Softverska dešavanja - februar, 2012.

Dragi čitaoci, od sada ćete na našem sajtu iz meseca u mesec moći da čitate o novitetima koje donose sveže verzije popularnih i manje popularnih aplikacija za PC računare. U prvom susretu ovog tipa pozabavićemo se friškim softverom koji se pojavio na Internetu u toku meseca februara. Ne radi se samo o novim aplikacijama, naprotiv, najčešće ćemo biti u prilici da se družimo sa novim verzijama starih programa, na koje su

Ivan Todorović Softver je izuzetno široko polje i danas podrazumeva daleko širu oblast u odnosu na ono što su veterani PC tržišta navikli. Ipak, ovde ćemo se prevashodno fokusirati na desktop aplikacije, ne i na mobilne aplikacije, koje imaju svoje zasebno mesto. Cilj nam je da vas svakog meseca upoznamo sa apdejtima najpopularnijih programa i izmenama koje donose, kao i novim ili manje popularnim programima koji su u tekućem mesecu dobili neku naročitu funkcionalnost. Što se tiče zastupljenosti po platformama, budući da je Windows i dalje najpopularnija platforma, najviše će biti reči upravo o aplikacijama pisanim za njega, ali to ne znači da se neće naći prostora i za poneko Linux rešenje. Osim toga, biće dosta prostora za Open Source softver.

Uvereni smo da će svi ljubitelji softverskih dešavanja naći sebe u ovim temama, baš kao i publika u širem smislu. Dabome, ne treba očekivati da ćemo pokriti apsolutno sve, ali ćemo dati sve od sebe da vas detaljno upoznamo sa najbitnijim novitetima. Bez daljeg okolišanja, krećemo sa najzanimljivijim stvarima koje su se na softverskom polju dešavale u februaru. Total Commander 8 beta Osmo veliko izdanje najpopularnijeg alternativnog fajl menadžera za Windows doguralo je čak do dvadesetog izdanja. Razlog zašto autor još uvek nije spreman da izbaci zvaničnu stabilnu verziju „osmice“ jeste prelazak na novu razvojnu platformu – umesto Borland Delphija u kome su programirane sve prethodne verzije, Total Commander 8 nastao je prebacivanjem dosadašnjeg programskog koda u open-source okruženje Lazarus. Iako ne postoje neke suštinske razlike između Delphija i Lazarusa, tokom procesa prebacivanja koda isplivali su razni manji i veći problemi, koji se srećom vrlo brzo ispravljaju, o čemu svedoči i podatak da je spisak izmena i ispravki u svim beta verzijama osmice (fajl HISTORY.TXT koji se dobija uz Total Commander) dugačak celih sedam stotina linija!

Osim prebacivanja u novo razvojno okruženje, Total Commander 8 poseban je i po tome što je to prva verzija koja postoji kako u 32-bitnom, tako i u 64-bitnom izdanju. Iako bi se možda neko zapitao čemu 64-bitno izdanje jednog programa ove namene, treba znati da nije u pitanju prelazak zbog dobitaka u brzini rada jer, naravno, Total Commander teško da ima ikakve vajde od 64-bitne širine procesorske reči. Ono što je u pitanju jeste tesnija integracija sa operativnim sistemom. Naime, kada bilo kojim 32-bitnim programom pokušate da pristupite sadržaju 64-bitnog Windows foldera, operativni sistem će remapirati određene sistemske foldere i vi nećete videti pravi sadržaj tog dela diska. 64-bitni programi vide foldere onakve kakvi jesu, pa je logično da na 64-bitnom operativnom sistemu treba da koristite 64-bitne sistemske alatke, a Total Commander to sigurno jeste.

„Osmica“ je još uvek u beta fazi i zvanično se ne preporučuje za upotrebu nad kritičnim podacima na disku. Za one koji bi da budu 100% sigurni, još uvek je tu i poslednje stabilno izdanje 7.56, a autor programa još uvek nije zaustavio razvoj prethodne generacije, pa postoji i 7.57 Release Candidate 2, pisan u starom Delphiju, koja ispravlja najznačajnije do sada prijavljene greške iz 7.56. Ipak, autor ovih redova najtoplije preporučuje verziju 8 uprkos tome što je ona i dalje u beta fazi, jer je svakodnevno upotrebljava od izdanja beta 6 i nije uočio nikakve fundamentalne probleme. Preuzimanje: http://www.ghisler.com/whatsnew.htm Skype 5.8 Peta generacija zvanične i jedine aplikacije za najpopularniji komercijalni VoIP servis dogurala je do novog izdanja. Podsetimo, jedan od udarnih noviteta Skajpa 5 bila je integracija sa Fejsbukom, a i sama aplikacija postala je primetno tromija i manje udobna od prethodnog izdanja, pa tako sada imamo kombinaciju jednog od najkvalitetnijih servisa za prenos zvuka i slike sa jednom od najgorih aplikacija ovog tipa. Sa druge strane, Linux verzija Skajpa (koja, istina, nije osvežavana neko vreme) je neuporedivo lakša po potrošnji sistemskih resursa i udobnija za korišćenje u odnosu na Windows izdanje, ali je to izgleda cena korišćenja najpopularnijeg operativnog sistema za kućne računare – morate trpeti i funkcije koje vam ne trebaju.

Okrenimo se Skajpu 5.8 za Windows. Osim pređašnje podrške za Facebook, koja je podrazumevala puko četovanje sa Facebook korisnicima i direktno gledanje njihovih profila iz Skajpa, verzija 5.8 donela je i nešto konkretnije – direktne audio i video pozive sa Facebook korisnicima. Ovaj dodatak je trenutno u beta statusu, ali bi trebalo da radi. Dalje, tu je mogućnost full HD video poziva, ali za sada samo sa Logitechovom web kamerom C920 koja u sebi ima hardverski enkoding. Ako se odlučite na ovako nešto, zvanična preporuka je Internet konekcija sa dvomegabitnim uploadom, tako da najnovija mogućnost teško da će biti od koristi nekome sa naših prostora.

Za one koji izbegavaju VoIP funkcionalnost u multiplejer igrama i radije koriste Skype za komuniciranje tokom igranja, biće od izuzetne koristi nova opcija „push to talk“. Slično kao istoimena opcija u brojnim igrama, ovde možete definisati push to talk taster na globalnom nivou, a zvučna komunikacija funkcionisaće samo kada je taj taster pritisnut (nevezano za aplikaciju iz koje ga pritisnete). Ništa manje značajna funkcija za poslovne korisnike, a možda i za one koji igraju igre, jeste mogućnost živog deljenja sadržaja celokupnog ekrana ili samo određenog prozora sa ostalim učesnicima onlajn konferencije. Nažalost, poslednji novitet dostupan je samo korisnicima plaćene Skype Premium usluge, ali kako ona obuhvata i grupne video pozive, verujemo da je popularna među poslovnim korisnicima koji će deljenje sadržaja ekrana naći izuzetno korisnim za svoje onlajn prezentacije. Preuzimanje: http://www.skype.com/intl/en-us/get-skype/

Java 7 update 3

Verzije 5 i 6 Jave (nekada u vlasništvu moćnog Sun-a, sada pod okriljem Oracle-a) bile su prekretnica u podizanju upotrebljivosti i popularnosti ove softverske platforme, jedne od najznačajnijih u istoriji računarstva. Podsetimo, koncept Jave poslužio je kao direktan uzor Microsoftovoj platformi .NET, a Java predstavlja i osnovu funkcionisanja operativnog sistema Android na aplikativnom nivou.

Java 7 izašla je prošlog leta, a pored logičnih dopuna sa programerskog stanovišta, za sedmu generaciju specifično je i to što je zasnovana na projektu OpenJDK. Naime, i pored toga što je Java i ranije bila besplatna za korišćenje, nije oduvek bila open-source, a Sun je još 2006. godine započeo tranziciju i u ove vode. Rezultat je bio OpenJDK, besplatna i open-source implementacija Java specifikacije, koja ipak nije pokrivala sve što je zvanično podržavala i „prava“, vlasnička Java. To se promenilo sa Javom 7, pa ova generacija zvanično kao osnovu uzima OpenJDK, odnosno OpenJDK sada jeste zvanična implementacija Jave 7.

U međuvremenu se pojavilo nekoliko sigurnosnih apdejta, kao što je bilo i sa prethodnim generacijama. Podsetimo, Java 6 imala je čak 31 apdejt, od kojih je većina bila bezbedonosnog karaktera, a ostatak je donosio manja ili veća unapređenja u pogledu performansi (poboljšanje Just-In-Time kompajlera, 64-bitni plagin za 64-bitne web browsere i slično). Što se tiče Jave 7, tri apdejta donela su sigurnosne ispravke, tako da nema nikakvih spektakularnih noviteta ali svejedno toplo preporučujemo da pređete na verziju 7 update 3, čak i ako još uvek koristite Javu 6 za pokretanje odgovarajućih aplikacija.

Download: http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

Auslogic Disk Defrag 3.3.1.2

Ovaj mali program jedno je od najboljih rešenja za defragmentaciju hard diskova. Odlikuje se pouzdanošću, velikom brzinom, optimalnim učinkom i nekim interesantnim opcijama kao što su automatska defragmentacija i defragmentacija pojedinačnih fajlova i foldera umesto celih particija, tako da sa lakoćom parira i komercijalnim rešenjima i mišljenja smo da kućnim korisnicima prosto ne treba ništa bolje od ovoga. Zapravo, jedina mana koju možemo uputiti autorima jeste automatska detekcija regionalnih podešavanja u Windowsu, i aktiviranje odgovarajućeg prevoda u programu, a srpski prevod izveden je vrlo, vrlo loše. Srećom, ovo se jednostavno rešava u opcijama biranjem engleskog jezika, a program radi kao sat.

„Prekretnica“ u razvoju ovog alata bila je verzija 3.2 od pre skoro godinu dana, koja je donela između ostalog redizajnirani interfejs koji je sada daleko informativniji od starog, i manje opterećenje sistema u radu na bateriji (jako korisno za laptopove). Nedavno je izašlo osveženje verzije 3.3 koje je donelo ispravke sitnijih grešaka (ne znamo kojih pošto changelog nije previše informativan), što možda i nije neki specijalan razlog za nadogradnju ukoliko niste primećivali probleme u ranijim verzijama, ali svejedno – preporuka da se što pre „osvežite“ na v3.3.1.2, a ako ne koristite ovaj program, svakako ga vredi probati. Lako može da postane podrazumevana aplikacija za defragmentovanje na vašem računaru.

Preuzimanje: http://www.auslogics.com/en/software/disk-defrag/download/

LibreOffice 3.5.0

Jedan od najpopularnijih alternativnih kancelarijskih paketa, koji stoji rame uz rame sa OpenOffice-om, dogurao je do „okrugle“ verzije 3.5.0. Podsetimo, kada je kupio kompaniju Sun, Oracle je u paketu dobio i softver OpenOffice.org. Međutim, nije nameravao da u njega nadalje ulaže, a razvojna zajednica, podstaknuta kako ovim potezom, tako i činjenicom da je jedan drugi Sun-ov projekat (operativni sistem OpenSolaris) faktički ugašen, većinom je napustila razvoj i formirala sopstvenu granu LibreOffice koju je nastavila da razvija i nadograđuje.

U međuvremenu je Oracle prepustio Apache open-source zajednici razvoj paketa OpenOffice.org. Projekat se sada zvanično zove Apache OpenOffice, mada razvoj ne napreduje nešto specijalno, a poslednja stabilna verzija 3.3.0 datira iz januara prošle godine. U međuvremenu, LibreOffice 3.5.0 se nadograđuje punom parom, tako da ga preporučujemo kao bolji izbor ako vam treba kancelarijsko rešenje za nula dinara.

Najznačajniji noviteti verzije 3.5.0 su:

– Intuitivniji pomoćni interfejs pri uređivanju hedera i futera u tekstualnim dokumentima
– Brža provera gramatike za engleski i još nekolicinu jezika
– Višeredna unosna linija u Calc-u (pandanu Excelu) – nešto što značajno povećava preglednost pri unosu dužih linija
– Mogućnost uvoženja crteža nastalih u programu Microsoft Visio
– Unapređeno uvoženje nestandardnih vektorskih oblika (strelice, pravougaonici, oblačići) koji se mogu ubacivati kao sličice u dokumente
– Mogućnost automatske provere dostupnosti novog izdanja paketa
– Novi nativni drajver za PostgreSQL bazu podataka
– Revidirani prozor za brojanje reči i znakova u dokumentu, koji se sada osvežava dok kucate
– Bolji preview izabranog fonta u tekstualnim dokumentima

Neki od noviteta kućnim korisnicima neće značiti gotovo ništa, a neki će biti prilično korisni. U svakom slučaju, nema razloga da se ne apgrejdujete ako ste postojeći korisnik paketa, a nema razloga ni da ne pređete na LibreOffice ako ste do sada koristili OpenOffice.org, jer je spletom okolnosti postao bolje rešenje.

Preuzimanje: http://www.libreoffice.org/download/

 

NVIDIA Forceware 295.73 WHQL

Pretposlednja zvanična verzija NVIDIA drajvera datira iz oktobra prošle godine, a vlasnici GeForce grafičkih kartica prilično su se načekali do novog izdanja koje je izašlo pre neki dan. U međuvremenu se pojavilo nekoliko beta verzija koje su donele manje ili veće ubrzanje u igrama izašlim prethodnih meseci, ali je jedan neprijatan problem ostao – „čuvena“ poruka „driver has stop responding“ koja se najčešće javljala u web browserima sa hardverskom akceleracijom, kao što su Firefox i Internet Explorer 9.

Problem se zvanično zove „Timeout Detection and Recovery“ i dešava se kada interni mehanizam u Windowsu 7 i Visti, koji povremeno „propituje“ grafičku karticu, ne dobije odgovor nakon predefinisanog vremena, kada proglašava da se desio neki problem i resetuje drajver za karticu. Iz nekog razloga, ovaj problem se javljao u manjoj ili većoj meri na GeForce familiji 500 u drajverima nakon 275.xx, i očigledno je trebalo dosta meseci da se to sredi, ali je napokon sređeno.

Oni koji su nisu osvežavali drajvere od oktobra, sa najnovijim drajverima uočiće, između ostalog, i drastične dobitke na brzini u Skajrimu, a novi drajveri donose optimizacije i za predstojeći Mass Effect 3 koji izlazi početkom marta. U svakom slučaju, vlasnici NVIDIA grafičkih kartica, pravac download!

Preuzimanje: http://www.nvidia.com/Download/index.aspx

WinRAR 4.11

I čekanje na nova izdanja WinRAR-a poprilično se odužilo. Stabilnu verziju 4.10 čekali smo skoro godinu dana, mada je relativno brzo izašla verzija 4.11 donevši neke sitnije izmene koje verovatno niko nije ni primećivao, ali svejedno – bolje koristiti verziju programa sa manje bagova nego onu sa više.

Najznačajnije ispravke bagova u 4.11 (a kad smo tu, spomenimo i one iz 4.10) jesu pravilno pakovanje „compressed“ atributa fajlova u NTFS fajl sistemu, kreiranje i pakovanje ZIP arhiva praktično neograničene veličine (nema više ograničenja od 2 GB po arhivi i od 65.535 fajlova po arhivi), kao i mogućnost kreiranja multi-volume ZIP arhiva (arhiva razdeljenih na delove određene veličine).

Nažalost, ZIP multi-volume arhiviranje nije tako fleksibilno kao kada je RAR u pitanju. RAR delovi mogu biti razbacani na različitim diskovima i WinRAR će ih svejedno raspakovati bez problema, pitajući vas da ubacite disk sa odgovarajućim delom arhive kada za to bude trenutak. Kod ZIP multi-volume arhiva to nije slučaj, pa svi delovi moraju biti u istom folderu pre njihovog otvaranja ili raspakivanja.

Uz WinRAR se dobija i klasični RAR za korišćenje iz komandne linije, koji je dobio još više ispravki bagova, pa ako koristite skripte za periodično bekapovanje svojih podataka, ili svejedno više volite kuckanje nego kliktanje, onda imate još više razloga da pređete na verziju 4.11.

Preuzimanje: http://www.rarlab.com/download.htm

Daemon Tools Lite 4.45.3

Ovaj nekada najpopularniji emulator optičkih uređaja pre nekog vremena je izašao na loš glas, što zbog tromog korisničkog interfejsa koji je donela četvrta generacija, što zbog SPTD drajvera koji je aplikacija koristila za emuliranje naprednih zaštita od kopiranja diskova (SecuROM, SafeDisc i drugi). Pomenuti drajver je na pojedinim računarima, iz nepoznatog razloga, usporavao čak i čitanje sa fizičkog uređaja, pa su mnogi (uključujući autora ovih redova) bili prinuđeni da pređu na druga rešenja.

U međuvremenu, autori Daemon Toolsa shvatili su da nije svima potrebna emulacija pomenutih zaštita već je dovoljno i najobičnije mountovanje ISO, NRG i MDS slika diskova na virtuelni drajv, tako da se novije verzije Daemon Toolsa Lite mogu instalirati i bez SPTD drajvera. Nećete moći da pokrećete kopije svojih originalnih SecuROM i sličnih diskova, ali kako CloneCD izdanja nisu u modi već godinama, teško da će iko za tim patiti.

Najnovija verzija Daemon Toolsa Lite izašla je sredinom februara i donosi ispravke neimenovanih bagova, kao i unapređenu instalacionu rutinu. Ništa kritično, ali ako koristite ovaj program, nije zgoreg unaprediti ga na najnoviju verziju.

Preuzimanje: http://www.disc-tools.com/download/daemon

Umesto zaključka

Toliko od nas za ovaj put. Nadamo se da ste se “pronašli” u mnogim stvarima koje smo pomenuli na ovim stranicama. Budite uvereni da ćemo i u narednim mesecima nastaviti da vas putem pregleda dešavanja informišemo o najbitnijim stvarima sa softverske scene. Očekujte nas ponovo za mesec dana, kada ćemo govoriti o stvarima koje će se dešavati tokom marta meseca…

 

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi