Bench Tim
Retrospektiva: avgust, 2011.
Kao što ste do sada već navikli, retrospektivu delimo na četiri velike oblasti: Hardver, Mobile, Multimedija i Gejming. Pored toga što ćemo “obnoviti gradivo” i videti šta se sve dešavalo u proteklom mesecu kod nas i u svetu, na samom kraju ćete pronaći i spisak svih članaka objavljenih na našem sajtu tokom proteklog meseca, pa znate šta vam je činiti ako ste nešto propustili…Ovog meseca smo se potrudili da se dodatno istaknemo vodičima i savetima koji korisnicima mogu pomoći prilikom njihovog izbora u kupovini, ali je bilo i mnogih drugih sadržaja. Po tradiciji i orijentaciji Benchmark sajta, ali i u skladu sa ukusima većinskog dela naše publike – počinjemo od hardvera.
Hardver
Mesec avgust je po svim kriterijumima bio u znaku matičnih ploča sa Intel Z68 čipsetom, kada je hardver u pitanju. Slobodno možemo reći da su one dominirale ovog meseca, jer se modeli konstantno gomilaju, dok je sav ostali hardver u blagom stanju stagnacije. Sve je počelo sa odličnom ASUS Maximus IV Gene-Z pločom koja iako predstavlja microATX ploču sasvim opravdano nosi svoj “Republic of Gamers” logo. Pored dobrih mogućnosti u smislu overkloka, ploča se i u svemu ostalom ne razlikuje od svoje velike ROG “braće”, što znači da je prisutan veliki broj različitih konektora, tu je i odlična audio sekcija koja podržava sve aktuelne standarde kao što su X-Fi Xtreme Fidelity, EAX Advanced HD 5.0 i THX TruStudio PRO.
Nakon ovog mališana, na testu su nam se pojavila i dva modela proizvedena od strane kompanije Gigabyte, od kojih jedan izgleda veoma interesantno i neuobičajeno. Reč je naravno o Gigabyte G1.Sniper 2, ploči koja izgleda zaista fantastično, ali smo sigurni da se ovakav “agresivan” dizajn neće dopasti svakom. Onima koji vole ovakva, “militantna”, rešenja biće jako drago da čuju da nije sve ostalo na “fensi” dizajnu već da je po mišljenju našeg kolege G1.Sniper 2 jedno od najkompletnijih rešenja kada su Z68 ploče u pitanju.
Zbog ovako atraktivnih ploča, treći testirani model, Gigabyte GA-Z68AP-D3 je pomalo ostao “u senci”, ali potpuno neopravdano, jer baš zbog činjenice da nije pretrpan, za određen profil korisnika potpuno nepotrebnim dodacima ima dosta povoljniju cenu i u “entry level” segmentu se pokazao kao odličan izbor koji vredi uloženog novca. Svuda se uštedelo po malo, tako da je naponska sekcija malo “mršavija”, kao i običan Realtek-ov ALC-889 audio čip, kao i na PCI-Express slotovima koji u slučaju multi-GPU konfiguracije rade u x8 modu. Složićete se, da to i nije preveliki kompromis.
Kompletna priča o Z68 pločama je zaokružena u jednom velikom uporednom testu, gde smo okupili sedam modela i izdvojili one koji se nama čine kao najbolji. Interesantno je da su se čak dva modela koja su se pojavila ovog meseca našla na pobedničkoj poziciji, dok je treći bio još jedan ASUS-ov model P8Z68-V PRO.
Pored matičnih ploča, konačno smo imali priliku da isprobamo najmlađeg predstavnika Intelovih procesora sa SandyBridge jezgrom iliti Pentium G840, koji ima mnogo toga zajedničkog sa Core i3 procesorima. Osim izostanka HyperThreading-a i nekoliko naprednijih tehnologija, glavna razlika u odnosu na najslabije Core procesore je takt. Naime, najbrži Pentium, G850, ima frekvenciju od 2,9GHz, dok Core i3 2100 “kuca” na taktu od 3,1GHz. Keš memorija je identična, pa je u skladu sa tim nedostatak HT-a i niži takt taj koji diktira razliku u performansama. Kako se ovaj “mališan” pokazao u direktnom sukobu sa konkurentom iz AMD-a, pogledajte ovde.
Kod grafičkih kartica se ovaj mesec pokazao kao “sušni period” i realno gledano novih modela nema na vidiku, a određeni proizvođači eksperimentišu sa otkrivanjem “tople vode”. ASUS je jedan od njih, ali je njihova verzija GTS450 modela sa pasivnim hlađenjem potencijalna uvertira za jako interesantne prozivode. Sa ovim modelom je DirectCU sistem hlađenja, koji je ekskuzivno ASUS-ovo rešenje, zagazio i u pasivne vode, pa se nadamo da ovo neće biti izolovan slučaj, već da ćemo dobiti i neke od aktuelnih modela “presvučene” u ovaj potencijalno uspešni sistem hlađenja.
Na samom kraju ovog meseca nam je na test stiglo i odlično rešenje miniPC-a iz Zotac-a. Verovatno ste svi čuli za ZBox, koji predstavlja jedno od pristupačnijih i praktičnijih rešenja kada su barebone računari u pitanju, a izuzetno nam je drago videti ga zasnovanom na AMD-ovom Fusion-u koji je idealan za ovakav vid računara. Pored uobičajenih prednosti vezanih za sam Brazos, ZBox karakteriše i mogućnost kačenja na monitore sa VESA mount-om, jednostavnost rasklapanja i prijatan dizajn. Njegova cena je takođe jedna od aduta, jer se kreće oko 250 evra, što je više nego povoljno za ovaj tip proizvoda.
Fleš diskovi bazirani na USB 3.0 interfejsu su nešto što se nadamo da će uskoro postati standard, a dobar korak u tom pravcu je napravio Kingston sa svojim DataTraveler Ultimate G2 modelom, koji po ceni od oko 45 evra nudi jako velike brzine upisa i čitanja. Da budemo precizni, za ovaj novac dobijate oko 60MB/s za “write”, odnosno oko 110MB za “write” operacije, što su fantastične vrednosti. Pored toga, ovaj DT Ultimate G2 karakterišu nešto veće dimenzije i vrlo jednostavn dizajn, ali je kvalitet izrade sasvim dobar, pa u globalu dobijate krajnje zaokružen proizvod.
Na kraju tu je i jedna “periferna” komponenta koja se obično nalazi poslednja na listi za šoping kada su računari u pitanju, a u pitanju je UPS. Iako čuvaju naše računare i podatke koji se nalaze u njima, ostaju obično poslednji na listi i njihovu kupovinu odlažemo do momenta kada već bude kasno bilo da su u pitanju važni podaci ili neka komponenta koje mogu da stradaju usled nestanka struje ili variranja napona. Stoga smo na test pribavili dva interesantna modela, a radi se o Inform Guardian LCD 600A/AP koji nudi veliki broj mogućnosti podešavanja putem svog Web interfejsa, a uz to poseduje i LCD ekran koji prikazuje potrebne informacije o njegovom radu.
Mobile
Ako biramo događaj koji bismo proglasili utiskom meseca, za avgust bi to svakako bila ostavka Stiva Džobsa na mesto CEO-a kompanije Apple. Naravno, svi su to očekivali pre ili kasnije, ali prosto niko nije ostao ravnodušan na ovu vest. Stiv je svojim radom u kompaniji Apple definitivno promenio potpuno tržište mobilnih uređaja, kao i navike korisnika. Zapitajte se samo kako bi izgledala ponuda mobilnih uređaja danas, da nije bilo iPod-a, iPhone-a i iPad-a. Od sledećeg meseca počinje post-Džobs era, a svet mobilnih uređaja neće nikada više biti isti…
Još jedan događaj koji je izazvao tektonske poremećaje u mobilnoj zemlji je odluka HP-a da napusti dalji razvoj webOS platforme i ugasi proizvode bazirane na njemu i to bukvalno u istoj nedelji kada su TouchPad i Pre3 konačno počeli da se prodaju. Odmah zatim se dogodila jedna interesantna stvar, HP je snizio cene svojih TouchPad tableta sa početnih 500 dolara, na čak 99 dolara, što je za posledicu imalo momentalnu rasprodaju bukvalno svih zaliha ovog tableta.
Odmah potom je naravno pokrenuta trka – ko će prvi pokrenuti Android operativni sistem na TouchPad-u? CyanogenMod tim je takođe pokrenuo svoj projekat, a čak je i HP rekao da će izbaciti update za postojeći webOS sistem koji se na njemu nalazi, kao i da će proizvesti još jednu ograničenu količinu ovih tableta. TouchPad ispade prilično živahan za uređaj koji je matična kompanija zvanično već sahranila.
Međusobno tužakanje kompanija je u poslednje vreme vrlo popularno (pogledajte šemu tužbi za lakše snalaženje), a tokom avgusta je u žiži bio Apple vs Samsung slučaj. Prvi bitan događaj je bila odluka nemačkog suda da zabrani prodaju Samsung-ovog Galaxy Tab 10.1 uređaja na teritoriji EU, a vrlo brzo zatim i odluka holandskog suda da je Samsung povredio patentna prava Apple-a svojim Galaxy S, S II i Ace telefonima i da im se nalaže da prestanu sa njihovom prodajom do sredine oktobra. Srećom po Samsung, holandski sud je presudio da je samo deo softvera sporan, a ne sam uređaj, pa će mali update operativnog sistema vrlo brzo rešiti taj problem. Naravno, sudski procesi koje je Apple pokrenuo bukvalno u svim zemljama gde se sukobljava sa Samsung-om na tržištu daleko od toga da su gotovi, tako da ćemo sigurno videti svakakve vesti ovog tipa i u budućnosti.
U jeku patentnog rata, Google je povukao jedan zanimljiv potez i kupivši kompaniju Motorola Mobility za 12,5 milijardi dolara, osigurao sebi jako veliki broj patenata koji će osigurati da Android sistem ostane bezbedan od bilo kakvih ozbiljnih tužbi u budućnosti.
Samsung pak, ne obraća mnogo pažnju na presude koje sudovi donose i nastavlja da gura punom parom. Njihovi uređaji se odlično prodaju, a pogotovo izuzetno uspešni Galaxy S II, koji se za 85 dana od svog predstavljanja prodao u preko 5 miliona primeraka, što je u proseku jedan telefon na svaku sekunde i po! Uz to, Samsung ne prestaje da predstavlja nove modele, pa tako uskoro možete očekivati Galaxy Tab 7.7 Android 3.2 tablet, Galaxy W, Galaxy M Pro, Galaxy Y, Galaxy Y Pro i Galaxy Xcover Android telefone, kao i Wave 3, Wave M i Wave Y Bada 2.0 telefone.
Tokom avgusta je Samsung Galaxy Tab 10.1 stigao i na naše tržište, pa ga možete kupiti u okviru ponude Telenora uz Surfuj pakete.
Za HTC je avgust bio prilično miran mesec što se tiče predstavljanja novih modela, ali to je samo zatišje pred buru. Uskoro se priprema HTC Jetstream tablet (poznati i kao Puccini), razni novi HTC Android telefoni, kao i dvojka Windows Phone 7 Mango telefona koja je upravo danas najavljena (HTC Titan i HTC Radar).
HTC se tokom avgusta bavio i drugim stvarima, pa je tako preuze firmu Beats Electronics, a pokrenuo je i specijalizovani developer sajt kako bi olakšao programerima razvoj aplikacija za njihove uređaje.
Nokia i dalje izbacuje Symbian telefone, doduše sada u Belle varijanti. Prvi i izgleda jedini MeeGo uređaj, Nokia N9, izgleda da nažalost neće baš biti viđena na mnogo tržišta (doduše, dobra vest je da se očekuje kod nas u oktobru). U međuvremenu, dok ćekamo na njihove Windows Phone uređaje, imali smo barem prilike da učestvujemo u Angry Birds šampionatu u Srbiji, u organizaciji Nokia-e.
Sony Ericsson nastavlja takođe da predstavlja nove modele, pa ćemo tako od njih uskoro videti unapređeni Xperia Arc S, Xperia neo V, Live with Walkman, kao i novu verziju Android sistema za sve njihove Xperia modele nove generacije u toku sledećih par meseci.
Prenos broja telefona između domaćih operatera je konačno zaživeo, što pokazuje 8500 prenetih brojeva u poslednjih mesec dana, od kada je ovaj servis krenuo sa radom. Pre dva dana je i potpisan Protokol o implementaciji Pravilnika o prenosivosti broja koji je tu da eliminiše poslednje zaostale nedoumice i dalje olakša korisnicima transfer između operatera.
Android platforma i pametni mobilni telefoni i dalje nezadrživo napreduju, pa Android tableti sada zauzimaju 20% globalnog tržišta tableta, a u SAD Android pametni telefoni zauzimaju više od 40% lokalnog tržišta.
Kako je IFA sajam u Berlinu upravo u toku, očekuje se upravo veliki broj najava koje nažalost neće ući u ovu retrospektivu, ali će septembar svakako učiniti interesantnim.
Multimedija
Verujemo da ste već navikli na pregled vesti i dešavanja iz oblasti multimedije, kao na jedan od delova ove retrpospektive, tako da ćemo vam i ovog meseca preneti sadržaj za koji smatramo da je bio najzanimljiviji. Mesec avgust nam je doneo dosta novih multimedijalnih uređaja, ali takođe i najave za uređaje koji tek trebaju da budu dostupni u prodaji ovoga meseca u septembru, ili čak kasnije. Pogledajte šta se to dešavalo prošlog meseca.
Početak meseca obeležila je pojava novog Viewsonic-ovog 3D Vision monitora, koji funkcioniše u saradnji sa Nvidia grafičkim kartama. Narednog dana LG je predstavio dva Full LED 3D Cinema televizora, koji koriste pasivnu tehnologiju naočara. Sredinom prve nedelje u mesecu, u testu smo vam predstavili jedan veoma elegentan i zanimljiv 3D hibrid monitora i televizora, Samsung T27A950.
Sredinom prve nedelje u mesecu, Sharp je najavio oživljavanje Pioneer-ovog Elite brenda televizora, sa nekoliko svojih skupocenih LCD 3D modela. Istog dana Lenovo je najavio par monitora namenjenih poslovnicama, kao i Thinkcentre računar.
Početkom druge nedelje u mesecu, Samsung je lansirao 650 seriju poslovnih monitora , gde je predstavio tri modela sa različitim dijagonalama i mogućnostima. Istog dana predstaljen je LG-ev 3D paket, koji uključuje 3D televizor i 3D Blu-Ray plejer, po nešto nižoj ceni od uobičajne. Sledećeg dana, Pioneer je predstavio dva nova Elite risivera, koji mogu da se upare sa Apple AirPlay podrškom.
Sredinom druge nedelje avgusta meseca, na testu nam se našao Viewsonic-ov VX2239wx model monitora, koji je imao dosta pristupačnu cenu. Istog dana, Fuji je predstavio svoj novi FinePix model fotoaparata, model FX600EXR, koji poseduje 16mpix senzor i Full HD režim snimanja. Krajem druge nedelje, V-Moda nam je predstavila svoje Crossfade High-end slušalice.
Početkom treće nedelje u mesecu, Dell je predstavio svoj najtanji monitor ikada, u video prezentaciji, koji poseduje Full HD rezoluciju i LED pozadinsko osvetljenje. Sredinom treće nedelje, na testu nam se našao još jedan Viewsonic monitor, model VX2753mh, ovoga puta sa nešto većom dijagonalom i boljim kvalitetom slike.
Pri kraju treće nedelje avgusta, Sony je predstavio zanimljiv dvogled koji snima 1080p video materijal, ali takođe i pravi fotografije. Istog dana, Hitachi je prestavio tri nova 3LCD bežična projektora . Takođe, Sony je najavio izlazak svog Playstation 3D televizora za jesen u Evropi i Ujedinjenom Kraljevstvu.
Početkom četvrte nedelje u mesecu, Canon je najavio tri nova PowerShot fotoaparata sa različitim mogućnostima i cenama. Istog dana, Sharp je najavio tri nova AQUOS modela Blu-Ray rekordera sa različitim veličinama hard diskova. Sledećeg dana, Canon je otkrio novi vodeći Coolpix fotoaparat sa 10.1MP CCD senzorom.
Sredinom četvrte nedelje avgusta, Samsung je tri monitora sa Super PLS panelima, koji su namenjeni profesionalcima i poseduju veoma lep dizajn i dobre specifikacije. Istog dana, Sony je izbacio dugo očekivane A77 i A65 DSLR fotoaparate, sa veoma dobrim specifikacijama.
Takođe oko sredine četvrte nedelje u mesecu, pripremili smo vam vodič za kupovinu plazma televizora da 80 hiljada dinara. U istom danu, Sony je izbacio NEX-7 model fotoaparata sa izmenjivim objektivom i 24.3MP Exmor APS HD CMOS senzorom. Takođe u istom danu, Nikon je izbacio dva nova modela S1200pj i AW100 fotoaparata.
Krajem četvrte nedelje, Panasonic je prestavio dva nova PDP 3D televizora u Japanu, tačnije dva nova plazma modela. Krajem meseca LG je predstavio dva nova 3D monitora sa IPS panelima , jedan od kojih ima jako privlačan dizajn. Istog dana, usledila je najava da je Dell izbacio još jedan veoma tanki monitor, model S2230MX .
Na samom kraju meseca, Samsung je lansirao S27A750D 3D gejming monitor, koji dolazi u paketu sa aktivnim shutter naočarima. Takođe, Sony je lansirao pomalo futuristički 3D vizir, koji emulira ekran od 750 inči gledan sa 20m razdaljine i poseduje 5.1 slušalice u njegovom sklopu.
Toliko od multimedija sekcije za mesec avgust, a očekujte nas opet sledećeg meseca sa dešavanjima i novostima koje će se desiti u periodu od prvog do tridesetog septembra.
Jesen kuca na vrata, što znači da je za nama vreli avgust koji je bio prilično interesantan, barem kada su video igre u pitanju. Poslednji mesec leta je bio domaćin dve interesantne i važne manifestacije posvećene igrama i gejmingu u globalu. Naravno, u pitanju su Quakecon i evropski pandan E3 sajmu – Gamescom. Sve ovo govori da su protekle četiri nedelje bile pune sočnih informacija o igrama koje sa nestrpljenjem očekujemo. Atmosferu je dodatno podgrejao “nezvanični” rat na polju digitalne distribucije igara, koji, po svemu sudeći, tek treba da se rasplamsa. Više detalja o svemu navedenom možete pročitati ispod ovih redova.
Početak avgustaje u potpunosti okupirao Blizzard sa Diablo III detaljima, koji su isplivali pravo iz sedišta kompanije. Ovaj gigant je potvrdio ono čega su se mnogi pribojavali, a to je da se u potpunosti okreću politici “oblaka”, koju su u blažem obliku primenili na StarCraft II, a koja će u potpunosti biti zastupljena u novoj Diablo igri. Ovo znači da će Diablo III zahtevati konstantnu vezu sa internetom, kao i to da će se svi podaci igrača i informacije (uključujući i napredak u igri i likove) biti čuvani na serverima Battle.net-a.
Na istom događaju prikazan je i novi sistem aukcija za kupovinu predmeta iz igre, u kome će se vrteti pravi novac, koji će ići na račune igrala, ali i u džepove Blizzard-a. Mnogo više detalja o ovim kontraverznim novinama možete pročitati ovde.
Na polju digitalne distribucije igara, na pomolu je pravi rat između dve strane, koji možemo da poredimo sa onim sa polovine prošlog veka, između istoga i zapada, koga mnogi nisu ni bili svesni. Rat koji na svu sreću nije eskalirao i naš svet pretvorio u radioaktivnu pustaru nalik onim iz Fallout igara. Kakav će biti epilog ovog koji EA i Valve vode sa svojim Steam i Origin servisima za digitalnu distribuciju igara, možemo samo da nagađamo, baš kao što jesmo u ovom članku…uz veliku dozu iznetih činjenica.
Početkom najtoplijeg meseca u godini, Gearbox je najavio nastavak zarazne Borderlands pucačine, za 2012. godinu. Borderlands 2 će doneti “gomilu novog oružja, raznolika okruženja, pametnije i snažnije neprijatelje i unapređeni sistem misija, sposoban da isporuči bolju priču.“
Pucačina sličnog dizajna i tematike, sa prilično ozbiljnijom pričom koja nam stiže od ID Software-a, bila je zvezda večeri ovogodišnjeg Quakecon-a,zajedno sa Skyrim nastavkom popularnog The Elder Scrolls serijala.
Na ovom događaju u organizaciji ID Software-a, nije izostao ni tradiocionalni govor tvorca pucačina iz prvog lica i svih endžina koji pokreću igre ovog tima (Džona Karmaka).
Na Gamescom-u, Sony je iznenadio i obradovao javnost vešću da odmah stupa na snagu, nova, 50 dolara / evra niža cena PS3 konzole. Ova korekcija cene konzole je prva nakon skoro pune dve godine, a njeni efekti su odmah postali vidljivi značajnim povećanjem prodaje u Velikoj Britaniji, gde je prodaja konzole bila najslabija. Sa novom cenom od 250 dolara / evra za osnovni model, PS3 ni ovog puta nismo mogli da izostavimo iz poslednjeg gejming vodiča za kupovinu. Na Gamescom-u je debitovao i novi trejler za Battlefield 3, koji prikazuje intenzivnu akciju na nogama, na četiri točka i u vazduhu, na Caspian Border mapi koja može da ugosti 64 igrača, baš kao što jeste u ovom trejleru. Koliko sve ovo izgleda impresivno, uverite se sami.
Neposredno pred početak Gamescom-a, bez mnogo buke, Valve je ozvaničio postojanje Counter Strike: Global Offensive igre, koju je najlakše opisati kao osveženu verziju prethodnih CS igara, koja ovog puta pored PC-a stiže i na konzole, sa podrškom za cross-platform igranje.
Gearbox se krajem proteklog meseca konačno smilovao i prikazao nam prvi pravi gameplay trejler za Aliens:Colonial Marines igru, koju je najavio još davne 2006. godine. Ipak, ono što smo videli obećava daleko više od hladnog tuša u vidu poslednje igre sa ovim jezivim kreaturama zelene krvi.
U avgustu smo odigrali i dve prilično nesvakidašnje igre. Prva je Limbo platforma, koja teži tričavih 150 megabajta, a koja predstvalja jedinstveno dizajnersko i audio-vizuelno remek delo. U pitanju je igra koja pored brutalne jednostavnosti naizmenično izaziva dijapazon snažnih emocija.
Druga je From Dust miks strategije i simulacije, koji se uzdigao iz prašine i podario nam moći majke prirode, kojima u velikoj meri možemo oblikovatiprelep tropski okoliš, a sve u clju spasavanja misterioznog plemena od prirodnih nepogoda. From Dust je igra koju mora probati svaki ljubitelj Black& White i sličnih igara.
Za kraj smo ostavili ono što je na nas ostavilo prilično snažan utisak. U pitanju su kratki video dokumentarci koje su pripremili Sqare Enix i Eidos Montreal, kako bi nam dočarali blisku budućnostsveta ljudske augmentacije u Human Revolution nastavaku Deus Ex serijala, u kome upravo uživamo, a čiji opis ćete uskoro moći da pročitate i na našem sajtu.
Kao što ste mogli videti, avgust je bio prepun dešavanja. U sklopu naših napora da vas što bolje pripremimo za tzv. Back to School period (ili, prostije rečeno, za vreme kada se novac ponovo troši na računare i druge uređaje potrošačke elektronike), akcentovali smo vodiče za kupovinu. Tržište se ponovo zahuktava i za očekivati je da će u narednom periodu sve prštati od testova, a ne treba isključiti neka iznenađenja na tržištu.
U smislu vesti, svakako je tržište najviše “prodrmano” najavom HP-a da se manje-više povlači sa tržišta PC računara. Tačnije, kompanija je najpre decidirano naglasila da će odvojiti i prodati svoj PC sektor, da bi to kasnije ublažila izjavom da se to samo razmatra kao jedna od opcija, da nije sigurno itd. No, deluje da je to pre želja da se iskontroliše reakcija i obezbedi nesmetani kontinuitet u narednom periodu, te da se primire cene akcije koje su se u jednom trenutku našle u padu, nego što se ozbiljno planira odustajanje od namere da se PC odeljenje proda. Šta da se radi, ide se dalje, a nastupajuća godina će po mnogo čemu biti zanimljiva – nažalost, nagađamo, prevashodno u negativnom smislu. Dolar krahira, tržište bi moglo da doživi novu recesiju, a mnogi tržišni igrači su na izmaku snaga, prezaduženi i bez mogućnosti da značajnije zarade sa ovako niskim cenam. Nagađamo da će biti još značajnih najava i prestrojavanja…
Očekujte još mnogo toga zanimljivog u septembru!
Do sledećeg čitanja,
vaš Bench Tim
Intervju: HP 3PAR storage sistemi
Retrospektiva: Tablet uređaji – Avgust 2011.
Vodič za kupovinu notebook računara i prateće opreme, Q3 2011.
Alati za održavanje Linux sistema
How To: Windows 7 Homegroup file sharing
How To: Kako pristupiti SD kartici u Android telefonu preko Wi-Fi-a
Vodič za kupovinu Plazma televizora do 80 hiljada dinara
Retrospektiva: Z68 matične ploče
Android aplikacije: Zdravlje i fitnes
Vodič za kupovinu PC komponenti, Q3 2011
HP odlazi, PC ostaje – pobeda ili poraz?
Retrospektiva: Mobilni telefoni – Avgust 2011.
Kingston PnP memorija (KHX1600C9D3P1K2/4G)
Mac OS X: Utilities aplikacije
Test: Gigabyte GA-Z68AP-D3, SSD Caching u praksi
Kingston DataTraveler Ultimate 3.0
Google: Novi sistem pretrage slika
Linux i Windows: Razlike u filozofiji
Vodič kroz Honeycomb aplikacije
Test: INFORM Guardian LCD 600A/AP
Da li EA Origin (in)direktno konkuriše Steam-u?
Test: ASUS EN450GTS Silent DirectCU
br /