Altos Firestriker

Altos Firestriker

Firma Alti u svojoj ponudi ima jako veliki broj gotovih konfiguracija i njihov brend, Altos, je postao poprilično poznat u lokalnim okvirima. Sa Altos računarima oni pokrivaju gotovo sve cenovne segmente, a mi smo na test uzeli jedan zanimljiv model sastavljen od prilično kvalitetnih komponenti. U pitanju je Altos Firestriker, računar za koji su pažljivo odabrane komponente i koji nije ni blizu prosečnog PC-a. Osim kvalitetnih delova, Alti se ponudio da ovaj model

    Sadržaj

      Nebojša Todorović Altos Firestriker se nalazi u prvih deset modela po ceni, ali je daleko od najskupljeg. Realno gledano, ovaj računar se nalazi na pragu optimalnog, jer se može reći da sa rastom cene konfiguracije ne postaju proporcionalno snažnije u većini aspekata, što u prevodu znači da je za mnoge korisnike ovakva konfiguracija više nego dovoljna čime god da se bave.  
       
      U potpuno brendiranoj kutiji nam stiže ovaj PC, a moramo odmah dati jednu potpuno sitničavu zamerku na nju. Na bočnim stranamu nema otvora za koje biste uhvatili kutiju. Možda ne deluje bitno, ali kada imate veliku kutiju u kojoj se nalazi težak računar, verujte nam na reč, ali ovaj sitan dodatak će vam nedostajati. Osim toga, dopada nam se to što se na bočnoj strani nalazi naziv konfiguracije i njena specifikacija. Ona nije preterano precizna, ali dovoljna da možete pretpostaviti o kakvoj se konfiguraciji radi.


      Uz Firestriker stiže velika količina dokumentacije, jer se radi o premium komponentama uz koje stiže gomila prospekata, promotivnih letaka, uputstava i sl. Od korisnih stvari tu su diskovi sa drajverima za matičnu ploču i grafičku kartu, CrossFireX mostić i adapter koji DisplayPort konvertuje u DVI priključak. Mnogima će XFX logo odvući pažnju i tačno je, ovaj računar krije XFX-ovu grafičku kartu što će obradovati mnoge poklonike ovog poznatog i cenjenog brenda. Uz njega se dobija i simpatičan dodatak koji služi da ga okačite o kvaku na vratima svoje sobe kada se igrate sa natpisom “Do not Disturb, I’m Gaming” što je jedna od stvari po kojoj su proizvodi ovog američkog proizvođača postali poznati.


      Računar je “spakovan” u BitFenix kućište oznake Merc Alpha. Ova kućišta spadaju u vrlo jeftina, ali kvalitetno odrađena. Njegova cena u prodaji nije veća od četrdesetak evra, ali je za taj novac, po našem mišljenju, možda i najbolji izbor. Karakteriše ga jako dobra završna obrada, atraktivna crna unutrašnjost, montaža bez alata, velika prostranost i provetrenost zahvaljujući povećem broju lokacija predviđenim za montažu ventilatora.  

      Prisutno je čak četiri USB 2.0 konektora na prednjem panelu, a do njih su smeštena i dva audio džeka. Na ovom malom prostoru mesta se našlo i za dve LED indikacije rada i naravno taster za paljenje i reset računara. Sve u svemu, vrlo praktično i bez bilo kakve uštede. Istina, bilo bi bolje da Merc Alpha ima i USB 3.0 konekciju, ali to bi ipak bilo previše za očekivati kada se cena uzme u obzir. U svakom slučaju BitFenix nudi u ovoj klasi više nego većina proizvođača.

      Unutrašnjost je brižljivo i pedantno sređena, tako da i pored brojnih i velikih komponenti sve izgleda čisto i “praznjikavo”. Odlično kabliranje jako puno doprinosi nesmetanom protoku vazduha, zbog čega će provetrenost biti na veoma visokom nivou. Iako su ugrađena dva dodatna ventilatora, treći koji bi se našao napred kao usisni bi jako puno pomogao da se ostvari kvalitetno strujanje vazduha.

