Softverska dešavanja: jun, 2012.

Jun nije bio naročito uzbudljiv mesec što se tiče novog softvera. Ako ne računamo Windows 8 Release Preview o kome ste nedavno mogli da čitate na našem sajtu, ništa krupno se nije desilo i uglavnom su se pojavljivala manje značajna osveženja programa koji su već prilično rasprostranjeni na PC računarima. Zato smo se ovog meseca selektivno pozabavili novim izdanjima i pisali samo o softveru koji nam se učinio najinteresantni

Ivan Todorović Nitro PDF Professional 7.4.1 Kada se spomene PDF format fajlova, prva asocijacija je Adobe Reader ili neka od besplatnih zamena, kao što su Foxit i PDF-XChange. Dok se slabija popularnost besplatnog Nitro Readera može objasniti samo slabim marketingom, Nitro Professional je manje popularan iz prvenstvenog razloga što se radi o komercijalnoj aplikaciji, mada ga pojedini proizvođači laptopova isporučuju preinstaliranog uz svoje modele. Bilo kako bilo, radi se o kvalitetnom rešenju kako za pregledanje PDF dokumenata, tako i za editovanje, kreiranje i masovnu konverziju različitih formata u PDF, uključujući direktno pretvaranje skeniranih slika u PDF dokumente koji se mogu pretraživati, zahvaljujući metodi optičkog prepoznavanja karaktera. Tu su i neke korisne sitnice poput shell ekstenzija za Windows Explorer, kada će se umesto ikonica PDF fajlova prikazivati preview prve stranice, zatim one-click konverzija iz Microsoft Office-a i slično što će ceniti oni koji se svakodnevno „bore“ sa ovim formatom.

Kada se uzme u obzir da je Nitro Professional više nego duplo jeftiniji od Adobe Acrobata, a pritom ga prevazilazi po mogućnostima, zaključak je jasan – obavezno isprobajte ovaj softver (tu je besplatna probna verzija u trajanju od dve nedelje) i sami se uverite u njegovu superiornost. Ako vam ne trebaju sve te profesionalne mogućnosti, Nitro Reader kao čitač sa ugrađenom podrškom za kreiranje PDF fajlova (istina, bez naprednijih mogućnosti poput kreiranja linkova, čuvanja bukmarka i slično) – vrlo verovatno će vam se svideti više od Adobe Readera.

Adresa: http://www.nitropdf.com/ Cena:  120 dolara jedna licenca, popust na količinu Opera 12 Napokon je izašla dugo iščekivana Opera 12 i donela novotarije poput kompletnog hardverski akcelerisanog iscrtavanja browsera (kako  web stranica, tako i samog interfejsa programa), s tim što su ove opcije trenutno isključene i moraju se uključiti preko stranice opera:config (tražite ključne reči WebGL i EnableHardwareAcceleration). Od bitnih novosti, tu su još i podrška za CSS3 animacije, zatim proširenje podrške za HTML 5 (uključujući web kamere i nativni drag & drop), kao i praćenje zauzeća procesora za svaki otvoreni tab ponaosob, preko stranice opera:cpu.

Interesantno je da je izbačena podrška za Operina dosadašnja proširenja u vidu Widgeta i Unity aplikacija (doduše ne sasvim, već je podrazumevano isključena za nove korisnike, ali će biti kompletno uklonjena u kasnijim revizijama „dvanaestice“). Umesto toga, Opera postavlja fokus na programske ekstenzije, čime između ostalog želi da postigne smanjenje konfuzije oko podržanih tipova proširenja u Operi. Upravo je ta konfuzija odbijala nove korisnike koji nisu bili načisto sa konceptom Unity-ja i Widgeta, pa su se radije okretali Firefoxu i Chrome-u gde postoji jedan tip programskih proširenja. Usklađivanje sa konkurentskim rešenjima odrazilo se i na izgled, pa se sada skinovi zovu teme, a kreiranje istih jednostavnije je nego što je bilo, što znači da će uskoro broj dostupnih tema značajno porasti.

Opera godinama obitava u sopstvenoj tržišnoj „niši“ i čini se da se ne trudi, ako ne računamo mobilne uređaje, da napravi prodor u računarske mainstream vode gde suvereno vladaju Firefox i Chrome. Ipak, nova „dvanaestica“ je izdanje koje treba makar probati, jer na prvu loptu deluje udobnije nego što je to bila familija 11, a o „desetki“ i da ne govorimo. Dosadašnjim korisnicima Opere preporučili bismo čistu instalaciju nove verzije – dakle, deinstalaciju prethodne, ručno brisanje svih zaostalih foldera koji su izlistani u Help -> About, pa tek onda instalaciju „dvanaestice“. Što se tiče novih korisnika – ko zna, možda Opera postane glavni i jedini web browser na vašem računaru. Adresa: http://www.opera.com/ Cena: Program je besplatan

O&O Defrag 15.8.8

Ova umereno popularna komercijalna aplikacija za defragmentaciju diskova osvežava se redovno, ali s obzirom da se proizvod ovog tipa ne može prodavati isključivo zbog efikasnosti algoritma za defragmentaciju (jer im neki besplatni programi sasvim lepo pariraju), autori svoj program već nekoliko poslednjih revizija „pumpaju“ dodatnim funkcijama poput automatskog praćenja stanja diska u pozadini, ultradetaljnim prikazivanjem izveštaja i slično.

Bez sumnje, O&O Professional je jedna od najnaprednijih alatki ovog tipa (između ostalog, ima čak osam algoritama za defragmentaciju), ali se postavlja pitanje da li vam nešto ovako treba ako niste sistem administrator ili makar samo zadruženi za održavanje računara u nekoj firmi? Za veća poslovna okruženja tu je serverska verzija, a za one koji nemaju nameru ništa da plaćaju, postoji besplatno izdanje sa bazičnom funkcionalnošću u vidu klasične defragmentacije, s tim što aplikacija postoji i u 64-bitnom izdanju i ima podršku za više procesora ili procesorskih jezgara.

Šta reći osim – probajte, možda vam se svidi, mada moramo skrenuti pažnju da preterana defragmentacija šteti disku jer se isti u tom slučaju mehanički troši više nego što je potrebno, pa ako se i odlučite za Professional izdanje, preporučujemo da ipak isključite automatsku defragmentaciju u pozadini.

Adresa: http://www.oo-software.com/
Cena:
Besplatna verzija, Professional verzija (30 evra), Family edition (50 evra), Server verzija (100 evra, popust na količinu)

VMware Workstation 8.0.4

Softver koji je učinio mnogo za popularizaciju koncepta virtuelizacije i virtuelnih mašina kako u enterprise svetu, tako i među „običnim“ korisnicima, stigao je u novoj verziji za PC radne stanice. Podsetimo, osma generacija sada obavezno traži 64-bitni procesor, a zauzvrat donosi još moćniju virtuelizaciju i podržava sve aktuelne operativne sisteme u guest režimu, uključujući najnovije izdanje Windowsa 8, Ubuntua, Fedore i drugih. Workstation 8.0.4 ispravlja relativno minorne probleme koji se teško primećuju u radu, ali s obzirom da se radi o besplatnom apdejtu, postojeći korisnici bi svakako trebalo da ga instaliraju.

Pre pet godina pojavilo se besplatno rešenje po imenu VirtualBox, koje je nudilo mnogo toga što i VMware Workstation, pa je VMware izašao sa odgovorom zvanim VMware Player. Iako dovoljno upotrebljivo, nalazimo da nudi manje mogućnosti od VirtualBox-a, tako da Workstation preporučujemo profesionalcima koji su se prepoznali u svemu što isti nudi. Kućnim korisnicima, studentima i entuzijastima ipak preporučujemo da se drže VirtualBox-a, a mogu i da isprobaju Workstation besplatno u trajanju od 30 dana.

Adresa: http://www.vmware.com/products/workstation/overview.html
Cena:
178 evra, popust na količinu

WinRAR 4.20

Gotovo svaka nova verzija starog, dobrog WinRAR-a prvo doživi nekoliko beta izdanja pre nego što se proglasi stabilnom. Isti slučaj je i sa izdanjem 4.20, koje se prvenstveno ističe još boljom podrškom za više procesora ili procesorskih jezgara bez obzira na tip kompresije, ali zato ima i nešto veću memorijsku zahtevnost – podrazumevani algoritam sada traži najmanje 120 MB RAM-a umesto 40, što vlasnici iole modernih računara neće ni osetiti.

Isto važi i za ZIP kompresiju koja sada radi brže ako imate više procesorskih jezgara, s tim što je memorijska zahtevnost takođe povećana, ali za tek 15 MB. Kompletno je izbačena podrška za operativni sistem Windows 2000 (kako za WinRAR, tako i za samoraspakujuće RAR arhive koji se kreiraju u njemu), ali je zato podržana pretraga fajlova unutar 7-Zip arhiva, što nije bilo moguće u prethodnoj verziji 4.11.

WinRAR se uglavnom osvežava nevidljivim unapređenjima ispod „haube“ i čini se da nije naročito napredovao tokom godina postojanja. Ipak, ako često i mnogo radite sa kompresovanim arhivama, zbog brzinskih optimizacija i jednostavnosti upotrebe ovaj program bi trebalo da vam bude prvi pik, bez obzira što postoje i besplatna rešenja.

Adresa: http://www.rarlab.com/
Cena:
29 dolara, popust na količinu

BS Player Pro 2.62

BS Player je nekada bio izuzetno popularan, a onda su ga smenila neka druga rešenja koja su nudila ili veću lakoću upotrebe, ili neke naprednije mogućnosti što se tiče kvaliteta reprodukcije videa. U međuvremenu, BS Player je značajno uznapredovao, ali nekako nije uspeo da povrati staru slavu. Uprkos svemu, slovenački autor i dalje radi na ovom programu i redovno ga dopunjuje mogućnostima.

Od funkcionalnosti koja nije uobičajena za ovakav tip programa, BS Player nudi automatsku pretragu i preuzimanje titlova za film koji gledate, zatim preuzimanje klipova sa YouTube-a, reprodukciju AVCHD zvuka koji se koristi u HD kamerama, kao i fino podešavanje prikaza titla tokom same reprodukcije videa.

Sve to su funkcije koje traže određeno vreme na navikavanje, naročito ako vas je puštanje filmova i serija do sada interesovalo samo na nivou „samo da se odgleda, bez zalaženja u tehnikalije“, ali BS Player je zaista moćan softver koji vrlo lako može postati vaše omiljeno rešenje za multimedijalne potrebe. Besplatna verzija će vas gnjaviti obaveštenjima da je koristite bez dinara, a pritom nije nešto bitno bolja od programa kao što su PotPlayer i KM Player, dok puna snaga leži u Pro varijanti. Šteta što cena nije tako pristupačna, makar za naše podneblje.

Adresa: http://www.bsplayer.com/
Cena:
30 evra ili ograničena besplatna verzija

PowerISO 5.2

Kreiranje i editovanje ISO slika optičkih diskova značajno je dobili na popularnosti u poslednjoj deceniji, jer je sve veći broj korisnika dobio potrebu za ovakvim poslovima, bilo da se radi o omladini koja bi da edituje svoje piratske kopije igara ubacivanjem svežih pečeva i krekova, bilo da je reč o profesionalcima koji spremaju svoj softver za distribuciju preko interneta, kreirajući butabilne i multiplatformske diskove.

PowerISO je popularan zbog toga što je među prvima dobio mogućnost kreiranja virtuelnih optičkih drajvova, pa se slike optičkih diskova, pored kreiranja i editovanja, mogu i direktno „montirati“ u virtuelne drajvove, kao da ste zaista ubacili disk u optički uređaj. Najnovije izdanje 5.2 doživelo je minorna unapređenja komponente zadužene za narezivanje DVD diskova, i to bi bilo sve vredno pomena. S obzirom da se radi o zaokruženom rešenju koje objedinjuje ISO editor, virtual drajv menadžer i softver za narezivanje diskova, svakako preporučujemo da ga isprobate, a nije zgoreg ni pogledati konkurentsko rešenje zvano UltraISO koje nudi sve to, i još više.

Adresa: http://www.poweriso.com/
Cena:
30 dolara

CloneZilla Live 1.2.12-67

CloneZilla Live je specijalna minijaturna Linux distribucija, zasnovana na Debian Linuxu, čija je glavna namena podizanje sa CD-a ili USB fleša a zatim kloniranje, odnosno vraćanje već kloniranih particija ili celih diskova na računar. Sama CloneZilla interno koristi nekoliko softverskih komponenti za ove poslove, ali će i podrazumevana (Partclone) uraditi posao kako treba za najveći broj korisnika. Ono što je značajno je da CloneZilla podržava praktično sve fajl sisteme koje možete sresti na računarima današnjice, a osim kloniranja, nudi i neke dodatne mogućnosti poput reinstaliranja GRUB i SysLinux bootloadera na particije sa kojih su slučajno ili namerno obrisani ili pogrešno upisani.

Najsvežiji CloneZilla Live butabilni disk koristi Linux kernel 3.2.20-1, donosi najnovija stabilna izdanja softverskih komponenti koje koristi, i sada ga je moguće butovati sa CD-a na računarima koji koriste isključivo uEFI metode butovanja. U svakom slučaju, radi se o kvalitetnom a besplatnom rešenju koje može da bude od izuzetne koristi kada vam se ukaže potreba za poslovima kloniranja i vraćanja particija na diskovima. Jedini nedostatak ogleda se u tome što je očigledno okrenuto profesionalcima i interfejsu nije pridavana naročita pažnja iz perspektive početnika koji ne znaju šta tačno rade.

Adresa: http://www.clonezilla.org/downloads.php
Cena:
Program je besplatan

Parted Magic 2012_06_26

Slično CloneZilli, Parted Magic je Linux distribucija specijalizovana za particionisanje diskova i vraćanje podataka. Glavna razlika je u tome što je CloneZilla Live prilično ogoljena distribucija i osnovna namena je butovanje minijaturnog operativnog sistema koji će služiti za pokretanje centralnog programa CloneZilla. Parted Magic je drugačiji – radi se o punokrvnom Linuxu koji predstavlja kompletan rescue sistem i, osim glavnog programa GParted, sadrži Firefox, ePDFView za čitanje PDF fajlova, XChat za pristup IRC chatu, Alsa drajver za zvuk, ClamAV antivirus, Samba podsistem za pristup deljenim folderima u mreži, MemTest86+ za testiranje RAM memorije i slično.

Zato ćete butovanjem Parted Magica dobiti celokupnu Linux distribuciju sa prepoznatljivim grafičkim desktopom nalik Windowsu, koja vam može poslužiti za svašta, od pravljenja i editovanja particija pa do složenijeg spašavanja havarisanog sistema. Zato je Parted Magic više nego duplo veći od CloneZille, ali se i dalje radi o par stotina megabajta koji bez problema staju na svaki USB fleš koji se danas može kupiti.

Adresa: http://partedmagic.com/
Cena:
Program je besplatan

Fraps 3.5.5

Možda ne najbolji, ali svakako najpopularniji program za benchmark, hvatanje screenshotova i snimanje video klipova u video igrama nedavno je doživeo novo izdanje koje je čisto bugfix karaktera. Popravljeno je krahiranje tokom snimanja videa u DirectX 10 i 11 igrama u 64-bitnim Windowsima, boje više ne luduju prilikom snimanja u 10-bitnom režimu, a ako radite capture u igrama pravljenim u popularnom alatu GameMaker, nema više crnih ivica okolo slike (mada autor ne kaže koji je bio prvobitni razlog za ovaj bag). Uglavnom, Fraps se može koristiti i besplatno, s tim što ste ograničeni na 30 sekundi snimanja “u komadu”. Ako se ovakvim nečim bavite redovno, verovatno vam neće biti problem da prežalite 37 dolara, koliko košta puno izdanje.

Adresa: http://www.fraps.com/
Cena:
37 dolara ili ograničena besplatna verzija

Toliko od nas za ovaj put. Novi susret vam zakazujemo krajem jula i početkom avgusta, kada ćemo razmotriti aktuelnosti u domenu softvera tokom julskog perioda. Svima želimo ugodan odmor i prijatne dane provedene na plaži, uz klima uređaje, i Benchmark sajt!

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi