Predstavljamo: Android 4.2

Još se ni prva verzija Jelly Bean-a nije “ohladila” i pošteno legla na sve uređaje za koje je predviđena a Google nas je, moramo priznati, iznenadio najavom sledeće iteracije svog operativnog sistema. Android 4.1 je zapravo tek otpočeo svoju “turneju”, a neki od prvih uređaja koji su imali čast da ga dobiju jesu telefoni poslednje generacije poput Samsung Galaxy S3 i pojedinih Motorola DROID RAZR verzija...
 

Nikola Branković Naspram spomenutih modela, za modele ostalih proizvođača apdejt se očekuje u nedeljama (mesecima) koje predstoje. Naravno, ovde ne računamo Nexus liniju uređaja koja svakako uvek prva bude osvežena novom verzijom softvera.
Generalno, Jelly Bean nije doneo drastičnih izmena u odnosu na raniju Ice Cream Sandwich verziju, koja je pak bila veliki korak napred, i to u pravom smeru, u odnosu na Android 2.3 (Gingerbread). Međutim, to “nešto” noviteta je ipak puno značilo u kontekstu poboljšanja ukupnog korisničkog iskustva i sazrevanja same platforme.

Jedno od najvećih i možda najbitnijih unapređenja kojim je Jelly Bean počastio korisnike jeste takozvani „Project Butter“, termin iza kog stoji čitav set tvikova i optimizacija „ispod haube“ a koje su uvedene radi poboljšanja responzivnosti sistema na korisnički input putem dodira ekrana. Ovo se pre svega odnosi na trostruko baferovanje renderovanja korisničkog interfejsa i uopšte grafičkih elemenata kao i povećanje radne frekvencije procesora odmah nakon detekcije dodira, što u kombinaciji sa još nekoliko optimizacija zaista podiže performanse i osećaj udobnosti prilikom interakcije. Konačno je skrolovanje lista i menija postalo potpuno fluidno i na Android platformi, nešto što je iOS dugo vremena držao kao jednu od svojih glavnih prednosti, a ovaj primetni skok performansi se oseća ne samo na najsnažnijem hardveru, već i na nekim starijim uređajima.

Već je poznato da je kraj godine rezervisan za novu verziju Nexus telefona, a takođe je tu i činjenica da ni jedan Nexus do sada nije stigao bez nove verzije Android operativnog sistema, koja mu pored dobrog hardvera i pristupačne cene takođe obezbeđuje tržišnu prednost barem u početnom periodu. Ni ovog puta situacija nije drugačija, pa će najavljeni Nexus 4 telefon stići u paketu sa novim Android-om koji je sada dogurao do verzije 4.2. Nije prošlo ni poštenih četiri meseca od zvaničnog predstavljanja Jelly Bean-a, a Google nam već golica maštu sledećom verzijom što je pomalo iznenađujuće, ali očigledno da situacija na globalnom tržištu tako diktira.

Pre svega naglasićemo da je Android 4.2 i dalje zapravo Jelly Bean, tj. u pitanju je samo iterativna podverzija a ne potpuno novi sistem sa sopstvenim imenom. Ovo znači da drastičnih noviteta nema, pogotovo ne kada je vizuelni aspekat inerfejsa u pitanju, ali takođe i to da će svi uređaji koji su već dobili ili će tek dobiti verziju 4.1, pre ili kasnije u budućnosti dobiti i apgrejd na Jelly Bean 4.2. Nexus 4 telefon i Nexus 10 tablet biće predstavljeni zvanično 13. novembra i naravno doći će sa preinstaliranom novom verzijom Androida, a kako Google kaže, ovo će biti „najjednostavnija i najpametnija verzija do sada“. Pojedine nove funkcionalnosti su manje bitne dok su neke možda značajnije i krupnije od ovih drugih, u svakom slučaju pogledajte ukratko šta nas sve to novo očekuje.

Multi-User Support Jedna od funkcija koja postoji veoma dugo na desktop računarima i na koju smo se već navikli u proteklim godinama, a koje nije bilo na mobilnim platformama, barem ne na Android-u, jeste podrška za više korisnika. Naime, od verzije 4.2 biće moguće definisanje više korisničkih naloga, te će svaki od korisnika moći da uredi sopstveno okruženje što uključuje promenu pozadine, raspored ikona i vidžeta na ekranu, broj i vrstu instaliranih aplikacija i dr. Ovo će biti jako korisno jer se na primer tableti često koriste kao kućni multimedijalni uređaj koji upotrebljava više članova porodice, a takođe će i poslovni korisnici umeti da cene ovu funkcionalnost.

Međutim, ova opcija će biti dostupna samo na tabletima, ne i na mobilnim telefonima. U ovom momentu nije baš najjasnije zašto je tako, ali se pretpostavlja da su se u Google-u vodili činjenicom da je telefon ipak mnogo „privatniji“ uređaj i da se generalno ne pozajmljuje drugim ljudima. U svakom slučaju, više nećete morati da brinete kada svom detetu predate tablet da odigra par nivoa omiljene igre.
 360 Degree Photo Sphere camera
Kada je kamera u pitanju, Google se ovog puta potrudio da unese neke zaista inovativne promene, koje se ne odnose samo na par interesantnih tvikova elemenata menija već na potpuno novu funkcionalnost koja do sada nigde nije viđena.

Za razliku od „starog“ panorama moda, koji se inače u današnje vreme može naći na bezmalo svakom malo ozbiljnijem pametnom telefonu, sada postoji takozvana „Photo Sphere“ aplikacija koja omogućava snimanje „pravih“ panoramskih fotografija. Photo Sphere omogućava snimanje fotografija i njihovo lepljenje unutar sferne površine, dakle u sva četiri pravca, čime se dobija zaista impresivan 360 stepeni panoramski snimak.

Dobijeni rezultat najviše podseća na Google Maps Street View, a isti se može podeliti sa prijateljima na Google+ društvenoj mreži.

Osim toga, tu je još nekoliko dodataka, a jedan od njih je mogućnost da jednostavnim držanjem prsta bilo gde na ekranu kada je kamera uključena, pozovete kružni meni sa najčešće korišćenim funkcijama. Wireless Display Kako je Apple nedavno predstavio svoju AirPlay Mirroring tehnologiju na iOS i Mac OS operativnom sistemu, a koja se odnosi na prenos slike sa mobilnih uređaja direktno na ekran TV aparata, i Google je izašao sa sopstvenim rešenjem.

Android 4.2 će učiniti gledanje sadržaja sa telefona na velikom ekranu znatno jednostavnijim, a ceo mehanizam se zasniva na Miracast standardu. Miracast je ustvari Wi-Fi Direct tehnologija tj. 802.11n kompatibilni mrežni protokol za takozvani „display-sharing“, koji omogućava da zvuk i sliku strimujete direktno sa mobilnog uređaja na bilo koji TV aparat.

Odgovarajući adapteri će uskoro biti dostupni po relativno pristupačnim cenama, a određeni TV modeli će dolaziti sa već integrisanom Miracast tehnologijom. Gesture Typing Ukoliko ste ikada koristili Swipe virtualnu tastaturu ili bilo šta nalik tome, biće vam savršeno jasno šta je zapravo Google-ov gesture typing. Android 4.2 tastatura će imati ugrađenu mogućnost „kucanja“ jednim prstom, tako što se isti jednostavno prevlači po ekranu (bez podizanja) od slova do slova, a automatska predikcija teksta će ponuditi moguće reči.

Sve što je potrebno kada je željena reč dobijena jeste podići prst sa ekrana i razmak će sam biti dodat. Naravno da ovo ne predstavlja nikakvu specijalnu novost, jer ovakva rešenja odavno postoje, ali je interesantno videti kako to sve izgleda i funkcioniše u Google izvedbi. Google Now

Sa verzijom 4.1 Google je predstavio „Google Now“, neku vrstu kombinacije alata za napredno pretraživanje i ličnog asistenta, često upoređivanog sa Apple Siri servisom. Ova funkcija je dizajnirana tako da korisniku pruža informacije koje mogu biti od koristi u toku dana a u obliku takozvanih „kartica“, što uključuje vremensku prognozu, informacije o saobraćaju sa trenutne lokacije, informacije o eventualnim letovima i sl.

Sve spomenute informacije se generišu automatski, a na osnovu podataka koje Google dobija od korisničke lokacije, agende i skokrijih upita pretrage.

U Android-u 4.2 Google je uveo određena poboljšanja u Google Now funkciju, u okviru koje se sada „upošljava“ i Google Knowledge Graph, koji u suštini pruža statističke podatke u vezi sa upitom i relevantne linkove. Expandable Notifications

Notifikacije kao i gornji padajući meni za regulisanje istih je nešto čemu je u Android operativnom sistemu od samog početka posebno posvećivano pažnje, a sa tom tradicijom se nastavilo i u poslednjoj verziji. Sa Jelly Bean-om 4.1 notifikacije su dobile opciju proširivanja što omogućava korisniku, recimo, da pročita ceo tvit i startuje tviter aplikaciju direktno iz notification bara.

Sada se otišlo i korak dalje pa je pored standardnog notifikacionog padajućeg menija prisutan još jedan meni, takozvani quick settings panel, kom se može pristupiti na dva načina. Jedan je direktno preko posebnog dugmeta u notifikacionom baru, a drugi je „svajpovanjem“ sa dva prsta odozgo na dole počev od vrha ekrana. Quick settings panel omogućava brz pristup najčešće korišćenim podešavanjima – jačina osvetljenja ekrana, Wi-Fi, Bluetooth, Airplane mod i drugo. Daydream Za kraj ovog ranog pregleda ostavili smo i možda najmanje bitnu novost. Ona se odnosi na takozvanu Daydream funkciju, koja nam najviše liči na svojevrstan screensaver sa mogućnošću prilagođavanja i menjanja sadržaja.

Naime, ova opcija će kada su telefon ili tablet u „idle“ modu ili pak prikačeni na dock-in postolje na ekranu prikazivati fotografije iz galerije ili odgovarajuće vesti sa Google Currents aplikacije. Zaključak Android 4.2 ne predstavlja radikalnu novinu, već samo fino „upeglanu“ verziju već odličnog Jelly Bean-a, gde su nove funkcionalnosti i manja unapređenja fino uklopljena sa već postojećim elementima. Photo Sphere, Miracast i višekorisnička podrška (na tabletima) zajedno sa dodatno unapređenim sistemom notifikacija čine novu verziju Android operativnog sistema jednom zaista kompletnom i zrelom platformom koja sa razlogom stoji na vrhu globalnog smartfon tržišta.

Na žalost, u ovom momentu je veoma teško definisati makar i okvirne prognoze o tome kada bi Android 4.2 mogao da se pojavi i na kojim uređajima, jer po običaju sami proizvođači i operateri usporavaju ceo proces iz svima poznatih razloga. Jedino što se za sada zna jeste da će Google u narednim nedeljama pustiti apdejt na starijim Nexus uređajima, ali bez preciziranja o konkrenim modelima. Za sve one koji su nestrpljivi ili jednostavno ne žele da zavise od trećih strana (proizvođača/operatera), Nexus 4 će uskoro postati dostupan, i to po više nego pristupačnoj ceni.  

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi