Osvrt: Windows 8 PC i tablet interfejs – šest meseci kasnije
Ivan Todorović
Podsetimo, u protekloj deceniji jedno od osnovnih načela prilikom dizajniranja korisničkog interfejsa jeste da se broj klikova potrebnih da se dođe do određene opcije mora svesti na minimum. Zli jezici bi rekli da je Windows 8 to i uradio, jer su brojni revoltirani korisnici počeli intenzivnije da koriste tastaturne prečice, umesto da se muče sa jurnjavom za „skrivenim“ opcijama među pločicama. Recimo, brže i lakše je otvoriti konfigurisanje mrežnih adaptera pritiskom na Windows+R i kucanjem „ncpa.cpl“, umesto prebacivanja između desktopa i Start ekrana.
Ako na trenutak zanemarimo kućne korisnike kojima nigde nije žurba (iako oni zapravo čine najveći broj korisnika), problem ostaju profesionalci i serverski adminstratori. Ovako radikalna promena definitivno je mnogima pokvarila dugogodišnji radni „workflow“. Podsetimo, klasični Windows desktop interfejs nije suštinski menjan celih 18 godina, a po uzoru na njega kreirani su i grafički desktopovi na klonovima Unixa. Autori Gnoma 3 na Linuxu takođe su pokušali da izmisle toplu vodu i novu koncepciju koja će biti tablet-friendly, pa su prošli kako su prošli.
Ovo je naročito bolna tema kako za one koji dugo godina koriste Linux na desktopu, tako i za nove korisnike koje su ovakve igrarije samo odbile od istraživanja aktuelnih Linux distribucija. Bez obzira što klasična desktop okruženja na Linuxu nikada nisu bila identična onome na Windowsu, osnovni koncept je bio isti i korisnici su se relativno brzo navikavali. Sada imamo slučaj da korisnici, koji nemaju običaj da čitaju nikakva uputstva i vodiče, treba da se snađu koristeći čistu intuiciju i iskustvo sa mobilnih telefona, a to neretko ne prolazi onako kako su autori zamislili.
Vratimo se na Windows. Kod aktuelne serverske verzije, situacija je još problematičnija. Poznato je da svaki noviji Windows za desktop PC ima svoj serverski pandan (XP – 2003, Vista – 2008, Win7 – 2008 R2) sa kojim deli i grafički podsistem, pa tako osmici odgovara Windows Server 2012 koji je nažalost direktno preuzeo kompletan grafički interfejs, uključujući Start ekran i Metro pločice. Da stvar bude gora, sve je češći scenario da se Windows server instalira u virtuelne mašine pomoću nekog od popularnih hipervizora kao što je VMware ESXi, a „ekran“ virtuelne mašine pregledate sa udaljenog računara u odgovarajućem prozoru.
S obzirom da se novi interfejs oslanja na primicanje mišjeg kursora u uglove ekrana, nastaje taj problem što u ekranu virtuelne mašine (koja se ne prikazuje u punom ekranu i čija se rezolucija ne poklapa sa vašom) treba da nanišanite tačan piksel u uglu kako biste dobili željenu funkciju – otvaranje Start ekrana ili prikaz sidebar-a.
Bez obzira da li uvođenje takvog interfejsa u serverski OS smatrate opravdanim ili ne, ovakve dizajnerske gluposti izazivaju velike frustracije čak i kod iskusnijih administratora. Doduše, i Windows Server 2012 se može instalirati u „core“ konfiguraciji (dakle samo komandni prompt, bez punog grafičkog interfejsa), ali upravljanje takvim sistemom traži daleko bolje administratorske veštine.
Uzevši da prodavnica aplikacija Windows Store nije doživela ni približno očekivanu popularnost, niti su Metro aplikacije (zbog pomenutog nedostatka prenosnih uređaja sa Windowsom 8) uzele primetniji deo kolača Androidu i iOS-u ili prevele bitne razvojne timove i programere na Microsoftovu stranu, možemo samo konstatovati da je organizacija celog projekta, uključujući tu i marketing, debelo zakazala.
Pre šest meseci, kao i na izlascima razvojnih verzija, novom konceptu smo davali šansu ako sve bude logistički dobro ispraćeno od strane Microsofta. To se nije desilo i zaista ne vidimo zašto bi sada iko, ko na računaru radi bilo šta ozbiljnije od surfovanja internetom, trebalo da se muči koristeći nerazrađeni hibridni interfejs (osim možda ako je dobio legalni operativni sistem uz laptop, pa „da se ne baci“).
Zato za rad na PC-u i dalje toplo preporučujemo Windows 7, a na mobilnim uređajima Android koji se može pohvaliti daleko zdravijim ekosistemom i aplikativnom podrškom. Istina, Windows Blue još uvek ima teoretske šanse da stvar pomakne u pozitivnom smeru, mada nam se iz sadašnje perspektive ceo sistem hibridnog desktop-Metro interfejsa čini kao fundamentalni promašaj.
Možda je bolje da se cela ova epizoda što pre zaboravi, bez obzira na sve te utrošene milione u razvoj (što nas kao krajnje korisnike ne zanima niti treba da plaćamo zbog tuđih promašaja). Nadamo se da će Microsoft za sledeću iteraciju Windowsa jasnije definisati konkretne ciljeve, uskladiti želje i mogućnosti i poraditi na saradnji sa proizvođačima hardvera.
Na kraju, osvrnimo se na opšti trend „tabletizacije“ klasičnih PC računara. Pre samo tri godine, sve je izgledalo gotovo idealno za korisnike desktop i laptop kompjutera. Windows 7, koji je došao sa najboljim korisničkim interfejsom sa Microsoftovim potpisom i doneo odlični Start meni sa efikasnom pretragom, sve je više dobijao na popularnosti, a ništa lošije nije bilo ni na Linux „frontu“ gde su Gnome 2 i KDE 4.5 važili za okruženja koja obezbeđuju produktivnost na visokom nivou.
Onda je neko izračunao da se ulaganje u klasične kućne i poslovne računare više ne isplati i zaključio da ogroman novac leži među neračunarskom publikom kojoj se, pored pametnih telefona, može prodati još dosta skupih uređaja sa odgovarajućim „mobilnim“ interfejsom. Nismo sposobni da zaključimo da li ovo što se sada dešava predstavlja trajni zaokret na PC-u i da li je samim tim klasična desktop paradigma zaista mrtva za „kežual“ korisnike, ali mislimo da „sakaćenje“ klasičnih PC računara radi ugađanja publici koju računari zapravo i ne interesuju teško može izaći na dobro na duže staze.
Zaključak
Videćemo šta će se odvijati u narednom periodu i u kojoj će meri Microsoft promeniti politiku iz Windows 8 operativnog sistema. Uprkos naizgled velikim brojkama prodatih licenci u apsolutnom smislu, u procentualnom se pokazalo da Windows 8 ne može da ponovi uspeh svog prethodnika. Na stranu što pretpostavljamo da je najveći deo prodatih licenci otišao na redovno osvežavanje IT opreme najvećih svetskih korporacija. I sami ste pratili zajedno sa nama razočaravajuće prodajne brojke, pa i bunt Microsoftovih partnera, razočaranih neuspehom svežeg operativnog sistema u smislu podsticanja prodaje. Nažalost, to IT tržište i sada odlično oseća, a u padu su isporuke skoro svih vrsta računara, pa i donedavno neprikosnovenih laptopova.
Microsoft će po svemu sudeći naučiti nešto na svojim potezima i to toplo pozdravljamo. Zapravo, drago nam je da će se to dogoditi, jer je Windows 8 “ispod haube” zaista jako dobro odrađen i optimizovan. Operativni sistem radi vrlo lepo i fluidno, performanse su poboljšane u odnosu na prethodnike, a i zahtevnost je smanjena. Kada izmerite broj poena u benchmark aplikaciji, megabajte transfera ili frejmove u igri, gotovo uvek ćete videti da Windows 8 donosi boljitak. Međutim, ostaje ta odluka, nama neshvatljiva, o odsečnom otklonu od doskorašnje prakse i gotovo nasilnoj integraciji interfejsa za kontrolu dodirom i kontrolu mišem i tastaturom. Zaista ne razumemo zašto jednostavno nije ostavljen izbor.
U međuvremenu, Microsoft je očigledno čuo vapaje kućnih i poslovnih korisnika koji nikako nisu prihvatali interfejs u Windowsu 8. Navodno, Microsoft će u Windows 8.1 operativnom sistemu ponuditi “Boot to desktop” mod, opciju koja će omogućiti da se računar pokrene u tradicionalnom Windows desktopu, umesto u “Metro stilu”. To izgleda neće biti sve, jer izvori koji su upućeni u planove kompanije Microsoft pokreću i priču povratka Start tastera u novoj verziji Windowsa. Microsoft nije implementirao Start u Windowsu 8, a izgleda da će ga Windows 8.1 ipak imati, bez obzira što bi taster izgleda služio samo kao metod pristupa Start ekranu, a ne pokretanja tradicionalnog Start menija. No, i takva opcija će poslužiti lakšem snalaženju ukoliko se oslanjate na miša i, pre svega na tastaturu.
Sve u svemu, moraćemo da sačekamo na naredni Windows. Imajući u vidu šta smo sve doživeli sa ranim izdanjima “osmice”, nećemo moći ni sada da rešenja koja se viđaju u Release i Public Preview verzijama uzimamo zdravo za gotovo, jer bi Microsoft mogao lako da to izbaci, doradi ili ubaci nešto drugo. Windows 8 je tu gde je, a mi čekamo Windows 8.1, u nadi da će isti doneti ono što želimo od starog, dobrog Windowsa…Šta će biti, biće.