HP Compaq dc7100

HP Compaq dc7100

Brand-name konfiguracije su često bile zaobilažene u velikom luku kod prosečnih korisnika, pre svega zbog slabe tehničke podrške i cene koja je znatno viša od klasičnih konfiguracija. Međutim, prednosti brand-name kompjutera su očigledne, pa smo i mi odlučili da istestiramo jedan takav sistem. U pitanju je HP Compaq dc7100 konfiguracija. Koje su mane, ali i "vrline" ovakve konfiguracije možete pročitati u narednom tekstu...

    Sadržaj


      HP Compaq dc7100

      Od kupovine Compaq-a, pre nekoliko godina (o čemu ste mogli da čitate i na našem sajtu), HP je često bio na udaru medija i raznih špekulacija. Kako je ipak prošlo dosta vremena, mereći u kompjuterskim aršinima (gde je četiri godine ipak dugačak period s obzirom na brzinu razvoja hardvera), tako se čini da se i tržište brand-name konfiguracija malo smirilo. Naročito za HP, koji u svojoj ponudi ima čitavu paletu konfiguracija od serverskih do workstation i desktop kofiguracija. Što se tiče “business ” ?? nfiguracija trenutno su aktuelne Compaq 2000, 5000 i 7000 serije. Osim dizajna, komponenti i naravno cene, ove serije se razlikuju i po podršci u vidu programa koji se isporučuju uz njih, pa na osnovu toga korisnici koji se odluče za HP konfiguraciju mogu da naprave svoj izbor.
       

      Po samom nazivu možete uočiti da je deo najače “business ” serije u kojoj se nalaze još nekoliko tipa konfiguracija sličnih cena i ne tako različitih mogućnosti. U pitanju su Intel Pentium 4 platforme, mada kod novijih modela možete se odlučiti i za Intel Pentium D (Dual Core) procesor platformu (kao kod dc7600 modela npr.). Samim tim smo i očekivali ozbiljnu konfiguraciju namenjenu poslovnim korisnicima, koji cene stabilnost, brzinu i konfor u radu naravno. Inače, konfiguraciju na testu smo dobili bez monitora, tj. on se dokupljuje opciono. Pakovanje u kojem je stiglo na test je klasično i samo po nekoliko detalja se izdvaja od ostalih paketa za kućišta, a to su težina (jer je u pitanju ipak “puno” kućište) i naravno veliki logo HP-a npr. Sa nestrpljenjem smo otvorili kutiju i testiranje je moglo da počne…

      Ergonomija i dizajn

      Posle otvaranja neugledne kutije, usledila je druga priča. Odmah smo zapazili da je pakovanje “na nivou”, sve je uredno spakovano, a tastatura i mi š su upakovani u posebne pregrade u kutiji, kao i kesa sa uputstvom, naponskim kablom, drajverima i “papirnim” reklamama. Neka vrsta alata i rezervnih šrafova nisu našli mesto u ovom pakovanju, što nije nimalo čudno s' obzirom da je konfiguracija namenjena ljudima koji ne žele previše da se opterećuju hardverom već samo žele da se što pre “bace ” na software.
       

      Pošto smo konfiguraciju dobili preko zvaničnog distributera za našu zemlju, uputstvo koje stiže uz konfiguraciju sadrži pored engleskog i četiri jezika istočno-centralne Evrope i naš jezik, što korišćenje ove konfiguracije podiže na nov nivo, naročito za manje iskusnije korisnike. Svi potrebni drajveri, originalni OS i programi poput Roxio-vog Media Creator-a, našli su se na pet CD-a koji se standardno isporučuju uz ovu seriju. Kako smo dalje krenuli da ” čeprkamo ” po kutiji na išli smo na malo razočarenje.
       

      Tastatura i nije toliko strašna, naime mislimo da je sasvim pristojnog kvaliteta za jedan ovakav “business” paket, ali miš koji koristi kuglicu je ipak korak unazad. Šteta   što je HP odlučio da uštedi baš na ovim vrstama periferija, kada svi znamo koliko vredi najobičniji optički miš, ili tastatura sa bar ergonomskim dodatkom za dlanove šake. PS/2 tastatura i miš su izgleda izašli iz Logitech-ovih pogona, jer dosta podsećaju na neke njihove ranije modele. To nismo proveravali, smatramo da i nije toliko bitno s obzirom da je više reč o “preistorijskim” komponentama. Kao što vidite sa slika miš i tastatura su u tonu sivo-crnog kućišta, pa se vizuelno uklapaju u celinu. Tastatura je manje-više standardna što se tastera tiče.
       

      Dizajn joj nije baš prijatan na prvi pogled – mala je i sa nekako zbijenim tasterima. Poseduje dva niova nagnutosti nad stolom zahvaljujući preklapaju ćim nogicama sa zadnje strane, što bi trebalo donekle da ublaži nezgodan položaj ruku pri kucanju. Miš je osno simetričan, namenjen je i levorukima i desnorukima, poseduje samo dva tastera i scroll, a šteta što ga nije odmenio neki optički model sa barem tri tastera – što je ipak danas neki standard.
       

      Konačno, prilikom uključivanja kućišta na struju i povezivanjem na redakcijski monitor, sledilo je par prijatnih iznenađenja za početak. To se ogleda pre svega u    Hewlett-Packard-ovoj 786C1 verziji 01.05 BIOS-a koji je urađen po “user frendly” principu. Pri startovanju, računar automatski prepoznaje svaku promenu u hardveru (npr. Novi hard disk i sl.) i postavlja pitanje da li želite i da sačuvate tu promenu, bez dodatnog ulaska u interface BIOS-a.
       

      Zatim još jedna sitnica vredna pomena, originalni Windows XP Professional sa Service Pack-om 2 se nakon podizanja “oglasio ”   iz kućišta, tj. u kućištu je ugrađen aktivan zvučnik male snage priključen na integrisanu zvučnu karticu, ali sasvim dovoljan za ovakav tip konfiguracije. Inače, iz BIOS-a se može isključiti. Kada malo bolje pogledamo kućište vidimo da ne spada u vrhunska, ali sa veoma dobrom završnom obradom, a otvaranjem poklopca smo uvideli da se vodilo računa na raspored komponenti.
       

       

      Na slotovima za kartice su plastični držači koji pričvršćuju eventualne kartice, a takođe prostor za optičke uređaje i mesto za hard diskove je ” о bezbeđeno ” po sličnom principu. SATA Hard Disk je zarotiran za 90 o od položaja na koji smo navikli i uglavljen je plastičnom šinicom. Ploča poseduje samo dva PCI slota koji su slobodni, ali o tome ćemo malo kasnije. Što se tiče hlađenja, na procesoru je, malo poznati, Foxconn-ov kuler dobro obavljao svoj deo posla sa bukom nešto manjom od 27db, dok se sa zadnje strane kućišta nalazila i jedna “osmica ” koja na 1800 RPM izbacuje topao vazduh.
       

      Pri tome je cela konfiguracija delovala prilično tiho, mada bi možda ugrađivanje još jedne osmice koja bi ubacivala vazduh unutar kućišta povećalo cirkulaciju vazduha – dolaze topli julski dani dani, a nizak nivo buke pritom ne bi bio ugrožen. Jedina prepreka tome je mini-tower kućište gde nema mesta za još jedan kuler. Ovo napominjemo ne kao manu već kao jednu od karakteristika – ako možda planirate nekada upgrade koji bi trebalo imati na umu.
       

      Kućište je kao što smo spomenuli, u crno-sivim nijansama, sa malo zaobljenom prednjom plastičnom sivom maskom, na kojoj se odmah uočava da nema floppy-ja. Mesta za optičke uređaje su crna, kao i metalni poklopci sa strane.   Prostor za floppy disk postoji, ali ne smatramo da je mana što se konfiguracija isporučuje bez njega – diskete su u eri USB diskova izgleda postale nužno zlo! Šalu na stranu, kada spomenusmo USB, sa prednje strane se nalaze dva ulaza za USB 2.0, odmah ispod On/Off tastera. Ovaj vertikalni izdvojeni panel sadrži i audio ulaz/izlaz i mislimo da bi se lepše uklopio u samo kućište da ima poklopac.
       

      Sa zadnje strane se pored sedam mesta za PCI kartice (od kojih možete iskoristiti samo dva zbog, kao što smo spomenuli, mini-ATX ploče) nalazi i čak šest USB 2.0 konektora, a ostali konektori su standardni – tri audio, jedan za mrežnu karticu (RJ-45), serijski i paralelni port,   dva PS/2 i naravno VGA konektor za monitor. Panel, tj. poklopac sa strane kućišta, se elegantno otvara preko polugice sa njegove zadnje strane. Veoma pohvalno je što smo odmah zapazili prilikom otvaranja poklopca su uredno “svezani” i pore đani kablovi kako bi pristup ploči i komponentama bio bolje omogućen. Ovakva “urednost” ide u prilog boljem cirkulisanju vazduha. Inače, kućište i nije tako “malo”, sa dimenzijama 16.8 x 45.2 x 44.8 cm i težinom od preko 14 kg.
       

      Jas no je da je, obzirom na gore navedene činjenice, ergonomija samog kompjutera poljuljana s obzirom na izbor periferija, ali sa druge strane konfiguracija je zablistala u drugim aspektima, a to su veoma tihi kuleri, simpatično i funkcionalno kućište sa lepo i uredno spakovanimn komponentama unutar njega.

      Performanse

      Obziorom da je reč o business platformi i izbor komponenti unutar kućišta je očekivan. Kao i što smo rekli, u pitanju je Pentium 4 platforma, a ploča je takođe Hewlett-Packard-ova, međutim kao i kuler imamo utisak da je izašla iz Foxconn-ovih pogona. U pitanju je Intel-ov 915G chipset, sa kojima smo uglavnom svi upoznati. Ova ploča, pored dva PCI slota poseduje PCI-Express slotove (1 PCI-Express X 16 i 1 PCI-Express X1) na koji se uvek može nakačiti neka od kartica novije generacije, gde bi ova platforma mogla preći i u neku od gamerskih kategorija. Međutim, obzirom na gabarite kućišta, njegovo napajanje i hlađenje predviđeno za manju toplotnu disipaciju komponenti, ovo ne bi preporučivali.

      Kada smo spomenuli napajanje ono je standardno, snage 340W i omogućuje sasvim dobru naponsku osnovu za postojeću konfiguraciju, pa čak i kasnije neki manji upgrade (ne računajući tu “ja če ” grafičke kartice koje ipak zahtevaju nešto kvalitenija napajanja). Procesor na 3,2 GHz je Pentium 4 ( 1 MB L2 cache-a) sa HT (Hyper-Threading) tehnologijom i sa magistralom koja je podešena na 800MHz (4x200MHz). Memoriju je podpisao Samsung electronics. U pitanju su dva memorijska modula ( DRAM PC3200 – na 400 MHz) od po 256MB, podešena iz BIOS-a da rade u dual-chanel modu rada, što ova ploča podržava. Kako ploča poseduje 4 DIMM podnožja, može se proširiti do 4 GB DDR memorije u sunhronom modu rada. Za grafiku je zaslužena integrisana Intel ” Graphics Media Accelerator 900″ koja je po specifikacijama proizvo đača Direct X 9.0 kompatibilna, međutim na osnovu brzinskih testova (i realnih mogućnosti) na koje ćemo se kasnije vratiti očigledno je da je ova stavka samo “na papiru”. Ovo grafi čko integrisano rešenje nije loše za neke starije naslove – 3D igre od pre dve do tri godine će moći da se nekako “poteraju” u šta ide u prilog i rezultat 3D Mark-a 2001 (od samo 5455 poena, što je približno nekim GF-MX440 modelima i to na dosta slabijim konfiguracijama). S obzirom da ova konfiguracija nije namenjena igračima ova stavka nimalo ne iznenađuje. Ono što se još tiče grafike, kao i druge integrisane grafičke kartice i ova deli sistemsku memoriju i to koliko vi odredite (maksimum do 128 MB), a ne treba reći da se to odražava na performanse. Opciono se grafički podsistem može proširiti sa NVIDIA Quadro NVS 280 grafičkom karticom, koja se nalazi u standardnoj ponudi uz ovaj brand model. Bez obzira na to, bilo koja dodatna grafička kartica bi rasteretila sistem, što treba razmotriti prilikom kupovine ovog modela.   Treba još spomenuti i Sound Max integrisanu zvučnu karticu koja je takođe u proseku današnjih integrisanih rešenja. Gore spomenuti zvučnik je ipak privremeno rešenje ako se odlučite da ovu konfiguraciju koristite u kućnim uslovima, dok je u kancelarijskim uslovima ovo korektno rešenje. Broadcom NetXtreme 10/100 Mbit-ni integrisani mrežni adapter je, konačno, poslednja komponenta integrisana na ploči. Modem se dodatno dokupljuje, a ovde je on izostao. U doba sve veće popularizacije ADSL-a možda ovo i nije neka mana, ali se trebalo ipak razmišljati i na naše tržište koje je još pretežno povezuje preko Dial-Up-a.

      Ploča poseduje i četiri SATA100 kontrolera od kojih je jedan zauzet sa Western Digital-ovim (Caviar SE) diskom od 80 GB na 7200 rpm. Ako želite da priključite još diskova moraćete da dokupite još SATA kablova jer se oni ne isporučuju u paketu, što je jedna od manjih zamerki. Uz ovu konfiguraciju su predviđeni WD diskovi i do 160 GB pa se uvek možete odlučiti za zamenu. Za optički uređaj je odabran Lite-On-ov combo koji se solidno snalazio sa medijima. Predviđen je za čitanje i pisanje CD diskova brzinom 48x, a čitanje DVD diskova od 16x. Šteta što nije u pitanju takođe neki SATA model koji bi se ” uklopio” sa diskom, mada su oni i dalje dosta retki na tržištu. Pri “dnu” ploče može se uočiti jedan nestandardni slot na koji se može priključiti dodatna kartica koja proširuje mogućnosti za dva PCI slota (tzv. Riser card, prim.ur.). Posle detaljnog ispitivanja kućišta i “iznutra” možemo reći da je izbor komponenti bio manje više solidan ali sa “imenom”.            

      Sla žemo se da je svaka komponenta na svom mestu za ovakav tip konfiguracije, pri tome mislimo na jak procesor, odličnu memoriju i hard disk. Ploča koje je itekako važna, nije sam vrh ponude, ali obzirom da poseduje integrisana audio/grafičko/mrežna rešenja je   sasvim solidna – pri tom je u mini ATX formatu! Trebamo spomenuti i da   pri izboru brand-name kompjutera, kao što je ovaj, ostajete uskraćeni za neku vrstu “slobodnog” up-grade-a, zbog malih proširenja ploče ali i gubljenja tehničke podrške tj. garancije. Naravno, garancija se gubi kada se kompjuter otvori, a upgrade možete obaviti samo u HP-u, koji će vam striktno ponuditi određene komponente (kao što smo spomenuli gore – nVidia-inu grafičku ili WD hard disk npr). U realnom radu mašina se pokazala kao veoma stabilna i brza. Veoma dobro podešena memorija, SATA disk i originalni Windows su donekle zaslužni za ovo, ali i pažljiv odabir komponenti što je i prednost brand-name modela, naročito renomiranog proizvođača kao što je HP.
       

      ime konfiguracije

      HP Compaq dc7100 Business Desktop PC

      procesor

      Intel® Pentium® 4 with Hyper-Threading Technology 3,2 GHz (min: 2.8 GHz, max: 3.6GHz)

      chpset

      Intel® 915GV chipset (2 PCI (2 dodatna opciono preko eksterne kartice), 1 PCI Express x16, 1 PCI Express x 16)

      memorija

      2x256MB DDR Samsung (Synch DRAM PC3200 (400 MHz) non-ECC / single ili dual channel podešavanja / 4 DIMM podnožja / min: 256 MB, max: 4 GB)

      grafička

      int. Intel® Graphics Media Accelerator 900 graphics

      audio kartica

      int. Intel® Audio with Premier Internal Speaker

      HDD

      80GB SATA (7200 rpm) Western Digital (min: 40 GB, max: 160 GB)

      optički uređaji

      LiteOn Combo CD-RW/DVD-ROM driv 48X/32X/48X/16X (opciono CD-ROM,CD-RW DVD-ROM ili 8X DVD +R/RW )

      floppy

      ne (opciono)

      mreža

      int. 10/100 Mbit Broadcom NetXtreme Gigabit Ethernet NIC

      modem

      ne (opciono Agere 56K PCI Soft)

      dimenzije

      16.8 x 45.2 x 44.8 cm

      težina

      14.8 kg

      OS

      Microsoft® Windows® XP Professional + SP 2 (opciono MS Windows 2000, MS Windows XP Home, MS Windows XP Professional, SuSE Linux® Professional 9 ili DOS)

      software

      Adobe Reader 6.0 i InterVideo WinDVD 5 (opciono MS Office 2003 Small Business Edition, MS Office 2003 Basic, Roxio Easy CD & DVD Creator, Dantz Retrospect Backup Express, Norton Antivirus 2004)

      Testiranje i software

      Testiranje smo vršili pazeći da je reč pretežno o Office kompjuteru, mada se može koristiti i u kućnim uslovima (mnogi ljudi koji rade na kompjuteru, upravo većinu svog posla obavljaju od kuće), gde može postati ponekad i centar zabave. Uvek se ovakav tip kompjutera može iskoristiti i za neki DivX film, MP3 ili neku stariju igricu, stoga smo pored klasičnih Winstone-ovih testova izvrteli i 3D Mark 2001. Rezultate PC Mark i Sandre 2005, takođe možete videti u tabelama. Rezultati govore za sebe…
       

      Buisness Winstone 2004

      21,6

      Multimedia Content Creation 2004

      29

      HD Tach

      Random access: 13,6 ms
      CPU Utilization 2% (+/- 2%)
      Average read: 51,7 MB/s

      3D Mark 2001SE

      5455

      PC Mark 04

      CPU: 4768
      Memory: 4743
      Graphics: 1106
      HDD: 4140

      Final score: 4355

      Što se tiče operativnih sistema, možete odabrati Windows XP Professional, Microsoft Windows® XP Home ili besplatni DOS (što će naravno naknadno uticati na cenu). Kao što smo napisali na početku, primerak na testu je posedovao Windows XP Professional sa Service Pack-om 2 koji je bio veoma dobro podešen, pri tome mislimo na veliki nivo optimizacije što olakšava budućim korisnicima korišćenje. Sa druge strane imamo zamerku na količinu instaliranih programa – sobzirom da paketi poput Photoshop-a ili ACDSee-ja npr. se naplaćuju, ostaje na vama dainstalirate neka besplatna rešenja. Međutim, u Windowsu smo zatekli samo Adobe Reader 6.0 i InterVideo WinDVD 5 od dodatnih programa. O nekoj verziji Office paketa nije bilo ni reči. Jasno je da sa svakim ovakvim programom cena konfiguracije raste, stoga vam, kao što rekosmo, ostaju neke besplatne alternative nekih programa. Međutim u zavisnosti kolike su mogućnosti firme ili pojedinca koji se odluči za oavakav model može se dokupiti MSOffice 2003 Small Business Edition ili MS Office 2003 Basic. Da stvari ne budu toliko crne što se programa tiče, na diskovima koji se isporučuju uz konfiguraciju dobijate i Roxio Easy CD & DVD Creator, Dantz Retrospect Backup Express i Norton Antivirus 2004.

      Zaključak

      Čini se da su godine i godine piraterije, koja je postojala u našoj zemlji učinile svoje, pa je i naša svest kada mislimo o software-u malo izmenjena. Zato i treba svi da shvatimo da su došla druga vremena. Mislimo pre svega, da je i cena ove konfiguracije koja je znatno viša, dobar primer koliko se software ceni na “zapadu”. Ako uzmete ovo u obzir dolazimo do prostog zaklju čka – brand name modeli na našem tržištu ulaze na mala vrata, i to uglavnom kompanija i firmi koje će moći da plate i do 15% više novca od cene koliko komponente zaista vrede da bi dobili pre svega tehničku podršku i originalne programe. Koliko je to zaista bitno za ozbiljnost jedne firme, posla koji se obavlja pa čak i za pojedinca, korisnika koji odluči da kupi ovakav tip konfiguracije ne treba posebno spominjati. Naravno, uvek postoji dobra i konkurencija (ASUS npr.) koji imaju svoja viđenja brand name kompjutera po sličnim cenama.

      Što se tiče tehničkih karakteristika i vizuelnog utiska HP Compaq dc7100 konfiguracija bi trebalo da bude referenca kako poslovna brand-name mašina treba da izgleda. Sa tri godine garancije, celodnevnom tehničkom podrškom i dobrim performansama naći će se na stolovima mnogih ozbiljnih firmi. Ozbilljniji korisnici i poslovni ljudi, željni stabilnosti i prestanka konstatnog nošenja svog kompjutera “pod miškom” u obližnji servis bi takođe trebalo razmotriti ovakav tip konfiguracije. Garantni rok na ovu konfiguraciju je 3 godine uz obezbeđen servis od strane distributera. Korisnici kućnih kompjutera, entuzijaziste i okoreli hardveraši željni konstatnog upgrade će je zaobići u velikom luku. U koje spadate vi ?

      HP konfiguraciju na test ustupio Pakom.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test