Ivan Todorović
Optimizujte Windows 7 odmah nakon instalacije
Bez okolišanja, odmah prelazimo na bitne savete kako da svoj računar brzo i lako optimizujete čim se instalacija Microsoft Windows 7 operativnog sistema završi. Napominjemo da ove stvari radite na sopstvenu odgovornost – pažljivo pročitajte šta koja opcija radi i razmislite da li možda ipak (ne) želite da uključite ili isključite to što donosi…
1. Isključite User Account Control:
UAC koji je Microsoft uveo sa Vistom zaista može da pomogne da Windows ostane čitav duže vreme, kako korisnicima koji su „operisani“ od kompjutera, tako i onima koji nisu ali uporno prave iste greške, tako da im je iz nekog razloga računar pun virusa već posle par nedelja, bez obzira na vaše opširne savete i instrukcije šta ne treba raditi tokom surfovanja Internetom i preuzimanja raznih fajlova iz sumnjivih izvora. Onima koji ipak znaju šta rade ili sebe računaju u veterane korišćenja prethodnih verzija Windowsa, UAC može samo smetati.
‚
Za razliku od Viste, u sedmici je UAC moguće vrlo jednostavno isključiti. Otvorite „Start“ meni, u polje za pretragu upišite „uac“ bez navodnika, i kliknite na stavku „Change User Account Control Settings“. U novom prozoru spustite slajder na dno i sačuvajte podešavanja.
2. Isključite zakazanu defragmentaciju:
Podrazumevano, Windowsov Defragmenter ima zakazanu defragmentaciju diskova sredom u jedan posle ponoći. Ako ostavljate računar uključen preko noći ili koristite solid-state drajv, ovo može smetati. Otvorite “Start” meni, upišite “defrag” bez navodnika i kliknite na dugme “Schedule”. Jednostavno isključite kućicu “Run on a schedule” i defragmentacija se neće pokretati bez vaše izričite komande. Još bolje, umesto Windowsovog programa koristite neki od efikasnijih programa za defragmentaciju. Naša najtoplija preporuka ide besplatnom Auslogic Disk Defragmenteru.
3. Podesite Control Panel na klasičan izgled:
Novi “weboliki” izgled Control Panela nekom može biti zanimljiv jer su opcije u načelu razvrstane po svojoj prirodi, ali nam se više puta desilo da prosto nismo mogli odmah da pronađemo uobičajene aplete na koje smo odavno navikli. Zato vam može biti od koristi prebacivanje na klasičan izgled, koje se vrši veoma jednostavno.
4. Isključite indeksiranje sadržaja diskova:
Windowsov servis za indeksiranje periodično će proveravati sadržaj vašeg korisničkog foldera i upisivati izmene u svoju bazu, kako bi pretraživanje fajlova bilo takoreći trenutno. S obzirom da verovatno ne pretražujete korisnički folder (C:UsersVašeIme) naročito često, a svakako vam ne treba servis koji u pozadini češlja hard disk, isključite ga.
Važno: Ako uklonite ovaj servis iz Control Panel -> Programs & Features -> Turn Windows features on & off, kao što čine pojedini korisnici, sva pretraga u okviru Windows Explorera biće onemogućena (nebitno da li je indeksirana ili ne). Zato je dovoljno samo zaustaviti servis, a uobičajena pretraga će ostati dostupna. Pritisnite Windows+R, upišite „services.msc“ bez navodnika i na listi pronađite Windows Search. Dvokliknite na njega, a onda učinite korake redosledom kao na slikama.
5. Isključite “Program Compatibility Assistant Service”
Na Visti i sedmici postoji servis koji prati instalaciju i rad programa, i prijavljuje poznate slučajeve nekompatibilnosti. U praksi, ovo se svodi na dosadna pitanja “da li ste sigurni da se ovaj program instalirao kako treba?” koja jako brzo dosade. Ne verujemo da će vam pasti na pamet da na Windows 7 instalirate AutoCAD 2000 ili Photoshop 5, tako da ovaj servis bez mnogo dvoumljenja isključite na isti način kao u prethodnom slučaju.
6. Windows Defender
Windows Defender, još jedno smetalo koje je podrazumevano uključeno, služi kao kakva-takva zaštita od zlonamernih programa, ali nije toliko lagan što se tiče opterećenja sistema u poređenju sa nekim drugim antivirusima, ima zakazano skeniranje računara i apdejtuje se isključivo preko sistema Windows Update. Isključite ga na način kao u prethodna dva slučaja i instalirajte neki kompetentniji antivirus.
7. Podesite Folder Options:
Nikada nam neće biti sasvim jasno zašto Windows Explorer još od Windowsa 98 podrazumevano ne prikazuje ekstenzije fajlova, što već deceniju i nešto samo unosi zabune. Šta je tu je – to uvek možete isključiti i sami. „Start“ -> “folder” u pretragu, pa kliknite na Folder Options. U prozoru sa slike isključite „Hide extensions for known file types“ kao i „Use Sharing Wizard“, što će vam doneti uobičajene opcije u vezi sa korisničkim dozvolama u „Properties“ dijalogu fajlova i foldera.
8. Power Options
Naponski menadžment koji je podrazumevano setovan na “Balanced” ponekad može biti problematičan jer neće prebacivati računar u punu brzinu osim ako ga baš ne opteretite, a to može biti naročito osetno u igrama koje će u tom slučaju raditi nešto sporije nego na XP-u. Zato na desktop računaru nije zgoreg prebaciti na “High performance”. Jedini problem može biti na računarima sa AMD procesorima, koji će u tom slučaju uvek raditi na deklarisanoj frekvenciji (da bi Cool’n’Quiet bio aktivan, mora se koristiti Balanced režim). Intel platforme nemaju tih problema, pa će se i na High peformance procesori spuštati na nižu frekvenciju kad nisu u opterećenju (jedino što će „prag“ opterećenja tada biti niži).
Konačno, ako ne koristite hibernaciju, možete uštedeti i nekoliko gigabajta prostora na disku. Nakon što ste podesili naponski režim i restartovali računar, otvorite „Start“, pronađite Command prompt i desno dugme na njega pa „Run as administrator“. Kucajte „POWERCFG -H OFF“ bez navodnika, i tom komandom ćete isključiti hibernaciju i obrisati hibernacioni fajl sa diska. Isključivanjem hibernacije nećete izgubiti „Sleep“ režim.
Nadamo se da smo vam pomogli, te da su neki od naših čitalaca možda naučili i nešto korisno iz ovog članka. Do narednog čitanja!