Retrospektiva, septembar 2012.

Zahuktalo se u septembru. Na sve strane nas bombarduju novim uređajima, uslugama, ali i popustima i pogodnostima prilikom kupovine. Za to je svakako zaslužan i sajam održan tokom ovog meseca, kada su i učesnici sajma doneli značajne popuste na računarsku opremu, ali su i oni koji nisu učestvovali na njemu odgovorili odobravanjem velikih popusta u svojim prodajnim objektima. Malo konkurencije nije škodilo, makar ne potrošačima. Bavili smo se

Bench tim

Retrospektiva: avgust, 2012.

Tokom septembra je neka vrsta centralnog događaja u Srbiji bio CEHA sajam, sajam računara, potrošačke elektronike i kućnih aparata koji se održavao u Beogradu u prvoj trećini meseca. Tom prilikom je korisnicima ponuđeno puno toga, i oni su imali priliku da uživo vide razne novotarije, ali pored toga što su mogli da “osete” proizvode, bilo im je omogućeno i da ih kupe, i to sa značajnim popustima. Slično se dešavalo i u maloprodajama širom zemlje, gde je odobravano 5, 8, 10, 15 odsto popusta na različite uređaje. To je bio idealni trenutak za kupovinu, kao što smo vam i sugerisali ovim člankom, bez obzira na to na kom ste mestu kupovali, na sajmu, ili u konkurentskim šopovima.

Ukoliko ste propustili trenutak, na vama je gubitak, obzirom da je teško očekivati da se slična prilika ponovi u dogledno vreme. No, ide praznična sezona, firme moraju da pokažu rezultate jer im je zadnji momenat da ostvare godišnje zacrtane planove, i nadamo se da će u narednom periodu  videti dosta toga novog i inovativnog, posebno pošto nam dolaze novi operativni sistemi iz Windows 8 familije, namenjeni ne samo tradicionalnom PC tržištu, već i mobilnom segmentu.

Hardver

Septembar je zaista bio prepun noviteta i može se reći da nagoveštava jako zanimljivu jesen/zimu. NVIDIA je konačno krenula da popunjava “praznine” u ponudi, a mora se reći da ih je zaista bilo puno. Od GeForce GTX 670 do GT640 ostavljena je zjapeća rupa, koja je itekako išla na ruku konkurenciji. NVIDIA nije reagovala nimalo brzo, ali je zato u veoma kratkom roku predstavila čak tri nova proizvoda od kojih su dva vezana za prethodni mesec.

Čak smo dobili i novi čip, GK106, koji se pokazao jako dobro na testovima i pritom se može reći da nudi puno toga za uložen novac. Ipak, nije svaki NVIDIA-in potez bio uspešan. Alternativa Radeonu HD 7770, GeForce GTX 650 je ostao u senci, jer ne samo što nije brži i pored povećeg zakašnjenja, već je i skuplji od svog konkurenta.

AMD nije bio aktivan u domenu grafičkih karti na konvencionalan način, ali smo vas zasipali informacijama o novim Trinity APU-ima i smatramo da treba da se osvrnemo i sumiramo informacije. Na ovaj način ćemo vas čak i pomalo pripremiti na prikaz novog APU-a. Bazirano na informacijama koje smo podelili sa vama i iskustvom koje smo imali sa novim APU-om može se reći da je AMD uradio prilično dobar posao. Ni u jednom momentu nismo mnogo sumnjali u to da će grafički segment biti dobar, pogotovo u novom A10-5800K, a mnoge je plašila Bulldozer arhitektura i njegov hronični problem sa FP jedinicom.

Istina, ovo je sasvim opravdano, ali je implementacija nove CPU arhitekture dosta bolja nego ranije. Iako je izgubio L3 keš memoriju, izmene na samoj arhitekturi su Piledriver učinile efikasnijim nego ranije, pa će biti u stanju da konkuriše u određenoj meri i na ovom polju. Ipak, ni uz jedan drugi procesor nećete dobiti prilično funkcionalan Radeon sa 384 Stream procesora, koji će omogućiti igranje mnogih igara kao sa bilo kojom drugom diskretnom grafikom. Osim toga, AMD tvrdi da će se GPU uključiti u mnoge, do sada, isključive CPU zadatke, pa će hardverska akceleracija kompenzovati nedostatke procesora u mnogim aspektima. Detaljan test možete očekivati uskoro, a kao što smo već rekli ljubitelje hardvera čeka izuzetno zabavan period.