       
      Iako bi prednji usisni ventilator dobro došao, lepa vest je da su tu dva izduvna. Prvi je BitFenixova 12-ica postavljena pozadi, dok je iznad nje montiran Cooler Masterov ventilator istog dijametra. Ukoliko vas ne mrzi, uvek možete Cooler Masterov ventilator prebaciti napred, a kasnije dodati jedan “fen” na plafon kućišta koji bi pomogao da se ukloni topao vazduh.  


       Altos FireStriker – Nastavak
      Kao i kod većine modernih kućišta, napajanje je smešteno na dno, a od prašine ga štiti filter koji se vadi bez skidanja bočne stranice, zato što je smešten spolja. Za napajanje odluka je pala na Raidmax BlackStone 600 W koji smo nedavno testirali. Reč je o pouzdanom napajanju, koje je u stanju da u kontinuitetu pruži i više od deklarisanog maksimuma. Raidmax je za ovaj model dobio 80 Plus sertifikat o efikasnosti, što govori u prilog kvalitetu. Suštinski, za ugrađene komponente ovaj model je sa svojih 600 W više nego dovoljan bez ikakvog posebnog opterećenja.
       
      Ventilator od 120 mm koji se nalazi unutra je vrlo tih i napajanje se pri opterećenju potpuno “kulturno” ponaša. Bez nagle promene brzine obrtaja ili velike buke, iako ugrađeni Radeon HD 7950 ume da bude energetski zahtevan. Na napajanju se pozadi nalazi standardni “I/O” prekidač, kao i naponski priključak. Pored njih je smešten i crveni taster koji ventilator ubrzava do maksimuma ukoliko je potrebno naglo ohladiti komponente u njemu.  

      Osnovu računara čini proverena Asusova matična ploča M5A97 R 2.0. Iako predstavlja pouzdan izbor, ovaj model je opremljen prilično skromno, jer predstavlja osnovni model bez Pro ili Evo sufiksa. Ipak, sve što je potrebno je tu, tako da će najveći broj korisnika biti prezadovoljan njom. Kvalitetna naponska jedinica, solidan broj konekcija na zadnjem panelu i implementacija SATA 3.0 i USB 3.0 interfejsa je čine modernom pločom. Zamerka se može uputiti konfiguraciji PCI-Express slotova, koji pri radu u CrossFireX režimu ne mogu da se podele na 2 x PCI-e x 8, već rade u x16/x4 što može rezultovati “gušenjem” druge karte, posebno ukoliko dodate još jedan HD 7950.

      Odluka za procesor pala je na FX 6300, koji predstavlja solidan šestojezgarni model. On je overklokovan na 4200 MHz i na tu frekvenciju važi garancija. FX 6300 je osvežena verzija procesora sa Piledriver jezgrima, a na raspolaganju su mu 3 x 2 MB L2 i 8 MB L3 keš memorije. Da bi radio potpuno stabilno i na niskim temperaturama pobrinuo se Thermaltakeov Contac kuler. U praksi sve je radilo tiho i poptuno stabilno, dok smo provrteli bateriju testova i ostavili LinX da radi tokom noći. TT kuler je svoj posao završio na očekivanom nivou, tako da možete biti bezbrižni i pored povećanja takta za 700 MHz u odnosu na fabričku vrednost. Memorijski podsistem čine dva Kingstonova modula. Reč je o novim Beast memorijama deklarisanim na 1866 MHz koje ostvaruju uz CL9 što je za svaku pohvalu. Ukupan kapacitet je 8 GB što optimalna količina, bez obzira na to da li planirate da se igrate ili radite u zahtevnim aplikacijama.
       
      Odabir grafičke karte nam se jako dopao, a verujemo da će isto važiti za svakog entuzijastu kome su ustaljeni brendovi na domaćem tržištu postali dosadni. Reč je o XFX-u, američkom proizvođaču koji je nekad bio drastično zastupljeniji nego danas. Nažalost, tadašnji distributer je predstao da se bavi uvozom njihovih proizvoda, pa je prošlo dugo vremena dok nismo videli njihove proizvode na ovim prostorima. Nekada premium partner NVIDIA-e, XFX već duže vreme sarađuje i sa AMD-om praveći sjajne verzije Radeona u sopstvenoj režiji. Jedna od tih kartica se našla i u Firestrikeru.  
       
      Konkretno, reč je R7950 Black Edition varijanti podešenoj na 900 MHz za jezgro i efektivnih 5000 MHz za memoriju. Osim odličnog kvaliteta izrade i visokih taktova, ovaj model karakteriše i odličan GHOST “Double dissipation” kuler sa dva tiha ventilatora. Zahvaljujući svojoj masivnosti, Tahiti grafički čip se vrlo efikasno hladi i ne prelazi 70-ak stepeni uz nečujnost hlađenja. Overklok ove karte je protekao u skladu sa pedigreom XFX-a, tako da je karta bez problema dostigla 1120 MHz za jezgro i efektivnih 5900 MHz za 3 GB GDDR5 memorije. Imajući u vidu da je Radeon HD 7950 sam po sebi dovoljan da obezbedi glatko igranje u 1080p i većim rezolucijama, uz dodatne taktove postaje još bolji. Za napajanje su iskorišćena dva 6-pin molexa, koja Raidmax napajanje nativno obezbeđuje.  


      Smeštanje podataka se obavlja na dva uređaja. Sistemski disk je sjajni Samsungov Series 840 SSD koji poseduje trojezgarni MDX kontroler i odlični 22-nanometarski NAND. Kapacitet od 120 GB će obezbediti prostor za operativni sistem, programe i igre koje najčešće koristite. Samsungovi SSD-ovi su izuzetno brzi, a za razliku od SandForce baziranih modela, nemaju pad performansi pri radu sa nekompresovanim podacima. SSD je montiran na dno kućišta, a iznad njega se nalazi Seagate Barracuda 7200.14. Na ovaj hard disk od 1 TB ćete moći da smeštate ostale podatke, a za razliku od mnogih “green” rešenja, ovaj HDD je drastično brži i sekvencijalna brzina mu dostiže 160 MB/s na . Sa ovim transferom bio je najbrži model na velikom uporednom testu hard diskova.

      Na kraju, pozadi možete naći veliki broj konektora na zadnjem panelu matične ploče, ali i na grafičkoj karti koja ima bogat izbor video izlaza, kao i gotovo svaki Radeon HD 7000 serije. Matična ploča raspolaže sa dva USB 3.0 i šest USB 2.0 konektora. Nisu izostavljeni ni PS/2 portovi koji služe za povezivanje sa periferijama starije generacije. Dopada nam se prisutnost S/PDIF-a, pored standardnih šest 3.5 mm džekova koji mogu da posluže za povezivanje sa 7.1 audio sistemom analognim putem. Veza sa mrežom se obavlja putem gigabitnog LAN-a iza kojeg stoji Realtek 8111F kontroler koji Asus vrlo često koristi na svojim matičnim pločama.

       
      Grafička karta vam omogućava četiri načina da povežete svoj monitor ili više njih. Tu su dva mini DisplayPorta, kao i po jedan HDMI i DVI izlaz. Zanimljivo je da se ne isporučuje “miniDP to DP” konvertor, jer je vrlo često neophodan zbog činjenice da mnogi korisnici monitora sa Display Port konekcijom nemaju kabl sa mini priključkom, već varijantu standardnih dimenzija.  

       
       
      Specifikacije, rezultati i zaključak
       

      Specifikacije
      Altos Firestriker

      Procesor
      AMD FX 6300 @ 4200 MHz

      Kuler
      Thermaltake Contac

      Matična ploča
      ASUS M5A97 R2.0

      RAM
      2 x 4 GB Kingston Beast 1866 MHz

      VGA
      XFX Radeon HD 7950 3 GB Black Edition

      SSD
      Samsung Series 840 120 GB

      Hard disk
      Seagate ST1000DM003 1 TB 7200 RPM

      Optika
      Samsung DVD-RW

      Kućište
      BitFenix Merc Alpha

      Napajanje
      Raidmax Blackstone 600 W

      Operativni sistem
      bez OS-a

      Cena
      84.000 dinara


       

      Rezultati
      Altos Firestriker

      7-Zip 9.20 x64 kompresija / dekompresija [KB/s]
      24.394 / 286.119

      WinRar 4.20 Benchmark [KB/s]
      2.801

      x264 HD Benchmark 4.0 pass1 / pass2 [s]
      135,5 / 35,4

      Cinebench R11.5 x64 OpenGL / CPU [pts]
      74,81 / 5,44

      Blender v2.64 [s]
      299,2

      AIDA 64 2.0 memory read / write / copy [MB/s]
      15.010 / 10.765 / 18.487

      AIDA 64 2.0 memory latency [ns]
      49,2

      TrueCrypt [AES / TwoFish / Serpent]
      1900 / 592 / 298

      HD Tune Pro 5.0 Read [MB/s] – SSD / HDD
      408,4 / 159,2

      3DMark Fire Strike
       

      Final Score
      5.668

      Graphics Score
      6.606

      Physics Score
      6.751

      3DMark 11 Extreme Preset
       

      Final Score
      X 2.774

      Physics Score
      6.207

      Graphics Score
      2.515

      Combined Score
      3.311

      1920×1080 4xAA 16xAF
       

      Crysis Warhead (DX10, Enthusiast) [fps]
      42,1

      Crysis 2 (DX11, Ultra, HD Textures) [fps]
      67,9

      Metro 2033 (DX11, very high, tesselation) [fps]
      42,2

      AvP DX11 (DX11, max) [fps]
      57,9

      Sniper Elite V2 (DX11, Ultra) [fps]
      23,5

      Sniper Elite V2 (DX11, High) [fps]
      38,9

      Unigine Heaven 3.0 (DX11, high, normal tesselation) [fps]
      57,6

      Unigine Heaven 3.0 (DX11, high, extreme tesselation) [fps]
      42,1

      Unigine Valley 1.0 (DX11, ultra) [fps]
      43,0




       
       
      Utisci u radu i zaključak Altos Firestriker je odlična konfiguracija za sve koji žele da igraju na sigurno. Brendovi koji stoje iza ovog računara su više puta provereni, a može se reći da je svaki sjajan u svom domenu. Uštede su napravljene na pravim mestima tako da se može reći da kompromisa nije ni bilo. Rezultat je stabina i brza mašina koja je blago overklokovana, a u isto vreme pokrivena garancijom što je sjajna vest za one koji ne žele da se upuštaju u overklok.

      Dopada nam se odluka da se ubaci XFX-ova karta, jer nam je ovaj proizvođač jako drag i zaista bismo želeli da se njegova prisutnost na domaćem tržištu poveća. Verujemo da će se mnogi čitaoci složiti sa nama. Prosto, osim sjajnih proizvoda karakteriše ih i kreativnost kada su modeli namenjeni entuzijastima u pitanju. Pakovanje je po pravilu bogato, a skloni su ubacivanju specijalnih edicija u ponudu, kao što je ona koja se nalazi u Firestrikeru. Uz to, šarenilo ponude bi jako osvežilo domaće tržište, kome zaista fali nešto novo.

      Na kraju, ne može se reći ni da je cena neočekivano visoka, što je svakako za pohvalu kada je reč o kompletnom PC-u poput ovog. Naravno, postoje alternativni načini da se raspolaže budžetom od nekih 750 evra, tako napredni korisnici uvek mogu da naprave prilagođeniji računar svojim potrebama. Naglasak mora ići na prilagođeniji, a ne bolji, s obzirom na to da je ovaj PC odlično optimizovan i zaista se nigde nije rasipalo. Kao takav, Firestriker je sjajan kompjuter koji će pokriti najširi mogući spektar potreba korisnika.
       
      Novi AAA naslovi će raditi bez ikakvih problema, obrada slika i videa će se izvršavati u razumnom roku čak i po merilima naprednih korisnika, a sve ostale multimedijalne aktivnosti nema potrebe ni pominjati, jer će raditi perfektno što se i očekuje. Sve u svemu, ukoliko ne želite da se bavite sami odabirom komponenata i sklapanjem konfiguracije, a želite mašinu koja će naginjati prema “gejming” aspektu, Firestriker je gotova konfiguracija kojoj je posvećena dužna pažnja u svakom smislu.
      Prednosti: – Performanse – Kvalitet ugrađenih komponenti – Pedantno kabliranje – Overklokovan uz garanciju od 2 godine Nedostaci: – Prosečno opremljena matična ploča – Nedostatak USB 3.0 na prednjem panelu

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test