Dragoljub Radovanović
Ukoliko ste svež korisnik u svetu mobilnih uređaja sa Android operativnim sistemom, i ne znate koje su to aplikacije koje vredi instalirati, ovaj članak će vas uputiti u pravom smeru. Naravno, tekst koji se nalazi pred vama nije isključivo namenjen početnicima, jer od njega koristi mogu imati i razni drugi korisnici, a pogotovo oni koji nisu previše istraživali Google Play prodavnicu. Razloga za to je puno. Ogroman broj Android aplikacija generiše strahovitu količinu “šuma”, što destimuliše redovno praćenje scene. Takođe, postoje korisnici koji su sa dužim stažom i koji nisu previše istraživali Google Play prodavnicu nakon određenog perioda eksperimatisanja u inicijalnim fazama eksploatacije svojih Android uređaja. Na Google Play prodavnici se nalazi preko milion naslova, i zaista možete pronaći ogroman broj alternativa kod aplikacija iste ili slične namene.
To naravno i nije toliko pohvalna stvar u apsolutnom smislu, jer se dešava da najveći procenat aplikacija nisu toliko kvalitene i vredne pomena. Istovremeno, kao što smo već spomenuli, mnogim korisnicima smeta takav tempo i pre ili kasnije većina nas se opredeli da ostavi po strani intenzivnije praćenje scene, te da povremeno upravo putem članaka kao što je ovaj dobije informacije o eventualnim novitetima i/ili značajnijim izmenama aplikacija koje su možda odranije dostupne. Logično, niko ne želi da se bavi nepopularnim i lošim naslovima na Play Store-u, već onim kvalitetnijim koji zaslužuju da budu preuzeti.
Danas ćemo izdvojiti neke interesantnije aplikacije iz više kategorija, tačnije one koje po našem mišljenju svakako trebate da imate na svom Androidu. Ovde ćemo ukratko predložiti po par aplikacija u posebnim kategorijama – a pošto je teško odabrati koja aplikacija vrši najbolji posao, ponudićemo i alternativu. Naravno, alternativa je mnogo, ali one koje ćete videti u tekstu su one koje bi bile naš izbor. Ne bismo previše da dužimo, tako da odmah prelazimo na stvar.Elektronske knjige
Aldiko Book Reader
Aldiko je jedna od najboljih aplikacija kada je u pitanju čitanje elektronskih knjiga. Nudi podršku za vaše postojeće EPUB, PDF i Adobe DRM enkriptovane knjige, kao i kupovinu naslova iz ugrađene prodavnice. Aldiko nudi nameštanje veličine i tipa fonta, margina, pozadina, razmaka između redova i osvetljenje, tako da je veoma prilagodljiva korisniku.
Moon+ Reader
Alternativa Aldiko čitaču i takođe jako dobra aplikacija za pregled elektronskih knjiga. Za razliku od pomenutog, ovde imate hiljade besplatnih naslova za preuzimanje, a takođe ima podršku za više formata. Moon+ podržava epub, mobi, chm, cbr, cbz, umd, fb2, txt, html, rar, zip i OPDS. Nudi brojne opcije prilagođavanja teksta, a tu su i teme. Nudi izuzetno veliki broj podešavanja i nameštanja svega po ukusu korisnika, tako da je možda i bolji izbor od Aldiko čitača, u zavisnosti od preferenci samog korisnika.
Posao
Kingsoft Office
Ukoliko vam je potreban potpuno besplatan Office za vaš mobilni uređaj, ovo je pravi izbor. Kingsoft dozvoljava pregled i izmenu 23 tipa fajlova uključujući DOC, DOCX, TXT, XLS, XLSX, PPT, PPTX i PDF. Poseduje ugrađen menadžer fajlova, kao i podršku za cloud servise kao što su Google Drive, Dropbox, Box.net, itd. Reč je o dosta moćnom, i što je najbolje, potpuno besplatnom Office paketu koji će zadovoljiti sve vaše poslovne potrebe.
OfficeSuite 7
U pitanju je alternativa Kingsoft Office-u, koja ipak nudi pregled i izmenu fajlova, sa bogatom podrškom od preko dvadeset poznatih formata. On takođe ima podršku za rad sa cloud servisima kao što su Google Drive, DropBox, Box, SugarSync i SkyDrive. Uključuje module kao što su File Browser, Text Document Viewer, Spreadsheet Module, Presentation Module, PDF Reader i Email Reader. Još jedna izuzetno dobra aplikacija za posao na Androidu.
Komunikacija
WhatsApp
Izuzetno popularni i široko rasprostranjeni messenger, ne samo za Android, već i za druge platforme. Ovo je odlično rešenje za stupanje u kontakt sa vašim prijateljima, naročito usled toga što se radi o kros-platformskom proizvodu. Pored teksta možete slati i fotografije, video, govorne beleške, podeliti vašu lokaciju ili poslati informacije o kontaktu iz imenika. Pošto je vezan za broj mobilnog telefona, veoma lako vidite ko ima instaliran WhatsApp na svom smartfonu. Obavezna aplikacija za četovanje i mnogo više od toga.
Viber
Viber je direktan konkurent WhatsApp aplikaciji, sa jednom bitnom razlikom da pored teksta nudi i besplatan poziv koji se obavlja preko interneta. Preko njega takođe možete deliti fotografije, video klipove, žvrljotine, vašu lokaciju ili glasovne poruke. Viber poseduje push notifikacije, tako da ne možete da propusite poruku ili poziv vašeg prijatelja, čak i kada je on isključen. Baš kao i WhatsApp, on je vezan za broj mobilnog, tako da je pronalaženje prijetelja veoma lako.
Video
MX Player
Jedno od najnaprednijih rešenja kada je u pitanju gledanje filmova ili serija na vašem uređaju. MX Player podržava hardversku akceleraciju, tako da će video materijal biti prikazan jako glatko čak i na slabijim uređajima. Poseduje pinch to zoom opciju, skrolovanje prevoda, sasvim pregledan i upotrebljiv korisnički interfejs, a ono što je i najbitnije, veliku podršku za razne formate video materijala i titlova. Obavezan plejer ukoliko želite da gledate filmove ili serije na Androidu.
YouTube
Ne treba trošiti previše reči koliko je potrebno imati YouTube aplikaciju instaliranu na vašem uređaju. Odavde na veoma lak način možete naći i reprodukovati klip koji vas zanima, lako videti na koje ste kanale pretplaćeni, dobijati predloge drugih YouTube klipova, pretplatiti se na razne kanale, itd. Uostalom, svima je dobro poznato kolike su mogućnosti najpopularnijeg video sharing servisa na svetu.Takođe, YouTube je nedavno dobio i mogućnost da možete vršiti pretragu bez gašenja videa koji gledate, tako da se on minimizuje u manji prozor. Itekako obavezna aplikacija.
Muzika
Winamp
Verovatno najpoznatiji plejer koji ste koristili na vašem računaru, a takođe i izuzetno popularni plejer za Android uređaj. Iz njega možete reprodukovati pesme koje se nalaze u skladištu, ali takođe i dobiti pristup velikom broju online radio stanica. Možete sortirati pesme po izvođačima, albumima, žanru, napraviti plejlistu, a tu je i ugrađeni ekvilajzer. Odličan plejer za muziku, koji dolazi sa povećim brojem mogućnosti i sasvim privlačnim korisničkim interfejsom.
Shazam
Ako ste ikada hteli da znate kako se zove pesma koju trenutno slušate, to možete otkriti jednim klikom na dugme, upotrebom aplikacije Shazam. Kada ova aplikacija pronađe pesmu koju ste slušali, nju možete pregledati na YouTube-u, kupiti preko Amazona i Google Play-a, pronaći je u muzičkim servisima kao što su Spotify, Rdio, itd. Takođe možete dobiti informacije o izvođačima i diskografiji i podeliti vaša otkrića na društvenim mrežama. Izuzetno korisna aplikacija, koja nudi prilično jedinstvenu mogućnost prepoznavanja pesama.
Vesti
Google Currents
Jedan od mnogih načina dolaženja do vesti na internetu, ali po našem mišljenju jedan od najboljih. Suština je da se radi o tzv. “news agregatoru” u koji dodajete izvore koje želite da pratite kako biste na jednom mestu imali sve potrebne informacije, umesto da obilazite mnoštvo sajtova ili koristite odvojene aplikacije za svaki od njih. Veoma lako možete dodati izvore informacija koje vas zanimaju, a način na koji su vesti prikazane je izuzetno privlačan i u stilu časopisa. Navigacija unutar aplikacije je jako brza, tako da se prevlačenjem prstom u levo-desno krećete između vesti i gore-dole između izvora. Odlična aplikacija, posebno kada je u pitanju čitanje stranih vesti.
Pulse
Sada u vlasništvu LinkedIn-a, Pulse je još jedan sjajan način da na jednom mestu dobijete sve vesti sa većeg broja izvora. Veoma lako možete podesiti šta vas zanima, a vesti dolaze u vidu sličica sa naslovom u horizontalnom strimu. Klikom na sličicu otvara se vest ili članak, na koji možete komentarisati, ili podeliti na društvenim mrežama. Poseduje i podršku za RSS feedove, što ga čini izuzetno primamljivim načinom za dobavljanje novih informacija iz IT ili drugih sfera vašeg interesovanja.
Personalizacija
Nova Launcher
Jedan od najboljih, ako ne i najbolji launcher za Android 4.0+ uređaje. Nova Launcher nudi izuzetno detaljan nivo podešavanja, tako da možete podesiti vaše početne ekrane i folder sa aplikacijama baš onako kako vam odgovara. Između ostalog možete menjati veličinu ikonica, efekat skrolovanja, podesiti stilove dock-a, animacije otvaranja aplikacija, i još mnogo toga. Takođe sadrži i gestove koji izvršavaju određene radnje. Aplikacija koju treba imati svako.
DashClock Widget
Veoma popularan widget za Lockscreen i početni ekran. Izuzetno je privlačnog dizajna i jako je koristan jer poseduje takozvane ekstenzije. Recimo, neke od standardnih su ekstenzija za vremensku prognozu, Gmail, alarm, dešavanje sa kalendara, propuštene pozive i poruke. Možete podešavati stilove prikaza časovnika i datuma, providnost ovih elemanata i slično. Odlično rešenje za Lockscreen, a takođe i za Homescreen.
Produktivnost
SwiftKey
Ovo je zapravo jedina aplikacija koja se plaća u ovom tekstu, ali itekako je vredi kupiti. SwiftKey nudi fantastično iskustvo pri unosu teksta, sa najnaprednijim predviđanjima reči, ne samo na engleskom, nego takođe i na srpskom jeziku. Ona takođe nudi brojna podešavanja izgleda i rasporeda tastature, kao i jako privlačne teme. Kod nje možete dobiti besplatan mesec korišćenja, ali posle toga svakako se isplati platiti 3.99$, koliko košta na Google Play prodavnici.
ES File Explorer
Izuzetno popularan i napredan menadžer fajlova. Mnogi Android modeli ne dolaze sa ugrađenim menadžerom, tako da morate instalirati posebni, a ovo je svakako odlično rešenje. Pored upravljanja fajlovima, sa njim možete i upravljati instaliranim aplikacijama, pratiti preuzete fajlove, a takođe je prisutna podrška i za razne cloud servise. ES File Explorer je mnogo više od običnog fajl menadžera, a između ostalog vredi pomenuti i mogućnost otpakivanja rar i zip fajlova.
ColorNote
Još jedna mogućnost koja izostaje na mnogim modelima je napredna aplikacija za beleške. ColorNote je odličan upravo u tom poslu. Beleškama koje pravite možete dodeliti određenu boju i stil. Recimo, u njoj možete veoma lako napraviti spisak za kupovinu ili zapisati nešto što bi inače zaboravili da uradite. Takođe možete i postaviti alarm/podsetnik, izvršiti bekap beleški, ili ih podeliti kroz e-mail, twitter, pa čak i SMS. Izuzetno dobra aplikacija koja vam pomaže da ne zaboravite razne stvari.
Društvene mreže
Tapatalk
Tapatalk je odlično rešenje za čitanje foruma, naravno pod uslovom da forumi podržavaju tu mogućnost – Benchmark forum je jedan od njih. Ovo je jako dobra alternativa mobilnoj verziji foruma, jer se radi o elegantnom i veoma upotrebljvom rešenju. Poruke možete videti na nekoliko načina – pretplate na teme, teme u kojima ste učestvovali, nepročitane teme, hronološki prikaz odgovora. Tu je naravno i ručno traženje po kategorijama, pretraga foruma, kao i deo u kojem vidite privatne poruke. Nezamenjiva i izuzetno preporučljiva aplikacija.
Facebook
U pitanju je zvanična Facebook aplikacija za Android. Ona pruža bolju alternativu od posećivanja mobilne verzije sajta. Unutar aplikacije dobijate hronološki raspoređene poruke u Timeline-u, obaveštenja, zahteve za prijateljstva, ukratko sve stvari vezane za Facebook. Možete čitati i privatne poruke, ali kako bi se direktno dopisivali sa prijateljima i dobijali vidljive notifikacije o porukama, postoji odvojena Facebook messenger aplikacija.
Twitter
Twitter aplikacija za Android je nedavno doživela drastičan preobražaj. Unutar nje ćete zateći tweetove svih osoba ili kompanija koje pratite, možete sami ostaviti tweet, pronaći nove prijatelje, itd. Odavde takođe možete videti fotografije koje su vaši prijatelji ostavili na Twitteru, izvršiti pretragu, faktički sve ono što biste radili preko browsera vašeg desktop računara. Ovde je prisutna podrška za Push notifikacije, tako da ćete sve tweetove dobijati istog trenutka kada su oni postavljeni. U suštini, imajući u vidu samu prirodu Twitter servisa, ova aplikacija u neku ruku i jeste najprirodniji način korišćenja istog.
Alati
AirDroid
Neizostavna alatka kada je u pitanju preuzimanje fajlova sa Android uređaja na računar, ili obrnuto. AirDroid vas štedi muke pronalaženja i uključivanja USB kabla, jer se ceo proces odvija bežično na WiFi mreži na koju je uređaj povezan. Dovoljno je u pretraživaču uneti adresu koja se nalazi na ekranu, prihvatiti konekciju i spremni ste da preuzmete bilo šta što se nalazi na vašem telefonu ili tabletu. AirDroid nudi Izuzetno lak način razmenjivanja fajlova između uređaja, tako da je svakako korisna aplikacija koju vredi instalirati.
WiFi Analyzer
Kao što joj i samo ime govori, ova aplikacija služi za analiziranje WiFi mreža koje se nalaze u vašoj blizini. Informacije koje dobijate je SSID mreže, kanal, da li je mreža zaključena i koja metoda protekcije se koristi. Takođe, prisutna je i izuzetno bitna stavka – jačina signala. Postoji nekoliko načina prikaza rezultata, kao što je grafikon sa kanalima, vremenski grafikon, rejting kanala, lista AP-a i merač koji prikazuje jačinu odabrane mreže u stilu igle i crtica decibela. Korisna aplikacija za imati.
Vremenska prognoza
AccuWeather
Ovo je ime koje je itekako prepoznatljivo u svetu vremenske prognoze, i koje nudi dosta tačne informacije o temperaturi i vremenskim uslovima. Interfejs aplikacije je privlačan, a informacije su podeljene u kartice. Možete videti dosta detaljno trenutno stanje za odabrani grad, informacije iz časa u čas, prognozu za predstojeći period, a takođe i mape sa kretanjem oblaka. Sa ovom aplikacijom dobijate i widget koji ćete staviti na svoj početni ekran. AccuWeather je dosta pouzdana i dobra aplikacija za vremensku prognozu.
Weather
Aplikacija jednostavnog nazivom, takođe sa dosta čistim i preglednim korisničkim interfejsom. Weather ima interesantu “parket” pozadinu, velike i pregledne elemente visoke rezolucije i raspoređena je po ekranima. Na glavnom se nalazi trenutna temperatura, a na sledećim prognoza za ostatak nedelje, prognoza iz časa u čas, a takođe uz nju ide i privlačan providan widget u dve veličine. Lepši korisnički interfejs u poređenju sa AccuWeather, ali ne nudi toliki nivo detalja o vremenu i manje je pouzdana.
Widgeti
Android Weather & Clock
Broj widgeta koji postoje za Android je izuzetno veliki. Mi ćemo za kraj izdvojiti samo jedan. Reč je o widgetu koji kombinuje časovnik i datum sa temperaturom i vremenskim uslovima. On nudi dobar broj informacija na jednom mestu, jer takođe prikazuje i indikator napunjenosti baterije, sledeći alarm, pa u zavisnosti od veličine koje odaberete i vremensku prognozu za pet narednih dana. Dosta informativan i privlačan i popularan widget, koji itekako zaslužuje mesto na vašem početnom ekranu.
Umesto zaključka
Kao što ste mogli videti, pokušali smo da vam predočimo najbolji izbor u širokom spektru Android aplikacija. Naravno da postoji još niz ne samo aplikacija, već i oblasti, ali je naš cilj bio da napravimo minimum zajedničkog preseka – da skrenemo pažnju korisnicima šta bi moglo biti najzanimljivije od aplikacija koje su praktično potrebne svima i koje će se naći ili bi se trebale naći na tabletima i smartfonima svakog od nas, bez obzira na opredeljenje, stil, želje i slično. Mišljenja smo da svaki Android korisnik može da pronađe ono što mu je potrebno u aplikacijama koje ste mogli da vidite na prethodnim stranicama. Od nas ovaj put toliko. Budite uz Benchmark!
Obavezni set aplikacija za Android
Android mobilna platforma iz godine u godinu postaje sve razvijenija, ne samo po korisničkom interfejsu i iskustvu u radu, nego i po svom ekosistemu, odnosno količini i upotrebljivosti aplikacija, kao i njihovoj inovativnosti. Broj kvalitetnih naslova nastavlja da raste, tako da se u ovom trenutku može naći široka lepeza lepo dizajniranih, korisnih i zanimljivih aplikacija. Ovom prilikom dotičemo se teme koje su to obavezne aplikacije koje bi trebalo imati na svom Android uređaju