 

Mobile

Kao i uvek, Benchmark vam početkom ovog meseca predstavlja još jedan pregled bitnijih dešavanja na mobilnom tržištu u toku septembra, tačnije osvrt na događaj koji smatramo da je obeležio taj mesec. Bilo je tu nekoliko zanimljivih noviteta, ali ključni događaj je svakako bio predstavljanje novog Apple-ovog iPhone 5 smartfona. Ovaj dugo očekivani model je pre svog zvaničnog otkrivanja imao popriličan broj procurelih informacija, tako da možemo reći da je dobro poznata tajnovitost Apple kompanije ovoga puta pomalo zakazala. Ovakvi propusti su učinili da toliko spektakularno predstavljanje iPhone smartfona kao što je to bio slučaj ranijih godina, ove godine bude ne baš toliko zanimljivo. Takođe verujemo da novi CEO Apple kompanije Tim Kuk nažalost nema tu harizmu pri predstavljanju Apple proizvoda koju je imao Stiv Džobs, tako da je i to jedan bitan faktor zbog čega nam je ove godine predstavljanje bilo manje zanimljivo.

Još nekoliko meseci unazad se šuškalo o tome da će iPhone 5 imati veću dijagonalu ekrana, i to je bila stvar koja je teško mogla biti sakrivena. Uprkos Apple-ovom prethodnom insistiranju da dijagonala ekrana ostane 3.5-inča i priče kako je to idealna veličina, ova kompanija je ipak popustila usled trenda većih smartfona i odlučila se da udovolji svojim korisnicima i poveća ekran. Još par glasina koje su se obistinile su bile prisustvo LTE standarda i novog standarda za veličinu Sim kartica, još sitniji Nano Sim, manji konektor, manja debljina, itd… Jedna od najvećih procurelih informacija je bila o kućištu iPhone 5 modela, tačnije njegovim fotografijama koje su obišle celi internet i svakako pokvarile misterioznost koju Apple voli da praktikuje.

Da pređemo na događaj predstavljanje uređaja, koji se odigrao 12. septembra. On se odigrao u gradu San Francisku, gde je veliki broj novinara nestrpljivo čekao da vidi šta je od glasina bilo istinito, i koje još novitete donosi najnoviji Apple-ov smartfon – iPhone 5. Ono što je bilo istaknuto kao jedan od mnogih noviteta je to da je Iphone 5 čak 18 procenata tanji i 20 procenata lakši od svog prethodnika – iPhone 4s modela. Najočiglednija razlika je svakako povećavanje dijagonale ekrana sa 3.5 na 4 inča, što je postignuto izduživanjem telefona, što po nama i nije bila najbolja solucija. Po prvi put u istoriji iPhone-a Apple se odlučio za 16:9 aspekt, što znači da je i promenjena rezolucija ekrana. Umesto prethodnih 960 x 640 piksela koliko su imali ekrani iPhone 4 i 4s modela, iPhone 5 poseduje ekran rezolucije 1136 x 640.

Pored novog ekrana, iPhone 5 poseduje i nešto drugačiji materijal zadnje strane, tačnije anodizovani aluminijum umesto stakla, koji se do sada nije pokazao baš perfektno, jer je prijavljeno da se dosta lako grebe. Kako bi stvari bile još gore, određeni procenat ljudi prijavljuje da je njihov primerak iPhone petice bio izgreban ili oštećen još i pre nego što je bio izvađen iz kutije, tako da je kontrola kvaliteta malo lošija ovog puta. Sa hardverske strane, Apple-ov novi smartfon je dobio jako moćni A6 procesor, tačnije Cortex A15 sa frekvencijom rada od 1.2 GHz-a i 1GB RAM memorije, dok je njegov GPU čip trojezgarni PowerVR SGX 543MP3.

Kamera na iPhone 5 modelu ostaje rezolucije od 8 megapiksela, ali se bolje snalazi u mračnijim uslovima od kamere prethodnika i ovaj put poseduje safirno staklo objektiva. Ono što je takođe novitet sa softverske strane je nova verzija operativnog sistema iOS 6, koja donosi svakakva poboljšanja. Na primer tu je otključavanje pomoću prepoznavanja lica, Panorama mod kod kamere, a FaceTime aplikacija sada dozvoljava komunikaciju u HD 720p rezoluciji. iPhone 5 model dolazi u crnoj i beloj boji, i njegova cena bez ugovora se kreće oko 679 Evra (16GB verzija), 789 Evra (32GB verzija) i 899 Evra (64GB verzija). Toliko od nas u ovoj retrospektivi za septembar, a mi ćemo se u narednom periodu potruditi da se i sami dočepamo jednog iPhone 5 primerka, kako bi čitali nešto detaljnije o njemu… Do sledećeg čitanja!

Games

Zvučali bi prilično ravnodušno kada bi rekli da je protekli mesec bio zanimljiv. Nintendo je napokon otkrio sve ono što može da nas interesuje u vezi pojavljivanja njihove nove, Wii U konzole, uključujući  i impozantnu listu igara koje će taj događaj propratiti. Polovinom meseca i Sony je predstavio novu konzolu ili preciznije staru u novom, kompaktnijem Super Slim izdanju. Naravno, u pitanju je treći i verovatno poslednji PS3 koji ćemo videti do onog sa “četvorkom“ u imenu.

Početkom meseca objavili smo i gejming vodič za kupovinu, kojim smo na neki način pokrili treći kvartal, zbog čega je i danas podjednako koristan i aktuelan, naročito ako ovih dana planirate da se počastite nekim hardverom, igrom ili možda konzolom.

Poslednjih tridesetak dana smo se i kvalitetno izigrali. Stigao je novi PES, koji je doneo taman dovoljno novina da zadrži stare, pa i privuče nove igrače. Borderlands 2 nas je prikucao ispred ekrana mnogo duže nego što smo očekivali i pružio nam sjajnu zabavu svojim humorom, interesantnim okruženjem i grafikom i otkačenom akcijom. Ipak, igra po kojoj ćemo pamtiti septembar je na neki način naslov koji smo igrali još davne 1998. godine, odnosno Half-Life pucačina koja je na neverovatan način produbljena Source tehnologijom i na taj način oživljena pod Black Mesa imenom.

Kao i svakog meseca, igračka industrija je i prethodnog donela neke zanimljivosti. Tako smo saznali da Ubisoft diže ruke od svoje problematične DRM zaštite, što je odlična vest za sve PC igrače koji vole igre ovog francuskog izdavača.  Iznenađujuća i pomalo zabrinjavajuća izjava je polovinom septembra stigla od dvojice koosnivača legendarnog BioWare tima, koji su doneli odluku da ga napuste nakon dve decenije stvaranja nekih od najuticajnijih igara i okrenu se nekim drugim stvarima koje nemaju dodirnih tačaka sa igrama.

Krajem avgusta Metal Gear serijal je proslavio 25. rođenda, a njegov tvorac, Hideo Kojima je tu priliku iskoristio da najavi novi Metal Gear Solid, sa podnaslovom Ground Zeroes. Već početkom septembra prikazan je petnaestominutni demo sa vizuelno impresivnim scenama iz igre, što je ujedno bila i odlična demonstracija mogućnosti novog, FOX endžina na kome Kojima radi već neko vreme.

Pre samo par dana, najpopularnija online igra među Benchmark forumašima, dobila je masivnu zakrpukoja je donela mnogo interesantnih novina i unapređenja. Naravno, u pitanju je World of Tanks koji je pored lepše grafike od sada krasi i kompleksan fizički endžin, kojiigračima omogućava da konjske snage svojih “bebica“ odmere žestokim sudarima i izguravanjem preko litica. Dishonored, WRC 3, XCOM: Enemy Unknow i Medal of Honor Warfighter su samo neki od naslova koji nagoveštavaju da će oktobar biti vreo. Mi ćemo se potruditi da vam prenesemo naše utiske o njima.

Umesto zaključka

Ukoliko iole pratite dešavanja u IT industriji, verovatno ste itekako svesni da nam uskoro pristiže i Windows 8. Tačnije, to bi trebalo da usledi 26. ili 27. oktobra, kada će se zvanično pojaviti Windows 8 u svim svojim mogućim i nemogućim verzijama, kako za x86 platformu, tako i za ARM platformu u verziji za tablete (koja će nositi ime Windows RT), kao i verziji za mobilne telefone (Windows Phone 8). Naravno, sastavni deo izlaska novog operativnog sistema je svakako i predstavljanje ogromnog broja uređaja baziranih na različitim hardverskim platformama.

Mi ćemo svakako baciti fokus na sve novitete kojih se budemo “dočepali”. U narednom periodu možete očekivati mnoštvo prikaza novih uređaja, ali i pregled karakteristika finalnih verzija Windows 8 operativnih sistema kako budemo uspevali da se upoznamo sa mogućnostima koje novi softver donosi. Jedno je sigurno – čeka nas uzavrela jesen, ne samo u pogledu temperatura, za koje nam najavljuju da će ići do 30 stepeni i tokom oktobra. Budite uz Benchmark!

 

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi