AMD FX-8350 Piledriver

AMD FX-8350 Piledriver

Nedugo nakon predstavljanja nove generacije bazirane na Piledriver jezgrima AMD je predstavio i punokrvne FX procesore. Nakon 2011. godine i prelaska na soket AM3+ sa FX procesorima kodnog imena Zambezi došlo je vreme za unapređenja, pa je AMD predstavio nove FX modele. Nomenklatura je nastavljena po uzoru na velike svetske reke, pa je nakon afričke Zambezi nova generacija nazvana po ruskim velikim Vishera rekama, kojih u toj mnogoljudnoj zemlji ima (barem) tri. Pogledajmo šta nam donosi...

    Sadržaj

      Zoran Petrović
      Do nas je stigao najjači model nove generacije – FX-8350, ujedno i prvi AMD procesor koji je sa default taktom probio granicu od 4 GHz. Nema sumnje da su od novog procesora očekivanja velika, ne samo kod korisnika, već i u samoj kompaniji, budući da se AMD upravo ovih dana suočava sa velikim izazovima na poslovno-finansijskom planu. Kako se novi FX snašao u našoj bateriji testova, u ljutoj borbi sa predstavnicima prethodnih generacija, čitajte u redovima koji slede.

      Piledriver Kao i kod prethodne generacije AMD je izveo segmentaciju tržišta prema svojim proizvodima ponudivši ponešto za svaki deo. Na vrhu piramide, namenjeni zahtevnim korisnicima stoje osmojezgarni otključani FX procesori, slede odlično izbalansirani APU-ovi koji objedinjuju dobro izbalansirane CPU i GPU performanse, dok se na začelju nalaze modeli E serije, hladni i tihi sa veoma dobrim odnosom cena/performanse. O Piledriver jezgrima koja pogone Vishera FX-ove ste čitali u prikazu Trinity APU-ova, koji su bazirani upravo na ovim, unapređenim Bulldozer jezgrima, s tom razlikom, što su, kao i kod prethodne generacije APU-ova ostali uskraćeni za L3 keš memoriju.

      Da se podsetimo, novi procesori su izrađeni u istom proizvodnom procesu kao i prethodna generacija – 32nm, raspolažu sa 1,2 milijarde tranzistora i površinom od 315 kvadratnih milimetara, a dolaze u varijantama sa četiri, šest i osam jezgara. Iako to pitanje i dalje diže veliku polemiku, napomenućemo da dva Piledriver jezgra i dalje dele FPU jedinicu, pa, primera radi osmojezgarni CPU ima osam ALU, ali četiri FPU jedinice, što njegov osmojezgarni status, kada su u pitanju performanse dovodi u pitanje.

      Naravno, ovo je odluka AMD-a još od predstavljanja Bulldozer arhitekture, a posledice osećaju korisnici koji koriste aplikacije koje se oslanjaju na operacije sa pokretnim zarezom. Iako AMD govori o mehanizmima koji ovo nadomešćuju u testovima u kojima FPU igra bitnu ulogu.

      Za one koje treba podsetiti FPU je jedinica za jednostavne, ali i kompleksne operacije sa pokretnim zarezom, a možda je se sećate iz doba prvih Pentium procesora kada je postala deo jezgra pod imenom “matematički koprocesor”.

      U odnosu na Bulldozer arhitekturu Piledriver jezgra su doživela unapređenja na više polja, od kojih je možda najveće unapređeni branch prediktor. Takođe, sheduler koji određuje redosled vršenja operacija koje se dodeljuje ALU i FPU jedinicama je doživeo svoju novu mladost.
       

      AMD FX-8350

       
       

      Mikroarhitektura

      Vishera

      Soket

      AMD AM3+

      Broj jezgara

      8

      Frekvencija

      4 GHz

      Turbo frekvencija

      4,2 GHz

      L2 keš

      4 x 2 MB

      L3 keš

      8 MB

      Proizvodni proces

      32 nm

      Max TDP

      125 W

      Cena

      oko 200 evra

       
      Tu su i unapređenja kao što veći L1 TLB (translation lookaside buffer). Suštinski se radi o delu L1 keš memorije koju hardver za upravljanje memorijom koristi kako bi poboljšao brzinu translacija virtuelnih adresa. Moderni procesori koriste TLB kako bi mapirali prostore za virtuelne i fizičke adrese, a sam TLB se implementira kao CAM (content-addressable memory).

       Na ovaj način se preko CAM ključa koji je virtualna adresa pretražuje memorija, a rezultat pretrage je fizička adresa koja sadrži traženi podatak. Sa većim L1 TL baferom znatno se unapređuje manevarski prostor svakog jezgra za skladištenje adresa, a kako je pristup CPU-a L1 TLB-u potreban pri svakoj operaciji ne treba naglašavati koliko ovo unapređenje utiče na performanse.

      Poboljšanja su izvedena i na drugim delovima jezgra, pa imamo unapređeni HW Prefetcher koji igra veliku ulogu u poboljšanju efikasnosti rada keš hijerarhije. Od Piledriver arhitekture dolazi i podrška za FMA3 i F16C setove instrukcija. Dok je F16C podržan od Piledriver i Ivy Bridge generacija mikroarhitektura dotle se FMA3 podrška kod Intela očekuje tek sa Haswell mikroarhitekturom. Za razliku od dosadašnje FMA4 podrške koja radi sa 128 i 256-bitnim SIMD instrukcijama tako što za FMA (fused multiply-add) operacije koristi četiri operanda (d = a + b x c) koji mogu biti u različitim registrima, FMA3 zahteva da d bude u jednom od registara u kojima se nalaze a, b ili c. Na ovaj način forma sa tri operanda skraćuje kod i pojednostavljuje formu sa četiri operanda  čime se postiže veća fleksibilnost u radu.

      AMD govori i da postoje unapređenja u radu sa instrukcijama, kao i da je poboljšana efikasnost deljenog L2 keša. S obzirom na to da je količina keš memorije identična kao kod Bulldozer arhitekture unapređenja po pitanju performansi treba tražiti u efikasnosti i optimizaciji keš memorije.

      Kada je nomenklatura u pitanju nove FX procesore ćete prepoznati po drugoj cifri četvorocifrene numeričke oznake, koja je uvek 3 kada su u pitanju Piledriver bazirani procesori: FX-8350 (octa core), FX-8320 (octa core), FX-6300 (hexa core) i FX-4300 (quad core).

      Generacije i konkurencija Generacijski gledano, Piledriver je sve ono što je Bulldozer trebao da bude. Jednostavno Bulldozer nikad nije bio dovoljno dobar da opravda visoku cenu, a Piledriver treba da sredi sve nedostatke sa kojima se prethodnik susreo. Pored toga, novi FX procesori imaju i osetno viši takt, a granica od 4 GHz je probijena sa primerkom koji je stigao do naše redakcije.

      Kako je AMD odustao od jurnjave za Intelom kada su najjači i najbrži modeli u pitanju ni malo ne čudi što je na svim slajdovima koje je AMD predstavio u svojoj prezentaciji konkurencija upravo novi Intel Core i5.

      Naravno, za trenutak smo zaboravili AMD prezentacije i provukli novi FX kroz bateriju testova. Kao osnovu smo koristili ASUS M5A99FX PRO R2.0 ploču, 2×2 GB Patriot Sector 5 1866 MHz cl9 RAM, Sapphire Radeon HD6950 2 GB i Windows 7 64-bit, sa aktuelnim Catalyst drajverima.

       Poređenja su namerno vršena na default taktovima, jer iako poređenje na istoj radnoj frekvenciji pokazuje direktna poboljšanja procesoru koji kupite nećete sigurno spustiti radni takt kako biste videli kako radi u odnosu na vaš stari model, već ćete ga držati na njegovoj vrednosti. U suštini, poređenje na default taktovima predstavlja realni scenario koji poredi najjače predstavnike tri AMD generacije na svojim default taktovima i kao takav je situacija sa kojom će se novi korisnici realno susreti. Da bismo rezultate mogli da poredimo kod Phenom II procesora smo overklokom memoriju poterali na 1866 MHz, a množiocem spustili takt CPU-a, kako na poređenje ne bi uticala memorija.



      U startu prednost je na strani FX procesora u odnosu na i dalje odlični Thuban Phenom II X4 1100T BE. Naime, pored dva jezgra više, oba FX procesora imaju osetno viši radni takt, ali i značajna unapređenja u arhitekturi.




      Dok su u radu sa CPU testovima Sandra benchmarka rezultati posledica višeg takta i više jezgara, dotle se prilikom testova koji se bavi kriptografijom vidi ogroman napredak u odnosu na Phenom II, posebno zbog dedicated AES jedinice koju su doneli FX modeli. Naravno, slična je situacija i sa unapređenim memorijskim kontrolerom, koji ima podršku za dosta bržu memoriju.


      Možda i najveće iznenađenje priredio je 3DMark Vantage test, gde se napredak Piledriver jezgra oseća na svakom koraku. S obzirom da je poslednja revizija Nuclearus testa izašla 2008. godine ne čudi što Phenom nije imao nikakav rezultat u Multi Thread delu, pa mu je ukupni skor dosta niži nego što bi realno trebao biti.


       
      Iako ga bije glas da forsira Intel procesore, Cinebench i dalje predstavlja odličan alat za merenje sirove snage procesora i OpenGL performansi, pa se napredak u odnosu na Bulldozer jezgra i FX-8150 itekako vidi. S druge strane Phenom zbog jedne ALU I FPU jedinice po jezgru “diše za vratom” novom FX procesoru, a od FX-8150 je i bolji u CPU domenu, čak i u multithread delu, iako ima dva jezgra manje.



      Lepu razliku pokazali su i PoV-Ray i Fry Bench, a iako ima poboljšanja u odnosu na prethodnu generaciju, Excel test je pravi primer koliko novim AMD procesorima nedostaje FPU jedinica za svako jezgro, što je posebno izraženo pri velikom opterećenju kada se procesor maksimalno oslanja na matematičke proračune. Naravno, skok od čak 50% u odnosu na prethodnu FX generaciju je fantastičan, iako i dalje kaska za Phenom II performansama.



      Lepo nas je obradovao i rad sa enkodingom video materijala, pa su i u Espresso i x264 benchmarkovima Piledriver jezgra i unapređeni multimedijalni endžin pokazali svoje pravo lice.


      Što se igara tiče, to smo mogli da vam kažemo bez gledanja u tabelu. Jednostavno Phenom II je i dalje dovoljan čak i za zahtevne naslove poput Crysis 2 gde dobra grafika gotovo i da ne pravi razliku između novih i starih procesora. Jedino mesto gde je ta razlika vidljiva su neoptimizovane igre poput Resident Evil 5 koje se prilično oslanjaju na CPU, pa je napredak evidentan i u tom domenu. S obzirom da ne postoji pravi benchmark za igru World of Tanks ona je izostala iz baterije, ali je ovo još jedan primer neoptimizovanog koda gde bi jači procesor definitivno pokazao svoje pravo lice.






       Veoma visok default takt od 4 GHz, koji ovu granicu bez problema prelazi sa svojim Turbo taktom u startu nas je naveo da pomislimo da će OC margina biti niža, ali se ispostavilo da smo pogrešili. Na vazdušnom Cooler Master Hyper 212 EVO kuleru smo bez ikakvih problema, uz minimalno podizanje napona prišli veoma blisko granici od 5 GHz sa apsolutno stabilnom frekvencijom.

      Ovo znači da će rezultati sa malo boljim hlađenjem poput vodenog bloka ova margina biti lepo iznad 5 GHz, posebno jer procesor lepo reaguje na više napone, te malo povećanje rezultuje vrlo visokim radnim taktovima. Još ako na raspolaganju imate model poput našeg otključanog FX-8350 granica overkloka će zavisiti isključivo od vašeg znanja, hardvera i vremena koje imate na raspolaganju.

      Unapređenja su postignuta na nekoliko planova. Skoro sve ono u čemu je Bulldozer kaskao za konkurencijom, pa i za Phenom II procesorima, jeste unapređeno. Kada se na to dodaju i hardverska unapređenja koje je Bulldozer doneo sa sobom, eto nama odličnog procesora za bilo koju vrstu posla.

      S obzirom da je AMD Bulldozer predstavljao odlično rešenje za rendering i obradu video materijala, sada slobodno mogu da kažu da imaju jedan sveobuhvatniji procesor koji je odlično evoluciono rešenje. Standardno, cena će biti jako uporište na kojem će AMD zasnivati tržišni uspeh i borbu sa konkurencijom, a okolina brojke oko 200 € nama zvuči kao savršeno dobra procenu za ono što dobijate.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Polisa privatnosti

      Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

      Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.