Branko Mitić
OS X Mountain Lion Developer Preview
Apple je aktuelni operativni sistem za Mac računare (10.7 – Lion) lansirao 20. jula 2011. godine. Već 16. februara 2012. Apple je ponudio potpuno funkcionalnu “Developer Preview” verziju novog operativnog sistema sa oznakom 10.8 – Mountain Lion.
Pre nego što nastavimo, treba prokomentarisati naziv sistem (svi OS X sistemi se zovu po velikim mačkama). Mountain Lion u bukvalnom prevodu znači planinski lav. Ipak, u pitanju je mačka poznatija kao puma ili kuguar. Zanimljivo je to da je Apple već imao “pumu” sa verzijom 10.1 sistema, pre više od jedne decenije, tako da “korišćenje” iste životinje može da bude zbunjujuće. Postoji više razloga zbog čega se Apple ipak odlučio za Mountain Lion. Mountain Lion (prilikom izgovora, ne u biološkom smislu) zvuči kao unapređenje u odnosu na Lion (10.7). Na isti način kao što Snow Leopard (10.6) zvuči u odnosu na Leopard (10.5).
Pored toga, Apple je zaštitio nazive većine svojih OS X sistema, ali verzije Puma, Jaguar i Cheetah nije mogao iz očiglednih razloga. Mountain Lion pored toga što dobro zvuči, navodi na to da je novija verzija u odnosu na Lion, verovatno do sada niko nije registrovao, pa je Apple to video kao dobru priliku da nastavi trend nazivanja sistema po velikim mačkama i reši pojedina pravna pitanja.
Ipak, veće iznenađenje u odnosu na samo ime operativnog sistema jeste vreme izlaska. Mountain Lion će izaći krajem ovog leta (tačan datum još uvek niko ne zna), što se čini prebrzo u odnosu na Lion koji se pojavio pre samo 7 meseci. Pogledajmo tempo izlaska OS X sistema:
10.0 Cheetah – mart 2001.
10.1 Puma – septembar 2001. (6 meseci kasnije)
10.2 Jaguar – avgust 2002. (11 meseci kasnije)
10.3 Panther – oktobar 2003. (14 meseci kasnije)
10.4 Tiger – april 2005. (18 meseci kasnije)
10.5 Leopard – oktobar 2007. (30 meseci kasnije)
10.6 Snow Leopard – avgust 2009. (22 meseca kasnije)
10.7 Lion – jul 2011. (23 meseca kasnije)
10.8 Mountain Lion – septembar? 2012 (~14 meseci kasnije)
Očigledno da je Apple posle početnih burnih godina OS X-a, usporio tempo izlazaka novih sistema, pa je evidentno zašto se izlazak Mountain Liona čini kao prebrz, pogotovo što smo ne tako davno prešli na Lion, a već danas imamo, istina “Developer Preview”, ali potpuno funkcionalnu verziju 10.8 sistema.
Glavni razlog, kako Apple tvrdi, jeste bolja integracija sa iCloud servisima i uniformisanost pored iOS-a. Kako ćemo tokom teksta videti da Mountain Lion ne donosi fundamentalna poboljšanja iClouda, kao i to da su neophodne popravke mogle da budu uključene u sklopu regularno “apdejta” Lion sistema, postavlja se pitanje šta se još krije iza bržeg-nego-što-smo-očekivali lansiranja novog sistema.
Pretpostavki ima više, pa krenimo redom. Apple oborio cenu Liona na 30 dolara što se pokazalo kao dobar potez. Najverovatnije će i ML toliko koštati, a kupci Apple proizvoda ne mare za ovakav vid troška u periodu od 14 meseci, pa i kraće. Apple je krajem prošle godine dobio novog prvog čoveka – pa se možda i u tome može tražiti promena politike. Apple je odlično prošao i sa iPhone 4S telefonom, koji je ipak nedovoljno nova verzija u odnosu na “četvorku”, pa se čini da fundamentalna promena sistema koju Mountain Lion neće doneti (uverićemo se kasnije tokom teksta), neće izazvati negativne reakcije. Potrošači Apple proizvoda očigledno su zadovoljni sa bilo kojom količinom unapređenja, sve dok su ona redovna.
Prisutna je i još jedna pretpostavka, koja je moguće glavni razlog, pored bolje iCloud/iOS integracije. Dosta vremena se šuška da Apple planira značajno unapređenje hardvera, gde se pre svega misli na Retina ekrane za Mac uređaje. Ukoliko je novi sistem potreban za značajno uvećanje rezolucije ekrana, a verovatno jeste, onda je izlazak Mountain Liona neminovan, pa čak i ako sam sistem ne izgleda kao značajno poboljšanje u odnosu na Lionu, mada ćemo presudu moći da donesemo tek krajem leta, a sada pogledajmo šta to novi sistem nudi.
Safari
Safari u Mountain Lionu nosi oznaku 5.2, ali je moguće da će se taj Safari pojaviti u starijim operativnim sistemima pre zvaničnog izlaska ML. Safari je pretrpeo veće promene, iako se to možda na prvi pogled ne može reći.
Unapređenja Safarija se obično zasnivaju na stabilnosti i performansama, ali u ovom slučaju možemo da vidimo vizuelna i funkcionalna rešenja. Najveća promena je jedinstveno mesto za upisivanje adrese, pretragu i sl. Kao što to danas primenjuje većina internet browsera. Do sada je takvo korišćenje bilo moguće preko spoljnog plug-ina, a sada je to jedini način. Možemo samo reći – bilo je krajnje vreme.
Na mesto gde upisujete adresu, moguće je da upišete početna slova sačuvanih stranica ili stranica iz istorije pregleda, a Safari će sugerisane strane sortirati po tipu. Čak je na ovom mestu moguće pisati i pretragu reči unutar stranice (koja se inače vrši putem Command+F prečice).
Safari sada uklanja “http://” iz adrese, domen je i dalje ispisan crnim slovima, dok je “višak” adrese svetlo sive boje kako ne bi skretao pažnju. Sada se sa skroz desne strane nalazi veliki Reader taster koji postaje plav kada je na stranici moguće koristiti Reader opciju. Samo prikazivanje strane u Reader modu nije promenjeno.
Organizacija tabova je ista, osim što je sada površina za tabove uvek popunjena, pa u slučaju i da imate samo dva taba, oni će biti postavljeni celom širinom prozora Safarija. Kada je samo jedna strana otvorena, tabovi se ne prikazuju, već se za toliko povećava visina strane. Između tastera za napred/nazad i polja za adresu/pretragu, nalazi se novina koju je moguće videti na gotovo svakom mestu Mountain Lion sistema – strelica za deljenje. Putem ove prečice, moguće je stranicu podeliti poštom, porukama ili Twitterom, kao i postaviti stranicu u “Bookmarks” ili “Reading list”. Naravno, ova strelica zavisno od aplikacije nudi različite opcije deljenja.
Novi Safari ima i jedan veliki nedostatak, a to je odsustvo podrške za RSS. Apple je zapravo u potpunosti eliminisao RSS podršku na sistemskom nivou, jer ovu opciju više nema ni Mail aplikacija. Safari nije bio poznat RSS čitač, ali neko ko je shvatio princip, moguće je da se na Safariju zadržao kao jedinom RSS klijentu. Ovim potezom Apple želi da podstakne nove aplikacije za RSS na Mac App Store, osim ako odsustvo RSS podrške nije stvar “radne verzije” sistema i aplikacija. Postoji još jedan problem u vezi sa odsustvo RSS podrške. Naime, sa iCloud opcijom uključenom, vaše sačuvane strane se automatski sinhronizuju sa svim vašim iOS ili OS X uređajima. Kako je RSS u Safariju do sada bio zamišljen na nivou sačuvanih strana (Bookmark), a sada vam u ML te sačuvane strane samo zauzimaju mesto (Bookmark Bar, na primer), ukoliko tu stranu uklonite na Mountain Lion sistemu, ona će nestati i na Lion sistemu – gde RSS još uvek radi. Svakako da je ovo u pitanju “Developer Preview” verzija, ali ovakav paradoks predstavlja problem.
U podešavanjima Safarija sada se nalazi deo sa šiframa, gde možete da vidite za koje sajtove Safari pamtim informacije za logovanje. Ove informacije možete pojedinačno ukloniti, a na ovaj način možete pročitati šifru za sajtove, ukoliko imate šifru korisnika OS X-a. Još jedna novina u podešavanjima odnosi se na povezivanje sajtova i Notification Centra. U detalje čini se još niko nije upućen, ali je očigledno da će pojedine informacije sa sajtova moći da se pojavljuju u Notification Centru, a da će se putem menija podešavati količina tih informacija.
Mail aplikacija je značajne promene pretrpela u Lionu, ali su pojedini noviteti i u Mountain Lionu vidljivi. Pre svega, kao što smo rekli, RSS više ne postoji i ne znamo da li je zauvek uklonjen ili Apple samo radi na unapređenju za neke buduće DP verzije sistema.
Glavne promene odnose se na grupisanje poruka i notifikacije. Mogućnosti Mail aplikacije su ogromne, ali sam program nije zaokružen na način kako Apple to zna da uradi. Evo nekoliko primera. Pre svega, prostim čekiranjem zvezdice pored bilo kog mejla neke osobe, tu osobu dodajte u VIP kategoriju, za koju postoji poseban folder. Međutim, Mail aplikacija i Apple programi generalno već imaju sličnu opciju, koja se zove Smart Inbox u ovom slučaju, kojom se postiže isti efekat. Međutim, svaka ozbiljna aplikacija i servis za elektronsku poštu ima Rules opciju, a to je slučaj i sa Mail aplikacijom. Problem je u tome, kao što vidimo, što postoji čak tri načina grupisanja pošte. Zapravo, sa Smart Inboxom i/ili Rules mogućnosti su neograničene, ali nije svojstveno da Apple nudi ovoliko opcija, pogotov što pojedine druge opcije nije moguće primeniti na sve grupisane foldere.
Problem je što nije moguće pojedinačne foldere ili grupe izabrati da se pojavljuju u Notification Centru. Već se morate odlučiti za Inbox, Vip, Contacts, All Mailboxex ili jedna od Smart Inboxa. Nije moguće dve ili tri opcije izabrati da se pojavljuju u Notification Centru. Makar iz ovog jednostavnog menija. To je ipak moguće učiniti koristeći Rules, jer tamo postoji opcija da se za zadati Rules pojavi notifikacija, ali opšti je utisak da Apple ove stvari zna da napravi da budu mnogo lakše.
Poslednja novina je “beskonačna pretraga”, koja je zapravo predstavlja traženje svih reči unutar neke prepiske, kao što je to slučaj u Safariju. Kada ukucate traženu reč, onda se ističe tokom cele prepiske, a ostatak prikaza se potamnjuje. Prečica je, kao i svuda, Command+F, a kada se ova prečica primeni tokom pisanja, dobija se i Replace opcija.
Sve u svemu, Mail aplikacija je sada još bolja, mada netipično komplikovana za jednu Apple aplikaciju. Možda ćemo jednog dana dobiti Mail X (kako Apple voli da označi potpuno novi softver), koji će zadržati sve napredne funkcije i pojednostaviti korišćenje.
Calendar
Prva vidljiva promena jeste da se aplikacija kalendara više ne zove iCal, nego Calendar, čime Apple na još jedan način želi da OS X sistem približi iOS sistemu. Kada se aplikacija otvori, vidi se estetska promena, odnosno da kalendar više po širini nema teksturu ušivene kože. Koja je u pojedinim aplikacijama, što na OS X, što na iOS-u doživela velike kritike. Gotovo sve Apple aplikacije, bilo na računarima ili mobilnim uređajima, teže tome da izgledaju kao prave stvari, sadržeći veoma realne teksture. Te aplikacije na prvi pogled izgledaju veoma lepo, ali dugogodišnjim korisnicima taj veliki trud da sve izgleda kao da se nalazi na pravom stolu, čini se pomalo suvišan.
Calendar aplikacija i dalje želi da izgleda kao prava stvar, zadržavajući teksturu kože i ostatke prethodno iscepane strane. Na vama je da odlučite da li vam je izgled lep ili previše dizajniran. Calendar, u odnosu na iCal, vraća “sidebar” na kome se nalazi spisak svih postojećih kalendara, kao što je to bio slučaj u Snow Leopard sistemu.
Još jedna novina odnosi se na pretragu kalendara, koja je od Mountain Liona očigledno sistemska stvar. Da mogućnost ne bi iznova objašnjavali, princip rada je isti kao u Finderu, Mailu, Safariju…, a zasniva se na delimično pametnoj pretrazi, odnosno grupisanju rezultata i zapravo mogućnosti da kalendar pretražujete po bilo kom podatku ili vezi sa kalendarom. Kada ukucate pretragu, sa desne strane se nalazi spisak prečica za sve vrednosti koje se podudaraju, putem kojih se stiže na unos u kalendaru. Još jedna novina je značajno veća mogućnost prilagođavanja podsetnika u kalendaru.
Naravno, bilo kakve promene u kalendaru se automatski sinhronizuju sa vašim uređajima koji imaju iOS 5 i OS X 10.7 ili 10.8.
Contacts
Contacts je još jedna aplikacija koja je preimenovana u odnosu na starije verzije sistema (Address Book). Pogađate, Contacts je naziv aplikacije na iOS-u, a sad i na OS X. Apple nije doneo značajne promene ove aplikacije zadnjih par generacija, ali su pojedine promene u Lion sistemu očigledno zasmetale korisnicima, pa tako u Mountain Lionu ponovo možemo da vidimo tri kolone prikaza, mada se mogu koristiti dve ili jedna kolona.
Contacts aplikacija gotovo da nema više značajnih novina, ali osim “Share” strelice koja, kao što smo rekli, sada se sistemski pojavljuje na više mesta u Mountain Lion sistemu aplikacijama. Takođe se smo rekli da share mogućnosti zavise od same aplikacije, a u ovom slučaju kontakt je moguće podeliti putem pošte, Message aplikacije ili AirDropa.
Bilo koje promene u kontaktima automatski se dešavaju na svim iCloud uređajima istog korisnika.
Notes
Notes opcija je ranije postojala u sklopu Mail aplikacije na OS X i kao zasebna aplikacija na iOS. Od kada je iCloud nastao, postojala je direktna veza između Notes u Mail aplikaciji i u Notes aplikaciji u iOS. Da bi bolje promovisao iCloud i sličnosti OS X i iOS sistema, Apple se odlučio da u Mountain Lionu Notes bude zasebna aplikacija.
Notes opcija i dalje postoji u Mail aplikaciji, mada smo primetili određene bagove. Sama odvojena aplikacija ne razlikuje se mnogo od one na iOS uređajima. Aplikacija ne poseduje bilo kakve napredne mogućnosti, osim unosa teksta. Igled se može podesiti u dve ili tri kolone, gde dodatna treća kolona služi ukoliko imate više naloga. Aplikacija odlično radi i sa iCloud i sa Gmail Notes sistemom, a ostale servise nismo probali.
Kao u slučaju memorisanih stranica u Safariju, unosa u kalendaru, kontaktima i bilo kojim drugim servisom vezanim za iCloud, sve promene u Notes aplikaciji bilo gde, obavljaju se veoma brzo, gotovo trenutno na svim OS X i iOS uređajima koji podržavaju iCloud. Novina je, zapravo, da je u Mountain Lion Notes sada posebna aplikacija.
Reminder
Priča vezana za Reminders aplikaciju je slična kao za Notes, s tim što je Reminders aplikacija novina i na iOS sistemu – tačnije, postoji od verzije 5. Reminders aplikacija služi kao podsetnik i “to do” lista. Za zadatke koje morate da obavite do određenog trenutka moguće je uneti i alarm ili prosto držati listu nezavršenih zadataka. Čekiranjem se zadatak prebacuje u listu završenih, a moguće je napraviti novu listu, premda smo primetili određene bagove u sinhronizaciji putem iClouda.
Listu završenih zadataka možete videti u sklopu pojedinačne liste ili na mestu gde se vide svi završeni zadaci. Sama aplikacija izgleda isto kao na iOS, koristi se na isti način, mada ne postoji opcija podsetnika na osnovu lokacije, obzirom da računari ne mogu tako dobro da znaju svoju lokaciju, kao što je slučaj sa iOS uređajima, a i nisu uvek uključeni kao telefoni ili tableti.
Messages
Messages aplikacija predstavlja značajnu novinu. Messages je aplikacija koja zamenjuje iChat, ali i dodaje mogućnost za iMessages. iMessages je servis za dopisivanje između iOS uređaja putem interneta. Najbolja osobina ovog servisa je što se nalazi na istom mestu gde su SMS poruke i u slučaju da ukucate kontakt koji takođe ima kompatibilan iOS uređaj, iOS sistem automatski sa SMS poruka prelazi na iMessages. iMessages ne samo što su jeftinije i brže od običnih poruka, već omogućavaju i prenost multimedijalnog sadržaja. U teoriji, SMS i MMS mogu da urade sve isto što i iMessages, ali je u slučaju iMessagesa sve mnogostruko brže i kvalitetnije.
Jedna od karika uspeha iMessages što poruke i multimediju možete slati i na uređaje koji nemaju broj telefona, jer za vaš nalog možete da vežete i email. Što znači da iMessages možete da pišete i na iPod Touch i iPad uređaja, a od sada i na Macove. iMessages servis, istina, daleko je od savršenog, a i Apple je svestan da je servis zahteva značajno “peglanje”.
Kada se nesavršen servis (mada veoma dobar) ukombinuje sa beta softverom, onda može doći do određenih problema. Najveći problem, a koji se manifestuje i na iOS uređajima, jeste odnos broja mobilnog telefona i email adrese koja je vezana za iMessages servis. U teoriji, ukoliko imenik pedantan vama i vašim poznanicima sa iOS uređajima, sve će raditi u redu. Međutim, ako nekome pišete na email kao identifikaciju, poruka će stići na sve uređaje, ali ako pišete na mobilni telefon kao identifikaciju, onda neće stići na iPode, iPade, a sada i na Mac.
Idealna situacija, za Apple, jeste da svi koriste email kao identifikaciju za iMessages servis, što će omogućiti besprekoran rad na svim uređajima, čak i u ovoj beta fazi. Ipak, ne razumeju svi potrebu toga, ne žele tako da rade, ne drže svoje imenike uređene, a mnogi i ne koriste isti email po kojem ih ljudi poznaju, za identifikaciju na Apple servise. Apple mora da nađe rešenje za univerzalnu identifikaciju i prosleđivanje poruka i to na način gde korisnici neće morati da menjaju svoje navike.
Još jedan problem vezan za Messages aplikaciju jeste što i ako pišete i pišu vam na pravu adresu, svi drugi uređaji gde ste ulogovani pod istim korisnikom, čuju se kada vam stigne svaka poruka. Što je neizdrživo već posle nekoliko minuta. To je druga stvar koju Apple mora da reši do kraja leta, pre nego što izađe finalna verzija Mountain Liona.
Sve u svemu, Messages aplikacija zadržava sve ono što je iChat mogao (ima i mogućnost za video vezu, s tim što je to zapravo prečica za FaceTime aplikaciju) i donosi potpuno funkcionalan iMessages servis. Apple mora da “utegne” iMessages identifikacije i notifikacije generalno, a to će rešiti i “probleme” sa Messages aplikacijom. Jedino što se nekim korisnicima neće svideti, jeste to što nije predviđeno ručno pravljenje liste kontakata, već se lista zasniva na poslednjim ljudima sa kojima ste komunicirali. Messages aplikaciju mogu da probaju čak i korisnici Lion operativnog sistema, jer se nalazi besplatna za preuzimanje u Beta verziji.
Preview i TextEdit
Preview i TextEdit, sistemski programi OS X-a za tekst, fotografije i PDF su doživeli minimalne promene. Preview gotovo nije dobio nove opcije, već su one već postojeće, najčešće korišćene, stavljene u vidu ikonica na toolbaru. Ovaj je potez verovatno posledica toga da korisnici ni ne znaju da Preview program može da im završi većinu stvari za koji bi otvorili neki napredniji program. Jedna od novina viđena u Preview programu jeste da prilikom pregleda PDF fajlova možete da obeležite redove teksta, kao u nekom programu za čitanje elektronskih knjiga (znate one providne markere za bubanje na fakultetima? :)).
Zajednička novina za Preview i TextEdit jeste mogućnost skladištenja fajlova na iCloud. Apple je najavio iCloud skladištenje, ali detalji još uvek nisu poznati. Za sada je moguće kopirati fajlove na iCloud ili ih tamo direktno napraviti, ali ne postoji druga platforma sa koje je moguće pristupiti tim fajlovima. Podsećamo, iWork podržava iCloud samo na iOS nivou, dok se Apple nije ni trudio da postojeću verziju adaptira za iCloud. Prema informacijama, Apple je prilikom zatvorenog predstavljanja Mountain Liona predstavio novu verziju iWorka koja je potpuno integrisana sa iCloud servisom, ali za sada nemamo detaljnih informacija. Za sada je moguće učitati ili snimiti TextEdit i Preview fajlove, bilo na Mac ili iCloud, naravno bez bilo kakvih problema.
Gatekeeper
Apple je u Security odeljak podešavanja sistema postavio nove opcije, gde je moguće izabrati da li će sistem prihvatiti aplikacije preuzete iz Mac App Store, Mac App Store od identifikovanih programera ili iz bilo kog izvora.
Na ovo ne treba gledati kao mogućnost koja će vas zaštiti od retkih, gotovo nepostojećih napada na OS X. Niti bilo kakvom naprednom bezbednosnom opcijom. Većina napada na OS X sistemima odvija se putem standardnih aplikacija, koje je neko preradio, da na kažemo zarazio i postavio za download. Napadi su veoma retki, a i kada se dese štete gotovo i da nema.
Novi Macovi stizaće sa Mac App Store opcijom uključenom koja će potpuno neiskusnim korisnicima nedozvoljavati pokretanje aplikacija skinutih sa drugih mesta. Veća sada je poznato da ovaj način zaštite moguće zaobići čak i ako samu opciju ostavite uključenu, ali onaj ko bude znao to da zaobiđe, sam će isključiti tu opciju iz nekih drugih razloga. Ova “sigurnosna” novina je tu samo da potpuno neiskusne i naivne korisnike drži fokusirane na Mac App Store. Što je u stvari i najbolje za njih.
Mac App Store updates
Apple želi dodatno korisnike da fokusira na Mac App Store, pa će se sada sve nove verzije sistema i aplikacija skinutih sa Mac App Store vršiti putem ove aplikacije.
Launchpad
Launchpad nije doživeo značajne promene, osim što sada poseduje mesto za pretragu aplikacija i dobra je stvar što čim pokrenete Launchpad, možete da počnete sa kucanjem naziva aplikacije, bez potrebe da kliknete na polje za pretragu.
Widgets
Vidžeti izgledaju isto kao i do sad, s tim što se njihovo dodavanje sada obavlja iz “full screena”. Prilikom dodavanja takođe imate polje za pretragu, kao kod Launchpada. Zbog ove promene, sada je dodato novo dugme “-” koje služi za uklanjanje vidžeta.
Notification Center
Još jedna opcija koja podseća na iOS jeste Notification Center. Notification Center izgleda isto i ponaša se kao i na iOS 5 uređajima. Za sada ima 7 sistemskih aplikacija koje koristi Notification Center, a programeri će, naravno, moći da ga koriste ukoliko žele korisniku na ovaj način da daju određene informacije.
U Safariju ima opcija da i web sajtovi šalju notifikacije, mada nam još uvek nije jasno po kom to principu radi i koje su to informacije. No http://img.benchmark.rs/tests/software/apple/mountain-lion-dp/messages/podesavanje.png #263;e pristupiti tim fajlovima. Podse tification Center se pokreće klikom na tačku koja se nalazi u krugu u gornjem desnom delu ekrana ili, ukoliko imate Magic Trackpad ili noviji MacBook “svajpom” sa dva prsta iz desnog ugla na levo.
U podešavanjima sistema sada se nalazi ikonica Notification, putem koje možete izabrati da li će se notifikacije za određenu aplikaciju uopšte pojavljivati, a ako se pojavljuju da li će se pojaviti na trenutak i nestati (u Notification Center) ili će na ekranu stajati sve dok je ručno ne “odložite” u Notification Center, isključite ili odete na tu aplikaciju – naravno, sve zavisno od aplikacije. Zavisno od podsetnika, imaćte i opciju Snooze, koja će ponoviti notifikaciju.
Game Center
Game Center od Mountain Lion verzije nalaziće se i na OS X sistemu. Sam kvalitet ove aplikacije zavisiće od broja ljudi koji se igraju na Macu (misli se uglavnom na “sitne” igre, za koje je Game Center najviše namenjen), kao i od integracije sa igrama na iOS i tamošnjim Game centrom.
Utisci
Naše utiske povodom novog sistema faktički možete da pročitate u uvodu ovog teksta. Postoji razlog zbog čega se Apple odlučio za novi sistem tako brzo, a i postoje razlozi zbog koji Apple insistira da sistem što je više moguće liči na iOS.
Razlog zašto je potpuno novi sistem izašao ovako brzo ne možemo tačno da znamo. Dobar deo ovih novina Apple je mogao da “ubaci” u sklopu redovnih “apdejta” aktuelnog sistema. Da li Apple želi da ima novi sistem u godini kada izlazi Windows 8? Da li Apple krije neke značajne novosti u vezi sa hardverom? Da li su ove softverske novosti tek početak? Videćemo. Uostalom, 14 meseci, kako je rečeno, posle prethodnog sistema nije previše kratak period, a Mountain Lion sigurno neće koštati više od postojećih 30 dolara a Lion, što je cena neverovatno povoljna, čak i za naš standard.
Sa druge strane potpuno je jasno zbog čega Apple želi da sistem izgleda kao iOS. Ma koliko OS X bio dobar sistem i ma koliko Apple svake godine beležio bolje rezultate sa svojojm Mac divizijom, obim poslovanja i tempo razvoja nije ni blizu iOS uređajima. Apple želi da korisnici koji već neko vreme imaju iPhone budu na poznatom terenu kada prvi put “sednu” za Mac. Naravno, iCloud je dobar izgovor za to, ali sama ideja Clouda se toliko brzo razvija i prihvata, da će i vaša mikrotalasna uskoro imati razloga da koristi neki Cloud, tako da (i)Cloud više ne možete prodati kao nešto senzacionalno.
Ono što ipak najviše raduje, a što u principu korisnici Maca najviše vole, jeste neverovatna stabilnost Developer Preview verzije sistema, čak 7 meseci pre izlaska zvanične verzije. I ne samo to, sve postojeće aplikacije rade besprekorno, iako ni programeri tih aplikacija nisu do skoro znali za Mountain Lion, jer se nove verzije tih aplikacija nisu pojavljivale. Naravno da će programeri imati dovoljno vremena da prilagode aplikacije ML sistemu, Notification Centru i ostalim mogućnostima, ali osećaj bezbolnog “apdejta” i stabilnosti je nešto što niko ne radi tako dobro kao Apple… ni na jednoj platformi.
Sve u svemu, Mountain Lion nije sistem revolucionaran na bilo koji način, već je samo pokazatelj da Apple voli manje, jeftine, sigurne i brze promene svog ekosistema. Ljudi koji rade ozbiljnu produkciju na Macovima neće morati da brinu zbog kompatibilnosti i stabilnosti i neće mariti za iCloud i iOS “sitnice”. Sa druge strane, oni koji su Apple zavoleli zbog iPhonea, sada će imati sistem na kome će se osećati prirodnije.