Windows Vista

Od danas Windows Vista dostupna je i u Srbiji. U novom operativnom sistemu iz Microsofta pisali smo u nekoliko navrata. Mišljenja o Visti su podeljena, a mi ćemo pokušati da vam prenesemo naše utiske...

Delimir Tasić U našim prethodnim prikazima beta verzija Windows Vista operativnog sistema (prikaz 1, prikaz 2), pratili smo na neki način genezu ovog operativnog sistema koji je kada se konačno pojavio korisnicima PC računara doneo dosta novina od kojih smo neke već imali prilike da vidimo u operativnim sistemima drugih kompanija, a neke su zaista jedinstvene. Bilo, kako bilo, ne možemo sporiti da je progres dobar, a Vista se definitivno može okarakterisati kao korak napred. Za ovu priliku od lokalnog Microsoft Gold Certified partnera, beogradske kompanije Desk, obezbedili smo kompletan računar na kome je prethodno instalirana i testirana stabilnost Windows Viste. Reč je o modernoj poslovnoj konfiguraciji baziranoj na Intel Core 2 Duo E6300 procesoru, Intel Q965 matičnoj ploči sa integrisanom Intel GMA 3000 grafikom, 2 GB sistemske memorije i velikim hard diskom koji je na ploču povezan posredstvom SATA 2 interfejsa. Intel je za sve svoje novije Graphics Media Accelerator grafičke čipove obezbedio Vista Premium Ready sertifikat, što znači da je Aero na ovoj konfiguraciji radio besprekorno, barem do rezolucije 1280×1024 u kojoj smo mi testirali ovog puta Windows Vistu. U našim prethodnim testovima koristili smo rezoluciju 1920×1200 i podsećamo da interfejs u tim ranijim beta verzijama nije najbolje radio na Radeon X800GT karticama, ali je nadogradnja na Radeon X1900 rešila problem. Dakle, Aero Glass zahteva jaku grafiku, posebno ukoliko imate veliki monitor koji je u stanju da prikazuje visoke rezolucije.
 

Microsoft je ponudio nekoliko edicija Windows Viste, a zanimljivo je da je ovog puta predstavljanje svih pet osnovnih verzija istovremeno, za razliku od prethodnog perioda kada su prvo predstavljeni Windows XP Professional i Home, pa tek naknadno njihovi derivati kao što su ”Media Center Edition 2004/2005”, ”Tablet PC Edition” itd… Ovog puta sve verzije namenjene Workstation računarima bilo poslovnog ili kućnog tipa, skoncentrisane su u pet osnovnih distribucija…

Windows Vista Ultimate
Windows Vista Home Premium
Windows Vista Business
Windows Vista Enterprise
Windows Vista Home Basic

U ostatku teksta pozabavićemo se karakteristikama Windows Viste, načinom instalacije, razlikama između osnovnih distribucija i ostalim stvarima bitnim za novi operativni sistem iz Redmond-a. Naravno, kao i u slučaju svakog drugog OS-a, jako je teško u jednom tekstu predočiti sve njegove osobine, pa vas pozivamo da pored ovog teksta pažljivo pročitate i naše prethodne tekstove o Windows Visti koje smo objavljivali prošle godine.

Windows sajt je odavno u znaku Viste!

Microsoft je ovog puta odlučio da novi operativni sistem isporučuje na DVD mediji, čime je CD i definitivno, barem kao medij za prenos računarskih podataka, poslat u penziju. Odgovornost Microsoft-a je velika kada su promene ovog tipa u pitanju, jer njihove operativne sisteme koristi preko 90% korisnika personalnih računara na svetu, pa svako povećanje hardverskih zahteva mora biti pažljivo odmereno što donekle ograničava i mogućnosti kompanije iz Redmonda na implementaciji novih mogućnosti u softveru.

Kako je DVD medij, po prirodi stvari, dosta većeg kapaciteta od CD medije, Microsoft je na isti disk smestio sve distribucije Windows Viste. To, naravno, ne znači da ako ste kupili Home Premium, možete da instalirate Ultimate verziju, jer ćete u zavisnosti od serijskog broja koji ste ukucali započeti instalaciju određene distribucije Viste. Ono što je moguće, ukoliko želite da eksperimentišete, jeste da ne unesete nikakav serijski broj i zatim sami možete odabrati koju distribuciju želite da instalirate sa DVD diska. To znači da praktično možete da u toku zvaničnog trial perioda koji traje 30 dana probate bilo koju distribuciju i odlučite se koja vam najviše odgovara. Mi kućnim korisnicima preporučujemo svakako Home Premium, a Ultimate je pretrpana, po našem mišljenju, nepotrebnim funkcijama, ali o tome kasnije.

Dakle, proces instalacije se ne razlikuje mnogo od instalacije prethodnih verzija Windows-a, osim što je sve sada zapakovano u grafički korisnički interfejs. Dakle, nema više tekstualnog režima tokom instalacije koji se provlači još iz vremena Windows 2000 OS-a. Osim što izgleda lepše, realna korist od ovakvog rešenja, jer što npr. kada učitavate drajvere za RAID kontroler, iste možete obezbediti na bilo kom mediju (CD, USB, DVD, disketa…), jer postoji konačno dugmence Browse kojim možete instaler željan drajvera uputiti na bilo koju lokaciju. Konačno i korisnici koji imaju RAID nizove diskova u svojim računarima, mogu da zaborave na flopi drajv i diskete koje su u današnje vreme očajnog kvaliteta.

Od lokalne kancelarije Microsoft-a dobili smo info da će tokom marta biti predstavljena i lokalizovana verzija Viste, ali ovog puta biće u pitanju kompletna lokalizacija, dakle ne samo lokalizacija putem LIP patcha. Doduše, LIP će se i dalje koristiti za ćiriličnu verziju. Konkretno to znači da će korisnici koji žele da imaju srpsku verziju Viste, dobiti specijalan lokalizovani DVD sa instalacijom kao što je to slučaj sa tržištima Zapadne Evrope. Nakon što instalirate Vistu sa takvog instalacionog medija dobićete kompletno preveden sistem (dakle i famozni Help će biti na dragom nam jeziku). Ukoliko ipak želite 100% patriotsku verziju Viste, onda ćete sa Microsoftovog sajta skinuti ćirilični LIP paket nakon kojeg će ceo interfejs biti na ćirilici. Sam proces instalacije se odvija brže nego ikada do sada, jer se ustvari ceo sistem kopira na HDD iz imidža koji se nalazi na DVD disku. Dakle, osim što DVD drajv ima brži transfer od CD-a, nema kopiranja gomile sitnih fajlova, već se veoma brzo pravi kopija sadržaja DVD-a na HDD. U praksi to znači da smo ceo sistem, koji nakon što se instalira na HDD zauzima oko 9 GB prostora, instalirali za nepunih 20 minuta na spomenutoj konfiguraciji.

Ako radite upgrade na Windows XP proces traje dosta duže, jer se prvo kopira imidž fajl, pa se onda iz Windows instalacije prebacuju korisnička podešavanja i podešavanja vezana za instalirane aplikacije što ume da potraje, jer se opet svodi na kopiranje gomile sitnih fajlova. Još jedna novina kod Viste koju moramo da pohvalimo, jeste mogućnost aktiviranja Sistem Restore softvera sa instalacionog diska. Pored toga, Vista donosi i mogućnost pravljenja bekapa kompletnog operativnog sistema u imidž fajl. Da biste, eventualno oštećeni sistem, vratili u ispravno stanje, dovoljno je samo da ubacite instalacioni disk i pokrenete proceduru reparacije bilo iz Bekapa ili pomoću System Restore softvera. Zaista mislimo da je ovo odličan potez i ako se ima u vidu da korisnici koji dosta eksperimentišu sa hardverom, često imaju problem sa softverom, onda će ih ovo zaista osloboditi mnogih muka i problema i naravno uštedeti dosta vremena. Do sada smo za ove potrebe koristili softver koji se kupuje odvojeno, kao što je npr. Symantec Ghost 9 i sl.

Windows Vista se podiže otprilike isto ili za nijansu brže nego Windows XP. Prvi ulazak u desktop nije baš tako brz, pošto će sistem pre toga pokrenuti test brzine kako bi se uverio koji efekti mogu, a koji ne da rade na vašem računaru. Bez brige – bilo koja iole novija konfiguracija radiće sasvim zadovoljavajuće sa Windows Vistom. Microsoft preporučuje konfiguracije sledećih karakteristika…

Home Basic
– 1 GHz 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor – 512 MB of system memory – 20 GB hard drive with at least 15 GB of available space – Support for DirectX 9 graphics and 32 MB of graphics memory – DVD-ROM drive – Audio Output – Internet access (fees may apply)
Home Premium / Business / Ultimate – 1 GHz 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor – 1 GB of system memory – 40 GB hard drive with at least 15 GB of available space – Support for DirectX 9 graphics with:
WDDM Driver

128 MB of graphics memory (minimum)
Pixel Shader 2.0 in hardware
32 bits per pixel

– DVD-ROM drive – Audio Output – Internet access (fees may apply)
Na sledećoj lokaciji možete i samo proveriti da li je vaš PC spreman i u kojoj meri za Vistu.

Kao što smo već naveli za veliku većinu korisnika, najbolji izbor je po našem mišljenju Windows Vista Home Premium. Naime, za razliku od poslovnih verzija (Business i Enterprise), Home Premium, kao i Ultimate donosi podršku za Media Center. Home Basic sa druge strane, nema podršku za Aero Glass interfejs, pa i ne predstavlja uz ostala sakaćenja koja je MS primenio u njegovom slučaju neko preterano unapređenje u odnosu na Windows XP. Uporedni prikaz mogućnosti različitih edicija Windows Viste preuzet sa zvaničnog sajta kompanije Microsoft izgleda ovako…

Windows Vista zaista izgleda totalno drugačije od svih dosadašnjih verzija Windows-a. Pre svega, ono što je najuočljivije jeste masivna upotreba transparencija koje se izvršavaju veoma brzo zahvaljujući novim grafičkog engineu koji stoji iza interfejsa u Visti, a o kome smo pisali u našim prethodnim tekstovima o novom Microsoftovom OS-u. Na narednim slikama možete videti četiri osnovne varijante interfejsa pod Vistom. Prva je ”Vista u punom sjaju” pošto predstavlja izgled desktop okruženja kada je uključen Aero Glass interfejs sa transparencijama. Naredni screenshot prikazuje Aero Glass kome smo isključili, pomoću odgovarajuće opcije samo transparencije što bi na sporijim računarima trebalo da dodatno ubrza prikaz interfejsa. Sledeći screenshot prikazuje kako zapravo izgleda Windows Vista Basic interfejs odnosno Vista bez Aera. I na kraju tu je i Classic temica koja ustvari predstavlja interfejs koji je predstavljen još za Windows 95 operativnim sistemom pre više od jedne decenije.

Aero Glass

 

Aero Glass bez transparencija

 

Vista Basic GUI

 

Classic

 

Na konfiguraciji na kojoj smo mi testirali Vistu, velikih razlika po pitanju brzine između ove četiri varijante interfejsa nema. Treba imati u vidu da kada isključite Aero gubite i mogućnosti napredne promene aktivnih taskova, kao što su Live Preview i Flip3D. Dok je aktivan Aero Glass interfejs i pritisnete ALT+TAB kombinaciju tastera, na ekranu će se iscrtati transparentan meni sa umanjenim slikama svih aktivnih prozora. Čak se i video klipovi koji se trenutno reprodukuju u overlay prozoru i dalje prikazuju tj. vidi se umanjena živa slika.

Pored toga, ako mišem pređete preko Taskbara prikazivaće se Live Preview aktivnih i minimizovanih aplikacija što takođe lepo izgleda, ali ne mislimo da je previše korisno, baš kao i Flip3D. Flip3D je potpuno nova tehnologija za primenu aktivnih prozora, koja je bombastično najavljivana, ali se ispostavilo da i nije toliko korisna kao što je na prvi pogled delovalo. Naime, pritiskom na WIN+TAB tastere aktivira se famozni Flip3D, a svi prozori će se postrojiti u 3D prostoru jedan iza drugog.

Točkićem miša ili dodatnim tasterima na mišu (mogu se koristiti i kursorski tasteri na tastaturi) menjate aktivni prozor i pritiskom na levi taster miša Flip3D nestaje, a u prvi plan na desktopu dolazi odabrani prozor. Međutim, ova tehnologija je u ovom obliku totalno neupotrebljiva za namenu koja joj je predviđena. Čim imate više od tri prozora preglednost njihovog sadržaja je očajna, jer su međusobno preklopljeni, a pored toga, točkićem miša menjate jedan po jedan prozor i u slučaju kada imate desetak otvorenih aplikacija to traje u nedogled i umesto da povećava produktivnost, ustvari je drastično obara. Osim što je služio za prikazivanje na demonstracijama Viste, mislimo da Flip3D u ovakvom obliku predstavlja jednu krajnje loše izvedenu realizaciju ideje olakšanja upotrebe računara u slučajevima intenzivnog multitaskinga.

Još jedna stvar koja nam se nije dopala iako se može okarakterisati kao funkcionalna, jeste grafička selekcija ikonica na desktopu ili u folderima. Naime, kada mišem kliknete na neku ikonicu selektovaćete je, a oko nje će se iscrtati osvetljeni pravougaonik što deluje krajnje ružno u poređenju sa opštim izgledom Viste. Mislimo da je bilo bolje da se selektuje samo tekst ili da je smišljeno neko lepše dizajnersko rešenje. Kada smo već kod ikonica, spomenućemo da su sve ikone urađene u tzv. vektorskom formatu, a u finalnoj verziji su sve ikone redizajnirane. Pomoću slajdera u prozoru Windows Explorer-a moguće je podešavati veličinu ikona, a ograničenja u pikselima praktično nema. Ikone kada se uvećaju izgledaju zaista fenomenalno, posebno uz dizajnerska rešenja koja karakterišu Vistu, a koja obiluju od oštrih ivica i providnih površina.

 

 

Naravno, postavlja se pitanje upotrebne vrednosti, ali u vreme kada su veliki monitori sve popularniji nije zgoreg mogućnost da proizvoljno podesimo veličinu ikonica u skladu sa sopstvenim afinitetima. Izgled prozora takođe je moguće menjati, kako isključivanjem transparencije, tako i biranjem boje prozora. Mogućnost izbora bilo koje boje iz palete za boju okvira prozora, debitovala je u vreme Windows Media Player 10, a implementirana je i u interfejsu Windows Live Messenger aplikacije. Microsoft je sada ovu mogućnost proširio na sve prozore u Windows-u, pa je tako moguće birati između nekoliko predefinisanih kolornih kombinacija ili jednostavno otvoriti tzv. color mixer i odabrati bilo koju bolju iz dostupne palete. Mlađi korisnici na ovaj način mogu da veoma efektno personalizuju svoj računar, a poslovni korisnici će u par poteza od računara napraviti spravu koja izgleda dosadno i uklapa se u korporativni imidž kompanije. Mogućnosti za kastomizaciju izgleda Windows-a su velike i posebna sekcija u Control Panelu se odnosi na ova podešavanja.

Zaista ima dosta sitnica koje su pridodate interfejsu, a nama se dopao novi dijalog koji se pojavljuje kada neki fajl prebacujete u kantu za otpatke, a na kome se koriste prednosti vektorskih ikonica proizvoljne veličine. Pored toga, kada prevlačite veći broj fajlova na neku drugu lokaciju, pored kursora miša pojaviće se i broj koji pokazuje koliko fajlova prevlačite uz opis operacije koja će nad njima, nakon prevlačenja, biti obavljena (move/copy/delete i sl.). Prilikom kopiranja veće količine fajlova pojavljuje se lepo animirani progres bar, a poboljšan je i kontekstni meni do koga se dolazi desnim klikom miša.

 

 
Pretraga fajlova olakšana je u toj meri što je sada moguće kucati ključne reči direktno u search box u start meniju, a rezultati se prikazuju veoma brzo. Još jedna zgodna sitnica tiče se preimenovanja fajlova. Naime, kada selektujete određeni fajl, i odaberete opciju rename, sistem će selektovati ime fajla, bez ekstenzije, kako ne biste izmenili istu tokom preimenovanja fajla. Ovo je uvek iritiralo, jer smo morali ili da opet otkucamo istu ekstenziju prilikom promene imena fajla ili da iznova vršino selekciju naziva, ali bez ekstenzije. Sada OS to radi umesto nas. Windows Explorer je dosta izmenjen i izgleda različito u zavisnosti od sadržaja koji prikazuje.

 

Za fotografije i video klipove moguće je uključiti Preview panel i odabrati mu položaj. Fajlovi se prikazuju kao umanjene sličice čiju je veličini moguće lako podešavati. Direktno iz Explorera omogućeno je narezivanje DVD/CD diskova, a prečica za tu operaciju nalazi se na lako dostupnom mestu. Izmenjen je i ”Save” dijalog koji je dobio mogućnost skraćenog i punog prikaza lokacija na hard disku računara. Naime, kod Viste je izmenjena struktura korisničkih foldera i svi fajlovi sada su smešteni u Home folderu.

Iako se u prvi mah pričalo kako će Vista imati veoma visoke hardverske zahteve, Microsoft je uspeo iz builda u build da poboljša stvari po tom pitanju. Zaista, rane beta verzije su bile užasno trome i spore, ali već od RC verzija stvari su se drastično popravile. Kao što smo već spomenuli, računar na kome smo ovom prilikom testirali Vistu ni po čemu, osim možda po procesorskoj snazi, ne sada u višu klasu. Čak je i grafika integrisana i od sistemskih 2048 MB RAM-a uzima za svoje potrebe 128 MB. Većina proizvođača hardvera predstavila je Vista-kompatibilne drajvere, a i dalje su najveći problem grafičke kartice i periferije. Naime, kako se pod Vistom koristi potpuno izmenjeni sistem drajvera, koji rade u kombinaciji sa DirectX 10 API-jem (tzv. Windows Longhorn Driver Model) proizvođači hardvera su bačeni na ”teške muke”. Problematika se, naravno, ne odnosi na rad grafičkih kartica u Aero Glass okruženju, nego u igračkom softver. Performanse pod Vistom svakako jesu niže, nego pod Windows XP operativnim sistemom, ali Microsoft obećava da će zauzvrat igrači pod Vistom imati bolji vizuelni doživljaj, jer je DirectX 10 ekskluzivitet Viste i tako će, po svoj prilici ostati. Za pokretanje starijih igara pod Vistom koristi se DirectX 9L API. Trenutno ni nVidia nema potpuno dovršen Direct3D drajver za upotrebu pod Vistom koji je kompatibilan sa DirectX 10, dok AMD još nema ni hardver, pošto je R600 čip ponovo odložen.

Kada su periferije u pitanju, čak ni najpoznatiji proizvođači nisu još osvežili drajvere za štampače i skenere, pa je bolje sačekati sa prelaskom na novi OS. Naime, moramo delimično da opravdamo proizvođače. Prednost je, kada su drajveri u pitanju, sasvim logično, data novim proizvodima koji su trenutno u prodaji, a kada se kompletira podrška za njih, sasvim sigurno pristupiće se radu na podršci i za stare proizvode koji više nisu u ponudi.

Prvi ulazak u desktop Windows Viste otvoriće vam tzv. Welcome Center u kome možete videti bazične informacije o vašem sistemu. Iz ”Centra za dobrodošlicu” (lokalizovana verzija Viste je u pripremi 🙂 ) možete pristupiti naprednim opcijama vezanim za podešavanje hardvera, bilo da se radi o starom, dobrom ”Device Manager-u” ili novim alatkama kao što je ona u kojoj je prezentiran Windows Experience Index. Naime, već smo spomenuli da sistem, prilikom prvog pokretanja automatski pokreće seriju testova kojima dodeljuje određeni rejting vašim komponentama. Od najslabijeg rejtinga zavisi celokupni rejting sistema.

Vista je donela podršku i za tzv. side show tehnologiju koja omogućava upravljanje osnovnim funkcijama prenosnih računara i kada je poklopac zatvoren. Za tu svrhu koristi se program istog imena pomoću kojeg se bira set informacija koji će biti prikazivan na ekranu. To mogu biti podaci email porukama, naziv numere koja se trenutno reprodukuje i sl. Side Show omogućava reprodukciju audio materijala i kada je računar zatvoren, što dobro može da dođe kada putujete i želite da maksimalno uštedite bateriju.

Primetili smo i da je redizajniran panel koji se odnosi na podešavanje zvuka, a konačno je omogućeno odvojeno podešavanje jačine sistemskih i ostalih zvukova. Dakle, više nećete morati da u potpunosti isključujete audio temicu u Windows-u, već jednostavno možete da smanjite intenzitet zvuka koji se reprodukuje prilikom obavljanja sistemskih akcija.

Korisnici prenosnih računara posebno će biti zadovoljni, jer je sekcija koja se odnosi na uštedu energije u potpunosti izmenjena i donosi mogućnosti veoma finog podešavanja svih aspekata uštede potrošnje. Do detalja je moguće podesiti ponašanje računara kada se napaja putem baterije i putem električne mreže. Tako je omogućeno automatsko isključivanje WiFi adaptera, isključivanje 3D interfejsa kako bi se rasteretila grafička kartica itd…

U delu koji se odnosi na hardver pozabavićemo se i novim sistemima za merenje performansi računara. Pored već spomenutog System Ratinga, Windows Vista donosi, u okviru Windows Defender-a, takođe detaljne tehnike za monitoring aktivnih procesa, a u okviru Advanced Performance Tools sekcije, na jednom mestu smešteni su svi programi pomoću kojih je moguće nadgledati rad sistema. Zanimljivo je da je Task Manager ostao nepromenjen, ali mu je pridodat Performance And Reliability Monitor.

Inače, dosta je svojevremeno odjeknula priča da Vista u ”startu zauzima 800 MB memorije”. Microsoft je dosta poradio na tzv. memory leakovima i smanjio, kao što smo naveli, hardversku zahtevnost Viste tako da utrošak memorije nije toliko dramatičan, ali je i dalje osetno veći nego u slučaju Windows XP operativnog sistema. Mi svakako preporučujemo minimalno 1024 MB memorije za rad pod Vistom. Promene je doživeo i panel u kome se podešavaju vizuelni efekti, a koji je poznat još iz vremena Windows XP operativnog sistema. Ipak, ovog puta samo su pridodate mogućnosti isključivanja novih animacija i transparencija, a vizuelno ova sekcija izgleda identično kao u prethodnim verzijama Windows-a. Kada su performanse u pitanju, spomenućemo i to da Windows Vista koristi Windows 2003 Server kernel, pa kao takva dosta bolje radi sa multi-core procesorskim konfiguracijama. Na primer, AMD Quad FX radi bolje pod Vistom, jer je bolje podržana NUMA arhitektura, a slično se može reći i za ostale SMP računarske sisteme.

 

Microsoft je nastojao da uz Vistu ponudi što je moguće više aplikacija koje će korisnicima omogućiti rad sa digitalnim sadržajima i kako bi se donekle opravdala realno govoreći viša cena koju je u startu potrebno platiti za Windows Vistu. Pre svega, omogućeno je podešavanje podrazumevanih programa za rad sa webom, muzikom, video fajlovima itd… To je posledica čuvenih parnica kojima je bio izložen Microsoft zbog monopolističkog ponašanja. Da podsetimo, ovaj panel uključen je u Windows XP kroz Service Pack 2 set zakrpa.

Internet Explorer 7

Windows Calendar

 

Windows Contacts

Windows DVD Maker

 

Windows Fax & Scan

Windows Mail

 

Windows Photo Gallery

Windows Media Player

 

Windows Movie Maker

Internet je definitivno postao realnost i računar bez stalne veze ka Internetu nije u potpunosti funkcionalan. Vista će na pravi način umeti da iskoristi prisustvo stalne internet veze, jer će osim RSS čitača ugrađenog u Internet Explorer 7, kroz set sitnih programa koji se nazivaju ”Gadgets” sa Interneta, u realnom vremenu, da vam dovlači informacije koje vas interesuju. Uz instalaciju dolaze Gadgeti kao što su oni koji omogućavaju brzu pretragu imenika, prikazuju vremensku prognozu, kretanje akcija na berzi itd… Sa Interneta je moguće skinuti dodatne Gadgete, a sasvim je izvesno da će se ubrzo pojaviti prava plejada Gadgeta nezavisnih autora.

Dosta se govorili, tokom najava Viste, o opcijama iz sekcije ”Parental Controls”. Ovo je veoma dobro osmišljena sekcija, jer omogućava zaključavanje računara u određenim satima, restrikciju upotrebe određenih programa, mogućnost igranja samo igara definisanog rejtinga itd… Šteta je što određeni vid ovakvih kontrola nije implementiran i u poslovne verzije Windows Viste, jer definitivno postoji potreba za ovakvim ograničenjima i u poslovnom okruženju.

 

Igre se sada pokreću pomoću Game Explorer sekcije u okviru koje je svaka igra ocenjena određenim minimalnim i preporučenim rejtingom. Za sada retko koji proizvođač zabavnog softvera podržava ovaj sistem bodovanja, ali će u budućnosti ovo dosta olakšati kupovinu igara, jer je reč o standardizovanim i veoma preciznim sistemima ocenjivanja. Zaista je dosta sitnica koje donosi Vista i o njima bi se mogao napisati ceo serijal tekstova. Pada nam napamet još i Sync Center koji će biti od koristi vlasnicima prenosnih računara, jer će vrlo lako dokumente i ostale fajlove sa prenosnog računara, prebacivati na stoni računar i to automatski. Ovom prilikom nismo spomenuli Media Center o kome ćemo pisati u posebnom tekstu, novi Media Center koji dolazi uz Vistu ne donosi previše izmena u odnosu na stari, ali je npr. navigacija kroz menije potpuno promenjena, a i primenjena grafička rešenja.
Da ili ne

 

Teško je reći. Vista je neosporno donela dosta novina, ali ništa što do sada, ruku na srce uz kupovinu dodatnih programa, nije bilo dostupno ni vlasnicima starijih verzija Windows-a. Korisne su svakako opcije bekapa podataka, ali one nažalost nisu dostupne kućnim korisnicima, a cena Ultimate distribucije je zaista preterano visoka i ne možemo je preporučiti ni u kom slučaju. Zato ćemo se koncentrisati na Home Premium koji predstavlja zamenu za Windows XP Media Center Edition 2005. Aero interfejs izgleda lepo i nije previše zahtevan, Flip3D koji je gromoglasno najavljivan je apsolutno beskoristan osim što je efektno izveden. Upotrebna vrednost ove opcije je minimalna. Dosta opcija je samo promenilo svoje mesto, mada je to urađeno kako bi se poboljšala efikasnost tokom rada. Nama ipak teško pada napamet ko će u prvo vreme, kada još uvek nema drajvera za Vistu u dovoljnoj meri, da pređe sa Windows XP operativnog sistema na novu verziju samo zbog novog interfejsa. Microsoft spominje visok nivo bezbednosti novog operativnog sistema, ali to ne znači da vam pod Vistom neće biti potreban antivirus softver. Mi smo mišljenja da je u stvari u pitanju hype i da će kada se omasovi Vista biti izložena malicioznom softveru kao i bilo koji drugi Windows do sada. Naime, Microsoft ulaže zaista puno novca u bezbednost (i zaštitu od piraterije, prim.aut.), ali to je borba sa vetrenjačama u uslovima u kojima Windows koristi 90% korisnika na planeti. Zato to i možemo i ne možemo da zamerimo Microsoft-u. Zamerka ide zato što se bezbednost toliko potencira, iako već prvi izveštaji govore da su se već pojavili virusi za Vistu. Na našem forumu smo sproveli mali anketu sa pitanjem: ”Da li planirate prelazak na Vistu.” Umesto zaključka, pogledajte šta o tome misle naši posetioci…

Zahvaljujemo se kompaniji Desk na pomoći prilikom realizacije ovog teksta.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi