma glatko i bez ikakvih problema. Tokom prikaza build 5231 požalili smo se na povremena usporenja u radu prouzrokovana usporenjem sistema za rendering GUI-a. U build 5270 verziji to ni izbliza nije toliko izraženo i takve situacije su bile veoma retke i mnogo manje izražene. Verujemo da će do konačnog izlaska Windows Vista operativnog sistema sve biti u najboljem redu.Ostaje samo da sa nestrpljenjem sačekamo datum finalnog predstavljanja Windows Vista operativnog sistema. Mi ćemo za vas probati gotovo svaki build koji izlaze na mesečnom nivou i ukoliko su promene značajne prenećemo vam naše utiske. Konstatovaćemo na kraju da je progres koji prati Windows Vista-u evidentan iz verziju u verziju, pa očekujemo solidan operativan sistem na jesen za kada je zakazana finalna verzija.

Korisna adresa www.microsoft.co.yu

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi