Ivan Todorović Windows 8 – saveti za lakše snalaženje Ovaj tekst smo osmislili sa naumom da pomognemo korisnicima koji će se naći u mukama prilikom pokretanja novog operativnog sistema, koji dolazi sa prilično modifikovanim korisničkim interfejsom i okruženjem uopšte. U ovom tekstu ćemo se pozabaviti jednostavnijim stavkama, a u nekom od narednih ćemo se posvetiti naprednijim podešavanjima koja novi Windows nudi. Bez mnogo okolišanja, odmah krećemo sa savetima za brže početno snalaženje… Otključavanje ekrana na više načina Kao što smo pomenuli u našem zvaničnom predstavljanju Windowsa 8, svaka sesija počinje ukrasnom „roletnom“ preko ekrana, koju je potrebno skloniti prevlačenjem prsta od dna ka vrhu ekrana ili „dragovanjem“ miša u istom smeru. Postoje još dva načina da se skloni lock screen kako biste pristupili Start ekranu: pritisak na taster „space“ i skrolovanje točka na mišu. Poslednju opciju ćete svakako najlakše zapamtiti, pošto je sasvim logična.
Skrolovanje Start ekrana Verovatno ste primetili da se Start ekran može „šaltati“ s leva na desno prevlačenjem klizača ili skrolovanjem tastera miša. Za PC veterane koji koriste tastaturu podjednako ili više nego sam miš, tu je još jedna korisna caka, naročito ako se na Start ekranu već nagomilalo dosta aplikacija: tasterima Home i End možete skočiti na početak, odnosno kraj ekrana, kursorskim strelicama se možete kretati po pločicama, a na Enter aktivirati izabranu pločicu. Naravno, taster Windows koji je ranije otvarao Start meni sada vas u svakom trenutku vraća na Start ekran. Ovo je ujedno i alternativa “isključivanju” MetroUI aplikacija koje se zvanično suspenduju prevlačenjem kursora sa vrha na dno ekrana.
Grupisanje aplikacija na Start ekranu Početni skup pločica na Start ekranu u početku nije problematičan, ali ako se njihov broj uveća ili prosto želite da ih bolje organizujete, korisno je znati da Windows 8 podržava pravljenje logičkih grupa aplikacija. Dovoljno je da prevučete neku pločicu uz levu ivicu ekrana kada će se isti “odzumirati” i moći ćete da organizujete logičke sekcije, menjate im redosled i dodeljujete imena na desni klik. Vraćanje u redovni režim vrši se na taster u donjem desnom uglu ekrana.
Meni sa prečicama ka sistemskim alatkama Kao što znate iz našeg opisa, desni klik u donji levi ugao ekrana otvara meni sa prečicama za Control Panel, prozor za pretragu aplikacija (pandan nekadašnjoj brzoj pretrazi u Start meniju), File Explorer i druge sistemske aplikacije. Isti meni moguće je otvoriti i direktno preko tastature, pritiskom na kombinaciju Windows + X.
Pretraga aplikacija Za pretraživanje instaliranih aplikacija morate aktivirati meni na desnoj strani ekrana i izabrati ikonicu „Search“, ali to svakako može i brže. Tu je prečica Windows i Q koja otvara brzu pretragu instaliranih aplikacija, odnosno desnim klikom na praznu površinu Start ekrana. U ovoj listi pojaviće se sve stavke kao u klasičnom Start meniju, uključujući ikonice aplikacija koje nisu ni “svesne” da rade pod Windowsom 8, već su tokom instalacije pozivale sistemske pozive za kreiranje klasičnih prečica u Start meniju. Levim klikom aktivirate izabranu aplikaciju, a desnim možete da je “pinujete” na Start ekran tako da se uvek prikazuje među ostalim pločicama. Inače, preko kontekstnog menija u dnu ekrana možete deinstalirati aplikaciju bez potrebe da posetite Control Panel.
Restartovanje i isključivanje računara Ovo je stavka koja je verovatno najviše zbunjivala korisnike u periodu testiranja Preview verzija – kako isključiti računar? Komanda za isključivanje definitivno nije bila upečatljiva kao u ranijim izdanjima Windows, gde se dugme Shutdown nalazilo odmah na dnu Start menija.
U “osmici” je potrebno prevući miša uz desnu ivicu ekrana i izabrati ikonicu “Settings”, kada će se pojaviti dugme za gašenje. Brži način je svakako pritisak na kombinaciju Windows + I na tastaturi, a ne treba zaboraviti ni stari dobri Alt+Ctrl+Del, koji ni u “sedmici” nije automatski otvarao Task Manager, već ekran na kome ste (između ostalog) mogli izabrati isključivanje i restartovanje računara. Naposletku, ako se zateknete na klasičnom desktopu i hoćete brzi pristup dijalogu za isključivanje, Alt+F4 još uvek funkcioniše, isto kao što je funkcionisao i pre 17 godina u Windowsu 95.
Aktiviranje App Bar-a
MetroUI aplikacije koje se izvršavaju preko celog ekrana donele su koncepte prilično različite od onoga na šta su navikli korisnici klasičnih desktop aplikacija. Kao što na Androidu imate aplikativni meni koji aktivirate istoimenim tasterom ispod ekrana, tako na Windowsu 8 MetroUI aplikacije imaju takozvani “App Bar” koji se pojavljuje u dnu ekrana i sadrži odgovarajuće komande zavisno od konteksta u kome se nalazi. App Bar nije vezan isključivo za MetroUI aplikacije, već funkcioniše i na samom Start ekranu, recimo prilikom podešavanja i rearanžiranja pločica. Tastaturna prečica za App Bar je Windows + Z, a isto možete uraditi i pomoću miša, desnim klikom na praznu površinu u aplikaciji.
Zatvaranje MetroUI aplikacija
MetroUI aplikacije takođe donose jedan “telefonski” koncept na PC. Naime, kada “izađete” iz jedne ovakve aplikacije, ona nije zaista isključena već je suspendovana u RAM. Razlog je čisto tehničke prirode – RAM memorija svejedno mora da se drži pod naponom i da joj se sadržaj osvežava kako se ne bi izgubio (zbog principa rada), pa je nepotrebno (odnosno nepoželjno, sa stanovišta potrošnje baterije) povlačiti aplikaciju sa diska ili SSD-a svaki put kada korisnik poželi da je pokrene. Windows se u pozadini brine da ovako “iskeširane” aplikacije ne uzurpiraju previše RAM-a i tako onemoguće pokretanje novih programa, pa ako recimo startujete neku glomaznu aplikaciju gladnu RAM memorije, Windows će automatski počistiti keš i osloboditi potreban RAM.
Izlaženje iz MetroUI aplikacije može da se vrši prevlačenjem miša ili prsta sa vrha na dno ekrana, ili pritiskom na taster Windows kada se vraćate na Start ekran. Takođe funkcioniše i tastaturna prečica Alt+F4, a ako ste se baš naoštrili da neku aplikaciju zaista isključite, to možete učiniti jedino iz Task Managera, biranjem aktivne MetroUI aplikacije i klikom na “End task”.
Prebacivanje između aplikacija skrolujući po ekranu
Ako vam se ne dopada ideja da zatvorene MetroUI aplikacije u stvari budu samo suspendovane, evo jedne vrlo korisne stvari koja dolazi kao prirodna nadogradnja – “listanje” aplikacija na ekranu. Bitno je znati da se i klasičan desktop na Windowsu 8 tretira kao logička MetroUI aplikacija, i da takođe može biti minimizovan (mada interno on nije suspendovan, već aplikacije pokrenute na desktopu zaista nastavljaju sa radom).
Uglavnom, ako skrolujete ekran od leve ivice, moći ćete da vidite poslednju aplikaciju iz koje ste izašli i na taj način se prebacivati sa jedne na drugu aplikaciju onako kako je prirodno za ekrane sa touch interfejsom. Ne verujemo da će korisnici miša ovako nešto koristiti često, ali treba zapamtiti ovu caku u slučaju da jednog dana dođete u posed ili korišćenje Windows 8 tablet računara.
Ugrađena provera pravopisa
Sjajan novitet u Windowsu 8 jeste pozadinski servis koji radi proveru pravopisa (doduše, za jezik na kome je Windows instaliran), a što je najbolje, ovo nije vezano striktno za pojedine aplikacije ili samo za MetroUI aplete, već za SVA polja za unos teksta koja se prikazuju na aplikaciji, čak i na klasičnom desktopu. Slično kao u Office paketu ili modernim web browserima, pogrešno napisane reči biće podvučene crvenom talasastom linijom, a na desni klik imate spisak sugestija. Ako vam sve ovo smeta, možete ga jednostavno isključiti u Control Panelu, upisivanjem reči “spell” u pretragu.
Prikaz sistemskih alatki
Osim kontekstnog menija iz donjeg levog ugla ekrana, moguće je forsirati prikaz klasičnih administratorskih alata u Start ekranu. Otvorite “Settings” u desnoj ivici ekrana, a potom “Tiles”, i tu ćete zapaziti jedan klizač kojim birate opciju za prikaz administrativnih alatki. Posle toga, na Start ekranu pojaviće se Resource Monitor, Event Viewer i slični alati kao standardni deo “ponude”.
Vraćanje klasičnog Start menija
Kome se ne sviđa izgled i koncept Start ekrana, uvek može vratiti klasični Start meni u priču. Iako su mnogi mislili suprotno, klasični Start ipak više nije deo “osmice” i ne može se otključati hakovanjem po Registry bazi, ali postoje samostalna rešenja koja ga odlično imitiraju. Besplatna rešenja počela su da se pojavljuju kao pečurke posle kiše, a od njih možemo izdvojiti ViStart, Power8, Classic Shell, StartMenu7 i Pokki, a ne treba ni zaboraviti veterane iz Stardocka koji već deceniju i po “skinuju” Windows sa svojom alatkom WindowsBlinds.
Njihov Start8 doduše nije besplatan i košta pet dolara, ali je sasvim u skladu sa dizajnom Windowsa 8. Ipak, preporučujemo da probate i besplatna rešenja, jer ne prestavljaju puke kopije klasičnog Start menija već nude drastično veći stepen podešavanja po svačijem ukusu.
Unapređeno hvatanje screenshotova
Maltene od prvih verzija Windowsa, taster Printscreen na tastaturi služio je za kopiranje sadržaja ekrana u deljenu beležnicu u RAM-u (Windows Clipboard), pa je bilo dovoljno da “pejstujete” odnosno ubacite taj sadržaj u bilo koji editor slika, uključujući Microsoft Paint, i snimite sliku kao fajl na disku. Takođe, Alt + Printscreen hvatali su sadržaj samo aktivnog prozora. Windows 8 donosi novu tastaturnu prečicu, pa će Windows + Printscreen automatski kreirati fajl sa sadržajem ekrana u folderu My Pictures.
Ne treba ni da se brinete da li ćete nehotično pregaziti staru sliku (kao što biste uzastopnim Printscreen-ovima pregazili sadržaj Clipboarda), pošto će Windows + Printscreen automatski uvećavati brojke u imenu fajla – Screenshot(1).png, Screenshot(2).png itd. Dakle, baš kao u novijim video igrama. Nažalost, Windows + Alt + Printscreen ne hvata sadržaj aktivnog prozora radi direktnog snimanja u fajl. Za to ćete ipak morati da koristite dosadašnju metodu hvatanja prozora i “pejstovanja” u editor slika.
Automatsko bekapovanje koristeći File History
Nalik na konkurentske operativne sisteme, Windows 8 sada ima ugrađeni mehanizam za automatsko bekapovanje fajlova koji mogu jednostavno da upotrebljavaju i obični korisnici, a ne samo administratori sistema. Naravno, bekapovanje je postojalo i ranije, ali je sada akcenat na jednostavnosti upotrebe. “File History” možete naći u Control Panelu i na istom mestu možete konfigurisati foldere koji će se bekapovati, učestalost bekapovanja kao i odredišni disk, koji može biti i USB fleš drajv.
Montiranje ISO slika optičkih diskova
Windows XP je pre više od deset godina doneo podršku za otvaranje i raspakivanje ZIP arhiva, a sada je napokon moguće “montirati” imidže optičkih diskova bez potrebe za instaliranjem dodatnog softvera. Cela procedura je izuzetno jednostavna – u File Exploreru kliknite desnim tasterom na ISO fajl i izaberite “Mount”, pa ćete moći da pristupate virtuelnom drajvu sa sadržajem istim kao u ISO fajlu.
Umesto tekstualne lozinke, crtanje po ekranu
Korisnicima Androida nije strano “grafičko“ otključavanje ekrana – umesto pritiskanja određene kombinacije tastera, treba iscrtati odgovarajući oblik na ekranu, što znatno pomaže bezbednosti uređaja. Slično postoji i na Windowsu 8. Posetite meni Settings (Windows + I), pa pronađite „More PC Settings“, „Users“, „Create a Picture Password“. Na raspolaganju imate crtanje linija, crtanje krugova i „tapkanje“ u mestu.
Tastaturne prečice
Za kraj, evo spiska najbitnijih tastaturnih prečica koje možete koristiti pod Windowsom 8:
Win: otvaranje Start ekrana; prebacivanje između Start ekrana i poslednje pokrenute MetroUI aplikacije
Win + C: prikazivanje menija uz desnu ivicu ekrana
Win + D: prikazivanje desktopa
Win + E: prikazivanje File Explorera
Win + F: otvaranje pretrage za fajlovima
Win + H: otvaranje panela Share
Win + I: otvaranje podešavanja
Win + K: otvaranje panela Devices
Win + L: zaključavanje ekrana
Win + M: minimiziranje otvorenog File Explorer ili Internet Explorer prozora (funkcioniše i sa MetroUI Internet Explorerom)
Win + O: uključivanje i isključivanje automatske orjentacije ekrana za tablet uređaje
Win + P: prebacivanje prikaza na sekundarni ekran
Win + Q: otvaranje pretragu aplikacija
Win + R: otvaranje Run prozora
Win + U: otvaranje “Ease of Access Centre”
Win + V: prebacivanje između obaveštenja
Win + W: pretraživanje sistemskih podešavanja (npr. unesite “power” da biste pronašli Power Options)
Win + X: prikazivanje sistemskog menija u donjem levom uglu ekrana
Win + Z: prikazivanje App Bar-a
Win + +: pokretanje Magnifier i uvećavanje sadržaja ekrana
Win + -: smanjivanje sadržaja ekrana
Win + ,: pregled desktopa
Win + Enter: pokretanje Naratora
Win + Page Up: prebacivanje trenutnog apleta na levi ekran
Win + Page Down: prebacivanje trenutnog apleta na desni ekran
Win + Printscreen: snimanje sadržaja ekrana u folder My Pictures
Win + Tab: prebacivanje između aktivnih aplikacija
Toliko za ovo javljanje – ovo bi bili najosnovniji saveti za jednostavnije korišćenje Windowsa 8, a u nekom od sledećih susreta pozabavićemo se naprednijim podešavanjima koje ovaj operativni sistem nudi.